Si të ndiqni qentë nga një kurvë në nxehtësi

Bushtrat kalojnë në nxehtësi disa herë në vit

Sa herë e keni marrë qenin tuaj për një shëtitje dhe papritmas qeni i çuditshëm ju ka ndjekur? Kjo situatë është shumë e zakonshme kur gëzofi ynë është në nxehtësi, pasi meshkujt e specieve të tij tërhiqen shumë nga ajo, dhe jo vetëm kaq, por ata do të bëjnë gjithçka që të jetë e mundur për ta lënë shtatzënë.

Për fat të mirë, ka disa truke që mund të ndiqni për të parandaluar që të ndodhë. Pra, nëse po pyesni se si t'i largoni qentë nga një kurvë në nxehtësi, mos hezitoni: vendosini në provë.

Këshilla për ta mbajtur qenin tuaj të sigurt

Ju mund t'i vendosni një brekë të veçantë qenit tuaj në mënyrë që të mos ketë probleme

Nxirreni atë në një zinxhir

Nëse keni tendencë ta lini të lirë në një moment gjatë seancës suaj të daljes, tani më mirë mos ta bëni. Nëse doni ta parandaloni atë që të mbetet shtatzënë do të duhet ta mbani atë në zinxhir që nga momenti kur të dilni nga shtëpia derisa të ktheheniPërndryshe, edhe nëse e çoni nëpër një zonë shumë të qetë, mund të ndodhë që ajo të takojë një qen dhe të bashkohen.

Mos e lini vetëm në kopsht

Edhe nëse mendoni se komploti juaj është i rrethuar mirë, nuk mund të jeni kurrë plotësisht të qetë. Dhe a është kjo nëse ka një kurvë në nxehtësi, qeni mund të hyjë gjithsesi, ose duke kërcyer ose duke gërmuar; kështu që shmangni lënien e tij vetëm në kopsht.

Pastroni shtëpinë tuaj më shpesh

Kur keni një kurvë në nxehtësi duhet të bëni pastrimin e shtëpisë më shpesh. Bushtra në nxehtësi jep një erë shumë tërheqëse për çdo qen që kalon nëpër zonë.

Prandaj, rekomandohet shumë që të pastroni të gjithë shtëpinë rregullisht me produkte kundër aromës. Përveç kësaj, në mënyrë që ata të mos lënë gjurmë në hyrje të shtëpisë, është shumë e këshillueshme që të spërkatni uthull në të dy anët e derës.

Vendos brekë e saj të zellit për kurvë

Një mënyrë shumë më e qetë për të shkuar në rrugë është duke vendosur një brekë zelli në kurvë me kompresën e tij përkatëse. Ndryshimi i tij rregullisht parandalon që çdo qen i mundshëm të dëshirojë të hipë mbi të dhe gjithashtu erën e keqe. Nëse nuk dini ku t’i merrni, mund të klikoni këtu.

Përdorni sprej kundër aromës

Sprej kundër aromës Ato janë produkte që janë krijuar posaçërisht për të zvogëluar erën e prodhuar nga feromonet e nxehtësisë së kurvës. Ata janë shumë interesantë për të qenë në gjendje të ecin pa ju shqetësuar një grup qensh, por është shumë e rëndësishme të këshilloheni me një veteriner para se të filloni të përdorni këto spraj për të shmangur problemet e mundshme.

Bëni injeksione të saj me frenues të nxehtësisë

Nëse ajo që po kërkoni është një ilaç që është me të vërtetë efektiv për qenin tuaj, mund të konsultoheni me veterinerin tuaj në lidhje me mundësinë e dhënies së saj injeksione të frenuesit të nxehtësisë.

Këto janë përbërje hormonale që veprojnë shpejt duke ndaluar nxehtësinë, por është e nevojshme të kihet parasysh se nuk mund të përdoret për një kohë të gjatë, pasi ato mund të nxisin mbipesha, si dhe probleme të tjera shëndetësore si kanceri i gjirit dhe ndryshimet në mitër.

Jepini pilula kundër nxehtësisë

Përveç injeksioneve, ka edhe pilula kundër nxehtësisë që mund t'i jepen kurvës. Por si të gjitha ilaçet, mund të ketë efekte anësore të tilla si formimi i tumoreve malinje; kështu që është e detyrueshme të konsultoheni me veterinerin përpara se t’i jepni kurvës këtij lloji të pilulave.

Shell atë

Theshtë ilaçi që unë personalisht rekomandoj më shumë. Nëse nuk keni ndërmend të rritni qenin tuaj, idealja është ta çosh të kastrohet, domethënë ta çosh që t’i heqin gjëndrat riprodhuese.

Shtë një operacion shumë i thjeshtë që bëhet me kafshën e anestetizuar dhe që ka shumë përparësi, siç është zhdukja e nxehtësisë ose parandalimi i sëmundjeve që lidhen me sistemin riprodhues.

Mjetet juridike natyrore për të larguar qentë

Uthull për kurvë në nxehtësi

Ndër metodat më efektive për të eleminuar erën e gjeneruar nga nxehtësia tek qentë brenda shtëpisë, bie në sy përdorimi i uthullës, e cila duhet të aplikoni jo vetëm brenda shtëpisë, por edhe jashtë saj; si dhe në të dy anët e hyrjes, e cila zakonisht është vendi ku meshkujt mund të vendosin të shënojnë territorin.

limon

Për shkak të aromës së agrumeve, qentë zakonisht nuk e pëlqejnë erën e limonit; Kjo është arsyeja pse limonët janë një ilaç i mirë natyror për të trembur qentë në mënyrë efektive dhe kur qeni juaj është në nxehtësi. Për ta përdorur, thjesht duhet të përzieni lëngun e 1-2 limonëve me 2 gota ujë dhe më pas të përdorni një spërkatës për ta aplikuar në vendet që i konsideroni të përshtatshme.

Alkooli i bardhë

Alkooli i bardhë është një ilaç tjetër ideal natyral për të trembur qentë, si dhe për të hequr njollat ​​e shkaktuara nga urina e tyre kur ata përpiqen të shënojnë territorin e tyre.

Në këtë rast, duhet të përzieni 1 filxhan alkool me 2 ujë, dhe më pas spërkateni në ato zona që i konsideroni të përshtatshmeOse ata mund të njomin mirë disa topa pambuku dhe pastaj t'i vendosin përreth shtëpisë ose oborrit tuaj.

herbs

Aroma e fuqishme e këtyre bimëve (rue, pelin dhe sherebelë) punon si një ilaç i fortë për qentë. Për t'i përdorur ato, duhet të zieni 2 gota ujë në një tenxhere dhe sapo të arrijë pikën e vlimit, hiqeni atë nga zjarri dhe lëreni të pushojë për rreth 60 sekonda.

Kur bushtrat kalojnë në nxehtësi?

Para se të dini kur bushtrat nxehen, duhet të dini se si është cikli i tyre menstrual, i cili normalisht fillon në moshën gjashtë muajshe, por kjo zakonisht ndryshon në varësi të madhësisë së kurvës; ka tendencë të jetë përpara racave më të vogla dhe të mbetet në ato më të mëdha.

zakonisht, kurvat kane dy xhelozi ne vit; Për më tepër, duhet thënë se cikli menstrual ndahet në 4 faza (Proestro, Estro, Dextro dhe Anestro), dhe nga këto dy të parat konsiderohen si periudha e nxehtësisë.

Kur bushtrat kalojnë në nxehtësi ato paraqesin simptoma të caktuara, të cilat do të jenë të njëjta gjatë jetës së tyre riprodhuese, e cila zakonisht arrin moshën 10 vjeç; keto simptoma jane urinoni më shpesh, ngrini putrat ndryshe kur urinoni ose shihni një mashkull.

Simptoma të tjera janë që qeni juaj mund të jetë përkëdhelur, të jetë më i shqetësuar ose dembel, të ikë nga shtëpia për të praktikuar fshehjen nga qentë dhe madje nuk di saktësisht se si të reagojë ndaj periudhës së saj të nxehtësisë, ose ta mbajë atë normalisht.

Çfarë duhet të bëni kur një kurvë shkon në nxehtësi?

Kur ndodh periudha e qenit tuaj, është e rëndësishme që të merrni disa masa, për shembull, duke mos e lënë vetëm në kopsht në mënyrë që të parandalohen shtatzënitë e padëshiruara, dhe gjithmonë vish zinxhirin Lërini të shkojnë për një shëtitje, edhe nëse qeni juaj është edukuar siç duhet, pasi ajo do ta lerë veten të rrëmbehet nga instinktet e saj të natyrës.

Gjithashtu, duhet të keni parasysh se të gjithë qentë kanë një sjellje të ndryshme kur janë në nxehtësi; disa kanë tendencë të jenë të lodhur gjatë gjithë ditës ndërsa të tjerët shfaqen më aktivë dhe nuk pushojnë së lëvizuri.

Pra është e rëndësishme që sigurohuni që të kombinoni kohën e pushimit me një seksion të mirë ushtrimesh. Kushtojini vëmendje qenit tuaj dhe përcaktoni dozën e të dy ushtrimeve dhe pushimit që është më e mira që ajo të ndihet mirë.

Rekomandohet gjithashtu që të shkoni te veterineri juaj, pasi pavarësisht nga fakti se nxehtësia nuk është një sëmundje, është gjithmonë e përshtatshme të konsultoheni me një specialist për t'ju informuar në lidhje me këtë periudhë dhe për të zgjidhur çdo problem dhe / ose dyshim të mundshëm.

Ti mund te zgjedhesh vendosni një sasi të vogël mentol rreth majës së bishtit të qenit tuaj. Kjo mund të jetë një alternativë e shkëlqyeshme për ato raste kur dilni për një shëtitje dhe është e nevojshme të fshehni erën tuaj.

Ky mashtrim mund të jetë një ndihmë e madhe në rast se një mashkull afrohet papritur, pasi do t'ju ndihmojë të shmangni gjurmimin e qenit tuaj ndërsa është në nxehtësi.

Së fundi, mundeni përdorni një lokalizues GPS për të mos e humbur kurvën tuaj në rast se ai ikën nga shtëpia në kërkim të një shoku ndërsa është në nxehtësi; pasi do t'ju lejojë të dini se ku po shkon dhe ku është në çdo kohë, duke arritur kështu ta gjeni lehtë dhe të parandaloni një shtatzëni të padëshiruar.

Çfarë mund t'i jepet një kurve në mënyrë që ajo të mos mbetet shtatzënë?

Kurvë e rritur

Mënyra më e lehtë për të parandaluar që qeni juaj të mbetet shtatzënë gjatë periudhës së saj në nxehtësi, konsiston në parandalimin e tij nga kontakti me qentë, kështu që është e përshtatshme që të përdorni mjetet juridike që përmendëm më parë për të larguar meshkujt.

Kjo tha, ka edhe kontraceptivë hormonalë Veçanërisht tregohet për kurvat, të cilat paraqiten si në formën e pilulave kontraceptive dhe injeksioneve që pengojnë nxehtësinë. Në të dy rastet, ato përbëhen nga trajtime që vetëm një veteriner mund t'i përshkruajë dhe administrojë.

Si të lehtësohet xhelozia e një kurve?

Alternativa më e mirë do të jetë gjithmonë kastrimi, pasi përveç që ndihmon në parandalimin e shqetësimit fizik dhe emocional që lidhet me periudhën e nxehtësisë së qenit tuaj, ajo gjithashtu do t'ju ndihmojë të shmangni zhvillimin e sëmundjeve dhe llojeve të ndryshme të kancerit, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, pyometra, Etj

Mundohuni ta mbani qenin tuaj të izoluar brenda në shtëpi gjatë gjithë periudhës së tij të nxehtësisë, dhe sigurojini atij një thithës ku mund të plotësoni nevojat tuaja. Gjithashtu, përpiquni të ulni nivelin e ankthit të saj duke i kushtuar më shumë vëmendje, duke luajtur me të, dhe madje duke vënë ndonjë muzikë relaksuese të qenve.

Si të presësh zellin e një kurve?

Nëse dëshironi të shkurtoni nxehtësinë e qenit tuaj, është mirë që së pari të konsultoheni me veterinerin tuaj, i cili do të analizojë rastin tuaj veçanërisht për të përcaktuar se cila është alternativa më e përshtatshme.

Sidoqoftë, mund të themi se afërsisht, ekzistojnë tre metoda për të ulur nxehtësinë e një qeni, të cilat janë ato injeksione të frenuesit të nxehtësisë Ato kanë një efekt pothuajse të menjëhershëm, por përdorimi i tyre i shpeshtë mund të nxisë mbipesha dhe shfaqjen e problemeve të ndryshme shëndetësore.

Një tjetër opsion është pilula kontraceptive, megjithëse ato kanë efekte anësore të shoqëruara me kancer; Në rast të zgjedhjes së kësaj alternative, është më mirë të pyesni, të paktën, për pilulat e gjeneratës së 3-të.

Më në fund ekziston edhe mundësia e spay ose neutralizoni qenin tuaj, e cila përveç prerjes së nxehtësisë së kurvës, ofron edhe avantazhe të ndryshme si parandalimin e problemeve shëndetësore, ndryshimet e sjelljes etj.

Si të hiqni erën e nxehtësisë në një kurvë

Mënyra më efektive për të parandaluar problemet si në shtëpi ashtu edhe në rrugë gjatë nxehtësisë së qenit tuaj është të zvogëloni erën e tij, të cilën mund ta arrini me lajeni atë dhe shtoni pak uthull molle në ujin përfundimtar, përveç që sigurohuni që ta mbani të pastër.

Përveç mbajtjes së shtëpisë tuaj shumë të pastër, duke përdorur uthull ose zbardhues me ujë për të larë mirë të gjitha sipërfaqet, si dhe shtratin e shtratit. Po kështu, shumë mbarështues këshillojnë të aplikojnë prekje të vogla të eukalipt, si në pallton e qenit tuaj, ashtu edhe në zonën e bishtit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.