Sa kohë është një kurvë shtatzënë?

Bushtra në fazën e përparuar të shtatzënisë

Kur qeni juaj po pret këlyshë, nervat dhe iluzionet janë të lehta për ne që t’i marrim përsipër. Shtë shumë e ëmbël të shohësh të vegjlit duke lindur dhe të vëzhgosh se si nëna e tyre kujdeset për ta me kaq kujdes. Sidoqoftë, shpesh pyesim veten kur do të vijë dita e madhe, momenti kur më në fund do të dalin ato me gëzof.

Prandaj, kësaj radhe do t'ju tregojmë sa kohë është një kurvë shtatzënë, si dhe detaje të tjera që me siguri do të jenë me interes për ju.

Kurvë shtatzënia zgjat ndërmjet 58 dhe 67 ditë, mesatarja është 63. Në varësi të madhësisë së pjellës dhe racës ose kryqit, kjo kohë mund të jetë më e shkurtër ose më e gjatë. Kështu, për shembull, nëse janë këlyshë të një race të madhe, gjëja më normale është që periudha e shtatzënisë të jetë më e shkurtër pasi që të vegjëlve u mbaron hapësira më shpejt sesa ato të racave më të vogla.

Të dimë pak a shumë se sa do të zgjasë shtatzënia e gëzofit tonë nëse mundemi është interesante të pyesni selektorin, pasi që ata zakonisht mbajnë një regjistër të lindjeve për çdo pjellë që prodhojnë. Sidoqoftë, nëse nuk e kemi atë mundësi ose nëse miku ynë është birësuar, mund ta pyesim veterinerin i cili, me një rishikim, do të jetë në gjendje të na tregojë pak a shumë kur do të mbarojë data e duhur.

Kurvë shtatzënë e shtrirë në divan

Marrë kujdesin e nevojshëm, këlyshët do të lindin pa probleme gjatë gjithë datës, por ndonjëherë ndodh që femra të lindë më herët sesa pritej. Për sa kohë që ata kanë lindur të paktën në ditën 58, shanset për të mbijetuar do të jenë shumë të mëdha, por nëse e bëjnë më parë ... për fat të keq ata zakonisht vdesin një ose dy ditë pasi kanë lindur.

Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm për ju, por nëse keni ndonjë dyshim, mos hezitoni të na kontaktoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.