Shkallët e qenve

Avantazhet e shkallëve të qenve

Shkallët janë një nga aksesorët kryesorë që kemi në jetën tonë. Për të qenë në gjendje të shkojnë lart e poshtë dysheme ose me lartësi të ndryshme ato janë vërtet të nevojshme. Pra, nëse shkojmë në botën e kafshëve, shkallët e qenit ata nuk mund të liheshin pas. Ata janë gjithashtu pjesë e jetës së tyre, veçanërisht në disa momente shumë specifike.

Pra, ju duhet të dini se çfarë përparësitë më të zakonshme se ata do të na ofrojnë shkallët për qentë, si dhe përdorimet që do t'u japim dhe kur ato të rekomandohen plotësisht. E gjithë kjo dhe shumë më tepër, gjithmonë duke menduar për komoditetin e kafshëve tona shtëpiake, e cila është ajo që me të vërtetë ka rëndësi për ne. E keni tuajin?

Pse Përdorimi i një Shkalle Qeni është i përshtatshëm

Epo, është një përgjigje shumë e thjeshtë, sepse ka shumë kafshë që janë gjithë ditën nga shtrati në divan, duke bërë kërcime që në afat të gjatë mund të jenë të dëmshme për shëndetin e tyre. Disa raca kanë një shtyllë vërtet delikate, të cilat do të çojnë në probleme të caktuara ose sëmundje të ndryshme. Për të mos përmendur që nyjet gjithashtu vuajnë nga çdo kërcim. Pra, është thelbësore të keni ndihmë dhe veçanërisht kur kafsha plaket. Pra, tani e dini se është një nga aksesorët bazë që ju nevojiten në jetën tuaj dhe në ato të mbuluara me qime.

Avantazhet e përdorimit të një shkalle qeni

Llojet e shkallëve për qen

 • Parandalon dhimbjet e shpinës.
 • Do të parandalojë që kafshët të kërcejnë para dhe mbrapa kur duan të shkojnë për të pushuar.
 • Me çdo kërcim ata mund të dëmtojnë nyjet e tyre, me të cilat, shkalla e qenit do t'i mbrojë dhe kujdeset për to.
 • Në të njëjtën mënyrë është gjithashtu një nga mënyra më të mira për t'u kujdesur për kockat, meqenëse ato janë ato të radhës që vuajnë nga kaq shumë kërcime, duke qenë në gjendje të thyhen më shpejt.
 • A e dini se shumica e lëndimeve mund të shmangen me një shtesë si kjo?
 • Përmirësoni cilësinë e jetës tuaj sepse me shkallët e qenve ne do të zvogëlojmë përpjekjet tuaja.

Përdorimet më të zakonshme për shkallët e qenve

Ngjituni në krevat ose divan

Një nga zakonet më të rrënjosura që kanë qentë është të jesh në gjendje të hipësh si në krevat ashtu edhe në divanMe Nëse jemi atje, ata do të vijnë duke vrapuar dhe nganjëherë, edhe nëse nuk jemi atje, ata e dinë që kanë një vend në atë zonë. Por ajo që do të bëni është një rutinë, e cila siç e kemi përmendur nuk do të jetë e mirë për trupin tuaj. Pra, ne do të vendosim një shkallë për t'u treguar atyre rrugën e duhur. Shtë e vërtetë që ata nuk do të mësojnë nga një ditë në tjetrën, por ata do ta bëjnë këtë me pak durim. Kur të mësohen me të, ata thjesht do të përdorin shkallët!

Hipi në makinë

Një zakon tjetër që ne shohim te kafshët tona çdo ditë është hipja në makinëMe Kur ata janë shumë të shkathët, ata nuk mund ta vënë re atë, por pak nga pak mund të ndikojë në kaq shumë kërcime. Kështu që edhe shkallët hyjnë në lojë. Ato janë perfekte për të shkuar lart e poshtë kur ne bëjmë një shëtitje me ta. Duke ju ndihmuar të ndërmerrni hapat e duhur pa pasur nevojë të tendosni trupin tuaj. Gjithashtu, mos u shqetësoni nëse ndoten sepse shumica e tyre janë të lehta për tu pastruar.

Dilni nga pishina

Nëse u pëlqen të notojnë në pishinë, ata do të jenë në gjendje të pushojnë ndërsa bëjnë pak stërvitje dhe kjo është diçka që u ndodh atyre si edhe neve. Por pas banjës, dalja mund të jetë pak e komplikuar dhe për këtë arsye, asgjë si të na ndihmojë të ngjitemi në disa shkallë. Ata do të shkurtojnë hapat e tyre me ta dhe gjithashtu, ata nuk do të duhet të bëjnë të njëjtën përpjekje. Pra, të gjitha ato janë përparësi për t'u marrë parasysh!

Çfarë duhet të kërkoni kur zgjidhni një shkallë qeni

Shkallë qeni

 • Numri i hapave: Ne duam ta bëjmë ngushëllimin protagonist kur bëhet fjalë për të hipur dhe zbritur diku. Prandaj, shkallët e qenve mund të kenë disa hapa. Disa mund të kenë vetëm dy hapa të gjerë, por shumë të tjerë kanë më shumë se tre ose katër. Prandaj, është e rëndësishme që ato të jenë shumë të larta dhe nëse zgjedhim vetëm opsionin e dy hapave, me të cilat ata janë materiale dhe përfundime të buta dhe të rehatshmeMe Vetëm atëherë mund të zbutni çdo kërcim.
 • Lartësia e hapit: Ne e kemi përmendur atë dhe e komentojmë edhe një herë gjëja më e mirë është se ata nuk kanë shumë lartësi dhe po ka më shumë hapa. Sidomos për qentë më të vegjël ose ata që tashmë kanë një lloj sëmundjeje. Meqenëse në këtë mënyrë kërcimet do t'i marrin ato shumë më mirë, pa aq shumë pasoja për trupin tuaj.
 • Gjerësia e hapit: Në të njëjtën mënyrë si për sa i përket numrit të hapave, ne gjithashtu mund të përballemi me gjetjen e gjerësive të ndryshme të tyre. Komoditeti është i pranishëm në më të gjerë, por jo gjithmonë duhet të jetë kështu, pasi me një madhësi të mesme ata gjithashtu do të lejojnë që kafshët tona të lëvizin të qetë.
 • Në pritje: Gjithmonë do të varet nga vetë forma e shkallëveMe Ndonjëherë ne mund të zbulojmë se njëri ka më shumë në pritje se një tjetër. Por me të vërtetë nëse ata kanë disa hapa, ndryshimi vështirë se do të vërehet. Gjëja më e mirë është se nuk është shumë e pjerrët dhe se siguron vetëm rehati për kafshët tona shtëpiake.
 • Nëse ato palosen: Ne kemi opsioni për të zgjedhur ato të palosshmeMe Avantazhi i tyre i madh është se ne mund t'i vendosim ato vetëm kur do t'i përdorim. Përndryshe, ata do të marrin shumë pak hapësirë ​​dhe ne do t'i ruajmë në çdo cep ose nën shtrat. Kështu që ata të mos pengohen në çdo kohë kur kafshët shtëpiake nuk i përdorin më ato.
 • materiali: Druri është një nga materialet më të përdorura në këto raste. Por për ta bërë atë pak më të rehatshëm, mund të jetë rrjetë e veshur ose me mbulesa kadifeje, gjë që e bën prekjen e saj shumë më të butë. Sigurisht, gjithmonë me hapat pa rrëshqitje dhe kapakun e të cilëve mund të lani me lehtësi. Sigurisht, nga ana tjetër, ju gjithashtu keni struktura plastike, më të lehta dhe po aq rezistente.

Racat e qenve në të cilat këshillohet të përdorni shkallët

Në përgjithësi, ngritja dhe zbritja e shkallëve nuk rekomandohet për asnjë qen. Por është e vërtetë që gjithmonë do të ketë përjashtime. Në këtë rast, mund të themi se të gjitha racat që përbëhen nga këmbë të shkurtra dhe një trup të zgjatur do të kishin nevojë për këtë shtesë çdo ditë. Sepse disa pëlqejnë dachshunds ose dachshunds, basets ose edhe corgi janë mjaft të prekshëm dhe kjo mund të shkaktojë një problem të ijeve, të eshtrave dhe nyjeve.

Sigurisht edhe gara si Labradori ose Bariu Gjerman mund të vuajnë nga ijet, por në të njëjtën mënyrë edhe nga shtylla kurrizoreMe Sepse kur hidhet është e ngjeshur dhe do të ngarkojë më shumë seç duhet. Sa më të vjetër të jenë, aq më keq, por është e vërtetë që edhe këlyshët deri në 4 muaj do të kishin nevojë për ndihmë. Çdo masë paraprake është e mirë për kafshët tona shtëpiake!

Ramp apo qen shkallë? Cili opsion është më i mirë?

Pjerrësia e qenve

Questionshtë pyetja e përjetshme, sepse në të gjithmonë duhet të japësh disa cilësi për të bërë një zgjedhje më të mirë. Së pari, peshoni lartësinë dhe zonën ku do të vendoset, nëse është divan apo krevat dhe nëse ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të dy opsionet. Sigurisht, nga ana tjetër dhe një nga më të rëndësishmet është se, nëse është për parandalim, atëherë shkallët janë në anën tuaj. Por nëse qeni juaj ka ndonjë sëmundje ose problem fizik, atëherë devijimi është më i mirë në mënyrë që të mos detyrojë.

Në të njëjtën mënyrë, nëse është një qen me këmbë të shkurtra, siç e kemi përmendur, devijimi mund të jetë gjithashtu aleati juaj më i mirë. Nëse shohim se mund të ngjitni kufij të caktuar kur zbresim në rrugë, atëherë mund të zgjidhni shkallët. Siç e shihni, Ne gjithmonë duhet të mendojmë për rehatinë e madhe të kafshëve tona dhe kufizimet e tyre nëse i kanë ato.

Ku të blini një shkallë qeni më të lirë

 • Amazona: Si mund të jetë më pak, Amazon gjithmonë ka gjithçka që ju nevojitet dhe në këtë rast nuk do të lihej pas. Për këtë arsye, midis shkallëve të qenve na surprizon me ide të palosshme dhe të lëvizshme, me përfundime dhe materiale të ndryshme. Por gjithmonë me përfundime pa rrëshqitje.
 • Kivoko: Dyqani Kiwoko është gjithashtu i angazhuar për shkallët për qen dhe më shumë, për të cilat ata paraqiten me tre hapa, sepse ata arrijnë të ndihmojnë kafshët tona shtëpiake gjithnjë e më mirë. Duke qenë të rreshtuar do të merrni më shumë rehati, mbrojtje dhe butësi.
 • Tendenimal: Opsionet më të lira gjenden gjithashtu në këtë dyqan, pa harruar se ato gjithashtu kanë përfundime të ndryshme në plastikë ose të veshur, gjë që gjithmonë ndihmon për të zgjedhur më të mirën përsa i përket shkallëve për qentë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.