Karakteristikat e racës Shar Pei

Qeni Shar Pei

Kur flasim për racë shar pei Ne po flasim për një nga qentë më të vjetër që ekzistojnë, pasi që me sa duket që nga viti 200 para Krishtit ata ishin në Azi. Studimet gjenetike tregojnë se është një nga racat më të afërta me ujqërit për shkak të lashtësisë, megjithëse pamja dhe sjellja e saj ndryshojnë shumë nga këto.

L Shar Pei janë një racë shumë e njohur sot, e cila vlerësohet shumë për pamjen e saj origjinale, në të cilën bien në sy rrudhat në lëkurën tuaj. Shtë një qen ideal për familjet, i cili ka karakterin e tij, por është i dashur dhe shumë inteligjent. Pa dyshim, një qen i përsosur për të jetuar në shtëpi me fëmijë.

Historia e Shar Pei

Shar pei

Origjina e Shar Pei është në Kinë, atje ku ishte Simbol i dinastisë Han. Emri i saj në kinezisht do të thotë Lëkurë Rëre. Ky qen u përdor për pjesën më të madhe të ekzistencës së tij si një qen roje dhe gjithashtu si një roje varri. Në vitet gjashtëdhjetë ky qen ishte në rrezik të zhdukej sepse në regjimin komunist të Republikës Popullore të Kinës ata u eutanizuan. Gjatë këtij regjimi, kafshët shtëpiake konsideroheshin pronë e borgjezisë që duhej të zhdukej. Sidoqoftë, sot është një nga racat më të njohura, jo vetëm në Kinë, por edhe në të gjithë botën.

karakteristika fizike

Leshi i Shar Pei

Emri i flokëve me rërë që kinezët i dhanë në atë kohë është për shkak të prekja e leshit të saj të veçantë. Shtë një qen që ka një pallto unike në botë, pasi është një lëkurë që ka shumë rrudha, me një gjatësi më të madhe se ato të gëzofit normal. Pallto është e shkurtër dhe e dendur. Ka disa nuanca karakteristike, të tilla si e kuqja, e zeza, çokollata, bluja ose grija. E bardha është e vetmja që nuk pranohet tek ky qen. Qeni mund të peshojë 25 kg si i rritur. Ka edhe rrudha të shumta në fytyrën e qenit, mbi sytë, në faqe dhe duke krijuar një mjekër të dyfishtë. Veshët janë shumë të vegjël, të varur dhe me një majë të rrumbullakosur. Bishti është gjithashtu karakteristikë, i vogël dhe i dredhur.

Karakteri i Shar Pei

Këlyshë Shar Pei

Shar Pei është një qen që përshtatet me të gjitha llojet e situatave. Ju të dy mund të jetoni në një shtëpi të vendit dhe në një apartament në qytet. e saj karakteri është ideal për familjet, dhe është i përshtatshëm për fëmijët dhe me kafshët e tjera nëse ata mësohen me të që në moshë të re. Ky qen ka një karakter të mirë në përgjithësi, duke qenë shumë i gjallë dhe qesharak. Fëmijët do të kënaqen me një qen i cili kalon shumë mirë me ta dhe që i pëlqen të luajë. Ai është gjithashtu një qen i dashur dhe i dashur, si dhe besnik ndaj familjes së tij.

El Shar Pei ka mjaft energji, kështu që do t'ju duhet të ushtroni çdo ditë. Ju keni një tendencë për të shtuar peshë, prandaj duhet të bëni sporte, edhe pse kjo duhet të jetë e moderuar. Shtë një qen që nuk duron mirë nxehtësi apo të ftohtë. Përveç kësaj, nuk është një qen i mirë për të jetuar jashtë, por ata preferojnë të mbulohen. Ai është një qen shumë i shoqërueshëm, prandaj nuk do ta ketë të vështirë të takojë qen të tjerë ose të kalojë një kohë të mirë me të ftuarit në shtëpi. Përveç kësaj, ajo përshtatet me gjithçka dhe është një qen i qetë dhe i pastër. Këto karakteristika e bëjnë atë të përsosur për të jetuar në ambiente të mbyllura.

Kurrë mos harroni atë është një qen roje, kështu që është një kafshë që mund të tregojë mjaft energji. Duhet të sillet mirë sepse është një qen që mund të jetë shumë mbrojtës i tij, duke pasur parasysh atë tendencë për të qenë një qen roje.

Kujdesi për qenin

Këlyshë Shar Pei

Shar Pei është një qen që mund të ketë një jetëgjatësi prej rreth dhjetë vjetësh. Kujdesi juaj duhet të përqendrohet mbi të gjitha në ushtrimet fizike të përditshme që do t'ju mbajnë në gjendje të mirë. Ky ushtrim duhet të jetë i moderuar, me shëtitje të përditshme duke shmangur nxehtësinë ose të ftohtin ekstrem.

Në anën tjetër, Kujdesi i Shar Pei duhet të përqendrohet në pallton e saj. Fakti që ka kaq shumë rrudha mund të bëjë që qeni të ketë probleme midis palosjeve të tij. Infeksionet dhe rënia e flokëve mund të ndodhin në këto zona të veshjes së qenit. Kjo është arsyeja pse ato duhet të pastrohen herë pas here me një leckë të pastër dhe ujë me sapun. Zonat duhet të thahen shumë mirë për të parandaluar lagështinë që të shkaktojë shfaqjen e këtyre infeksioneve të lëkurës. Zona e syve dhe surrat janë veçanërisht të ndjeshëm.

Përveç higjienës në lëkurë, është shumë e rëndësishme t'i jepet asaj a ushqim i mirë për qenin. Ju duhet të konsumoni ushqim ushqimor cilësor, pasi është i prirur ndaj alergjive, të cilat ndikojnë në të me humbjen e flokëve dhe kruajtjen dhe skuqjen e lëkurës. Në çdo rast, nëse shohim një problem në lëkurën e qenit, duhet të shkojmë menjëherë te një veteriner për të zbuluar shkaqet dhe për të aplikuar një trajtim nëse është e nevojshme.

Sëmundjet e racave

Shumica e sëmundjeve që prekin racën Shar Pei kanë të bëjnë me lëkurën e tyre të veçantë. Ata kanë një probabilitet të lartë të vuajnë nga alergji, thatësi, humbje e flokëve, kërpudhave në zonat e palosjeve dhe infeksioneve. Dermatiti mund të jetë i zakonshëm, kështu që gjithmonë do të duhet të marrim masa ekstreme higjienike për qenin dhe kujdesin e tij për pallton.

Një tjetër nga sëmundjet e zakonshme që vuan qeni është Ethet Shar Pei dhe është një problem që transmetohet nga brezi në brez. Karakterizohet nga një ethe e lartë, ënjtje e surratit dhe gjymtyrëve. Isshtë një sëmundje e trashëgueshme që nuk ka kurim, trajtimi i së cilës synon të lehtësojë problemet që shkakton. Kjo është arsyeja pse ilaçet anti-inflamatore dhe antipiretike shpesh aplikohen për simptomat.

Pse keni një Shar Pei?

Shar Pei është një qen që kërkon shumë kujdes, kështu që personi duhet të jetë i përgatitur të marrë përsipër shpenzimet veterinare dhe kujdesin e tyre. Në këmbim, ne mund të shijojmë një qen shumë të lumtur dhe të shoqërueshëm. Shtë një qen i shkëlqyeshëm për të jetuar me të si familje, i cili jeton mirë me kafshë dhe fëmijë të tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.