Si është Podenco andaluziane

Imazh - Caninacostadelsol.es

Imazhi - Caninacostadelsol.es

Hound Andalusian Hound është një racë qensh me origjinë nga Spanja, konkretisht nga Andaluzia. Pasardhës i Hound Egjiptian, është një kafshë aktive, e dashur dhe besnike, kështu që është perfekte për të gjitha llojet e familjeve, pavarësisht nëse ata kanë fëmijë të vegjël apo jo.

Përveç kësaj, ekzistojnë tre madhësi: të mëdha, të mesme dhe të vogla, kështu që nëse po kërkoni një gëzof me të cilin të kaloni disa vjet të jetës suaj, lexoni për ta zbuluar. si eshte Podenco andaluziane.

Karakteristikat fizike të Hound Andalusian

Zëri Andaluzian ka një trup të fortë dhe me proporcion të mirë. Mbrohet nga një shtresë flokësh e cila mund të jetë e mëndafshtë (e gjatë dhe e butë), e lëmuar (e hollë dhe e shkurtër) ose sardele (e gjatë dhe e fortë), e bardhë, e nxirë ose një kombinim i të dyjave. Koka është në formë koni dhe sytë e saj janë të vegjël, me ngjyrë të lehtë qelibar. Bishti është i harkuar.

Mund të ndahet në tre madhësi, të cilat janë:

 • Madhësia e madhe: me një lartësi në të tharët midis 54 dhe 64cm nëse është mashkull, dhe midis 45 dhe 53cm nëse është femër. Peshon rreth 27 kg.
 • Mase mesatare: me një lartësi në të tharët midis 43 dhe 53cm nëse është mashkull, dhe midis 42 dhe 52cm nëse është femër. Peshon rreth 16 kg.
 • Madhësi e vogël: me një lartësi në të tharët midis 35 dhe 42cm nëse është mashkull, dhe midis 32 dhe 41cm nëse është femër. Peshon rreth 8 kg.

Ka një jetëgjatësi prej 10-12 vjet.

Cili është karakteri i tij?

Qen-andaluzian

Podenco andaluziane, si pjesa tjetër e Podencos, është përdorur dhe përdoret edhe sot për të gjuajtur, sidomos lepujt dhe lepujt. Për këtë arsye, është një qen që është gjithmonë në gatishmëri, por që ai do të dijë të shpërblejë ata që i japin dashuri në çdo kohë. Kështu është një kafshë ra y balancuar i cili gjithashtu ka një memorie të shkëlqyeshme.

Mund të përshtatet lehtësisht me jetesën në një banesë, por do të duhet të merret për një shëtitje të përditshme dhe të luhet me të për të qenë i lumtur.

kujdes

Zogu Andaluzian është një kafshë që, për shkak të madhësisë së saj, mund të jetojë siç përmendëm në apartamente, banesa, ... me pak fjalë, në shtëpi mjaft të vogla. Por është shumë e rëndësishme që, përveç kujdesit themelor të ushqyerjes, vaksinimit dhe trajnimit, ju jeni marrë për të ushtruar çdo ditë sepse keni shumë energji. Në fakt, nëse preferoni, mund të bashkoheni në një klub sportiv të qenit, të tilla si gatishmëria ose disk-qen, ku përveç qëndrimit në formë, do të mësoni të jeni me qen dhe njerëz të tjerë, të dëgjoni kujdestarin tuaj dhe të ndiqni atij.

Përndryshe, shëndeti i tij është shumë i mirë. Mund të ketë, si çdo qen tjetër, ftohje të rastit ose të ndihet keq në një moment, por asgjë që nuk mund të parandalohet - të paktën, në një masë të madhe - me një plan të mirë vaksinimi, një ushqim me cilësi të lartë që nuk përmban drithëra ., stërvitje dhe dashuri e përditshme.

Çfarë mendonit për Podencon Andaluziane?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mercedes dijo

  Unë kam adoptuar një qen të mesëm andaluzian dhe ne kemi rënë në dashuri me njëri-tjetrin.
  Problemi për të cilin po punojmë tani është se ndonjëherë kur burri im afrohet, ai gjëmon ndaj tij.
  Dhe po, ai është shumë i zgjuar.