Shoqërimi i qenve të abuzuar për birësim

Shoqërimi i qenve të abuzuar për birësim Adhuruesit e kafshëve shtëpiake në të gjithë botën ndoshta do të pajtoheshin, si çdo krijesë e pafajshme që ka duruar rrethana të vështira meriton të ketë një jetë të qetë dhe të bukur.

Mjerisht, mijëra kafshë shtëpiake dhe lukuni kanë përjetuar disa situata mjaft të dhimbshme. Qentë shumë të lënë pas dore ose të abuzuar ata mund të kenë pësuar ndonjë abuzim, si një kufizim fizik; mungesa e ushqimit të duhur; stresues mjedisorë të pafund; edhe ndëshkimi i rëndë fizik.

Shoqëroheni një qen të abuzuar për birësim

ndihmoni qentë e abuzuar Qentë e tillë ata mund të bëhen të dyshimtë, nervozë ose të tërhequr. Disa mund të gërmojnë, të këputen në provokimin më të vogël; urinoj ose defekoj në terror; madje përpiqen të shpëtojnë.

Birësuesit e mundshëm nuk e kuptojnë gjithmonë atë që një kafshë shtëpiake të veçantë ka duruar, si gjithçka që ata shohin është një fytyrë e adhurueshme dhe një bisht i lëkundur. Kjo mund të jetë sepse ai qen i veçantë ka përfituar nga trajnimi i specializuar i socializimit ose ndërhyrja e sjelljes, diçka që përdoret shpesh, për t'i dhënë një qen një shans të dytë në një jetë normale.

Njerëzit e përfshirë në këto përpjekje të përqendruara shpesh përfaqësojnë një gamë të gjerë organizatat.

Ajo që ata ndajnë është një dashuri e fortë dhe e qëndrueshme për qentë; kombinuar me dëshira për të ndihmuar në edukimin dhe mbështetjen e pronarëve të ardhshëm të kafshëve shtëpiake. Ne u kërkuam dy prej këtyre ekspertëve të ndajnë disa vëzhgime të dorës së parë, pasi idetë e tyre i japin një kuptim krejt të ri termit "të shpëtuar".

Qentë e abuzuar, një problem për fat të keq shumë i zakonshëm

Neglizhenca e theksuar është një problem i përhapur që mund të ndikojë në jetën e qenit në mënyra të panumërta, diçka që mund të jetë për shkak të shpërfillje e vazhdueshme për emocionet e një kafshe dhe / ose ekspozimi kronik ndaj stresuesve dërrmues gjatë zhvillimit të hershëm.

Transformimi i jetës së qenve të abuzuar

Qentë shumë të shqetësuar shpesh shoqërohen me qen të tjerë për të ndihmuar ndërtoni besimin tuaj.

Gjatë javëve dhe ndonjëherë muajve, ata mësohen me shkallët. Ata gjithashtu ndihmohen të ndihen rehat në dhoma të mëdha, për të kapërceni frikën nga zhurmat e përditshme, pëlqejnë pajisjet dhe trajnoji ata të mësojnë se hapësirat më të vogla mund të përfaqësojnë siguri dhe siguri

Po mendoni të birësoni një qen që më parë ka përjetuar abuzim?

Cila është mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse një qen për t'u birësuar ka kërkuar a socializimi i specializuar ose një ndërhyrje e sjelljes të bëheni "të gatshëm për birësim"?

Para së gjithash, duhet të pyesni. Strehëzat ndonjëherë ofrojnë këtë informacion në lidhje me qen të caktuar. Një gjë që i bën qentë shokë kaq të mrekullueshëm është qëndrueshmëria e tyre dhe kjo është me kujdesin dhe socializimin e duhurAta mund të lulëzojnë absolutisht në një shtëpi të dashur dhe të kujdesshme që plotëson nevojat e tyre.

socializimi i specializuar i një qeni të abuzuar Si birësues i njërit prej këtyre kafshëve shtëpiake, rregullimi i duhur duhet të përfshijë lidhje me një trajner ose etolog të kualifikuar. Këta profesionistë mund t'ju ndihmojnë të mësoni t'i shikoni gjërat nga këndvështrimi i qenit, pasi shumë prej këtyre kafshëve shtëpiake mund t'ju duhet më shumë kohë për t'u përshtatur dhe për të mësuar në lidhje me stilin e jetës së birësuesit në fillim.

Isshtë e rëndësishme, megjithatë, dhe nganjëherë shumë e vështirë kur birësoni, të kuptoni se ky lloj qeni ato nuk duhet të përkëdhelen shumë.

Njerëzit ndonjëherë do të kënaqen vazhdimisht me sjellje të padëshiruara; në mënyrë të pavullnetshme qeni e percepton veten si sundimtari i shtëpisë së pulave. Mësoni strategji pozitive të sjelljes Përmes një etologu mund të ndihmoni kafshën tuaj të re që të kuptojë rolin e saj që nga fillimi.

Strategjitë e socializimit bazuar në përforcim pozitiv Ata mund të ndihmojnë edhe kafshë të abuzuara rëndë dhe të shikuara nga këto lloj këndvështrimesh të specializuara, socializimi i përqendruar mund t'u ofrojë shumë qenve të pastrehë strukturën dhe udhëzimin njerëzor që u nevojiten për t'u bërë shoqërues të dashur për jetën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.