Si të hiqni rriqrat nga një qen

Si të hiqni rriqrat nga një qen

Heqja e rriqrave nga një qen mund të kthehet në një makthMe Më shumë se gjithçka sepse këta parazitë janë transmetues të sëmundjeve të ndryshme dhe prandaj ne duhet të veprojmë sa më shpejt të jetë e mundur. Si për shëndetin e kafshës sonë ashtu edhe tonën. Meqenëse ne duhet t'i parandalojmë ata të kapen dhe kafshojnë, sepse siç e dini, ata ushqehen me gjakun e atyre të mbuluar me qime.

Ndonjëherë hyn në lojë ajo që duam ose nuk duam. Vetëm ajo që ne mund të bëjmë është parandaloni me metodat shtëpiake, me një sërë këshillash që ju lëmë sot dhe sigurisht, me shumë ide të tjera kështu që heqja e rriqrave nga një qen është shumë më e shpejtë dhe më efikase, gjë që është me të vërtetë ajo që na nevojitet.

Metoda më e mirë për të hequr rriqrat nga një qen

Metoda më e mirë që kemi për të hequr rriqrat është të përdorim piskatore speciale për toMe Po, është një produkt i krijuar për t'i hequr ato në një mënyrë më të rehatshme dhe më të saktë. Ky lloj vegël mund të ketë disa përfundime, të dyja me një pikë shumë të hollë ose një lloj grep. Për shkak se jo të gjitha rriqrat janë të njëjta, ato janë shumë të vogla në madhësi për të tjerat që janë shumë më të mëdha. Por kini kujdes, sepse përveç madhësisë së insekteve, këto kapëse do të përshtaten edhe me kohën që rriqrat janë ngjitur në lëkurën e kafshës. Sepse ndonjëherë është më e vështirë t'i heqësh ato. Për të gjitha këto, ne shohim se si përfundimet e kapëseve mund të ndryshojnë.

piskatore për heqjen e rriqrave

Por nga të gjithë ata, është më e shpeshtë të flitet për ato piskatore që kanë dy grepa dhe një lloj të çarë. Sepse ata janë ata që do të na ndihmojnë në problemin tonë sot. Ne duhet ta afrojmë atë shumë pranë lëkurës së qenit dhe ta rrëshqisim derisa të kapim kokën e rriqrës.

Kur e kemi atë, ne thjesht duhet të bëjmë një kthesë të vogël dhe një tërheqje lart, në mënyrë që ta ndajmë atë nga trupi i kafshës sonë.

Si të hiqni një rriqër me piskatore

Nëse nuk keni piskatore të veçanta, është e vërtetë që piskatoret gjithashtu do të bëjnë punën që na nevojitetMe Sidomos ato që përfundojnë në një pikë. Tani ne jemi duke kërkuar rriqrën, duke ndarë flokët e kafshës. Duhet mbajtur mend se rriqrat kanë një trup mjaft të madh në krahasim me kokën dhe ajo që duhet të heqim me të vërtetë është kjo. Sepse ndonjëherë nëse nuk e bëjmë siç duhet, ne mund ta ndajmë trupin dhe ta bëjmë kokën të qëndrojë brenda lëkurës së qenve tanë.

Tani është koha për të vendosni pincet sa më afër dhe afër lëkurës, duke u përpjekur të mbani kokën e parazititMe Kur ta keni, do të duhet të tërhiqeni, por jo prapa, siç besojnë shumë njerëz sepse mund të prishet. Ju keni nevojë për këtë lëvizje për të pasur një presion të caktuar, pasi në këtë mënyrë, do të jetë rriqra që lëshohet nga frika e thyerjes. Në këtë rast, nuk keni nevojë t'i ktheni kapëset, thjesht tërhiqni ato fort, siç e kemi përmendur.

Metodat e bëra në shtëpi për të hequr rriqrat që nuk funksionojnë mirë

Parandaloni rriqrat

Vaj ulliri

Vaji i ullirit është një nga ilaçet ose metodat shtëpiake për shumë qëllime. Në këtë rast gjithashtu flitet shumë për të. Sepse nëse i vendosim disa pika rriqrës, ajo do të mbytet dhe në përgjigje të atij momenti, do të tregojë kokën atë që duhet të heqim. Ju do të derdhni pika dhe do të prisni që ju të hiqni qafe atë me piskatore.

Ajo që ndodh është se edhe pse rriqra lirohet, do ta ketë bërë këtë duke rigurgituar substanca që tani kalojnë në trupin e kafshës, të cilat mund të shkaktojnë sëmundje dhe infeksione nëse rriqra ishte e infektuar.

Alkool

Përdoret si dezinfektues i zonës ku ishte rriqraMe Por kini kujdes, vetëm disa pika të saj në mënyrë që lëkura e qenit tonë të mbetet pa infeksione. Shtë e vërtetë që përdoret edhe në kombinim me vaj ulliri. Sepse kjo, siç e kemi përmendur, do të mbytë rriqrën dhe gjithashtu, do ta rrëshqasë më mirë për ta hequr atë, ndërsa alkooli do të bëjë pastrimin dhe kujdesin e qenit tonë. Por mund të jetë një punë shumë më e gjatë nga sa pritej.

Aplikoni të ftohtë ose të nxehtë

Metodat në shtëpi kundër rriqrave

Një nga zgjidhjet më të njohura është heqja e rriqrave duke aplikuar nxehtësi dhe të ftohtë. Nga njëra anë, është e rrezikshme të sillni një burim nxehtësie në lëkurën e kafshës sonë. Meqenëse çdo lloj lëvizjeje mund të pendohemi për dëmet e mëdha. Por është se për një tjetër, të ftohtit ekstrem dhe nxehtësia do ta bëjnë rriqrën edhe më të lidhur me lëkurën për të shmangur burime të tilla. Kjo na bën ta shohim edhe më të bashkangjitur dhe mund të ndërlikojë punën tonë.

Hiqeni atë me gishta

Sa herë e keni dëgjuar apo e keni parë? Heqja e rriqrave nga një qen me gishta është një teknikë tjetër popullore. Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. Meqenëse në këtë rast, Prekja e tyre me duart tuaja mund të shkaktojë që ata të na kafshojnë dhe si të tillë të na kalojnë sëmundje të caktuara, pasi kafshimi nuk shkakton dhimbje dhe ne nuk do ta zbulonim. Përveç faktit se biem në gabimin që kur e heqim, historia e mos mbajtjes së kokës përsëritet dhe se ajo mbetet në trupin e kafshës. Prandaj, pavarësisht se ku shikoni, kjo procedurë nuk rekomandohet.

Këshilla për të parandaluar që qeni juaj të kapë rriqrat

Jakë ose pipeta

Siç e dimë mirë, gjerdanët janë perfektë për të shmangur këtë lloj problemi. Nëse tashmë ka, ajo e shkurton atë dhe nëse jo, ajo parandalon falë veprimit të saj. Por është më mirë të konsultoheni me një veteriner për të gjetur atë që i përshtatet më së miri kafshës tuaj. Duhet t’i vendosni pipetat në kurrizin e tyre, në zonën ku nuk mund të lëpihen dhe me këtë do të keni më shumë se një muaj mbrojtje kundër rriqrave.

Kontrolloni flokët e saj herë pas here

Forshtë për të gjithë qentë, por veçanërisht për ata me flokë më të gjatë. Prandaj, çdo herë që dilni jashtë mund ta merrni dhe kontrolloni atë, me një krehje të mirë të flokëve, për shembull. Sigurisht, nëse gjatë kontrollimit gjejmë një rriqër, atëherë duhet ta heqim menjëherë. Tashmë e dini që sa më shpejt aq më mirë, për aderim por edhe për të shmangur problemet e mëvonshme. Mos harroni se zonat që duhet të shikoni më shumë janë veshët, sqetullat ose gishtat dhe këmbët, si dhe bishti.

Shmangni zonat me barëra të këqija të rënda ose bimë të larta

Shtë e vërtetë që ne kurrë nuk e dimë saktësisht se ku do t'i gjejmë këta parazitë. Por ne mund të shmangim disa zona më të komplikuara dhe ku do të jenë më komode, si p.sh zona me barëra të rënda barërashMe Nuk është e njëjtë të ecësh nëpër këto vende sesa nëpër një me lëndina më të rregulluara. Edhe pse siç themi, jo gjithmonë mund t'i shmangim ato 100%.

Përfundim

Siç e kemi përmendur, heqja e rriqrave nga një qen nuk është gjithmonë një detyrë e lehtë, por ne duhet ta bëjmë atë sa më shpejt të jetë e mundur. Sepse vetëm në këtë mënyrë ne do t'i parandalojmë ata të ushqehen me gjakun tuaj dhe të transmetojnë sëmundje që mund të jenë shumë serioze në raste të caktuara. Muchshtë shumë më e zakonshme t'i kontraktoni ato si në pranverë ashtu edhe në verë falë temperaturaveMe Përveç kësaj, ata kanë 4 faza në ciklin e tyre të jetës, derisa të bëhen rriqra të rritur, kështu që mund të shkaktojnë probleme në afat të shkurtër dhe të gjatë.

Pra, është mirë që ta kontrollojmë qenin tonë çdo ditë, veçanërisht kur ka qenë jashtë për një kohë të gjatë. Një pastrim i mirë dhe kontrollim i zonave kryesore të trupit tuaj siç janë veshët ose këmbët është jetike. Përdor gjithmonë me piskatore për të hequr rriqrat dhe asnjëherë me duart tuajaMe Sidoqoftë, duhet të mbroheni me doreza për të shmangur kafshimin. Ne duhet të përqendrohemi gjithmonë në heqjen e kokës së tij, sepse është ai që mund të shkaktojë të gjithë dëmin që përmendëm. Pasi të hiqen, mos e hidhni, sepse ato janë më të forta nga sa mendoni. Gjëja më e mirë është ta vendosim në një enë me alkool dhe ta mbyllim mirë, derisa të sigurohemi që ka vdekur. Tani ne e dimë se si të heqim rriqrat nga një qen dhe si t'i parandalojmë ato!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.