Si të parandaloni goditjen e nxehtësisë në qen

Gëzuar qen race francez Bulldog në verë

Gjatë verës, njerëzit dhe miqtë tanë me gëzof dëshirojnë vërtet të argëtohen. Nëse kemi mundësi, shkojmë në plazh, dhe nëse jo, në park, në fushë ose në një shëtitje. Por, ajo që duhet të jetë një përvojë e mrekullueshme mund të mos jetë aq e mrekullueshme nëse nuk marrim masat e duhura paraprake.

Kini parasysh, veçanërisht nëse keni flokë të gjatë ose një fytyrë të rrafshuar, që mund të nxehet shumë shpejt. Nëse ndodh, jeta juaj mund të jetë në rrezik. Prandaj, unë do t'ju shpjegoj si të parandaloni goditjen e nxehtësisë në qen; kështu që ju do të dini se çfarë duhet të bëni në mënyrë që miku juaj të mos e pësojë atë.

Cilat janë simptomat e goditjes së nxehtësisë tek qentë?

Qentë nuk djersijnë si ne: ata nuk munden. Trupi i tyre është i mbuluar me një shtresë ose dy qime që nuk i lejojnë të bëjnë kështu, kështu që për të rregulluar temperaturën e trupit ata gulçojnë. Problemi është se nëse ata janë të ekspozuar drejtpërdrejt në diell, situata e tyre mund të përkeqësohet shumë, deri në atë pikë ata do të fillonin të shfaqeshin të dobët, apatikë; ata gjithashtu do të gulçojnë shumë më shumë se zakonisht dhe do të kishin probleme në balancimin.

Në raste vërtet serioze, ju mund të bini të fikët dhe mund edhe shkoj pa ndjenja.

Si ta parandalojmë atë në ato tona me gëzof?

Ka disa gjëra që mund të bëjmë për ta parandaluar atë, të cilat janë:

  • Gjithmonë lini ujë të pastër dhe të freskët në dispozicion. Theshtë më themelorja. Kafsha duhet të jetë në gjendje të pijë kur të dojë.
  • Jepini atij ushqim të lagur në vend të thatë, të paktën gjatë verës, në mënyrë që të qëndroni të hidratuar siç duhet.
  • Mos e lini në makinën e mbyllur, dhe shumë më pak në diell dhe me dritaret e mbyllura. Makina vepron si një serë, duke thithur nxehtësi shpejt. Nëse e lëmë qenin brenda, ai mund të vdesë për disa minuta.
  • Mos e ecni gjatë orëve më të nxehta. Isshtë më mirë ta bëni atë herët në mëngjes ose në mbrëmje, pasi duhet të merret parasysh gjithashtu se përndryshe mund të pësoni djegie në jastëkët tuaj.

Çfarë të bëni nëse keni goditje të nxehtësisë?

Në këto raste, çojeni në një vend me hije sa më shpejt të jetë e mundur dhe ftohni, duke i dhënë ujë të freskët dhe duke lagur fytyrën dhe trupin e tij me një leckë ose peshqir. Nëse është pa ndjenja, ne do ta dërgojmë urgjentisht në klinikën veterinare.

Sa e keqe është, nuk kemi pse ta mbështjellim me peshqirë ose ta lajmë me ujë të ftohtë, pasi mund të shkaktojmë dëmtime të trurit. Sapo të përmirësohet, ne do ta çojmë te veterineri.

Qen bukuroshe në plazh

Shpresojmë që ky artikull të jetë i dobishëm për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.