Si të parandalojmë që qeni im të lehë ndaj njerëzve?

Qeni leh në fushë

Qeni juaj leh ndaj njerëzve dhe a do të dëshironit që ai të ndalet? Nëse është kështu, gjëja e parë që duhet të dini është pse ajo sillet në këtë mënyrë, pasi ajo do të jetë mënyra e vetme për të gjetur një zgjidhje që është me të vërtetë efektive. Por mos u shqetësoni: ne do t'ju ndihmojmë të zbuloni origjinën e problemit.

Përveç kësaj, ne do t'ju ofrojmë këshilla se si ta ndaloj qenin tim të lehë ndaj njerëzve dhe të jetë, në këtë mënyrë, një kafshë e lumtur.

pse qentë lehin?

Qentë mund të lehin për një numër arsyesh, ato kryesore janë këto:

 • FrustrimiNëse e lëmë kafshën vetëm pa qenë në gjendje të bëjmë asgjë, ose nëse nuk i kushtojmë vëmendjen e duhur çdo ditë, ajo do të ndihet e frustruar, si dhe e mërzitur dhe për këtë arsye do të leh. Për të shmangur këtë, është shumë e rëndësishme që ne të luajmë me të, që ta nxjerrim për një shëtitje dhe që, me pak fjalë, t'i kushtojmë kohë asaj.
 • Ankthi i ndarjesNëse kaloni shumë kohë vetëm, ose nëse jeni qen që varet shumë nga ne, mund të krijoni ankth. Për t'ju ndihmuar, ne mund t'ju japim një kong, ndërsa jemi larg dhe t'i ndjekim këto këshilla ankthi i ndarjes.
 • Problemet shëndetësore dhe / ose pleqëria: ndërsa plaket, qeni mund të humbasë aftësinë e dëgjimit dhe / ose të ketë probleme shëndetësore tipike të moshës së përparuar. Si rezultat, është normale që ai të lehë kur ndjen se ka diçka të rrezikshme. Ne, si kujdestarët e tij, duhet të jemi pranë tij dhe të përpiqemi ta qetësojmë atë me muzikë klasike ose me shëtitje (kurrë nuk duhet t'i japim lodra, ëmbëlsira ose përkëdhelje kur është në këtë gjendje pasi kjo do të interpretohet si një shpërblim për duke qene i semure)
 • Probleme me qentë e tjerë: Nëse ai nuk është shoqëruar mirë, ose nëse ka pasur një konflikt me qen të tjerë, ai do të lehë që kafshët e tjera të mbajnë një distancë të caktuar prej tij. Prandaj, është e rëndësishme të konsultoheni me një profesionist për të ndihmuar gëzofët të dinë se si të lidhen me speciet e tyre.

Si të parandalojmë që njerëzit të lehin?

Ka disa gjëra që mund të bëjmë për të parandaluar që njerëzit të lehin. E para dhe më e rëndësishmja është nxirreni çdo ditë për një shëtitje. Një qen i lodhur do të jetë një kafshë që zakonisht nuk dëshiron të leh aq shumë. Por, nëse ai e bën, ne do të marrim me vete një qese me ushqime për qen dhe do t'i japim një herë sa herë që shohim se dikush po afrohet. Në këtë mënyrë, pak nga pak ai do t'i shoqërojë njerëzit me diçka pozitive (ëmbëlsirat).

Në shtëpi, nga dita e parë, Shtë e nevojshme që ne të vishemi me rroba për të moshuarit, me kapele, shalle, ... me pak fjalë, me të gjitha llojet e kostumeve dhe veshjeve. Kështu, çdo herë që shkojmë për një shëtitje qeni nuk do të ndihet i frikësuar nga askush dhe do të jetë në gjendje të kënaqet duke qenë jashtë. Për të njëjtën arsye, gjithashtu rekomandohet shumë të ftoni njerëz të ndryshëm në shtëpi, të cilët do t'ju ofrojnë një dhuratë.

Ecni qenin tuaj për ta mbajtur atë të qetë

Shpresojmë që këto këshilla të jenë të dobishme që qeni juaj të ndalojë lehjen tek njerëzit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria Jose dijo

  Kam sjellë një qen mini Schnauzer, 4 vjeç 5 muaj më parë, ajo u përshtat mirë me vajzën time dhe mua, por me dy burrat në shtëpi, ajo leh dëshpëruar kur ata janë në këmbë ose në këmbë, çfarë mund të bëja?

 2.   Ann dijo

  Qeni im Moni schnauzer, e adoptova kur ishte 3 vjeçe, e kam prej 2 vitesh tani, është shumë mirë, por kur dikush vjen në shtëpi, nëse e njeh, ajo nuk ndalet së lehuri por në një mënyrë e dëshpëruar, ajo bën të njëjtën gjë kur hyjmë dhe Ne dalim nga shtëpia dhe nuk di çfarë të bëj, sepse është e padurueshme.