Teiter qenit

Teiter qenit

Kur mendojmë për aksesorët ose aksesorët për kafshët shtëpiake, na vijnë në mendje ide të pafundme. Por në këtë rast ne kemi mbetur me teiter qenit sepse ka përparësi të shumta mbi ato tona të mbuluara me qime dhe ndër to mund të argëtohen mirë pa u kafshuar gjëra të tjera ose mobilje të tjera në shtëpi.

Por nëse doni të zgjidhni një përtypje të mirë të qenve, atëherë nuk mund të humbisni gjithçka që pason sepse do të zbuloni opsionet e ndryshme përsa i përket përfundimeve, përfitimeve dhe madje si mund të bëni një teiter të bërë në shtëpiMe E gjithë kjo dhe më shumë do t'ju presin në mënyrë që gjithmonë të ndihmoni kafshët tuaja shtëpiake!

Llojet e përtypjes së qenve

Kong

Ata janë një nga shitësit më të mëdhenj. Sepse teethers Kong Ne mund t'i gjejmë ato në përfundime të ndryshme dhe gjithashtu në ngjyra të ndryshme. Meqenëse secila prej tyre do të tregohet për një moshë të caktuar. Meqenëse fazat e ndryshme të jetës së kafshës i kërkojnë ato. Nga njëra anë, është një lodër, por nga ana tjetër është edhe shoku juaj i ri i cili është një shitës ushqimesh dhe trajnimesh që do t'ju japë rezultate të shkëlqyera.

Lecka

Lidhësi i leckës zakonisht përbëhet nga e ashtuquajtura "rroba franceze"Me Kjo do të thotë që ne po flasim për një pëlhurë rezistente me të cilën mund të punoni me lojëra ose të stërviteni me qen. Meqenëse përdoret shumë herë nga trajnerët sepse është një mënyrë e përsosur për të forcuar muskujt tuaj. Do t'ju lejojë një kafshim shumë më të sigurt dhe mund të lironi të gjitha llojet e tensioneve me të.

litar

Shtë një nga materialet që shihen gjithashtu në këto pajisje shtesë. Përveç kësaj, ata përmendin emrin e tyre sepse janë bërë me litar, ndonjëherë të kombinuar me ngjyra. Por po, duhet të përbëhet nga përfundime natyrore sepse siç e dimë mirë, gëzofi ynë do të kalojë shumë kohë duke kafshuar. Për më tepër, ata me përfundim të endur do të jenë gjithmonë më rezistentë për t'i bërë lojërat të zgjasin shumë më gjatë.

Të trajnimit

Ju duhet të mbani mend atë në shumë raste dhëmbëzuesit nuk konsiderohen lodraMe Për këtë arsye, ne gjithashtu kemi disa për stërvitje, të tilla si ato të bëra nga rroba ose rroba franceze dhe gjithashtu ato të përfundimit të jute. Por është e vërtetë që ne gjithashtu do të kemi forma dhe ngjyra të pafundme, të cilat do të sigurojnë më shumë rehati për çdo lloj kafshe dhe gjithmonë të njëjtin qëllim: Të jemi në gjendje t'i stërvitim ato në mënyrën e duhur.

aro

Rrathët janë gjithashtu një tjetër nga modelet e lidhësit që janë të shkëlqyera për qentë. Përveç që të kalojnë kohën më argëtuese me ta, ata gjithashtu mund të kujdesen për dhëmbët e tyre dhe të pushojnë në mënyrë të barabartë. Në këtë rast, ato zakonisht janë prej gome dhe nganjëherë me përfundime paksa të përafërta për ta bërë pastrimin oral më efektiv dhe, si, kapjen kur shkojnë për të.

Jastëk

Edhe pse përmendëm pëlhurën franceze më parë, tani na kanë mbetur jastëkët. Sepse është një mënyrë perfekte për përsosin kafshimin tek qentë e vegjël, por edhe tek të rrituritMe Kjo falë faktit se jastëku i teeterit ka një brendshme mbushëse sintetike dhe elasticitet të madh. Ata zakonisht kanë disa doreza për të qenë në gjendje t'i mbajnë ato nga kënde të ndryshme dhe të punojnë kafshimin në një mënyrë shumë më profesionale.

kockë

Ndoshta një nga format më tërheqëse për qentë janë vezët në një çështje përtypjeje. Prandaj, as ata nuk mund të mungonin. Prandaj Mund t'i gjeni në përfundime të ndryshme nga ato të bëra prej gome të butë deri tek ato që përfshijnë najlon si pëlhurë e preferuar. Fleksibiliteti i një suplementi të tillë i bën mishrat të qetësojnë dhe trajtojnë shumë probleme me gojën, veçanërisht në moshën e rritur.

Pse këlyshët kanë nevojë për një teiter?

Meqenëse janë këlyshë ata priren të kafshojnë gjithçka që shohin, pasi me siguri nëse u sillni duart tuaja, ata gjithashtu do të përpiqen të luajnë me ta. Për ta, kjo është një mënyrë për të zbuluar objekte dhe situata të reja, prandaj do të jetë e përshtatshme që teeter të integrohet në të që nga muajt e parë të jetës.

Këlyshët kanë nevojë për një përtypje qeni për të filluar lirimin e tensionit dhe stresit të fazës së parë të jetës. Por gjithashtu, gjithashtu për të eliminuar disa shqetësime që shfaqen në mishrat e dhëmbëve. Dhëmbët mund të shkaktojnë probleme, siç e dimë mirë, dhe është e nevojshme që kjo zonë të forcohet sa më shpejt të jetë e mundur. Në këtë mënyrë ata do të luajnë dhe do të kujdesen për shëndetin e tyre në pjesë të barabarta.

Cilat janë përfitimet e një kafshimi për dhëmbët e një qeni të rritur?

kur të ndryshoni dhëmbët e dhëmbëve

Edhe pse në vitet e para të jetës kafshimi është i nevojshëm për të eleminuar shqetësimin, në moshën e rritur të një qeni ne do ta përdorim atë për disa pika të ngjashme, sepse një moshë nuk ndryshon aq shumë nga një tjetër, siç shohim:

 • Për të forcuar nofullënMe Kafshimi është një nga gjestet më të rëndësishme dhe si i tillë i të gjithë shëndetit të gojës.
 • Kujdesuni për mishrat e dhëmbëve: Mishrat e dhëmbëve mund të dëmtohen me probleme me gojën që tani do t'i përmendim. Tartari ose pllaka mund të bëjë që shumë baktere të grumbullohen dhe të arrijnë në brendësi të mishrave të dhëmbëve. Ne gjithmonë mund ta shmangim atë me gjeste të thjeshta siç është përdorimi i teeterit.
 • Do të lehtësojë dhimbjen e gojësMe Meqenëse me kalimin e kohës mund të shfaqen edhe disa sëmundje në këtë mënyrë. Mbetjet e ushqimit do të zhduken në një mënyrë më të thjeshtë dhe parandalohet akumulimi i gurit.
 • Pa e harruar edhe atë do të forcojë muskujt e qafës dhe madje edhe një pjesë të shpinës nëse i përdorim si duhet.
 • Përmirëson aftësinë për të mbajtur objektet me gojë.

Kur është koha për të ndryshuar teeterin për një tjetër?

E vërteta është se, siç kemi komentuar, opsionet midis kafshuesve janë mjaft të gjera. Të dyja në madhësi, si përfundime ose pëlhura dhe materiale. Prandaj, ne nuk mund të blejmë për të blerë. Nëse qeni juaj tashmë ka përtypur, kur duhet ta ndryshojmë atë për një të re?

 • Kur kalon nga qenush në moshën e mesme ose të rritur dhe të moshuarMe Me siguri nuk do të donit të festonit ditëlindjen tuaj dhe të mos ndryshonit aksesorët tuaj. Epo, e njëjta gjë ndodh me ta. Me kalimin e kohës nevojat e tyre ndryshojnë, si rregull i përgjithshëm dhe ne duhet t'i përshtatim dhëmbëzuesit me të.
 • Kur materiali është i veshur: Në shenjën e parë të veshjes, është e qartë se ata kanë nevojë për një të re. Më shumë se çdo gjë sepse mund të dëmtojnë veten, në varësi të llojit të konsumimit të vetë dhëmbëzuesit.
 • Kur qeni nuk kujdeset më për të: Anothershtë një nga momentet vendimtare. Prandaj, ne nuk duhet të blejmë disa në të njëjtën kohë dhe t'i japim të gjitha, sepse nëse ata lodhen, ne do të na mbarojnë rezervat. Ka shumë qen që i kanë lindur në ndryshimin e parë, prandaj ne kemi nevojë që ata të kenë forma apo përfundime mbresëlënëse për të zgjatur jetën e dobishme të lodrës.

Çfarë duhet të kërkojmë që kafshimi të mos zgjasë 5 minuta për qenin

Pse këlyshët kanë nevojë për një teether

 • Në epokën e kafshës sonë dhe llojin e kafshës: Kjo ndodh sepse teeter -i duhet të jetë gjithmonë sipas këtyre karakteristikave. Meqenëse nëse është një qen i madh dhe ne i japim atij një përtypje shumë të butë, ju e dini që në një çështje prej 5 minutash nuk do të ketë më asnjë gjurmë të lodrës. Mos u ofroni lodra me litarë këlyshëve dhe nga 7 muajsh ose më shumë, mund të zgjidhni lodra që janë pak më të vështira.
 • Në material: Ato plastike mund të jenë një opsion i mirë, por është e vërtetë që në varësi të llojit të kafshimit dhe qenit, ata do të jenë të parët që do të lodhen. Ju gjithashtu keni materiale të tjera të tilla si najloni ose litari.
 • Qëndrueshmëria juaj: Duhet ta shikojmë mirë para se ta blejmë. Sepse siç e përmendëm më parë, gjithmonë do të varet nga lloji i qenit. Në secilën prej dhëmbëve që zgjidhni, mosha e treguar gjithmonë do të specifikohet. Ne kemi nevojë që ato të jenë rezistente sepse nëse prishen lehtë, kafshët mund të gëlltisin një copë.
 • Në madhësi: Shkon pak nënkuptuar për shkak të gjithçkaje që diskutuam më parë. Por është e vërtetë që kafshimi duhet të shkojë sipas gojës së qenit tonë. Sepse nëse lodra është e vogël, qentë më të mëdhenj mund ta gëlltisin atë.

Si të bëni një kafshim qen të bërë në shtëpi duke përdorur leckë franceze

Përfitimet e përtypjes së qenve

Së pari ju duhet të merrni pëlhurën franceze. Sepse është një nga pëlhurat më të qëndrueshme dhe më rezistente që do të ketë qëllimin e lidhësit të shtëpisë. Kjo pëlhurë është bërë prej pambuku dhe najloni.

 • Kur të keni pëlhurën është koha për të prerë pëlhurën dhe matjet tuaja do të jenë 30 centimetra të gjata me gjerësi 7 centimetra.
 • Brenda do të vendosim si material sintetik ashtu edhe a xhaketë e leshtëMe Edhe pse njihet edhe si Qeth. Por është e vërtetë që ndonjëherë nuk është aq e lehtë për ta gjetur.
 • Kur ta kemi mbushur, është koha për të mbyllur qepjetMe Bëni atë së pari horizontalisht, duke i lënë të dy skajet anësore të hapura. Sepse aty do të shkojnë litarët.
 • Nëse tashmë keni qepjen e përmendur, është koha për të vendosni dy doreza, një në secilën anëMe Ata duhet të jenë të butë, por të ngurtë në të njëjtën kohë. Me amplituda, që i përshtateni dorës dhe mund ta palosni në mënyrë perfekte brenda.
 • Tani është koha për të futur të dy vargjet, një në secilin fund dhe t'i mbyllni ato me qepje të forta. Për ta siguruar këtë, është më mirë zgjidhni një fije të trashëMe Kështu që ne e dimë se do të ketë një qëndrueshmëri më të madhe.

Ju gjithashtu mund të shkoni për një copë më të gjatë të rrobave franceze dhe vetëm një kontroll në njërën anë. Do të jetë prej najloni dhe do të fiksohet me një qepje të dyfishtë për të siguruar që ky përtypje qeni gjithashtu të jetë më i qëndrueshëm.

Ku të blini një kafshim më të lirë të qenit

 • Kivoko: Në këtë dyqan, përtypja e qenve është një nga lodrat më të shitura. Të dyja të bëra me litar dhe me ngjyra të ndryshme si dhe me rrathë ose në formë kocke, pa harruar opsionin e topave që janë një tjetër argëtim i madh për qentë tanë.
 • Amazona: Në Amazon mund të gjeni gjithçka për të cilën po mendoni. Kështu përsëri kafshimi i qenit nuk do të lihej pas. Të gjitha ngjyrat dhe stilet ose materialet gjithashtu vijnë së bashku, por me qëllim të kujdesit dhe argëtimit, pasi të gjithë kanë materiale vërtet të sigurta për kafshët tona shtëpiake.
 • Dyqan kafshësh: Të dy kockat dhe unazat janë dy nga opsionet që Tienda Animal dallon ndër shitësit më të mirë, por është e vërtetë se një kafshim i qenit është shumë më tepër dhe ata kanë një përzgjedhje të ideve krijuese që kafsha juaj duhet t'i dijë sa më shpejt të jetë e mundur.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.