Sëmundja e këmbëve të kuqe në qen

Këmbët janë një pjesë e prekshme e trupit të qenit

Kafshët shtëpiake janë një anëtar i familjes dhe për këtë arsye, kërkojnë shumë kujdes. Kjo nënkupton mbajtjen në hap të hapave të reaksioneve që trupi juaj mund të paraqesë në një moment, pasi ato janë qenie që kërkojnë vëmendje dhe kujdes, disa më shumë se të tjerët, por në fund ekziston gjithmonë një nivel i kujdesit të përgjithshëm.

Ndërkohë, qentë janë një nga kafshët shtëpiake më të preferuara nga njerëzit dhe kjo është arsyeja pse ne mund t'i gjejmë ato në shumë shtëpi sot.

Cilat janë simptomat dhe shkaqet e tij?

Qentë mund të kenë këmbë të kuqe

Ekzistojnë shumë indikatorë që zakonisht na paralajmërojnë për vuajtjen e disa sëmundjeve tek qentë tanë, kështu që sot kemi dashur të ju tregojmë për një nga sëmundjet më kurioze, të ashtuquajturat këmbët e kuqe.

Dihet mirë se qentë kanë tendencë të pësojnë disa irritime në disa zona të trupit të tyre, si dhe disa ndërlikime në lëkurën e tyre, megjithatë, këto probleme nuk janë zakonisht një ndërlikim i madh për ta. diçka që ka të bëjë edhe me racën dhe mjedisin në të cilën gjendet.

A ka qeni juaj një ton të kuqërremtë në putrat e tij? Kjo mund të ketë lidhje me arsye të ndryshme, këtu ne ekspozojmë një nga më të shpeshtat:

kërpudha

L infeksione maja Ato mund të jenë një nga arsyet kryesore pse ne do të gjejmë këtë lloj reagimi në putrat e qenit tonë.

Në përgjithësi, qeni zakonisht tregon simptoma përmes sjelljes, si në rastin e kërpudhave, kafshimi dhe lëpirja e vazhdueshme e këmbëve, një situatë që mund të përkeqësohet në mënyrë progresive.

Kërpudhat përgjegjëse për infeksionet e njohura si kandidiaza janë Candida albicans. ajo është e e rëndësishme për ta çuar qenin tonë tek veterineri Të ballafaquar me situata të tilla, pasi kjo do të na lejojë të jemi të sigurt për vuajtjet e qenit tonë, pasi infeksionet mund të ndryshojnë sipas kërpudhave dhe është se ata mund të infektojnë vetë pronarët.

Kontaktoni me produkte irrituese

Sidomos në zonat rurale, qentë kanë tendencë të kalojnë dyshemetë e të gjitha llojeve të bimëve ose bimëve, kjo zakonisht i ekspozon ata në a sasi e madhe e kimikateve që në shumë raste bimët zakonisht i përdorin si mekanizma për mbrojtjen e tyre. Kjo është arsyeja pse është shumë e zakonshme të vërehet se si qenët janë të ekspozuar ndaj kësaj klase të substancave. Por jo gjithçka bie në zonat rurale dhe është se shumë pajisje pastrimi gjithashtu mund të gjenerojnë reagime të këtij lloji tek qentë tanë.

Shtë e nevojshme t'i mbajmë qentë tanë larg zonave ku përdoren këto lloj produktesh, veçanërisht nëse toka është akoma e lagur. Shtë e rëndësishme të siguroheni që zona është plotësisht e thatë dhe i gatshëm që qeni ynë të qarkullojë përmes tij.

Alergji ushqimore

Si te njerëzit, qentë gjithashtu mund të kenë reaksione alergjike produkt i një ushqimi të veçantë.

Proteinat janë zakonisht një nga kryesore që përfshihen në këtë çështje, veçanërisht pula, kështu që më e mira që mund të bëjmë është ta çojmë qenin tonë te veterineri për të bërë testet përkatëse.

Kafshimet

Lëndimet mund të bëjnë që qeni ynë të gërvishtet për periudha të gjata kohore, deri në pikën mund të gjenerojnë acarim në atë zonë. Shtë e rëndësishme të mbani gjurmët e këtyre llojeve të plagëve në to, duke shmangur sa më shumë që të jetë e mundur nevojën për të gërvishtur vetë.

L kafshimet e insekteve Ata gjithashtu priren të çojnë në këtë lloj situate, disa bimë, madje edhe produkte të pranishme në tokë, siç janë xhamat e thyer ose telat. Si në të gjitha rastet, veterineri do të dijë t’i përgjigjet kësaj situate, duke aplikuar trajtimin më të përshtatshëm sipas rastit.

Midis kaq shumë mundësive Andshtë dhe do të jetë e rëndësishme të mbajmë qenin tonë nën kujdesin e nevojshëm. Vizita tek veterineri duhet të jetë konstante, veçanërisht nëse qeni ynë është i ekspozuar ndaj këtij lloji të elementeve çdo ditë në shtëpi.

Si të trajtojmë putrat e kuqe të një qeni sipas kauzës së tyre

Kujdesuni për këmbët e qenit tuaj

Siç keni edhe më parë, ka disa shkaqe pse një qen mund të ketë këmbë të skuqura. Disa prej tyre trajtohen mjaft lehtë, por të tjerët kërkojnë një vizitë tek veterineri. Në këtë kuptim, ne duam t'ju japim një ide se cili do të ishte trajtimi që do të kryhej për të lehtësuar problemin dhe shqetësimin që këmbët e kuqe i shkaktojnë qenit tuaj.

Trajtimi i këmbëve të kuqe nga kërpudhat

Kur ka një infeksion mykotik në këmbë dhe shkakton skuqje të këmbëve, trajtimi është shumë i ngjashëm me atë të njerëzve. Kjo është, ne flasim për përdorni produkte kundër kërpudhave. Do të jetë veterineri ai që mund të përshkruajë produktin më të mirë për ta pasi produktet që përdorim nuk janë gjithmonë më të përshtatshmet për miqtë tanë me gëzof.

Trajtimi i irrituesve

Siç e kemi shpjeguar, ka produkte që mund të irritojnë qenin tuaj, dhe një nga reagimet që lëkura e tij ka është të pezmatohet dhe të shfaqet me atë ngjyrë të kuqërremtë. Sidoqoftë, kjo nuk është vetëm për shkak të irrituesve kimikë, por mund të ndodhë edhe nga bimët në natyrë.

çfarë të bëj në atë rast? Gjëja e parë që duhet të bëni është të lani zonën shumë mirë me ujë dhe sapun. Asgje me shume. Sapo ta bësh, bezdia duhet të zhduket me kalimin e kohës. Por ndonjëherë problemi vazhdon dhe atëherë keni nevojë për një trajtim specifik për këto produkte.

Për shembull, imagjinoni se keni qenë në një zonë me hithra dhe, për këtë arsye, këmbët tuaja janë skuqur, ato janë të përflakur dhe gjithashtu janë kruarje, janë të ënjtura, etj. Vetëm larja e zonës duhet të kalojë, por ka qen më të ndjeshëm që kërkojnë ilaçe për të lehtësuar këto simptoma. Dhe, si zakonisht, ju rekomandojmë që të shkoni te veterineri.

Trajtimi i alergjisë ushqimore

Në rastin e një alergjie ushqimore, varësisht nga ashpërsia e saj, mund t'ju duhet një lloj trajtimi mjekësor për të lehtësuar efektet.

Në këtë situatë, është më së miri shkoni tek veterineri për të studiuar rastin tuaj dhe mund t'ju japë, për shembull, një injeksion për t'iu kundërvënë alergjisë, veçanërisht nëse jo vetëm prek këmbët, por shkakton probleme të tjera që duhet të zgjidhen sa më shpejt të jetë e mundur.

Trajtimi i këmbëve të kuqe nga pickimet

Kur këmbët e kuqe janë shfaqur si rezultat i një pickimi, gjëja më normale është të vendosni një krem ​​që lehtëson siklet, dhimbje, inflamacion, etj. të zonës. Tani, ju rekomandojmë që ta çoni tek veterineri për të kontrolluar që, në zonën e kafshimit, asgjë nuk ka mbetur, të tilla si pickimi i një insekti, ose një lloj tjetër i objektit që po shkakton shqetësime më të mëdha në kafshë ( sepse vazhdon të sigurojë toksina që irritojnë atë zonë.

Pasi të siguroheni se nuk ka asgjë zona duhet të dezinfektohet shumë mirë dhe trajtojeni në mënyrë që qeni juaj mos ta prekë shumë. Në disa raste do të jetë e nevojshme të përdorni një jakë elizabetiane në mënyrë që të mos hyjë në zonë, apo edhe fashën e përkohshme në mënyrë që shërimi të hyjë në fuqi.

Shkaqe të tjera që mund të shkaktojnë skuqje të këmbëve tek qentë dhe trajtimin e tyre

Ka disa shkaqe pse qeni juaj mund të ketë këmbë të skuqura

Përveç shkaqeve kryesore që kemi parë që mund të shkaktojnë shfaqjen e këmbëve të kuqe, ka edhe arsye të tjera pse qeni juaj mund t'ju befasojë duke i pasur ato kështu. Në fakt, në shumicën e situatave që do të shihni më poshtë, qeni juaj do të jetë i pakëndshëm, nuk do të dëshirojë të ecë dhe vazhdimisht do të lëpijë ose kafshojë putrat e saj për t'u përpjekur të lehtësojë problemin.

djegiet

A keni menduar se një qen nuk mund të djegë putrat? Epo në të vërtetë jeni shumë gabim. Në verë sidomos, kur temperaturat janë të larta, Shkimi për një shëtitje me qenin tuaj mund të jetë një torturë e vërtetë, sepse ata shkojnë zbathur. Nëse asfalti ose trotuari është në flakë, kafsha do të shkelë mbi të gjatë gjithë kohës, dhe ajo do të digjet.

Por kjo nuk ndodh vetëm në verë. Në dimër, i ftohti gjithashtu mund të shkaktojë djegie, dhe ato nganjëherë janë më të bezdisshme dhe të rrezikshme se dielli.

Për t'ju dhënë një ide. Mundohuni të shkoni zbathur atje ku po ecën qeni juaj. Nuk e duron dot? A digjet? Epo, kjo është ajo që ju po e detyroni qenin tuaj të bëjë.

Kur një kafshë djeg këmbët, ato inflamohen dhe skuqen, veçanërisht zona e pads, e cila bën që ata të zhvishem, flluska, dhe është lëpirjen e zonës. Për ta lehtësuar, provoni të lagni këmbët me ujë të freskët dhe të aplikoni një produkt kundër djegies dhe antibakterial për të lehtësuar sikletin.

Lëndimet në jastëk

Plagët e jastëkut gjithashtu mund të shkaktojnë që qentë të kenë këmbë të skuqura, apo edhe kore të cilat nuk lejojnë që ato të zhvendosen siç duhet. Këto plagë mund të shfaqen për shkaqe të ndryshme si p.sh. për shkak të konsumimit të tepruar të këmbëve, për shkak të ushtrimeve fizike (ose duke bërë më shumë ose duke bërë më pak), ndikimet me objekte, etj.

Në këtë rast, trajtimi do të varet nga shkaku kryesor që ka shkaktuar problemin. Nëse ka qenë për shkak të një prerjeje ose për shkak se diçka është gozhduar, gjëja e parë është të siguroheni që ky objekt nuk është ngulitur në këmbë dhe, nëse është, duhet të hiqet.

Atëherë ju duhet ta pastroni zonën shumë mirë dhe ta fashoni atë në mënyrë që të përpiqeni të rigjeneroni atë pjesë (ose të paktën të përpiqeni të bëni shërimin e plagëve). Në çdo rast, një vizitë tek veterineri mund të ndihmojë për të gjetur zgjidhjen dhe trajtimin më të mirë, ose duke përdorur kremra, qepje implantare, Etj

Mbroni jastëkët e qenit tuaj
Artikulli i lidhur:
Si të kujdesemi për jastëkët e qenit?

Pododermatiti

Së fundmi, një problem tjetër që mund të vuajë qeni juaj, që lidhet me lëkurën është pododermatiti. Isshtë një ënjtja e këmbës që mund të shfaqet midis gishtërinjve tuaj, në pjesën e brendshme të putrës ose mbi të.

Karakterizohet duke e kthyer këmbën në të kuqe dhe mund të jetë për shkak të shumë shkaqeve që bëjnë që lëkura në atë zonë të irritohet dhe të reagojë. Midis tyre, gjëja normale është se ka një alergji, parazitë, pleshtat, marimangat, etj. Por mund të përfshijë gjithashtu probleme endokrine, të tilla si një mosfunksionim i tiroides, një cist, ose që sistemi juaj imunitar po dështon.

Mos harroni se nuk është kurrë gabim të mbrojmë këmbët e qenit tonë me ndonjë balsam të veçantë që gjithashtu ushqejnë dhe hidratojnë jastëkët tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   magui dijo

    Emri im është Maria dhe qeni im 11-vjeçar sot e pashë të kuqe midis gishtërinjve të saj, mund të ishte një pickim, ajo vuan nga dermatiti që unë mund t'i vë asaj. Faleminderit.