Si të shmangim përdredhjen e stomakut tek qeni ynë

Rrotullimi i stomakut ose rrotullimi i stomakut është një sëmundje jashtëzakonisht e rëndë.

Rrotullimi i stomakut ose rrotullimi i stomakut është një sëmundje jashtëzakonisht e rëndë Prek qentë e çdo madhësie, megjithëse racat e mëdha janë më të prirura ndaj tij. Kërkon trajtim të menjëhershëm veterinar.

Çfarë është përdredhja e stomakut?

Në terma të thjeshtë, bëhet fjalë për një lloj "mbytjeje" e vetë stomakut, e cila për shkak të dobësisë së ligamenteve të saj, kthehet në vetvete. Kur kjo të ndodhë, qeni nuk mund të heqë përmbajtjen e stomakut, kështu që ushtron presion të fortë mbi organet e tjera.

Si pasojë, arteriet, venat dhe enët e gjakut të sistemit të tretjes janë të kompresuara, kështu që ndërpritet qarkullimi i gjakut. Kjo bën që funksionimi i disa organeve të fillojë të dështojë, gjë që mund të çojë në vdekjen e qenit.

Shkaqet kryesore

Shkaqet e sakta të rrotullimit të stomakut janë të panjohura.Megjithëse ekspertët thonë se qentë e racave të mëdha ka më shumë të ngjarë të vuajnë nga ajo, të tilla si Great Danane, Bariu Gjerman ose Boksieri. Qentë me gjoks të thellë, të tilla si qimedredhur ose margaritar, janë gjithashtu më të mundshëm.

Veterinarët gjithashtu dyshojnë se disa zakone mund të favorizojnë shfaqjen e këtij problemi. Si shembull, mund të emërtojmë sa vijon:

 1. Marrja e tepërt e ushqimit ose ujit: Kur një qen ha ose pi tepër dhe vazhdimisht, ai promovon përdredhje gastrike. Ky zakon shkakton grumbullimin e gazrave në stomak, gjë që i jep shkas këtij çrregullimi.
 2. Shkaku gjenetik. Specialistët po studiojnë këtë mundësi. Qentë me histori familjare ka të ngjarë të jenë më të prirur ndaj kësaj sëmundjeje.
 3. Stresi dhe / ose ankthi. Dredhja e stomakut ndodh më shpesh tek qentë që janë nën stres të lartë.

Në çdo rast, siç thamë më parë, nuk ka asnjë provë shkencore për këto shkaqe. Veterinerët aktualisht janë duke studiuar hipoteza të ndryshme, përfshirë edhe atë që lidh këtë sëmundje me çekuilibrat hormonalë.

Simptomat

Simptomat e rrotullimit të stomakut janë të shumta dhe serioze. Nëse nuk trajtohen në kohë, ato mund të jenë vdekjeprurëse për kafshën, kështu që ju duhet të shkoni te veterineri në shenjën më të vogël. Disa nga simptomat më të zakonshme janë:

 1. Fryrje dhe dhimbje barku.
 2. Vështirësi në frymëmarrje
 3. Të përziera dhe të vjella
 4. Diarre.
 5. Dobësi dhe apati.
 6. Jargëzimi i tepërt
 7. Mungesa e oreksit
 8. Përshpejtimi i rrahjeve të zemrës.
 9. Nervozizmi.

TRATAMIENTO

Rrotullimi i stomakut ka nevojë për trajtim urgjent veterinar. Pasi specialisti të ketë konfirmuar diagnozën (kërkohet një rreze X), ata do të administrojnë antibiotikë dhe barna të tjera në mënyrë intravenoze. Pas kësaj, do të kryhet një operacion.

Kirurgjia është thelbësore në këtë rast. Për ta bërë këtë, qeni është plotësisht i anestezuar dhe, me përdorimin e një tubi orogastrik, stomaku juaj është dekompresuar dhe është bërë një larje e brendshme. Pas kësaj, stomaku është fiksuar në murin bregdetar për të parandaluar që ajo të ndodhë përsëri; Kjo procedurë quhet gastropeksi.

Shërimi varet nga gjendja e sëmundjes. Nëse është shumë i avancuar, shanset e vdekshmërisë janë të mëdha edhe pasi të jetë kryer operacioni. Në përgjithësi, qentë që kalojnë 48 orë pas operacionit dalin përpara.

Masat për parandalimin e tij

Ne mund të marrim disa masa për të zvogëluar rrezikun që kafsha jonë shtëpiake vuan nga kjo sëmundje.

1. Shpërndani racionin ditor të ushqimit. Bestshtë më mirë të ndani sasinë e ushqimit për një ditë të plotë në tre doza: mëngjes, drekë dhe darkë. Kjo e bën tretjen më të lehtë.

2. Pushoni pas ngrënies. Le të presim të paktën gjysmë ore pas vaktit tuaj për të ecur përreth. Dhe në asnjë rast nuk duhet ta detyrojmë qenin të kryejë ushtrime fizike intensive pak para ose pas ngrënies.

3. Shmangni pirjen e menjëhershme. Ndonjëherë qentë shuajnë etjen e tyre duke pirë shumë ujë në të njëjtën kohë, gjë që favorizon shfaqjen e kësaj sëmundjeje. Nëse e vërejmë këtë sjellje, do të duhet të sigurohemi që ai të pijë pak nga pak, duke tërhequr ujin për disa minuta për ta ofruar përsëri më vonë.

4. Pjata speciale. Nëse qeni ynë ha shumë shpejt, është më mirë të blini pjata speciale për të ngadalësuar procesin. Këto janë kontejnerë që përfshijnë parregullsi të vogla brenda, në mënyrë që kafsha të detyrohet të hajë më ngadalë.

5. Ulni stresin. Humori i qenit tonë është jetësor për shëndetin e tij. Ushtrimet e moderuara, lojërat e shpeshta, afeksioni dhe heshtja do t'ju ndihmojnë të shmangni stresin, dhe bashkë me të, sëmundjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.