Shkaqet dhe trajtimi i faringjitit në qen

Yorkshire i trishtuar.

I ftohti i dimrit prek si njerëzit ashtu edhe qentë, kështu që këto kafshë mund të vuajnë nga sëmundje të tilla si faringjit. Shtë një inflamacion i indeve të buta dhe mukozës së faringut, si dhe sistemit limfatik. Isshtë një problem shumë i zakonshëm dhe mund të jetë për shkak të shkaqeve të ndryshme të natyrës së ndryshme.

Çfarë është faringjiti i qenit?

Faringiti është a pezmatimi i mukozave te faringut gjë që rezulton në skuqje të rëndë dhe dhimbje të fytit. Ndodh më shpesh gjatë muajve të ftohtë dhe kohërave të ndryshimeve të papritura të temperaturës, dhe këlyshët dhe qentë e moshuar janë më të prirur ndaj tij. Edhe pse fillimisht është një gjendje e lehtë, ka nevojë për trajtim veterinar.

Shkaqet kryesore

Më e zakonshme është origjina virale Dhe zakonisht shkaktohet nga ndryshime të papritura të temperaturës ose shumë ekspozim ndaj të ftohtit. Raste të tjera e ka zanafillën në infeksionet e traktit oral ose të frymëmarrjes, si dhe në sëmundje të tilla si sëmundja e sëmundjes ose parvovirusi.

Simptomat

Ndër simptomat më të zakonshme gjejmë:

1. Kollë e vazhdueshme, e thatë.
2. ngjirurit e zërit
3. Dhimbje gjatë gëlltitjes, e cila sjell humbjen e oreksit.
4. Hipersalivimi.
5. Të përziera dhe të vjella.
6. Ethet.
7. Apatia.
8. Vështirësi në frymëmarrje.
9. Skuqje dhe pezmatim i fytit. Ndonjëherë një shkarkesë purulente ndodh gjithashtu në zonë.

Të ballafaquar me ndonjë nga këto simptoma, ne duhet të shkojmë te veterineri.

TRATAMIENTO

Në përgjithësi, veterineri do të administrojë anti-inflamatorë dhe / ose antibiotikë, në varësi të gjendjes së faringjitit. Nëse qeni po vjell, ai gjithashtu do të përshkruajë ilaçe për ta ndaluar atë. Nga ana tjetër, ne do t'ju ndihmojmë të rikuperoheni duke aplikuar kompresa të ngrohta në zonën e fytit. Trajtimi duhet të imponohet gjithmonë nga eksperti.

parandalim

Mund të shmangim faringjitin duke mbrojtur mikun tonë më të mirë nga të ftohtit. Convenientshtë e përshtatshme t'i vishni një pallto për shëtitje, si dhe të vendosni shtratin e tij në një hapësirë ​​të ngrohtë, të lirë nga skica. Ne gjithashtu duhet të thajmë gëzofin e tyre mirë pas larjes dhe të bëjmë shumë kujdes nëse do të udhëtojmë në ambiente më të ftohta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.