Spondiloartroza: simptoma, trajtime, kujdes

Bulldog i shtrirë në dysheme.

Ekziston një konfuzion i madh në fushën e artrozës së qenit, variantet e tij, nëngjinitë dhe trajtimet. Ajo që na shqetëson këtë herë është thirrja spondiloartroza ossifikuese, një sëmundje degjenerative që prek shtyllën kurrizore të qenve, veçanërisht ata të moshës së shtyrë. Këtu flasim për këtë çrregullim, simptomat e tij, trajtimet e mundshme dhe kujdesin themelor.

Çfarë është spondiloartoza ossificans?

Kjo sëmundje quhet gjithashtu spondiloza deformuese dhe sqepat e papagallit, megjithëse në të vërtetë ka disa ndryshime të lehta ndërmjet tyre, të zbulueshme vetëm nga ekspertë të fushës.

Përbëhet nga a proces i ngadalshëm degjenerues Kryesisht prek ligamentin ndërvertebror. Karakterizohet nga shfaqja e ekzostozave të kockave (të quajtura bisedore "sqepat e papagallit") në pjesën ventrale të rruazave.

Zakonisht ndodhin ndërmjet rajonet lumbosakrale ose torakolumbare, duke qenë zona që përjeton lëvizjen më të madhe kur kafsha kryen aktivitete fizike. Kjo është arsyeja pse prek qentë që punojnë në një masë më të madhe, megjithëse ndodh më shpesh në qen të moshuar, të racave të mëdha që vuajnë një lloj paqëndrueshmërie në nyjet e tyre: dëmtime të gjurit, çalim, dysplasia e hip, etj.

Simptomat kryesore

Ekzostozat e kockave që formohen si pasojë e kësaj sëmundjeje dhe prodhojnë fërkime në indet e buta që i rrethojnë ato; domethënë në muskuj dhe ligamente. Kjo shkakton Sintomas si më poshtë:

 • Dhimbje në shpinë
 • Dhimbje në rajonin e barkut.
 • Ngurtësi.
 • Spazmat e muskujve.
 • Atrofi muskulore.
 • Inflamacion kurrizor.
 • Humbja e ndjesisë.
 • Vështirësia në lëvizje.
 • Përtypje.

Shtim efektet psikologjike. Të gjitha këto shqetësime shkaktojnë apati, depresion dhe humbje të oreksit tek qeni, mes problemeve të tjera. Alsoshtë gjithashtu e mundshme që ai të ikë nga përkëdheljet, të refuzojë shëtitjet dhe madje të tregojë sjellje agresive që rrjedhin nga vetë dhimbja.

si të di nëse qeni im ka spondiloartrozë, simptoma

Shkaqet

Arsyet për spondiloartrozë janë të ngjashme me ato të çdo lloji të artrozës. Shkaku më i zakonshëm është mbingarkesa fizike, dhënë në shumicën e rasteve nga ushtrimet e tepërta ose mbipesha. Një mundësi tjetër do të ishin deformimet në shtyllën kurrizore gjatë lindjes, mikrotrauma dhe ndryshimet e kërcit.

Diagnostifikimi dhe trajtimi

Përballë ndonjë prej këtyre simptomave, qeni duhet të ekzaminohet nga një veteriner. Ky do të interpretojë studime radiografike të shtyllës kurrizore për të konfirmuar ose përjashtuar praninë e osteofiteve ose ekzostozat e kockave në zonë. Në shumë raste kryhet edhe një ekzaminim neurologjik për të zbuluar nëse ka ndonjë patologji të mundshme të këtij lloji.

Nëse diagnoza konfirmohet, eksperti do të administrojë një trajtim që do të varet nga gjendja e sëmundjes. Importantshtë e rëndësishme ta dini këtë spondiloartroza nuk ka shërim, por simptomat e saj mund të kontrollohen me ilaçe të caktuara dhe disa metoda.

Objektivi kryesor është lehtësimi i inflamacionit dhe dhimbjes në indet ngjitur me shpinë, për të cilat ato administrohen barna anti-inflamatore josteroide dhe, në shumë raste, kondroprotektorët. Këshillohet që ky trajtim të plotësohet me një program rehabilitimi. Ka edhe nga ata që rekomandojnë akupunkturën. Sigurisht, e gjithë kjo gjithmonë duhet të mbikëqyret nga një veteriner.

Trajtime plotësuese

një dietë e pasur me lëndë ushqyese është një tjetër çelës i shkëlqyeshëm për përmirësimin e jetës së kafshës. Rekomandohet shumë konsumi i vitaminës C, e cila favorizon formimin e kolagjenit, duke ndihmuar kështu në uljen e inflamacionit. Nga ana tjetër, vitamina B12 forcon strukturën e kockave dhe niacinamide përmirëson metabolizmin e kërcit.

Përveç kësaj, shmangia e mbipeshës do të na ndihmojë të ngadalësojmë përparimin e sëmundjes dhe favorizojnë lëvizjen e duhur të kanaçes. Në mënyrë të ngjashme, shumë herë terapitë alternative të tilla si akupunktura, hidroterapia ose masazhi mund të jenë shumë të dobishme.

trajtimi dhe kurimi i sëmundjes Spondyloarthrosis

Kujdesi themelor

Nga shtëpia ne gjithashtu mund të marrim disa masa për të ndihmuar qenin tonë të përballet me këtë problem. Ne mund t'i përmbledhim ato në:

 • Shmangni kërcimin ose zbritjen nga sipërfaqe shumë të larta. Bestshtë më mirë nëse vendosim një pouf të vogël, devijim ose shkallë pranë shtratit dhe divanit. Në këtë mënyrë kafsha mund të rritet e të ulet pa dëmtuar shpinën.
 • Ushtrim i moderuar Një gabim shumë i zakonshëm është të shtypësh të gjitha llojet e aktivitetit fizik për të mbrojtur qenin, por në këtë mënyrë ne shkaktojmë efektin e kundërt. Shëtitjet e lehta janë thelbësore për të mbajtur nën kontroll shëndetin tuaj, pa e lodhur kurrë kafshën.
 • Shmangni shkallët. Ngjitja dhe zbritja e shkallëve e detyron qenin të bëjë lëvizje të papritura në shpinë, kështu që do të jetë më mirë ta mbash larg tyre. Nëse është e pamundur, ne do të duhet të ndihmojmë vetveten në mënyrë që të mos e lodhë kaq shumë shtyllën kurrizore.
 • Masazhe në shtëpi. Ne mund t'i kërkojmë një chiropractor të qenit të na tregojë se si të masazhojmë trupin e qenit për të lehtësuar simptomat e tij. Kështu ne përforcojmë efektet e trajtimit veterinar.
 • Kontrolle veterinare. Nëse ato janë gjithmonë thelbësore, kur kafsha jonë shtëpiake vuan nga një sëmundje, ekzaminimet veterinare bëhen më të rëndësishme. Po kështu, ne duhet t'i drejtohemi profesionistit me ndonjë pyetje ose problem.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.