Çfarë i shkakton krizat në qen?

Konfiskimet mund ta trembin qenin tuaj

Qentë, si njerëzit, mund të sëmuren. Shumë sëmundje janë si njeriu, siç janë krizat. Isshtë një përvojë e pakëndshme që ju lë të pafuqishëm përballë vuajtjeve të qenit tuaj, duke mos ditur çfarë të bëni ose si ta ndihmoni të mos ndodhë më. Sidoqoftë, në disa raste kjo është e pashmangshme. Prandaj, njohja e plotë e këtij problemi do t'ju ndihmojë të merreni me të dhe të mbështesni kafshën tuaj.

Keshtu qe po ju doni të dini se çfarë ndodh me qenin tuaj kur ai ka sulme, çfarë të bëjmë, çfarë jo, hidhni një vështrim në atë që kemi përgatitur për ju.

Cilat janë krizat

Nëse qeni juaj pëson kriza, duhet ta çoni tek veterineri

Ne mund ta kuptojmë krizën si një problem në nivelin e trurit që ndodh sepse ekziston një aktivitet i lartë elektrik, domethënë që neuronet egërsohen dhe fillojnë të prodhojnë një gjendje eksitimi që ndalet, e cila shkakton atë gjendje konvulsioni. Sigurisht, gjithashtu mund të ndodhë që të ketë një frenim të këtyre neuroneve, domethënë që ato të mos funksionojnë. Dhe e gjithë kjo shkakton truri dërgon goditje elektrike në të gjithë trupin, pra sulmet e pësuara nga qeni.

Siç kemi thënë më parë, nuk është një situatë e këndshme që mund t'ju trembë, aq më tepër qeni juaj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që, para një sulmi të parë, të shkoni te veterineri për analiza për të shmangur probleme më serioze.

Shkaqet e krizave

Sulmet në qen nuk janë në të vërtetë simptomë e diçkaje. Në të vërtetë është një shkak ose sëmundje, e cila mund të jetë vetë, ose të jetë pjesë e simptomave që prodhon një sëmundje tjetër. Tani është e nevojshme di shkaqet pse mund të ndodhin, dhe këto janë si më poshtë:

Epilepsia

Shtë një nga problemet më të shpeshta dhe më i lidhur me krizat. Në fakt, shumë kanë të bëjnë me epilepsia me konfiskimin, duke injoruar shkaqe të tjera të tilla si ato që do të shohim më poshtë.

Epilepsia në një qen mund shfaqen nga 6 muaj deri në 5 vjet. Një nga simptomat janë krizat, por mund të keni edhe pështymë, humbje të vetëdijes, humbje të stërvitjes në tualet (të tilla si jashtëqitje ose urinim), etj.

Sëmundja metabolike

Kur një qen vuan nga një problem organi, mund të shfaqen edhe kriza. Ne flasim, për shembull, për vuajtjet hepatiti, hipertermia, hipokalcemia ... Kjo është arsyeja pse një test gjaku është kaq i rëndësishëm.

Keqformimet kongjenitale

Ka shumë keqformime, por më i njohur dhe më i zakonshmi quhet hidrocefalus, i cili është një rritje e lëngut cerebrospinal në tru që largon mbeturinat nga sistemi nervor. Isshtë një sëmundje që prek kryesisht qen të racave të vogla, të tilla si Yorshire Terrier, pomeranez, qimedredhur, Maltese ...

Trauma

Një goditje shumë e fortë në kokë mund të bëjë që qeni juaj të ketë kriza për shkak të pasojave të shumta. Prandaj, është e nevojshme që, nëse shkaku i tyre është kjo goditje, të shkojë menjëherë tek veterineri, madje edhe më shumë që ai gjendje të mos përfundojë kurrë.

Encefaliti

edhe i njohur si meningjiti, Po flasim për një inflacion të trurit, pothuajse gjithmonë i lidhur me një infeksion viral. Për shembull, mund të shkaktohet nga sëmundja e sëmundjes, toksoplazmoza ose erlichiosis, prandaj qentë vaksinohen për t'i mbrojtur ata.

Tumoret

Tumoret në tru janë një nga diagnozat më të këqija për një qen, sepse një gungë në atë zonë mund të shkaktojë që kafsha të humbasë masën e trurit dhe, bashkë me të, të ketë kriza, probleme në ecje, kontroll të sfinkterëve të tyre, etj.

intoksikimet

Kur një kafshë ha diçka që nuk duhet, sëmundjet kryesisht shkojnë në stomak. Megjithatë, ka disa kimikate që mund të ndikojnë në tru. Ne flasim, për shembull, për pesticide, antifriz makinash, cianur ...

E gjithë kjo do të shkaktonte probleme në kafshë dhe do të shfaqeshin kriza.

Aksidentet kardiovaskulare

Një shkak tjetër për krizat do të ishin aksidentet kardiovaskulare. Këto ndodhin sepse, në një moment të caktuar, furnizimi me gjak i mjaftueshëm nuk arrin në tru, gjë që shkakton një dështim në tru, përveç nivelit kardiovaskular.

Shembuj të këtij problemi do të ishin gjakderdhjet e trurit ose goditjet në tru. Dhe, sigurisht, konfiskimet do ta bënin atë të përshtatshme për prani.

Fazat që kalojnë krizat në qen

Konfiskimet kanë faza të ndryshme

Konfiskimet, pavarësisht se ndodhin papritmas, kanë një seri fazash, kështu që vëzhgimi i qenit tuaj mund t'ju bëjë të shkoni dhe të ndihmoni kafshën tuaj para se të ndodhë.

Në përgjithësi, një krizë është e ndarë në tre faza:

Faza e parë, ose faza para goditjes

Mund të zgjasë me orë ose ditë. Ajo që do të vini re është se qeni juaj fillon të jetë nervoz pa ndonjë arsye specifike, përveçse vepron çuditshëm. Ju gjithashtu mund të shihni se ai ka shumë pështymë, që nuk koordinohet mirë, se është i hutuar, etj.

Faza e dytë, ose faza e goditjes

Isshtë pjesa më e keqe e krizave sepse mund të zgjasë nga disa sekonda në disa minuta. Në këtë fazë qeni do të humbasë vetëdijen dhe do të bjerë në tokë, për të filluar konvulsionin. Importantshtë e rëndësishme të kontrolloni kafshën në mënyrë që ajo të mos dëmtojë vetveten, dhe gjithashtu që ajo të mos gëlltisë gjuhën e saj, por është e zakonshme që kafsha të urinojë, defekojë ose edhe të vjella. Mos e merrni parasysh.

Faza e tretë, ose faza pas goditjes në tru

Sapo të kapë konfiskimi, nuk ka mbaruar. Gjëja normale është që kafsha të zgjohet shumë e etur dhe se është e çorientuar, me dridhje, madje edhe e frikësuar. Ndonjëherë mund të sjellë pasoja të tjera, të tilla si verbëri, konfuzion, moskoordinim, etj.

Në atë kohë është e përshtatshme që t'i sillni ujë dhe ta lini të pijë, pa kaluar në bord, për të shmangur të vjellat. Gjithashtu, provoni ta ledhatoni sepse ai do të jetë nervoz dhe i frikësuar. Mos e detyroni të bëjë diçka, ai duhet të shkojë pak nga pak për t'u rikuperuar.

Si të merrni një diagnozë

Kur diagnostikoni një qen sulmues, është e rëndësishme së pari njohin historinë mjekësore të kafshës. Madje, nëse është e mundur, edhe paraardhësit e tij, pasi ata mund të ndikojnë tek ai. Njohja në çdo kohë se çfarë ka ndodhur para se të ndodhin krizat do të sigurojë një informacion shumë të vlefshëm për veterinerin pasi do të tregojë rrugën që duhet ndjekur.

Në përgjithësi, ato kryhen teste neurologjike për të vlerësuar gjendjen e kafshës, si dhe analiza gjaku, lëng cerebrospinal etj. Së bashku me këtë, rrezet X, MRI, EEG, CT skanimet ... mund të jenë teste të tjera që ndihmojnë profesionistin të përcaktojë se cili është problemi për konfiskimet në qen.

Trajtimi për krizat në qen

Në varësi të shkakut të krizave në qen, trajtimi do të jetë në një mënyrë ose në një tjetër. Në përgjithësi, kur krizat kanë të bëjnë me sëmundje, është normale që ju jepet ilaçe për të kontrolluar atë problem dhe se krizat nuk përsëriten. Përafërsisht 80% e qenve tentojnë t'i përgjigjen shumë mirë kësaj dhe nuk ka pasoja.

Sigurisht, ilaçet e përshkruara duhet të mirëmbahen me kalimin e kohës, dhe mos harroni kurrë t'i jepni asaj atë që i nevojitet sikur trajtimi të ndërpritet në mënyrë drastike ose papritmas, atëherë pasojat mund të jenë më serioze. Në këtë rast, vendosja e alarmeve në celularin tuaj ose në kalendar mund t'ju ndihmojë të mos e harroni kurrë atë.

Nëse pas një viti mjekimi nuk ka sulm në një periudhë prej një viti, doza mund të zvogëlohet pak nga pak derisa të ndërpritet trajtimi. Sidoqoftë, në disa racat e qenve rekomandohet të vazhdoni me të pavarësisht kohës.

Tani, kur krizat janë shkaktuar nga shkaqe të tjera, atëherë është e nevojshme të aplikoni një lloj tjetër trajtimi, i cili mund të jetë mjekësor, kirurgjik ...

Në rast se krizat janë specifike, për sa kohë që shmanget ajo që ka shkaktuar sulmin, mund të kontrollohet pa pasur nevojë për trajtime të tjera.

Çfarë duhet të bëni (dhe çfarë jo) për sulmet në qen

Kujdesuni për qenin tuaj gjatë krizave

Kur përballeni me këtë skenar, të dini saktësisht se çfarë të bëni mund t'ju ndihmojë të përballeni me atë moment shqetësues. Prandaj, këtu do t'ju lëmë atë që duhet të bëni, dhe çfarë jo, nëse qeni juaj pëson kriza.

Çfarë ju duhet të bëni

Mbi të gjitha, mbaj qetësinë. Ju nuk do t’i ndihmoni asnjë kafshë shtëpiake nëse nervozoheni. Do të ketë kohë për këtë. Ajo që duhet të bësh është të marrësh frymë thellë dhe hiqni çdo lloj objekti nga qeni që është afër qenit dhe me të cilin mund të dëmtojë.

Mundohuni të siguroheni se ai nuk do të gëlltisë gjuhën ose mbyt, por mos bëni shumë gjëra të tjera. Thjesht duhet të presësh që kriza të kalojë.

Pasi ta bëjë, provoni çojeni qenin tuaj në një vend të ajrosur dhe të freskët. Dhe nëse ishte hera e parë, çojeni tek veterineri.

Çfarë nuk duhet të bësh

Nga ana tjetër, ka shumë gjëra që nuk duhet të bëni, dhe ato janë:

 • Mos e kap qenin. Ju nuk do ta ndaloni atë të konvultojë vetëm duke e kapur atë. Në fakt, mund të të dëmtojë nëse e bën. Prandaj, është më mirë të lini hapësirë.

 • Shmangni vendosjen e një sendi mbi të, përveç për t’i dhënë nxehtësi. Kjo vlen edhe për batanijet, çarçafët ...

 • Mos i jepni ilaçe nëse nuk është dërguar nga një veteriner, mund të jetë kundërproduktiv.

 • Në raste krizash, mos e lini të qetë. Sado e dhimbshme të jetë ta shohësh atë kështu, ai duhet të dijë që ti je pranë tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Beatrice Uceda dijo

  Mirëmëngjes, birëso një qenush 1 vjeç 6 muajsh sipas referencës, arrita 4 ditë më parë ai ka shumë afinitet me mua, shumë, ai fle dhe ha me mua pothuajse nuk hiqet ai është pak posesiv, i fundit natën ai kishte një konvulsion, kriza e tij zgjati afërsisht 6 minuta, sot isha nervoz, dhe natën sulmova një fëmijë, nipin tim që jeton këtu me ne, ai e ushqen atë, e kreh atë, ai e njeh atë nuk e di pse e sulmoi. A është e mundur që konfiskimet t'ju shkaktojnë një lloj konfuzioni deri në mos njohjen e njerëzve në familjen tuaj? Ata përshkruan vetëm 100mg fenobarbital dy në javë? Unë nuk di çfarë të bëj, më vjen shumë keq për atë që ndodh me këlyshin tim, ai është një qimedredhur i mesëm.