Si t’i bëni një injeksioni nënlëkurës qenit

Ne ju tregojmë se si t’i bëni qenit një injeksion

Gjatë gjithë jetës së mikut tonë të dashur me katër këmbë, do të jetë shumë e nevojshme ta çojmë tek veterineri për ta kontrolluar. Në këtë mënyrë, çdo sëmundje që mund të ju prekë mund të zbulohet me kohë.

Në varësi të problemit dhe trajtimit të tij, ndonjëherë veterineri mund të rekomandojë që ne ta trajtojmë atë në shtëpi. Por, A dini si t’i bëni një injeksion nënlëkurës qenit? Nëse përgjigjja është jo, mos u shqetësoni: ne ju mësojmë.

Këshilla për dhënien e një injeksioni nënlëkuror

Kortikosteroidet kanë efekte anësore tek qentë

Ruaj qetësinë

Veryshtë shumë e rëndësishme që ti je sa me i qete në mënyrë që qeni të ndihet mirë. Nëse jeni shumë nervoz, merrni disa frymëmarrje të thella derisa të keni arritur të ulni nervat. Sigurisht, Nëse jeni të shqetësuar për gjilpërat, mos hezitoni të kërkoni ndihmë nga një fqinj ose mik., ose kontrolloni me veterinerin tuaj për të parë nëse ilaçet mund të administrohen në një mënyrë tjetër.

Përgatitni qenin tuaj

Bërja e një injeksioni është me të vërtetë shumë e lehtë dhe nuk zgjat më shumë se disa sekonda, por duhet të bësh gjithçka që është e mundur për ta bërë përvojën sa më të këndshme për kafshën. Kështu, Para se ta vendosni, ju rekomandoj që të kaloni disa minuta duke luajtur me të dhe dhuroji atij shumë dashuri. Kjo do t'ju çlodhë të dyve.

Bëni injeksionin

Kur të jeni gati pastroni zonën ku duhet të bëni injeksionin (veterineri do t'ju tregojë) me peroksid hidrogjeni dhe garzë për të shmangur infeksionet. Tani, merre lëkurën e saj sikur dora jote të ishte një pincë dhe futi gjilpërën. Duhet të vëreni që shkon mirë. Pastaj shtoni lëngun.

Shpërbloni mikun tuaj

Për sjelljen tuaj të mirë, është thelbësore që ju ta shpërbleni qenin tuaj me një kënaqësi, përkëdhelje, lojëra ose çfarëdo që ju pëlqen më shumë. Në këtë mënyrë ajo nuk do të ndihet keq sa herë që duhet t’i bëni përsëri një injeksion.

Si t’i bëni një kone një injeksion nënlëkuror

Ndryshe nga injektimi dhe / ose vaksinimi i një qeni që tashmë është një moshë e caktuar, këlyshët janë raste të veçanta. Kjo për arsyen e thjeshtë se jo të gjithë qentë e rinj mund të injektohen në shtëpi.

Në këtë mënyrë ne do t'ju ofrojmë një sërë rekomandimesh në mënyrë që të dini se si t'u bëni injeksione qenve. Vendosni se çfarë lloji të vaksinës ju nevojitet për këlyshin tuaj, qoftë ajo qendrore apo thelbësore. Cfare ka me shume, duhet të merrni parasysh zonën në të cilën jetoni pasi vaksinat dhe injeksionet nënlëkurore varen nga zona ku jeton ose do të jetojë këlyshi.

Ju duhet të blini posaçërisht pako vaksinimi për këlyshët, pasi ato sjellin dozën e rekomanduar dhe materialet që do t'ju duhen për t'i injektuar ato. Mbajini injeksionet dhe solucionet në frigorifer.

Vaksina e parë duhet të jetë e kombinuar. Kjo është, injeksioni i parë duhet të ketë lëngjet e nevojshme për të luftuar 3 deri në 5 viruse. Ju do të duhet të aplikoni midis moshës 6 dhe 12 javë.

Injeksionet në këlyshë bëhen në të njëjtën mënyrë si një qen i rritur. Dallimi është se dozat përforcuese duhet të aplikohen çdo 3 javë, ndryshe nga të rriturit që i kërkojnë ato një herë në vit.

Efektet anësore të injeksioneve nënlëkurore

Qentë që vjellin ndonjëherë pinë primperan

Efektet anësore do të varen shumë nga doza që i jepni kafshës suaj, reagimi alergjik ndaj ilaçit, si dhe gjendja që ka qeni para se të aplikojë injeksionin.

Si i tillë, këto janë disa efekte anësore të mundshme në qen:

 • Problemet e tretjes.
 • Diarre dhe të përziera
 • Zhvillimi i infeksioneve të kërpudhave.
 • Gazrat e stomakut
 • Nuk rritet si duhet.
 • Konsumi më i lartë i ujit.

Rreziqet e gabimit të marrjes së një injeksioni nënlëkuror

Ju mund ta keni parë të lehtë të bëni vaksina, injeksione dhe serume, por e vërteta është se injeksionet nënlëkurore kanë ndërlikimet e tyre. Kjo është për shkak se nga kafsha kërkohet të jetë në një pozitë që është krejtësisht e pakëndshme për ta. Gjë që përfundon duke i bërë ata nervozë.

Në rastin më të keq, mund të përfundoni duke aplikuar vaksinën në venë dhe kjo do të ishte fatale për ta, pasi ato janë ilaçe dhe / ose trajtime që synojnë të injektohen në indin nënlëkuror.

Si të injektohet glukantimë në një qen

Glukantime Shtë një trajtim që vjen në formën e ampulave për të trajtuar infeksionet shkaktuar nga leishmaniaza kutane dhe organeve të brendshme të qenve. Zgjidhja vjen në pilula ose ampula që ju mund t'i injektonni qenit tuaj në mënyrë nënlëkurore, pasi që është një problem që nuk do të zhduket brenda një dite, ju duhet të administroni një injeksion prej 0.33 ml / kg në ditë.

Në rast se keni mundësinë e administrimit të ilaçit më shumë se një herë në ditë, përpiquni të ndani dozën dhe që intervalet të jenë çdo 12 orë, domethënë nëse injekton qenin tuaj në orën 10 të mëngjesit, duhet të injektohet vetëm 0.165 ml / kg . Gjysma tjetër do të mbahet në orën 10:XNUMX. Ky trajtim duhet të zgjatet për të paktën tre javë, nëse është e nevojshme, mund të zgjatet për një javë tjetër.

Si të injektohet urbason në një qen

Urbason është një ilaç spektakolar dhe shumë efektiv për të trajtuar sëmundje të shumta inflamatore dhe alergjike tek qentë. Për t'ju dhënë një ide, dermatiti dhe reaksionet alergjike trajtohen me këtë ilaç. Kështu, formati i injektimit do të duhet të përdoret vetëm në raste urgjente.

Në rastin e injeksioneve, do të duhet të merrni parasysh si peshën ashtu edhe ashpërsinë e sëmundjes tuaj, pasi sasia që administroni dhe koha që ju nevojitet do të varen nga kjo. Në përgjithësi, duhet ta bëni injeksionin çdo 24 orë ose sipas rastit, dy herë në ditë në interval 12 orësh.

Si të ngjitni një qen me antibiotikë

Penicilina Antibishtë antibiotiku më i rekomanduar për të trajtuar një infeksion nga i cili vuan qeni juaj. Ekziston edhe amoksicilina që përdoret për të trajtuar veshin, lëkurën, traktin urinar dhe infeksione të tjera. Për të aplikuar antibiotikë në kafshën tuaj, Së pari duhet të shkoni te një veteriner në mënyrë që ai të rekomandojë dozën për të injektuar.

Këto janë zakonisht 5-10mg çdo 12-24 orë, diçka që do të duhet të bëni derisa simptomat të zhduken plotësisht. Veryshtë shumë e rëndësishme që të mos mjekoni vetë qenin tuaj. Bërja e tij mund të ndikojë negativisht në të dhe përkeqësojë situatën e tij.

Si t’i bëni një vaksine qenit

Qen i shëndetshëm që nuk ecën në qarqe

Ashtu siç është jetike deworm qenin tonë disa muaj pas lindjes, jepni vaksinat përkatëse do ta parandalojë atë të vdesë shumë. Ka shumë raste të qenve që nuk janë të mjerë dhe / ose të vaksinuar që përfundojnë të vdesin pas disa muajsh pasi kanë lindur.

Për të shmangur këtë tragjedi, ne do t'ju ofrojmë një seri udhëzimesh që duhet të ndiqni për ta mbajtur qenin tuaj të shëndetshëm dhe me vaksinat përkatëse. Bleni vaksinat që ju nevojiten për të injektuar qenin tuaj. Mund t’i aplikoni sa më shpejt që t’i keni ose t’i mbani në frigorifer për të ruajtur integritetin e tyre.

Përzieni pluhurin dhe lëngun që përbëjnë vaksinën dhe përdorni një shiringë për të nxjerrë tretësirën. Përdorni pak alkool në zonën ku do të bëni injeksionin. Kjo zonë do të jetë pjesa e pasme e qafës së qenit. Kjo është, vetëm kaloi shpatullën.

Ngrini lëkurën e qenit në zonën e përmendur në mënyrë që të ketë formën e një tende dhe futni gjilpërën në lëkurë. Hiqni me kujdes shiringën dhe verifikoni që nuk keni prekur asnjë venë. Në rast se shihni se gjaku del, do të duhet të filloni përsëri (në këtë pikë nuk e keni injektuar ende solucionin).

Nëse vëreni se kur tërhiqni pak gjilpërën, nuk del asnjë pikë gjak, atëherë mund të vendosni sërish gjilpërën dhe të injektoni solucionin ose vaksinën, pavarësisht nga rasti. Kur hiqni gjilpërën pasi të keni vaksinuar, masazhoni butësisht zonën ku keni aplikuar vaksinën me gishta.

Si informacion shtesë që të mos i harroni mbani shënim ditën, llojin e ilaçit ose vaksinës që keni dhënë kafshën tuaj, pasi vaksinat duhet të përsëriten një herë në vit. Nga ana tjetër, lloji i vaksinës që i duhet kafshës suaj do të varet shumë nga zona në të cilën ndodheni. Gjithashtu, mos vononi shumë për të aplikuar vaksinat pasi ato përfundojnë duke humbur shumë nga efektet e tyre.

Si të jepni një qen serum nënlëkuror

Siç mund ta keni vërejtur në seksionin e mëparshëm, dhënia e injeksioneve dhe vaksinave nuk është aspak e vështirë, për sa kohë që jeni të kujdesshëm. Në rastin e serumeve nënlëkurore, ndodh saktësisht e njëjta gjë. Por nëse nuk ndiheni mjaft të sigurt për t’i zbatuar ato, ju rekomandojmë që të kërkoni ndihmë profesionale.

Në të njëjtën mënyrë, ne do të shpjegojmë se si të vendosni serum në qentë tuaj nëse ata kanë nevojë për të. Vendosni serum për sa kohë që qeni që do të kurohet ka nevojë për një sasi të madhe të lëngjeve në trupin e tij, pasi është një trajtim që niveli i thithjes së tij është i ngadaltë.

Ju duhet të keni një perfuzion cilësor periferik, në mënyrë që lëngjet që do të furnizohen të mos mbeten në hapësirën nënlëkurore, domethënë të mos absorbohen si duhet. Bleni një sistem infuzioni të vazhdueshëm ose mund të keni një gjilpërë, një udhëzues dhe një qese serumi me dhomën e saj pikuese.

Shtoni serumin ose ilaçin në biberonin e gomës me një shiringë. Rregulloni shpejtësinë e uljes së serumit me tastin që ka sistemin që po përdorni. Kontrolloni që të mos ketë boshllëqe ajri në sistem përpara se të bëni injeksionin e qenit tuaj.

Mbani qesen mirë mbi qen, kështu që pikat do të bien falë gravitetit. Sigurohuni që qeni të qëndrojë i qetë për disa minuta pasi që në varësi të karakterit tuaj, ky trajtim mund të duket i bezdisshëm.

Pra, shpresojmë që artikulli të ketë pëlqyer dhe të ketë shërbyer si një udhëzues informues për ju dhe qentë tuaj në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Toto dijo

  Aty ku injektohet një injeksion IVOSIG për një qen 3,4 vjeçar me zgjebe