Vaksinat e nevojshme para se të dilni në rrugë

Vaksinimi i parë i një qenush

Ne të gjithë duam që shëndeti i qenit tonë të jetë gjithmonë i mirë, dhe për këtë, përveç që sigurohet që dieta e tij të jetë e përshtatshme për moshën e tij, është thelbësore që veterineri ta marrë për ta ekzaminuar dhe t'i bëjë qenushit vaksinat e para; të paktën ato të detyrueshme. Në këtë mënyrë, kafsha do të jetë në gjendje të rritet pa u shqetësuar për viruset, kërpudhat dhe / ose bakteret që mund të ndikojnë në tëSidomos kur jeni i ri, kur sistemi juaj imunitar është akoma në fazën e forcimit.

Por cilat janë vaksinat e para për të cilat ka nevojë një qen? A kanë efekte anësore? Ne do të flasim për të gjitha këto dhe shumë më tepër në këtë speciale. 

Para se t’i jepni vaksinën e parë një këlyshi

Vaksinimet e qenve

Kur sjellim një qenush në shtëpi, duhet të dërgohet në klinikën veterinare për ekzaminim. Vetëm në rast se jeni mirë me shëndet, ju jap një pilulë antiparazitare, i cili do të jetë ai që parandalon parazitët e brendshëm të tmerrshëm të përhapen dhe të ndikojnë seriozisht në shëndetin tuaj. Më pas, ai do ta dërgojë në shtëpi dhe do t'ju thotë të ktheheni për vaksinimin e parë midis një jave dhe 14 ditësh më vonë, në varësi të pilulës që i është dhënë.

Çfarë janë vaksinat?

Likelyshtë e mundshme që disa prej jush kanë pyetur se çfarë janë vaksinat, ose nga çfarë janë bërë. Epo, është thjesht vetë virusi u dobësua. Po, po, mund të duket e çuditshme që viruset administrohen tek kafshët (gjithashtu edhe tek njerëzit), por është mënyra e vetme për ta bërë sistemin imunitar të krijojë antitrupa që do të jenë të dobishëm në rast se bie në kontakt me ta më vonë. një virus i jashtëm.

Por, mos u shqetësoni, se ata që janë në vaksina, ata nuk mund të sulmojnë ose të shkaktojnë ndonjë dëm qenit tuaj.

Orari i vaksinimit të qenve

Qeni i sapo vaksinuar

Pasi qeni të deformohet plotësisht, vaksina e parë mund të bëhet midis gjashtë dhe tetë javëve të jetës. Në këtë moshë atyre u jepet doza e parë e parvovirus, dhe një tjetër nga mospërfillje, një sëmundje shumë serioze e frymëmarrjes nga e cila shpesh vuajnë këlyshët. Nëse gjithashtu do të jeni në kontakt me më shumë qen, rekomandohet të siguroni vaksina kundër bordetella dhe parainfluenza.

Në moshën nëntë javë, do t'ju jepet vaksina e dytë, e cila do t'ju mbrojë nga adenovirus tip 2, hepatiti C infektiv, letospiroza y parvovirus. Kur të jetë dymbëdhjetë vjeç, një dozë e kësaj vaksine do të përsëritet, dhe kjo është kur mund të ecim me të me qetësi të plotë.

Katër javë më vonë, vaksina kundër Rabia. Dhe pastaj një herë në vit, bëhet vaksina pesëfish (parvovirusi, sëmundja e sëmundjes, hepatiti, parainfluenza, leptosipiroza) dhe tërbimi.

Opsionale, tani mund të kërkoni gjithashtu që t'ju ofrojnë vaksina e leishmaniazës nga mosha gjashtë muaj, për të cilën ata do të bëjnë një provë për të konfirmuar se qeni është i shëndetshëm, dhe pastaj ata do të injektojnë 3 doza të ndara me 21 ditë. Në bazë vjetore, do t'ju duhet një dozë e re për ta forcuar atë.

Qen i semure
Artikulli i lidhur:
Si të parandaloni leishmaniazën e qenit

El mikroçip Veryshtë shumë e rëndësishme që të implantohet (në fakt, është e detyrueshme në shumë vende si Spanja), pasi që në rast se humbet, çdo klinikë veterinare mund ta lokalizojë atë. Në çdo rast, nuk të bën keq të vendosësh një pllakë identifikimi në gjerdanin tënd, me numrin tuaj të telefonit.

A kanë vaksina efekte anësore?

Qen i pavaksinuar

Jo gjithmonë, por po, mund të ketë. Sidomos qentë e rinj, ata mund të ndjehen dhimbje o që kruhet, dhe madje edhe rënia e flokëve në zonën ku është injektuar vaksina. Por zakonisht ndodh në një kohë të shkurtër.

Në raste shumë serioze, ata mund të vuajnë anafilaksi, i cili është një reagim i trupit i cili fillon kur përpiqet të mbrojë veten, duke shkatërruar kështu qelizat e tij të kuqe të gjakut. Sidoqoftë, është shumë e rrallë.

Çmimet e vaksinimeve të para të qenve

Çmimet ndryshojnë në secilin shtet, madje edhe në secilin komunitet, por pak a shumë, çmimet në Spanjë janë rreth vendit 20-30 euro secila. Tre të parat për leishmaniazë, së bashku me testin, kushtojnë 150 euro, dhe rivaksinimi 60 euro. Pra, po, viti i parë i jetës së qenit do të jetë gjithmonë më i shtrenjti, kështu që ne do të duhet të bëjmë një derrkuc në mënyrë që të mund t'i marrë të gjitha, ose të paktën ato të detyrueshme.

Çfarë ndodh nëse nuk e vaksinoj qenin tim?

Epo, duhet ta dini se ka disa që janë të detyrueshme, kështu që nëse një veteriner do ta zbulonte, ju përsëri mund të keni probleme, deri në pikën që mund ta hiqnin. Përtej kësaj, një qen që nuk vaksinohet është në rrezik të madh për sëmundje të rrezikshme për jetën, si dispermper. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të vendosni qentë në lagjen tuaj në rrezik, pasi qeni juaj mund të jetë mbartës i ndonjë sëmundjeje.

Një qen duhet të jetë anëtar i familjes, edhe një. Ndër kujdesin që duhet të ofrojmë është kujdesi veterinar.

Pra, rekomandohet shumë të vaksinoni qenin tuaj në mënyrë që shëndeti të mos rrezikohet.

Kur një qenush mund të dalë jashtë?

Qeni belg Shepherd

Ka shumë dyshime për këtë temë. Deri pak kohë më parë, veterinerët thanë që këlyshi nuk mund të largohej derisa të vaksinohej plotësisht, por realiteti ishte se nëse do ta bënte këtë do të kishim një kafshë që do të kalonte periudhën e saj më të ndjeshme brenda katër mureve, atë të socializimit. Kjo periudhë fillon me dy muaj dhe përfundon me tre muaj, domethënë zgjat jo më shumë se tetë javë.

Shoqërohuni qenushit
Artikulli i lidhur:
Këshilla për shoqërimin e qenushit

Në atë kohë, kanaçe duhet të ketë kontakt me kafshë të tjera me gëzof (qen, mace, ... dhe me të gjithë ata që nesër do të duhet të bashkëveprojnë) dhe me njerezitPërndryshe, kur të rritet, do të jetë shumë më e vështirë për të që të mësojë të sillet dhe të jetë me ta. Për këtë arsye, dhe madje edhe me rrezikun që disa profesionistë mund të kundërshtojnë mua, Unë do t'ju rekomandoj ta merrni këlyshin tuaj për një shëtitje në një moshë të hershme: në dy muaj.

Por po, nuk mund ta çosh askund. Sistemi imunitar nuk është zhvilluar ende, i cili, përveç faktit që ai nuk ka marrë të gjitha vaksinat, mund të vërë në rrezik shëndetin e tij dhe madje edhe jetën e tij nëse nuk merren një sërë masash për ta shmangur atë. Prandaj, nuk duhet ta kaloni kurrë nëpër zona ku shkojnë shumë qen ose që janë shumë të ndyra, por do të ishte shumë mirë ta bëni përmes rrugëve të pastra dhe të qeta në mënyrë që shoku juaj i vogël të mësohet gradualisht me zhurmën e bërthamave urbane (makina , kamionë, etj.).

Sa duhet të jetë udhëtimi? Kjo do të varet nga vetë kafsha, por përgjithësisht nuk duhet të zgjasë më shumë se njëzet minuta, që kur është kaq i ri lodhet shumë shpejt. Kjo është arsyeja pse do të jetë gjithmonë më mirë të bëni 4-5 shëtitje të shkurtra sesa 1-2 të gjata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

102 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ky zog është i çmendur dijo

  Le ta përmbledhim, ju fryni kafshën e varfër me vaksina dhe e lini të zhgënjyer.
  Si do t’i bëni kafshës 7 vaksina në vitin e parë të jetës? Ju po mungon një vidë.
  Midis 7 vaksinimeve dhe 12 shëtitjeve, e lini të strehuar.

 2.   Gabriela dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjes, kam një qenush pilbull që do të jetë 3 muajsh në shtëpi, kishte paruvirus, por tashmë ka 5 vaksina. A do të mund ta sjell në shtëpi?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gabriela.
   Nëse tashmë keni vaksinën parvovirus, mund të shkoni, nuk ka problem.
   Përshëndetje, dhe urime

  2.    infenix dijo

   Nëse qenushja ime e pavaksinuar 12 javëshe do të ishte e keqe?
   Ne jemi në çështjen e covid dhe nuk ka shumë para ose të kontaktoni veterinerët, kjo ndihmon

 3.   Gabriela dijo

  Ajo tashmë ka dy nga parvovirusët, dhe tre të tjerë që unë mendoj se janë për mjerim ... Unë dua të jem i sigurt ta sjell në shtëpinë time sepse nuk dua që ajo të vdesë siç ndodhi me një qenush tjetër

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gabriela.
   Te kuptoj. Nuk duhet të ketë probleme. Në çdo rast, nëse keni dyshime, unë rekomandoj që të konsultoheni me një veteriner.
   Një përshëndetje.

 4.   Alejandra dijo

  Përshëndetje, emri im është Alejandra.
  Unë kam një pyetje, unë kam 6 këlyshë dhe një javë më parë ata përfunduan me dewormimin dhe veterineri më tha që kur të jenë dy muajsh do t'i bëjnë vaksinën e parë dhe unë i bëra një vathë por papritmas ata shpëtojnë dhe ata tashmë po vrapojnë nëpër dhomë Dhe kjo më shqetëson sepse ne hyjmë e dalim nga rruga, a mund të marrin ndonjë sëmundje toke?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandra.
   Rreziku është atje, po. Por me të vërtetë është e ulët.
   Megjithatë, është më mirë t'i provosh t'i mbash në një dhomë dhe të heqësh gjurmët tona, për çdo rast.
   Një përshëndetje.

 5.   Monica Sanchez dijo

  Pershendetje juani.
  Nëse të dy qentë tuaj janë të vaksinuar dhe këlyshi është i shëndetshëm, nuk keni pse të shqetësoheni.
  Mund t’i bashkoni pa problem, dhe ta vaksinoni të voglin kur t’i vijë radha.
  Përshëndetje, dhe urime.

 6.   Monica Sanchez dijo

  Pershendetje Victoria.
  Ai është ende shumë i ri. Kjo është goditja e dytë përforcuese e dhënë në 12 javë.
  Në çdo rast, nëse keni dyshime, unë do të rekomandoja konsultimin me një veteriner.
  Një përshëndetje.

 7.   Edgar Javier Olguin Reyes dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjes, kam një qenush retriver të artë që është 6 javë i vjetër këtë të shtunë, unë mund ta vaksinoj atë kundër parvovirusit sot ose duhet të pres deri të shtunën

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Edgar.
   Deri në 6-8 javë nuk rekomandohet të vaksinoni.
   Një përshëndetje.

 8.   GARAY YESENIA dijo

  pershendetje emri im eshte yesenia jetoj ne virgjine kam nje qenush shtate javesh dua te di nese mund ta regjistroj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yesenia.
   Në 7 javë, mund të bëhet trajtimi i parë kundër krimbave. Pas rreth 10 ditësh, do të jeni në gjendje të bëni vaksinimin e parë.
   Një përshëndetje.

 9.   Monica Sanchez dijo

  Pershendetje Vilma.
  Ne nuk shesim; kemi vetem blogun.
  Një përshëndetje.

 10.   Fernando Martinez dijo

  Përshëndetje Monica, unë sapo solla në shtëpi një qenush fox terrier të lindur më 3 gusht dhe personi që ma shiti atë ka bagëti dhe nuk është i përkushtuar në shitjen e qenve ose shumimin, ai ka një qen dhe ai donte ta kalonte me një tjetër terren dhelpër nga një qytet tjetër, mirë unë devijova nga tema më 10 tetor ai i dha gjysmë pilule me shije zipyran plus dhe më 12 i dha vaksinën maxivac premium dp që dy kontejnerë qelqi në njërën vendosin virusin distemper dhe virusin tjetër parvovirus, unë tashmë e kam sjellë në shtëpi dje, a mund ta nxjerr në rrugë? Kur shkoj te veterineri për t'i dhënë më shumë vaksina, nuk e di nëse duhen, këtu veterinerët janë mjaft të shtrenjtë dhe nuk dua të mashtrohen
  një përshëndetje
  ps ata i kishin dhënë mbeturina të mishit të papërpunuar që atje është e vjella që ajo më ka lëshuar në makinë, përndryshe ajo po luan pa ndërprerje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Fernando.
   Idealja do të ishte të prisni derisa të ketë të gjitha vaksinat, por mund ta nxirrni në vende ku nuk kalojnë shumë qen dhe në zona që janë të pastra (dmth. Nuk ka jashtëqitje të qenve të tjerë ose kafshëve të tjera).
   Me tre muaj mund ta merrni për të marrë një tjetër.
   Një përshëndetje.

 11.   mjekra dijo

  Përshëndetje, gjeta një pitbull amerikan, ai duhet të jetë dy ose 3 muajsh por unë jam shumë i frikësuar sepse kam dy djem të vegjël dhe një qen dhe nuk di çfarë të bëj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje barbra.
   Gjëja e parë që unë do të rekomandoja është që ta çoni tek një veteriner për të zbuluar nëse ai ka një mikroçip, pasi është shumë e çuditshme që një qen i racës së pastër, dhe aq më tepër të jetë një qenush, ecën i lirshëm në rrugë sikur të ishte braktisur.
   Më pas, këshillohet të vendosni postera, për të njëjtën arsye: dikush mund ta kërkojë atë.
   Nëse pas 15 ditësh askush nuk e pretendon atë, atëherë ju mund të vendosni nëse do ta mbani atë apo jo. Në rast se vendosni ta mbani, ju tregoni se ai kujdeset për vete njësoj si një qen tjetër dhe ka nevojë për të njëjtën gjë, domethënë: ujë, ushqim, dashuri, shoqëri, lojëra dhe shëtitje të përditshme. Nuk ka pse të ketë ndonjë problem.
   Një përshëndetje.

 12.   Aleyda dijo

  Përshëndetje Monica. Qeni im ka 8 këlyshë një muajsh, a duhet t’i dehormoj para vaksinës, apo më pas? Nuk mbaj mend me.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aleyda.
   Gjithmonë krimboni para, rreth 10-15 ditë para.
   Një përshëndetje.

 13.   danna dijo

  Përshëndetje, unë kam një pitbull një muaj e gjysmë dhe ajo tashmë është de-wormed dhe unë do të vendos të parvirusin, do të jetë në gjendje ta heq atë në heshtje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Danna.
   Më mirë prisni derisa të bëhet dy muajsh. Më pas, nxirreni atë për një shëtitje, duke qenë të kujdesshëm që të mos i afrohet papastërtisë, siç janë jashtëqitjet e tjera të qenve dhe / ose maceve.
   Një përshëndetje.

 14.   permanent dijo

  Përshëndetje, unë kam një qenush Samoyed, tashmë është 3 muajsh dhe e kam vaksinuar në mënyrën që ju tregoni në blog. Vaksina që unë administrova ishte e teta (adenovirus tip 2, parainfluenza dhe parvovirus i qenit) por ata nuk më thanë nëse vaksina për sëmundjen e sëmundjes është e ndryshme apo jo ... por unë tashmë e bëra deri në përforcuesin e tij të tretë. Dhe ata më thonë se vetëm ajo vaksinë është e nevojshme dhe unë nuk mendoj kështu mm .mmm a do të më heqësh nga dyshimi se është vaksina që mungon apo nëse ka nevojë për një tjetër përforcues?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marsel.
   Secili vend ka vaksinime të ndryshme të detyrueshme. Më shumë gjasa, qeni juaj tashmë i ka të gjitha ato të nevojshme, kështu që në parim nuk duhet të shqetësoheni.
   Nëse jetoni një jetë normale dhe jeni mirë, do të jeni mirë me shëndet.
   Një përshëndetje.

 15.   monika dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, unë kam një qenush të butë siberian, pyetja ime është: ai është pak më shumë se një muaj e gjysmë i vjetër, në shtëpinë time kishte gjendje të keqe, veterineri tha të dezinfektoj gjithçka mirë dhe kështu që ne e bëmë ne me një vaksinë të katërfishtë dhe i dhamë qenushin, a mund të sëmuret? " dhe unë gjithashtu kam një qenush një vjeç në shtëpi. A mund të luajnë ata së bashku?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Rreziku i infektimit është gjithmonë aty 🙁, por me vaksinën do të mbroheni 98%, kështu që është shumë e vështirë për ju që të keni sëmundje të sëmundjes.
   Lidhur me pyetjen tuaj të fundit, po, ju mund të luani së bashku.
   Një përshëndetje.

 16.   Luis Alberto Mayorca Leon dijo

  Pershendetje, informacion i shkelqyer, ne kemi nje qenush 7 muajsh ne shtepi, ai u dekurmua vetem kur ishte nje muajshe, nuk eshte vaksinuar akoma, a eshte vone per te bere vaksinat kur te jete 7 muajsh? Faleminderit !

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Luis.
   Jo, nuk është kurrë vonë. Mund t'ju them se e kam birësuar një nga qentë e mi kur ajo ishte gjashtë muajshe, dhe ata i bënë asaj vaksinat që ishin të përshtatshme për të pa problem.
   Një përshëndetje.

 17.   Ann dijo

  Përshëndetje, unë dua të qëndroj me një qenush 2 muaj e gjysmë i cili ka një të njohur, por ai nuk i ka dhënë atij pilulën e sterilizimit ose ndonjë vaksinë, ai e ka atë në një lloj viçi me kashtë dhe jo në një dhomë, ata gjithashtu i jepni atij tashmë ushqim njerëzor. Unë jam i shqetësuar se ai është i sëmurë sepse nuk i kam dhënë asgjë, dhe nëse është tepër vonë për të sterilizuar dhe vaksinuar. Faleminderit shume

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   A ju përgjigjem:
   -Vaksinat: nuk është kurrë vonë për të bërë vaksinat. Në fakt, me dy muaj e gjysmë duhet të keni 2 nga 5-6 (varësisht nga vendi janë pak a shumë).
   -Sterilizimi: bëhet pas 6 muajsh.
   -Ushqimi: sa më natyral të jetë, aq më mirë. Ideali është pikërisht t'u jepni atyre mish natyral, megjithëse nëse nuk kemi mundësi, rekomandohet t'u jepni ushqim që nuk përmban drithëra.
   -Dworming: duhet të bëhet 10 ditë para vaksinimit të tyre.
   Një përshëndetje.

 18.   Lidia dijo

  Më falni, çfarë ndodh nëse qeni është 6 muajsh dhe ka vetëm një vaksinë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lidia.
   Asgjë nuk ndodh, por këshillohet që ta merrni atë të administrojë të gjitha ato që i duhen.
   Një përshëndetje.

 19.   Raquel dijo

  Çfarë ndodh nëse marr qenin tim dy muajsh për të vaksinuar

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Rachel.
   Me dy muaj një kohë e mirë për të filluar vaksinimin e qenit tuaj.
   Një përshëndetje.

 20.   Silvina dijo

  Përshëndetje, unë adoptova një qen dhe i dhashë vaksinën e saj një javë, një nga qentë e mi u sëmur nga sëmundja, këlyshi rrezikon pasi edhe ai ishte vaksinuar në kohë dhe në formë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Silvina.
   Po, mund të rrezikoj. Këlyshi mbahet më mirë larg qenit të sëmurë derisa të bëhet më mirë, për çdo rast.
   Një përshëndetje.

 21.   Cristina dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, ne kemi një kolie kufiri 5-javëshe në shtëpi, prej së cilës kohë vaksinohet, mund të shuhet. Faleminderit

 22.   Cristina dijo

  Përshëndetje, emri im është cristina dhe ne kemi një kolie kufiri 5 javë të vjetër, kur ai mund të shkojë për një shëtitje. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cristina.
   Ju mund të dilni për një shëtitje në tetë javë, kur të keni marrë vaksinat tuaja të para.
   Një përshëndetje.

 23.   Morgana sotres dijo

  Përshëndetje, unë adoptova një qen nga ilaçi i tërbimit, ata më dhanë mua me trajtimin për ta deworm, por pa vaksina. Pyeta një veteriner se kur mund ta vaksinoja dhe ajo më tha që duhet të pres 10 ditë për ta bërë këtë, pasi ajo ishte me tërbim nuk do të dinim nëse ndonjë virus tashmë ishte inkubuar. Nuk jam 100% i bindur që më rekomandoni ??? Prisni apo ta çoni të vaksinojë tani?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Morgana.
   Nëse veterineri rekomandon të presë dhjetë ditë, është më mirë të presësh pasi vaksina mund të shkaktojë efekte anësore.
   Një përshëndetje.

 24.   Meri Fer dijo

  Përshëndetje, disa javë më parë unë adoptova një qenush të deormuar tashmë dhe gjoja me dy vaksinat e para. Fakti është se ata harruan të vulosnin kartën. Dje vendosa të fundit por vetëm e para shfaqet në faturën e birësimit. Ai tashmë është tre muajsh dhe ata e vendosën në katërvalent. A ka ndonjë problem nëse e dyta nuk vihet me të vërtetë?
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Fer.
   Jo, nuk ka problem. Sistemi imunitar i këlyshit do të krijojë antitrupa ndaj këtyre sëmundjeve pa shkaktuar shqetësime tek kafsha.
   Një përshëndetje.

 25.   Pilar Molina dijo

  Mirëmëngjes kam një yorkie 1 vjeçe me vaksina ditore dhe 2 ditë më parë bleva një yorkie femër 5 muajshe me dy vaksinat e para e çova tek veterineri dhe i dhashë 3, pyetja ime nuk ka problem që ajo eshte ne kontakt dhe luaj me qenin tim tjeter? Ajo pi ujë edhe nga pjata e tij. Faleminderit shume

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Pilar.
   Jo, nuk ka asnjë problem. Mos u shqetëso
   Një përshëndetje.

 26.   Yesenia dijo

  Nëse më është dhënë një qenush një muajsh dhe tashmë jam vaksinuar me vaksinën e trefishtë, a nuk rrezikon të sëmurem apo diçka tjetër?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yesenia.
   Epo, rreziku është gjithmonë aty, por një qen i vaksinuar do të jetë i vështirë për të marrë një sëmundje serioze.
   Një përshëndetje.

 27.   Carla dijo

  Mirëdita.

  Në shtëpi kemi një qenush për 2 javë dhe midis partnerit tim dhe unë nuk pajtohemi.
  A duhet të prisni gjithmonë që qeni të përfundojë vaksinimin primar (ose diçka e tillë është përmendur nga veterineri) për të dalë jashtë apo është më mirë nëse qeni mund të dalë pak nga pak dhe t'i japë përparësi socializimit?

  Të fala, dhe shumë faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Karla.
   Epo, ka mendime të ndryshme për këtë. Ka nga ata që mendojnë se duhet të presësh derisa të bësh të gjitha vaksinat, dhe të tjerë që është më mirë ta heqësh tani.
   Unë mund t'ju them se unë kam marrë qentë e mi për një shëtitje (po, shëtitje të shkurtra, dhe gjithmonë nëpër rrugë të pastra) me dy muaj, se ata kishin vetëm një vaksinë dhe nuk ka pasur asnjë problem.
   Mendoni se periudha e socializimit përfundon në tre muaj. Nëse nuk keni kontakte tani me njerëz, qen dhe mace, atëherë do t'ju kushtojë më shumë të merreni vesh me ta (gjithashtu ju tregoj nga përvoja).
   Një përshëndetje.

 28.   Victoria Celis dijo

  Përshëndetje, unë kam një qen dy muajsh, ajo tashmë ka vaksinimin e saj të parë
  Do të doja ta dija nëse mund ta çoja në një shtëpi tjetër ku nuk ka qen
  Do ta merrja me makinë dhe pa kontakt me rrugën ... A është e mundur apo ka ndonjë rrezik?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Victoria.
   Mund ta shëtisni pa probleme, gjithmonë në zona që janë të pastra.
   Një përshëndetje.

 29.   anita rodroguez dijo

  Përshëndetje ata do të më dërgojnë me aeroplan (dy orë fluturim) një qen pug, ajo ka 47 ditë dhe raundin e parë të vaksinimit dhe deworming! Doja të dija nëse do të rrezikoja shumë në atë moshë? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Anaite.
   Ai është shumë i ri, po. Por nëse e kanë me vete dhe jo në bodrum, nuk ka pse të ketë probleme.
   Një përshëndetje.

 30.   Alvaro dijo

  Përshëndetje, para një jave kam marrë një qenush me 3 muaj e gjysmë, në kartelën e vaksinimit ka vetëm vaksinën e parë e cila është bërë më 5 korrik, kur mund ta vendos dozën e dytë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alvaro.
   Varet nga veterineri, por zakonisht vendoset muajin vijues.
   Një përshëndetje.

 31.   Sandra dijo

  Mirë! Të Shtunën ne morëm një qenush Beagle që lindi më 3 maj. Ata na dhanë të krimbuar (hidatidozë dhe të brendshme me virbaminthe) dhe me vaksinën e parë të qenve. Të gjithë e vendosën në 15/6. Dje veterineri erdhi në shtëpi dhe e shpoi një herë. Megjithëse në abetare ai vendosi dy afishe (europian chp mhp Lmulti). Ai na shpjegoi se e vetmja gjë që do të duhej të vihej mbi të do të ishte zemërimi dhe copëtimi. Me këtë, dhe më vjen keq që jam zgjatur aq shumë, por doja ta shpjegoja, doja të pyesja, a nuk ishin vaksinat e qenve 3? Ai na shpjegoi se çfarë vendosi, por me kaq shumë emra të çuditshëm ... Unë di vetëm atë që vendosi në abetare. A mund ta nxirrni në rrugë tani? Ai është 10 javë i vjetër.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Sandra.
   Epo po, është kurioz. Vaksinimet për këlyshët janë 3. Çfarë mund të jetë që ata e kanë vënë atë 2 në 1.
   Meqenëse tashmë ka dy vaksina dhe dhjetë javë, po mund ta bëni. Sigurisht, për vendet e pastra.
   Përshëndetje, dhe urime për anëtarin e ri të familjes.

 32.   Eliana dijo

  Mirëdita, e dua këtë blog, kam një pyetje. Ata më dhanë një qen bari gjerman dy muajsh, i lindur më 18 prill: Unë tashmë kisha vaksinën e parë, e cila ishte më 10 qershor, dhe një të krimbur, pas 15 ditë ishte përsëri mjelësi dhe kështu bëra; për vaksinimin e dytë që thoshte se ishte 23 qershor, e mora një ditë më parë dhe ata i bënë vaksinën e dytë; Deri më tani gjithçka po shkonte mirë për vaksinimin e tretë që i detyrohej atij më 8 korrik, unë duhej të shkoja te një tjetër veteriner, mjeku atje ai nuk donte që unë ta vaksinoja sepse vaksinat ishin gjoja të gabuara dhe që pasi kishin bërë të dytën një ditë para gjithçkaje Kishte mbetur sikur ai të mos kishte asgjë, osae cikli u anulua, ai më tha se ishte koha të filloja përsëri dhe unë, i frikësuar, i thashë se po dhe kështu ai filloi një skemë të re vaksinimi, në korrik 10 ai filloi skemën e tij të re, ai e vendosi atë në dy stiker që janë një jeshile që thotë canigen MHA2PPi dhe një arillo që thotë canigen L vjet 15 ditë që ishte më 26 korrik ai vendosi ato dy stiker përsëri dhe vaksina e tretë është për gusht 8, aty po shkojmë qenushja ime ka 3 muaj dhe 9 ditë deri më sot, por ai më thotë se nuk mund ta nxjerr derisa të bëj të gjitha vaksinat dhe të marr banjën dhe kjo më shqetëson që ajo të stresohet dhe unë gjithashtu duhet ta shoqëroj atë dhe të ushtroj, të lutem më ndihmo, çfarë të bëj? Shpresoj që ajo të jetë më e vaksinuar. Por doktori tha që dy të parat nuk ia vlejnë dhe unë bëj banjën njësoj kur mund ta laj, faleminderit shumë për ndihmën tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Eliana.
   Mund ta nxirrni tani. Shtë shumë e rëndësishme për të që të jetë në gjendje të ndërveprojë me qen dhe njerëz të tjerë. Sigurisht, merreni nëpër rrugë që janë të pastra.
   Dhe e njëjta gjë për banjën: asgjë nuk do t'i ndodhë që ta lajë.
   Një përshëndetje.

 33.   Andrea dijo

  Mirembrema
  Pesëmbëdhjetë ditë më parë. Unë Me sa duket, një argjil vdiq nga parvovirus. . Ata shitën të sëmurë. Ajo zgjati vetëm 6 ditë me ne, 3 prej të cilave ishte në spital .. E vërteta është, ne jemi shumë të dashur dhe duam një qen tjetër, ajo në këtë moment ka 40 ditë ata më thonë se ajo deparacite. Së pari dhe kjo për të. Unë vaksinova javën e saj. E vërteta është se kam frikë ta sjell në shtëpinë time për shkak të meje. Ata thonë se. Virusi është i fortë. E vërteta është, unë kam bërë shumë dezinfektim me shumë produkte kimike por nuk di çfarë të bëj mezi pres që ai të jetë me ne tani, por e vërteta është, unë nuk njoh dikë që më njeh mua . Ndihmoni ashtu siç kam kërkuar vetë disa veterinerë. Ai thotë se së pari ishte një kohë e shkurtër dhe së dyti bleva disa produkte dezinfektimi dhe hodha gjithçka që kishte qeni i mëparshëm.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Andrea.
   Për çdo rast, ai shpreson se ka dy muaj dhe goditjen e parë. Përndryshe, nuk duhet të ketë probleme.
   Një përshëndetje.

 34.   Maria Lavado Sanchez dijo

  Përshëndetje, natën e mirë, doja të dija diçka ... Unë kam një qen qimedredhur dhe ajo sapo ka mbushur 3 muajshe ... Ajo që ndodh është që nuk ka vaksinën dy mujore ose vaksinën tre mujore ... Unë jam do ta marrësh këtë të shtunë, mendon se mund t'i vendosësh të dy aty ose të presësh një muaj? A ka një problem?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Jo, nuk duhet të bëni kaq shumë vaksina brenda një dite. Veterineri ka shumë të ngjarë që t’i bëjë vaksinimin dy-mujor, dhe muajin tjetër do t’i bëjë vaksinimin tre-mujor.
   Një përshëndetje.

 35.   Në mënyrë araze dijo

  Përshëndetje, natën e mirë, ata më dhanë një qenush 6 muajsh, por nuk ka ndonjë vaksinim, çfarë duhet të bëj, çfarë duhet të japin ose çfarë duhet të bëj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aracely.
   Mund ta çoni te veterineri për të bërë të gjitha vaksinat. Pavarësisht se sa vjeç jeni: ju mund të filloni të vaksinoni tani pa problem.
   Një përshëndetje.

 36.   erika dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi kam 2 pyetje: e para. Unë kam një qen rotweiler që do të jetë 2 muajsh dhe është vaksinuar kundër parvor dhe veterineri i saj tha se do të duhet të vendoste një treshe dhe pastaj një pesëfish ... kjo është e saktë?
  dhe e dyta .. esq në të njëjtën ditë është radha e saj për të krimbuar. Unë doja të dija nëse është e këshillueshme që ta dewormoni dhe t'i bëni vaksinën po atë ditë apo duhet të pres?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Erika.
   Çdo vend, madje edhe çdo veteriner, ndjek programin e tij të vaksinimit. Nuk është se askush nuk është më i keq ose më i mirë se të tjerët, por që secili ndjek të vetin në varësi të sëmundjeve që prekin më shumë qentë në zonë.
   Lidhur me pyetjen e dytë, rekomandohet të dewormoni dhjetë para vaksinës.
   Një përshëndetje.

 37.   Shumë i shqetësuar për qenin tim. dijo

  Përshëndetje, unë kam një qen që është vetëm 1 muaj e 6 ditë i vjetër. Unë bëra gabimin e priftit 2 herë në rrugë dhe e shoh shumë të qetë, e di që nuk duhet ta bëj më. Por shqetësimi im është se ajo ka diçka. Nuk mund ta çoj te veterineri deri të martën sepse nuk mund të paguaj. . Të shohim, mund të më thuash të bëj diçka. Kam shumë frikë se mos i ndodhë diçka.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Si po kalon qeni juaj? Në situata si kjo, ajo që duhet të bëni është ta mbani atë në shtëpi, dhe t'i jepni ushqim të lagur (kanaçe) në mënyrë që ajo të mos humbasë oreksin e saj.
   Por gjëja më e rëndësishme është ta çosh te veterineri, ta ekzaminosh.
   Një përshëndetje.

 38.   Monica Sanchez dijo

  Përshëndetje Ivannia.
  Gjithmonë ekziston rreziku, por me vaksinat është shumë i ulët.
  Kur keni dyshime, unë rekomandoj që të konsultoheni me një veteriner. Por mos u shqetësoni: nëse e bëni një shëtitje në zona të pastra dhe është kujdesur mirë, nuk duhet të ketë probleme.
  Një përshëndetje.

 39.   Jazmin dijo

  Përshëndetje, unë kohët e fundit kam një qenush i cili vdiq, megjithatë shkaku ishte i panjohur, një veteriner më tha se mund të ishte distopian ose sëmundje, por një tjetër përmendi se jo, kjo ishte rreth më shumë se 1 muaj më parë, tani do të kem një qenush tjetër por Ai është gati 6 javë i vjetër, unë doja të dija nëse pas vaksinimit të tij të parë është e mundur ta sjellësh në shtëpi? Apo duhet të kem edhe një përforcim tjetër?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jazmin.
   Në parim, mund ta çoni në shtëpi. Në çdo rast, unë ju rekomandoj që të konsultoheni me një veteriner për të qenë më të sigurt.
   Një përshëndetje.

 40.   Diana dijo

  Përshëndetje!! Unë kam një qenush që është vetëm 16 muajsh më 2 gusht, është një Bari anglez, ata ma dhanë pa vaksina dhe pa krimb të dhjamit. Sot i dhashë vaksinën pesëfish dhe ata e deformuan, por pyetja ime është. .. eshte ne rregull qe e kane vene? ate vaksine? A nuk ndikon tek ju? Dhe kur duhet të zëvendësoj të dy? A mund ta nxjerr në rrugë tani? Faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Diana.
   Po, nuk ka një orar universal të vaksinimit. Secili profesionist ndjek varësinë e tij në varësi të sëmundjeve më të zakonshme në vendin ku ai punon. Ai mund t'ju tregojë se kur është tjetër, por zakonisht është muaji tjetër.
   Mund ta nxirrni në rrugë tani, duke e çuar në vende që e dini se janë pak a shumë të pastra.
   Një përshëndetje.

 41.   Elizabeth dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi.. këlyshi im chihuahua është dy muajsh dhe me dy vaksina të dhëna .. Do të më mungonte e treta që duhet të shkoj në 15 ditë pasi kam vendosur të dytën ... pyetja ime është ... mund Unë e marr këlyshin tim me dy vaksina vetëm në rrugë, për ta shëtitur dhe shoqëruar.Veterineri im më tha që deri në vaksinimin e tretë dhe të pres 24 orë pas administrimit. Unë tashmë mund ta nxirrja ... por më vonë shumë njerëz më thonë se me dy vaksina mund ta nxjerr ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Elizabeth.
   Mund ta nxirrni tani, për sa kohë që është nëpër rrugë të pastra
   Një përshëndetje.

 42.   Arelu dijo

  Përshëndetje vajza ime ka një qenush dhe unë dua të di se ku i bëj vaksinat e saj dhe çfarë është me kosto të ulët dhe ku ta vendos emrin e saj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Arelu.
   Na vjen keq, por nuk ju kam kuptuar drejt. Vaksinat jepen nga një veteriner në klinikën e tij. Nuk e di nëse e keni pyetur atë.
   Emri, kur do të vendosni mikroçipin, veterineri do t'ju kërkojë ta shkruani në skedarin e qenushit.
   Një përshëndetje.

 43.   Barbara dijo

  Përshëndetje, natën e kaluar unë mora një qen nga rruga, mendoj se ajo është rreth dy muaj e gjysmë. Më shqetëson pasi ajo nuk është e vaksinuar apo e dekoruar dhe ndonjëherë kur është shtrirë ajo bërtet, çfarë mund të jetë? Tjetër gjë, a mund të flesh me mua edhe pse nuk jam vaksinuar apo ndonjë gjë tjetër? Nuk ka rriqra apo pleshta

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje barbare.
   Unë ju rekomandoj që së pari ta çoni tek veterineri për të parë nëse ka një çip, pasi dikush mund ta kërkojë atë. Kalimi, duhet ta ekzaminoni për të parë se si po bën dhe pse po ulërin.
   Prisni minimumi 10-15 ditë para se të vendosni se çfarë të bëni. Kjo është koha që familja e mundshme duhet ta pretendojë atë.

   Në ndërkohë, ju mund të flini me të.

   Pershendetje

 44.   Aranzazu dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, qenushja ime Bruno është 4 muajshe, dje të premten ai mori një çip dhe vaksinën e tretë, ma lini mua ai më tha të mos e heq për 3 deri në 5 ditë .... A do të ndodhte diçka nëse e heq neser ??? Do të kishin kaluar dy ditë ... çështja e vaksinave u vonua për mua sepse ai ishte shtruar në spital 4 herë dhe pasi kishte ekzaluar të gjitha testet përkatëse dhe hedhur poshtë ai është epileptik, ai po merr luminaleta dhe ka pishur për një kohë të gjatë. .. Unë me të vërtetë dua ta nxjerr në rrugë pasi k Unë e vëzhgoj atë 24 orë në ditë me çështjen e kontrollit nëse i japin atij djegie, faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aranzazu.
   Nëse keni qenë i sëmurë, është mirë që gjithmonë të dëgjoni veterinerin. Bettershtë më mirë të parandalosh sesa të kurosh.
   Një përshëndetje.

 45.   Silvia dijo

  Përshëndetje. Unë do të marr një qen sot nga një person që e jep atë për birësim sepse ata nuk mund të kujdesen për të. Ai është një mestizo nga Chihuahua, është 4 muajsh dhe nuk ka marrë asnjë vaksinë. Unë e kam pyetur pronarin aktual nëse e nxjerr në rrugë dhe ai thotë po, por pak. Si mund të them nëse kam simptoma të sëmundjes ose parvo? Nëse e marr, derisa t’i bëj nesër vaksinat, a nuk mund të dalë jashtë? Ju faleminderit shumë dhe përshëndetje.

 46.   Hedh në gjyq dijo

  Pershendetje, kam nje qen 3 javesh. Pas një muaji dhe 1 jave më dhanë dhe gjëja e parë që bëra ishte dërgimi për deworming. Në 8 ditë ata i bënë injeksionin e parë dhe planifikohet e dyta dhe e treta. Vetëm me të parën dhe mund ta çoj në një park ku e di që ka qen por nuk do ta lë në dysheme, ajo thjesht dëshiron të lehtësojë veten?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Sue.
   Po, mundeni pa problem.
   Pershendetje

 47.   alexandra dijo

  Përshëndetje atje! Unë kam një qen pa kartelë vaksinimi, pronari i tij i mëparshëm siguron që të jetë vaksinuar dhe dekormuar, nuk di çfarë të bëj sepse më duhet shumë kohë për të më dhënë kartën e tij, nëse e krimbet përsëri dhe vaksinimi është në rrezik?

  Një përshëndetje
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alexandra.
   Është e çuditshme. Kur një veteriner vaksinon një kafshë, ai e vendos atë në abetare. Nëse pronari i mëparshëm nuk dëshiron t’jua japë, kjo mund të jetë sepse ai me të vërtetë nuk e ka atë dhe, për këtë arsye, se po ju gënjen kur thotë se e ka vaksinuar atë, ose se e ka humbur atë (çfarë mund të ndodhë, unë vetë i humba të gjitha ato kafshë të mia jo shumë kohë më parë). Por, edhe nëse e ka humbur atë, nëse është gjashtë muaj ose më shumë ata mund t'ju tregojnë nëse ai ka vaksinën e tërbimit, e cila, duke qenë e detyrueshme, vjen në informacionin në mikroçip.

   Shume mire. Gjëja e parë është të zbuloni nëse keni vaksinën e tërbimit. Nëse nuk e keni, dhe jeni në moshën e duhur, mund të merrni një vaksinë pentavalente, e cila do t'ju mbrojë nga sëmundjet më të rrezikshme (sëmundja e sëmundjes, tërbimi, parvovirusi, parainfluenza, adenovirusi).

   Për shkak të çështjes së deworming. Duke qenë më delikatë, do të ishte më mirë të prisni një muaj, për çdo rast.

   Një përshëndetje.

 48.   Xhesika dijo

  Përshëndetje për mua, sot ata më dhanë një qenush me moshë 3 muajshe dhe nuk ka asnjë vaksinë, ka diarre dhe të vjella, nesër do ta çojmë te veterineri, por a mund të ketë tashmë një sëmundje vdekjeprurëse?

 49.   Xhesika dijo

  Përshëndetje për mua, sot ata më dhanë një qenush me vetëm 3 muaj moshë, ai nuk është vaksinuar, ka të vjella dhe ka diarre nesër do ta çojmë te veterineri, por a mund të ketë tashmë një sëmundje vdekjeprurëse?

 50.   Barbara Yelen dijo

  Përshëndetje Unë kam një qen poodle sot 9 ditë më parë që e vaksinova atë e kam në dhomën time që kur e solla sepse kam qen të tjerë që nuk flenë brenda shtëpisë Ata kanë shtëpinë e tyre sepse janë të mëdhenj pyetja ime është si vijon nga kur mund ta lija të ecte nëpër shtëpi jo në oborrin e shtëpisë sepse nëna ime që jeton matanë rrugës kishte një qen me parvo dhe kur e solla këtë e kam në dhomën time laj dyshemetë me klor sepse lexova që mund të futen në shtëpi edhe në këpucë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje barbare.
   Mund ta lini tani, e vetmja gjë që unë do të rekomandoja është pastrimi i dyshemesë me produkte specifike, pasi klori është shumë toksik për qentë.
   Një përshëndetje.

 51.   Dora dijo

  Përshëndetje Monica, kam një pyetje, kam një përzierje chiguagua me sheper gjermane dhe tashmë është dhjetë javë derisa sot, 11 nëntor 2017, ata përfunduan me vendosjen e tre dozave të vaksinave për koronavirusin e parvovirusit, për ndikim total sesa tre dozat që Ata kanë vendosur të njëjtën gjë, ata i vënë ato në çdo dy javë duke filluar nga 14 tetor deri më sot, XNUMX nëntor, por me këtë dozë të fundit unë u ul dhe vetëm duke qarë nuk duan të preken dhe ka shumë duke u lëkundur dua të di nëse është normale. Oh, harrova t'ju them se pilula që kam parë të përmendur nga njerëz të tjerë që përdoret për të krimbur, nuk e kam dhënë, nuk e di nëse mund të jepet që nga u bënë vaksinat.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje dora.
   Vaksinat mund të kenë efektet anësore që përmendni, por ato ndodhin brenda pak orësh. Nëse nuk përmirësohet, është më mirë të konsultoheni me një veteriner.

   Tabletat antiparazitare duhet të jepen para vaksinës, por ato gjithashtu duhet të jepen rregullisht një herë në muaj ose çdo tre muaj (siç tregohet nga profesionisti) për të mbajtur kafshën pa parazitë të zorrëve.

   Një përshëndetje.

 52.   Omar VR dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, kafsha ime humbi vaksinën për 2 javë, a mund të bëj akoma vaksinën e tretë ?????

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Omar.
   Po, nuk ka probleme.
   Një përshëndetje.

 53.   FloSeph dijo

  Pershendetje Mirëmengjes.
  Unë kam një qenush 53 ditor, ata ma dhanë mua dhe në broshurën e saj në 6 javë e vaksinuan atë për parvo-virus dhe krimbimin e saj në të njëjtën ditë (pasi lexova blogun tuaj, jam i shqetësuar)
  Gjatë asaj kohe, para se të më lindte, ajo ishte me nënën, prandaj mendoj se ajo dha gji pas vaksinimit të saj të parë. A ka një problem? A do të duhet të filloni përsëri vaksinimin?
  Gjithashtu orari i tij më tregon se vaksinimi i tij i radhës është në ditën kur mbush 2 muaj.

 54.   Andrea dijo

  Përshëndetje, unë kam një qen 7-8 vjeç dhe dua të sjell një qenush në shtëpinë që do të më sjellë kur ajo të jetë 30 ditore, ditën që unë do ta çoj atë për të krimbuar dhe vaksinuar, dhe dua nëse atje ka ndonjë problem që ajo të bashkohet me qenin tim.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Andrea.
   Jo, jo në parim. Nëse qeni juaj 7-8 vjeç është i vaksinuar dhe i shëndetshëm, nuk ka pse të ketë probleme. Në çdo rast, këshillohet që të konsultoheni me një veteriner për të qenë më të sigurt.
   Një përshëndetje.

 55.   Jezusi J dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, unë kam një qenush të thatë dy muaj e gjysmë, por ai kurrë nuk ka marrë vaksinë, unë duhet t'i jap të gjitha dozat ose ato që i korrespondojnë që nga mosha e tij. Kjo është, nëse ju jeni tashmë 10 javë të vjetër, unë vendos vetëm dozën e asaj moshe dhe unë nuk e vë dozën 8-javore dhe tjetra do të ishte tërbimi, apo duhet ta respektoj ende procesin edhe nëse është vonë? ??

  Faleminderit paraprakisht për përgjigjen tuaj

 56.   Cristina dijo

  Mirëmëngjesi: Pak më parë solla një qenush shitzu në shtëpinë time, fakti është që ata tashmë i kanë bërë vaksinimin e parë dhe ata e kanë rrëzuar dhe ai ka çipin, thjesht duhet të shkarkohet, por unë po e marr atë jashtë, në krahët e mi Kjo është, pa kontakt me tokën në rrugë për t'i dhënë asaj ajër dhe diell dhe të mos qëndrojnë të mbyllur gjithë ditën, brenda pesë ditësh ata do të bëjnë vaksinimin e dytë, kontrollohet dhe qeni i sëmurë nuk është atje, dhe tani po takohem me disa qen që janë krejtësisht të shëndetshëm në mënyrë që të mund të kem kontakt, edhe nëse nuk kam vaksinën e dytë, çfarë po bëj?

  PS: Unë thjesht e vendosa së bashku me dy qen që janë me të gjitha vaksinat e tyre dhe të shëndetshëm dhe në shtëpi në mënyrë që kur ai të dalë për një shëtitje për herë të parë nuk është një botë për të dhe ai tregon, përveç që ai e do qen te tjere jhehe por une jam shqetesuar nese po i bej gjerat gabim

 57.   Elizabeth silva dijo

  Pershendetje un quhem Elizabeth une adoptova nje qenush 4 muajsh sot u be 5 muajsh dhe e kam vaksinuar dhe deminuar vetem nje here sa do te zgjase procesi deshironi te beni shetitje ne rrugë?vaksina dhe vaksina faleminderit, përshëndetje nga Kili ??