Cilat janë strehimet e kafshëve?

Qen i qetë me njeriun e tij

Strehimoret dhe vendet e kafshëve janë të mbipopulluara. Braktisja e qenve është një problem shumë serioz në të gjithë botën, gjithashtu në Spanjë. Para se të gjejnë një familje përfundimtare, shumë nga këto kafshë do të kalojnë nëpër një shtëpi strehuese, por Ju e dini që ata janë?

Strehimet e kafshëve janë thelbësore në procesin e birësimit. Shtë mënyra më e shpejtë për t'u dhënë atyre atyre gëzofëve një shans, duke i nxjerrë nga kafazi dhe duke i çuar në një shtëpi ku do të marrin të gjithë kujdesin e nevojshëm derisa dikush të interesohet për ta.

Siç e dimë, jo të gjithë qentë janë të njëjtë dhe as nuk kanë, pra, të njëjtin karakter ose lehtësinë e të mësuarit. Disa nga ata që përfundojnë në strehimore janë keqtrajtuar, ose nuk janë shoqëruar si duhet dhe prandaj kanë frikë nga qentë dhe / ose njerëzit. Dhe kjo për të mos përmendur që ka disa raca që e kanë më të vështirë të gjejnë familje, të tilla si zagarë apo zagarë.

Të gjithë këta qen janë shumë të prekshëm, dhe do të ishin edhe më shumë nëse nuk do të ishin shtëpitë e strehuesve. Nëse doni të mirëpritni dikë, thjesht duhet të ofroni shtëpinë tuaj si një hapësirë ​​përkohësisht për strehimin e fëmijëve. Ju vendosni për sa kohë dëshironi ta prisni, por ideali është ta keni atë derisa ai njeri me gëzof të gjejë një shtëpi të përhershme.

Qen me njeri

Gjatë atyre ditëve, javëve ose muajve, ajo që do të duhet të bësh është të kujdesesh për të sikur të ishte e jotja; domethënë duhet t’i jepni ushqim dhe ujë, ta shëtisni, të luani çdo ditë me të dhe ta çoni tek veterineri nëse është e nevojshme. Disa Mbrojtës kujdesen për shpenzimet, por të tjerët mund të kërkojnë që ju të kujdeseni për to, të paktën për disa (ushqim për shembull). Konsultohuni para se të merrni një qen.

A e dini se cilat ishin shtëpitë strehuese?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)