Si ta ndaloni qenin të lehë te fqinjët

Qeni që leh në një shtëpi.

Lehjet Ato janë një nga arsyet më të shpeshta të mosmarrëveshjeve midis fqinjëve. Dhe është që kur ata ndiejnë territorin e tyre të kërcënuar, qentë zakonisht lëshojnë një seri lehje të shpejtë dhe serioz për të paralajmëruar ndërhyrës të mundshëm për praninë tuaj. Megjithëse kjo është një sjellje plotësisht normale në këto kafshë dhe zakonisht nuk zgjat më shumë se disa minuta, niveli i tolerancës së fqinjëve tanë nuk është gjithmonë i arsyeshëm.

Ndonjëherë nuk është e mundur të shmangni këto lloj problemesh, por pa dyshim që do të jetë shumë më e lehtë për ne nëse mund ta edukojmë kafshën tonë që të reagojë në heshtje ndaj kalimit të fqinjëve pranë derës sonë. Ne ju japim disa taktika për atë.

Jo për britmat dhe ndëshkimet

Gjëja më e keqe që mund të bëjmë për të qetësuar qenin tonë është ta bërtasim ose ta qortojmë, pasi kjo vetëm do t'i rrisë nervat dhe do ta bëjë atë të leh më shumë. Kjo është arsyeja pse është më mirë që të reagojmë me qetësi, pa humbur qetësinë tuaj por duke vepruar në mënyrë të vendosur. Gjithashtu nuk është një ide e mirë të frenoni qenin me forcë, sepse në këtë mënyrë ne do të forcojmë ankthin e tij. Dhe, sigurisht, ndëshkimi fizik është plotësisht përjashtuar.

Merrni përgjegjësinë e situatës

Metoda më efektive është ta bësh kafshën të shohë se jemi ne që duhet të marrim përsipër situatën. Nuk është e lehtë, veçanërisht nëse qeni ynë është nervoz. Ne duhet të tregojmë një qetësi e pamasë, duke e vendosur veten para derës dhe duke e bërë të voglin të largohet prej saj. Pasi qeni të heshtë, ne do të bëjmë një sinjal që qeni mund ta njohë lehtësisht; për shembull, duke treguar pëllëmbën e dorës.

Ne do të qëndrojmë në këtë pozicion derisa të mbarojë zhurma, domethënë derisa të largohet fqinji. Atëherë do të rifillojmë detyrën që më parë po bënim pa thënë asgjë. Në këtë mënyrë, qeni do ta kuptojë atë ne jemi përgjegjës për mbrojtjen e shtëpisë përballë kërcënimeve dhe nuk do ta shihni të nevojshme të bëheni mbrojtës. Pak nga pak ai do të kuptojë derisa lehja të ndalet plotësisht.

Përforcimi pozitiv

Një ide tjetër e mirë është që kafsha të shoqërojë zhurmën e fqinjëve me disa stimuj pozitivë. Ne mund të kryejmë një ushtrim të ngjashëm me atë të përshkruar më sipër, por duke prezantuar ëmbëlsirat ose snacks, të cilën ne do t'ia japim qenit kur ai largohet nga dera dhe pushon së lehuri. Një taktikë tjetër është ta inkurajoni atë të shkojë në shtratin tuaj ose në vendin e pushimit kur kalojnë fqinjët dhe t'i jepni disa copa ushqimi atje.

I gjithë ky proces kërkon kohë dhe durim. Sidoqoftë, në disa raste është e nevojshme të përdoret një trainer profesional. Ia vlen të shmangni mosmarrëveshjet e bezdisshme me fqinjët tanë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jezu dijo

    Dhe pse qeni im nuk mund të leh dhe pse fqinjët nuk mund të bërtasin, të vendosin televizorin lart ose fëmijët e tyre të qajnë? Qeni im leh si ata bërtasin ose fëmijët tuaj qajnë, një akt tjetër komuniteti dhe kushdo që shqetësohet jeton në një kodër të izoluar. Telashet e komunitetit janë për të gjithë, jo vetëm për qentë.