Si të prezantoni një qen të dytë në shtëpi

Qeni i dytë në shtëpi

Nëse jeni adhurues të kafshëve me siguri keni menduar të keni më shumë se një kafshë shtëpiake. Ka shumë arsye shumë të mira për të sjellë një qen të dytë në shtëpi. Sigurisht që duhet të jemi të qartë se mundemi kujdesuni për dy qen dhe duhet të keni nocione se si ta prezantoni atë kafshë të re në mënyrë që të mos ketë konflikte.

Un qeni i dytë në shtëpi është më shumë punë, por edhe shumë më shumë gëzime për të gjithë familjen, pasi kafsha jonë do të ketë një mik për lojërat e tij dhe një shok për jetën. Ka shumë shtëpi në të cilat ata kanë më shumë se një kafshë shtëpiake, këto janë më të lumtura dhe më të shoqërueshme se ato që kanë mbetur vetëm gjatë ditës.

Pse të keni një qen të dytë në shtëpi?

Një kafshë shtëpiake mund të shijojë vëmendjen e të gjithë familjes, por të kesh dy qen është gjithashtu shumë e dobishme. Qentë që jetojnë me qen të tjerë shpesh janë të shoqërueshëm dhe kënaqen me shoqërinë e qenve të tjerë. Ata bëhen më të ekuilibruar sepse shpenzojnë energjinë që kanë me atë kafshë shtëpiake tjetër. Ata priren të shijojnë lojëra me njëri-tjetrin dhe është e lehtë për ta që të kuptojnë njëri-tjetrin. Kjo është një ide e shkëlqyeshme për ata që duhet të kalojnë një pjesë të ditës larg shtëpisë, duke e lënë kafshën e tyre vetëm. Qentë që janë vetëm zhvillojnë ankthin e ndarjes dhe priren të thyejnë gjërat në shtëpi. Nëse ata kanë shoqërinë e një qeni tjetër ata nuk do ta kenë këtë ankth dhe kur të kthehemi në shtëpi mund të shijojmë dy qen të ekuilibruar dhe të lumtur.

Përgatitni shtëpinë

Kur bëhet fjalë për të sjellë një qen të ri në shtëpi ne duhet të përgatisim shtëpinë tonë. Do të na duhet një vend për të fjetur. Në parim, është më mirë për secilin të ketë gjërat e veta. Shtrati juaj dhe ushqyes të ndryshëm. Ata duhet të ndahen dhe të kenë gjërat e tyre, si dhe të mësojnë të hanë veçmas në mënyrë që të mos kenë konflikte. Ne duhet ta përshtasim shtëpinë tonë që të jemi në gjendje të strehojmë dy qentë dhe që të gjithë ndihemi plotësisht rehat. Kjo është arsyeja pse është thelbësore që të edukojmë të gjithë familjen dhe të jemi shumë të qartë për hapësirën që kemi dhe përgjegjësitë e të pasurit një qen tjetër.

Si të prezantojmë qenin e dytë

Qeni i dytë në shtëpi

Kur bëhet fjalë për prezantimin e dy qenve, është më mirë bëjeni atë jashtë shtëpisë. Qeni i parë e kupton shtëpinë si territorin e saj dhe mund ta shohë atë si një gjë të keqe që qeni sapo të hyjë. Për të mos gjeneruar konflikte mes tyre që në momentin e parë, është shumë më mirë që t’i paraqesim në një mjedis pozitiv për të dy. Për shembull, është një ide e mirë t'i paraqitni ato në shesh lojërash ose atje ku zakonisht ecën qeni ynë. Ky vend do t'ju bëjë më të relaksuar dhe më të prirur për të takuar qenin e ri.

Kur të takohen ju duhet t'i lini të veprojnë si qen, domethënë ata nuhasin dhe ndiejnë njëri-tjetrin pak nga pak. Kërkoni ndonjë shenjë që tregon se një qen nuk e pranon tjetrin për të ndërhyrë. Nëse të dy jeni miqësor, do të jetë e lehtë për ju. bëni miq dhe filloni të luani shpejt Pas kësaj ne mund të shkojmë në shtëpi dhe të hyjmë me të dy ne.

Pasi të jemi në shtëpi duhet të jemi të pranishëm, pasi mund të ketë edhe konflikte sepse qeni tjetër e kupton atë zonë si të tyren. Duhet mësojeni qenit të ri se cilat janë gjërat e tij dhe vendi juaj për të fjetur. Ditët e para, derisa të mësoheni të dy me situatën e re, mund të jenë paksa të çuditshme ose edhe të tensionuara. Sidoqoftë, qentë priren të përshtaten shpejt me situatat e reja, kështu që së shpejti do të shohim se sa shumë argëtohen së bashku. Në përgjithësi, me një qen të dytë në shtëpi, të dy do të keni gjetur një mik për jetën.

Duhet të kesh parasysh këtë kur zgjedh partnerin është më mirë të zgjidhni një qen me një karakter të ngjashëm dhe një moshë të ngjashme. Qentë e moshuar kërkojnë qetësi shpirtërore dhe do të mërziten nga një qenush që dëshiron të luajë çdo ditë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)