Si të pastroni veshët e një qeni

Si të pastroni veshët e një qeni

Të kesh një qen nënkupton një përgjegjësi pasi nuk është vetëm të shijosh të mirat, por edhe të kujdesesh për nevojat që ka kafsha jote. Detyra si larja e tij, marrja e tij tek veterineri ose njohja si të pastroni veshët e një qeni ato janë shumë të rëndësishme pasi mund të parandalojnë problemet shëndetësore.

Për këtë arsye ne duam t'ju ndihmojmë të dini se si të pastroni veshët e një qeni. Këtu do të gjeni një udhëzues të plotë për të kryer këtë kujdes javor. Do të fillojmë të punojmë?

Pse duhet të kontrolloni veshët e qenit tuaj

Pse duhet të kontrolloni veshët e qenit tuaj

Nëse nuk e dini, veshët e një qeni janë një nga pjesët më të ndjeshme të këtyre kafshëve. Dhe kjo i bën ata një vend ku infeksionet mund të futen tek ju. Nëse nuk kujdeseni për to, mund të vuani nga otiti i përsëritur, probleme me dëgjimin, humbje dëgjimi, apo edhe më keq, pasi infeksioni mund të përhapet në pjesë të tjera të trupit tuaj.

Inspektimi periodik, si dhe pastrimi, është shumë i rëndësishëm dhe duhet të jetë bëhet disa herë në muaj për të kontrolluar nëse është në rregullMe Mbani në mend se qentë nuk mund t'i pastrojnë veshët vetë, por ata kanë nevojë për ndihmën e pronarit të tyre.

Duke u kujdesur për veshët e qenit tuaj, jo vetëm që do ta pastroni, por gjithashtu do të shmangni problemet shëndetësore, ose do të duhet të shkoni te veterineri.

Si të pastroni veshët e një qeni

Si të pastroni veshët e një qeni

Tjetra ne duam t'ju lëmë një udhëzues praktik të gjithçkaje që duhet të keni parasysh në lidhje me mënyrën e pastrimit të veshëve të një qeni, nga elementët që do t'ju nevojiten deri tek hapat që duhet të ndërmerrni për ta bërë atë. Sigurisht, mbani në mend se nëse vëreni diçka të çuditshme, gjëja më e mirë që mund të bëni është të konsultoheni me veterinerin tuaj para se problemi të përkeqësohet.

Elementet thelbësore

Ne do të fillojmë duke ju treguar të gjithë elementët e nevojshëm për të pastruar veshët e një qeni. Këto nuk janë të vështira për t'u gjetur dhe gjëja më e sigurt është që t'i keni në shtëpinë tuaj.

Në mënyrë të veçantë, ne po i referohemi:

 • Pambuku
 • Pastrues veshi për qen. Këtë mund ta gjeni në dyqanet e kafshëve shtëpiake, por edhe në veterinerin ku shkoni zakonisht.
 • Peshqir i pastër.

Nëse qeni juaj është i madh, ose keni një qen shumë të shqetësuar që nuk pastrohet lehtë, atëherë gjëja më e mirë që mund të bëni është ta bëni këtë detyrë mes dy njerëzve që njëri ta mbajë atë ndërsa tjetri merret dhe pastron veshët.

Së fundi, ju mund të dëshironi të keni disa trajtime për të dhënë pasi pastroni veshët e një qeni si një trajtim. Në këtë mënyrë do të mësoni me kalimin e kohës se, nëse e lini veten të përfundojë, më vonë do të merrni diçka që ju pëlqen shumë. Sigurisht, mos harroni se përkëdheljet ose kalimi i kohës me të mund të jenë gjithashtu shpërblime të mëdha.

Frekuenca e pastrimit të veshëve

Dylli i zi në veshin e qenit mund të jetë një shenjë e problemeve

Një nga të dhënat më të rëndësishme që duhet të dini kur pastroni veshët e një qeni është frekuenca e tyre. Kjo do të thotë, sa shpesh ju duhet t'i pastroni ato në mënyrë që të jenë të shëndetshme. Dhe në këtë rast, përgjigja nuk është aq e lehtë sa mund të mendoni sepse do të varet shumë nga raca e qenit që keni.

Siç e dini, ka shumë raca qensh, dhe secili ka karakteristika të ndryshme. Në këtë rast, ajo që duhet të keni parasysh është se, qentë me veshë të gjatë floppy (ato që mbulojnë kanalin e veshit) janë më të prirur ndaj infeksioneve të veshit.

Me fjalë të tjera, qentë me veshë të gjatë dhe të palëvizshëm kanë nevojë për pastrim më të rregullt sesa ata me veshë të shkurtër dhe të përmbysur.

Dhe sa shpesh të pastroni? Pastaj:

 • Nëse ata janë qen me veshë të shkurtër dhe të theksuar: 1-2 herë në muaj.
 • Nëse ata janë qen me veshë të gjatë dhe të varur: 1-2 herë në javë.

Në varësi të stilit të jetesës së qenit, kjo frekuencë mund të ndryshojë, por pastrimi i rregullt është i rëndësishëm për të shmangur problemet e mëdha në kanalin e veshit, veçanërisht nëse ka pak rrjedhje ajri ose lagështi ose grumbullohen mbeturina.

Hapat për të pastruar veshët e qenit

A i keni pastruar veshët qenit tuaj? Ideali është ai bëje pasi është qenush, në mënyrë që të mësoheni të lini veten të përfundojë. Ju duhet të filloni duke e çuar atë në një vend ku ai ndihet rehat. Nëse zbuloni se ai bëhet nervoz, mund të jetë e nevojshme që të keni dikë që t'ju ndihmojë ta mbani atë gjatë ekzaminimit dhe pastrimit të veshit.

Kapni veshin dhe mbajeni atë midis gishtit të madh dhe gishtit tregues. Në këtë mënyrë ju mund të shikoni mirë brenda veshit dhe të shihni nëse ka sekrecione, erë të keqe ose skuqje. Nëse vëreni ndonjë nga këto gjëra, përfshirë shumë dyllë, është mirë të shkoni te veterineri për t'u siguruar që nuk ka probleme më serioze.

Hapi tjetër që duhet të bëni është të pastroni butësisht veshin me një top pambuku të lagur. Mund ta përdorni serumin për ta pastruar siç duhet. Sigurisht, përpiquni të mos vendosni shumë pambuk sepse do të jetë e pakëndshme për ta. Pastaj, futni majën e pastruesit të qenve dhe shtoni pak lëng. Masazhoni mirë në mënyrë që të kalojë nëpër kanalin e veshit dhe lirojeni veshin.

Gjëja normale është që qeni tundet vetë, por pasi e bën atë përpiqet të kapë veshin përsëri si në fillim dhe të heqë tepricat me një pambuk tjetër të lagur dhe të pastër.

Kjo do të duhet të bëhet edhe në veshin tjetër.

Si të parandaloni problemet e veshit tek qentë

Si të parandaloni problemet e veshit tek qentë

Përveç pastrimit, është e rëndësishme të parandaloni disa situata që mund të nxisin shfaqjen e infeksioneve të veshit. Për shembull, lagështia, ose kur laheni ose nëse laget (nga shiu) sepse kjo mund të bëjë që bakteret të rriten në veshë.

Një pikë tjetër për t'u marrë parasysh janë trupa të çuditshëm, e cila do të shkaktojë acarime. Ne po flasim për pluhurin, bimët që ngjiten dhe fërkojnë veshët tuaj (ose ngjiten në të), etj.

Flokët, meqenëse disa raca qensh i kanë më të gjatë dhe zakonisht priten, por në realitet nuk është më e mira sepse kjo qime vepron si një barrierë kundër trupave të huaj, lagështisë ...

Simptomat që qeni juaj ka otitis

kruarje të veshëve në qen

Dhe si e dini nëse qeni juaj ka probleme me dëgjimin? E otiti janë të shpeshta, veçanërisht në verë, e cila është kur lagemi më së shumti. Prandaj, të dish se cilat simptoma mund të të vënë në gatishmëri mund të të ndihmojë të veprosh para se të përkeqësohet.

Ndër ato njoftime kemi:

 • Lëreni qenin tuaj të dridhet më shumë se normalisht.
 • Lëreni të gërvishtet ose fërkohet.
 • Nëse koka e qenit tuaj është në njërën anë.
 • Që shmang kontaktin në vesh.
 • Sekrecionet dhe aroma e keqe.
 • Problemet e dëgjimit

Nëse vëreni disa nga këto simptoma dhe pavarësisht se i pastroni veshët, gjëja më e mirë që mund të bëni është ta çoni te veterineri për ta kontrolluar.

A keni pyetje se si të pastroni veshët e një qeni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.