Sa i gjatë është një qen Chihuahua

Chihuahua kafe me flokë të gjatë

Qeni i racës Chihuahua është më i vogli nga të gjithë ata që ekzistojnë sot. Ai është një burrë me gëzof që i përshtatet jetesës në apartament pa probleme, për sa kohë që koha kalon në shëtitje dhe lojëra në mënyrë që ai të mbetet në formë.

Por sa i vogël është? Na tregoni sa i gjatë është një qen Chihuahua.

Chihuahua është një qenush me origjinë nga Meksika, i cili ka një karakter shumë të veçantë. Ai është trim dhe nuk heziton të përballet me atë që e konsideron si kërcënim. Per kete arsye, është shumë e rëndësishme që ata të trajnohen me dashuri, respekt dhe vendosmëri që nga dita e parë kur mbërrijnë në shtëpi, përndryshe mund të bëhet një kafshë jo e shoqërueshme. Në fakt, një nga problemet më të shpeshta të kësaj race qenësh është trajtimi që merr nga njerëzit.

Ne nuk mashtrohemi nga madhësia e tyre: të gjithë qentë, pavarësisht nga pesha e tyre, ata duhet të trajnohen, Unë insistoj, me dashuri dhe dashuri, por edhe me këmbëngulje. Në të njëjtën mënyrë që ata do të na vendosin kufij, ne gjithashtu duhet t'u mësojmë atyre se ka gjëra që nuk mund t'i bëjnë, të tilla si kafshimi. Vetëm atëherë do të kemi një mik të vogël, por të shkëlqyeshëm me gëzof.

Chihuahua e zezë

Nëse flasim për sa i gjatë është një Chihuahua, mesatarja është midis 16 dhe 20 cm në lartësi., por ka disa që mund të kalojnë 30 cm. Peshon deri në 3 kg, dhe mund të ketë flokë të shkurtër ose të gjatë, të cilët mund të jenë të zinj, të artë, të bardhë, çokollatë, hirit ose krem.

Për shkak të karakteristikave të tij fizike, është e rëndësishme që ajo të mbrohet nga i ftohti sa herë që del jashtë. Kjo do të parandalojë sëmundjen. Në shtëpi, ai gjithashtu mund të ketë nevojë për mbrojtje nga temperaturat e ftohta, prandaj mos ngurroni ta lini të struket pranë jush.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.