Shishe me ujë qeni

shishe uji qeni

Kur dilni për një shëtitje ose vrap, zakonisht mbani një shishe ujë me të cilën hidratoheni në mënyrë që trupi juaj të mos vuajë nga ushtrimet fizike që kryeni. Në rastin e qenve është gjithashtu e nevojshme, por, Cilat shishe për qen janë më të mirat?

Më poshtë po ju japim shembuj të shisheve të qenve si dhe një udhëzues në të cilin mund të mësoni më shumë rreth këtij aksesori aq të harruar dhe akoma kaq të rëndësishëm për kafshën tuaj dhe hidratimin e tij.

Shishet më të mira të ujit për qentë

Këtu është një përzgjedhje e shisheve tona të preferuara të ujit për qentë:

Si të zgjidhni një shishe uji për qentë

kapacitet shishe uji për qen

Kur blini një shishe ujë për qen, duhet të merrni parasysh disa karakteristika për ta bërë atë të drejtë. Më të rëndësishmet dhe ku ju rekomandojmë t'i kushtoni vëmendje, janë sa vijon:

 • kapacitet: Kapaciteti është një nga çelësat. Ju nuk duhet të merrni parasysh vetëm madhësinë e qenit tuaj dhe kohën e shëtitjes ose ushtrimet që do të bëni, por edhe përdorimet e tjera që mund t'i jepni. Për shembull, mund të përdoret për të pirë ujë, për të pastruar urinën e qenve, për të bindur sjellje të papërshtatshme (leh, përpjekje për të sulmuar, etj.).
 • material: Materiali i zakonshëm i shisheve të ujit për qentë është zakonisht PVC, një plastikë e fortë dhe rezistente që do t'ju zgjasë një kohë të gjatë. Problemi është se, me kalimin e kohës, mund të ketë një erë. Një tjetër opsion është çelik inox ose metal, e cila zakonisht është më higjienike dhe e lehtë për tu pastruar dhe dezinfektuar.
 • Me pijen e integruar: Disa shishe uji për qen kanë sistem të integruar të pijes, për shembull ato që kanë formë lugë ose që kanë një enë ndihmëse për ta mbushur me ujë.

Pse është e rëndësishme të sillni një shishe ujë për qentë gjatë shëtitjeve

Kur dilni për një shëtitje, ose stërvitje jashtë, merrni një shishe ujë për tu hidratuar. Sigurisht, ai ka shumë përfitime të tjera, të tilla si shmangia e shfaqjes së dhimbjes së tmerrshme, ose përmirësimi i rezistencës së trupit.

Në rastin e qenve, e njëjta gjë ndodh. Ata gjithashtu ushtrojnë veten fizikisht kur ecin ose vrapojnë, dhe Ata mezi presin të kthehen në shtëpi për të pirë Sidomos sepse mund të krijoni një problem serioz (kur qentë pinë shpejt, ata mund të kenë gazra, probleme të mbytjes apo edhe shtrembërim të stomakut, gjëja më serioze që mund t'u ndodhë atyre).

Për më tepër, ajo shishe me ujë mund të ketë edhe përdorime të tjera, të tilla si dekurajimi i kafshës suaj nëse fillon të leh ose dëshiron të ballafaqohet me një qen tjetër (ose ta mbrojë nga ai tjetri duke i derdhur ujë mbi të); ose për të pastruar urinën e qenit në rrugë.

Kur duhet t'i japim ujë qenit tonë?

Kur duhet t'i japim ujë qenit tonë?

Një qen do të ketë nevojë për ujë kur është i etur. Dhe kjo ndodh kur kafsha bën ushtrime fizike, kur është shumë nxehtë, nëse ka ethe ... Edhe nëse është femër, në laktacion, në shtatzëni ose në vapë mund të ketë nevojë më të madhe për ujë sesa në kohët e tjera.

Por, duke u përqëndruar në shëtitjet dhe aktivitetet sportive, duhet jepini atij një pije para se të filloni (sasi e vogël dhe gjithmonë duke pritur një kohë para se të filloni shëtitjen ose stërvitjen në mënyrë që të mos ndihet keq), kur pushoni (jo menjëherë, por pas një kohe në të cilën qetësohet); dhe kur ktheheni në shtëpi (përsëri kjo nuk është e menjëhershme).

Importantshtë e rëndësishme që ta mbani mend atë qeni nuk duhet të pijë menjëherë pas stërvitjes Meqenëse, dëshira për të pirë, mund t'ju bëjë të vjella ose të ndodhë diçka më e keqe.

Si funksionon një ujitës portativ i qenve

shishe uji qeni me pije

A keni parë ndonjëherë një ujitës portativ qensh? Këto zakonisht janë të dizajnuara në dy mënyra të ndryshme. Nga njëra anë, si një enë ndihmëse që mund ta mbushni me ujë në mënyrë që kafsha të pijë çfarë të dojë. Kjo gjithashtu ju lejon të shtoni diçka për të ngrënë nëse do të jeni larg shtëpisë për një kohë të gjatë.

Nga ana tjetër, ju gjithashtu keni shishe për qen me një dizajn të ngjashëm me një lugë, domethënë ato janë konkave në mënyrë që, duke shtypur një buton, uji të grumbullohet në to në mënyrë që kafsha të mund të pijë lehtësisht.

Në varësi të madhësisë së qenit, rekomandohet një lloj ose një tjetër. Për shembull, nëse është e vogël ose e mesme, shishet me një lugë janë të përshtatshme sepse uji që ruhet është i mjaftueshëm. Por nëse dëshironi që ajo të pastrojë urinën, të pijë ose të korrigjojë sjelljet, atëherë një më i madh me enën e tij ndihmëse është më i mirë.

A është e detyrueshme të mbash një shishe me ujë për të pastruar urinën e qenit në rrugë?

shishe uji qeni

Që nga viti 2019 shumë komuna, në përpjekje për të përmirësuar estetikën (dhe erën) e rrugëve, krijoi një kërkesë për pronarët e qenve i cili konsistonte në pastrimin jo vetëm të jashtëqitjes së kafshëve, por edhe të bërit të njëjtën gjë me urinimin. Me fjalë të tjera, ju duhet të sillni diçka për të pastruar urinën e qenit tuaj.

Problemi është se jo të gjitha komunat e kërkojnë atë. Disa e bëjnë, me gjoba deri në 750 euro nëse ju kapin pa e pastruar; dhe të tjerët jo. Për shembull, është e detyrueshme të pastroni urinën me ujë (ose një përzierje uji dhe uthull që është më efektive) në Albacete, Alcalá de Henares, Alcobendas, Almería, Ceuta, Jaén, Mieres ...

Bestshtë mirë të kontrolloni nëse është e detyrueshme apo jo në qytetin tuaj, dhe nëse po, mbani gjithmonë një shishe për qen.

Ku të blini një shishe ujë për qentë

Tani që dini më shumë për funksionin e shishes së ujit të qenit dhe pse duhet ta keni një, gjëja tjetër që ju nevojitet është të dini se ku ta blini. A ju japim opsione? Këtu ne propozojmë disa dyqane ku mund t'i blini.

 • Amazona: Amazon është, pa dyshim, dyqani ku do të gjeni më shumë larmi, si në modele, shumëllojshmëri, madhësi, etj. Çmimet e tij janë shumë të ndryshme kështu që do të përshtatet me çdo buxhet që keni.
 • Kivoko: Në këtë rast ne po flasim për një dyqan të specializuar në pajisje për kafshët shtëpiake dhe, natyrisht, ju mund të gjeni disa shishe të përshtatshme për qen në varësi të madhësisë dhe kohës së shëtitjes që i jepni kafshës tuaj.
 • aliexpress: Një opsion tjetër, i cili i ngjan Amazon, është Aliexpress. Në të çmimet janë shumë më të lira se në dyqanet e tjera, por koha e pritjes është gjithashtu më e gjatë. Edhe kështu, nëse nuk jeni me nxitim të madh, mund të kurseni para kur ta blini.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.