Terrier Norwich

qen i vogël me flokë të ashpër në një tavolinë

Terrier Norwich konsiderohet si një racë e re, zhvillimi i saj ishte në Angli, midis viteve 1899 dhe 10902, ku përzierja e një Catab Terrier me një racë të përzier prodhoi formimin e këlyshëve të rinj të cilët ata u quajtën Terrierë Trumpington dhe një nga ata do të ishte ai që do të ishte përgjegjës për themelimin e racës Terrier Norwich.

Përgjatë historisë qentë kaluan nga të egrat në kafshë të zbutura, duke u bërë kafshë shtëpiake të strehuara nga familje dhe individë. Ndoshta është besnikëria që ata ofrojnë me sjelljen e tyre ndaj pronarit të tyre, inteligjenca kur kuptojnë rregullat e një shtëpie, natyra e tyre miqësore ose e gjallë, që i ka bërë ata kafshët shtëpiake të preferuara të shumë njerëzve.

Origjina e Terrierit Norwich

qenush me kokë poshtë në një sfond portokalli

Madje ka akademi qensh ku ata trajnohen për të marrë pjesë në gara, kjo për shkak se ka në to një kapacitet të madh për të mësuarAto janë kafshë që përshtaten me mjedisin ku rriten, duke ndihmuar shumë fusha të jetës njerëzore. Qentë janë të tjerët të treguar për gjueti, që dallohen si shoqërues të shkëlqyeshëm të gjuetarëve, duke bashkëpunuar me erën e tyre, me shpejtësinë e sulmeve të tyre ose me faktin e thjeshtë të paralajmërimit që ka një pre afër.

Me kalimin e viteve, racat e ndryshme janë rritur për shkak të më shumë se gjithçkaje për kryqet që mund të ekzistojnë ose që në një mënyrë të caktuar ata kanë krijuar qen të përshtatshëm për çdo nevojëAshtu si ka nga ata që të jenë qen udhëzues, ka nga ata me më shumë kapacitete për tu stërvitur si qen policie, të tjerët shquhen për aftësitë e tyre duke kopjuar kopetë dhe disa si shoqërues të thjeshtë të jetës, madje duke u përdorur për të trajtuar njerëzit me depresion.

Kjo gjithashtu për faktin se prania e qenve në jetën e njerëzve ka aq shumë kuptim sa ata zënë një vend të rëndësishëm në dashurinë e njerëzve, duke i konsideruar ata si anëtarë të familjes, me emrat e tyre, vendin e tyre për të fjetur., kujdesin e nevojshëm në mënyrë që ata të kenë shëndet të mirë, të kenë lodrat e tyre, madje ka nga ata që i veshin ato. Qoftë për shkak të simpatisë, inteligjencës apo shoqërisë së tyre, qentë janë një pjesë themelore e jetës së njerëzve dhe kjo është arsyeja pse thuhet se qentë janë miqtë më të mirë të njeriut.

Thuhet se disa raca kontribuan në lindjen e saj, të tilla si Terrier Irlandez, pasi ata morën njohjen si racë për vitin 1886, të dhënë nga Angli Kennel. Më vonë raca do të zhvendoset në Shtetet e Bashkuara, ku dobia e saj si një gjuetar i aftë i brejtësve, por gjithashtu se ata kishin aftësinë të bashkëpunonin me Foxhounds, duke i përdorur ata për të gjuajtur dhelprat që shpëtuan dhe u fshehën në vendet ku Foxhounds nuk mund të arrinin.

Falë kësaj ata u bënë të famshëm në mesin e gjuetarëve, të cilët gjithashtu e çuan në shtëpitë e tyre, ku ata gjithashtu shquheshin si qen familjarë, e cila lejoi që raca Norwich Terrier të përhapet në të gjithë kontinentin, ku rritja e saj ishte e pandalshme. Sidoqoftë, e përfshirë nga luftërat dhe shkatërrimet, kjo garë ra në kontinentin Evropian.

karakteristika të

Ata janë një racë e qenve që karakterizohet nga mbajtja e një ekuilibri midis dashurisë dhe pavarësisë së tyre, e cila i bëjnë ata shokë të shkëlqyeshëm për familjen por edhe tek qentë aktivë, të cilëve u pëlqen të jenë në aktivitet të vazhdueshëm, kështu që ata do të jenë në humor më të mirë kur vrapojnë, gërmojnë ose gjuajnë minj.

Ata janë gjithashtu të dashur me fëmijët dhe racat e tjera të qenve. Ai posedon inteligjencë të madhe dhe a ndjenjën e gatishmërisë që do t'ju mbajë vigjilent ndaj çdo rreziku të jashtëmPrandaj, ata do të lehin për të paralajmëruar pronarët e tyre, megjithatë, ju duhet të kontrolloni pak instinktet e tyre, duke rregulluar ndarjen e tyre.

qen i bukur me flokë të ashpër dhe këmbë të shkurtra

Për shkak të inteligjencës që ata posedojnë, ato janë ideale për të marrë pjesë në sportet e qenve, duke arritur të konkurrojë në teste të ndryshme ku ekspozohet aftësia e tij e madhe për bindje, si dhe aftësi të pabesueshme për teste të tokës dhe tokës. Pavarësisht se kanë një reputacion për të qenë të dashur, ata janë gjithashtu të guximshëm, gjë që i lejon ata të sillen si roje të shkëlqyeraPrandaj, ata mund të përballen me rreziqe më të mëdha nëse ndiejnë se duhet të mbrojnë pronarin e tyre.

Duke u adaptuar shpejt dhe lehtë në mjedisin njerëzor, Norwich Terrier do t'ju ketë si dikë të rëndësishëm për ta Për shkak të kësaj, nuk është e këshillueshme t'i lini ata vetëm për periudha të gjata kohore.

Pamja fizike

Ata janë qen të vegjël dhe shumë e ngjashme me terrierin Yorkshire, por përsëri ato bëhen të forta dhe të fuqishme. Koka e tij është e gjerë dhe disi e rrumbullakët, ka një distancë të mirë midis veshëve, ka një surrat të fortë.

Forma ovale e syve të saj është me ton të errët, veshët e tij me madhësi të mesme qëndrojnë në këmbë, ka këmbë të drejta dhe këmbët e tij, me thonj të zinj, janë të rrumbullakosura. Palltoja e saj është e lëmuar dhe ngjyrat që e formojnë mund të jenë kafe, e zezë dhe e nxirë, e nxirë, e kuqe, gri dhe kohë pas kohe mund të ketë shenja të bardha. Ata kanë një lartësi të përafërt rreth 25 centimetra, pesha e tij është midis 5 kg dhe 5,4 kg dhe ka një mesatare prej rreth 12 deri në 14 vjet jetë.

stërvitje

Ata janë qen që kanë instinkte gjahtari, prandaj është me rëndësi të madhe që ata të edukohen kur dalin për një shëtitje, duke u përqëndruar në kontrollimin e këtyre instikteve, pasi ata mund të tentojnë të ndjekin kafshë më të vogla se kaq. Prandaj, ndonjëherë mund të jetë e nevojshme t'i hiqni ato në një zinxhir ose në zonat ku ka një gardh që mund t'i përmbajë ato.

Ju mund të stërviteni me durim dhe ata do të ndjekin rregullat, megjithatë, natyra e tyre e pavarur ndonjëherë i dominon ata dhe për këtë arsye ata mund të kryejnë veprime pa lejen e pronarit, ndonjëherë duke qenë diçka problematike për pronarin. Ata janë qen që pëlqejnë aktivitetin, kështu që ju jo vetëm që mund ta trajnoni atë por gjithashtu, përmes praktikave të ndryshme, mund ta edukoni me rezultate të mira. Mos harroni, ata janë qen që u pëlqen të bëjnë gjëra për të bërë.

Si të stërvitni një qen
Artikulli i lidhur:
Si të stërvitni një qen

Higjena, shëndeti dhe ushqimi

qen i qeshur duke ecur në një qilim të kuq

Kjo racë e qenve kërkon rregullim të rregullt dhe trajtimi i veshjes, sidomos prerja e tij, bëhet më mirë nga një profesionist pasi prerja e dobët e pallto mund të bëjë që ajo të humbasë ngjyrën natyrale. Si zakonisht ata janë qen të shëndetshëm edhe pse ndonjëherë mund të preken nga disa kushteSidoqoftë, është e rëndësishme të njihni sëmundjet që të jeni në gjendje t'i parandaloni ato, këto janë shembja e trakesë, epilepsia, kjo është shumë e rëndësishme të dini se çfarë të bëni dhe qiellza e bute e zgjatur.

Sa i përket dietës së tyre, ata zakonisht hanë midis 125 dhe 250 gram ushqim në ditë. Kjo gjithashtu do të varet nga madhësia, të kushtetutës, moshës që jeni dhe veprimtarisë që keni. Përveç kësaj, cilësia e ushqimit që ju i jepni do të jetë gjithashtu e rëndësishme, nëse është me lëndë ushqyese më të mira, do të ketë më shumë përparësi në shëndetin e qenit.

Ata janë një nga racat më të mira që mund të shijoni dhe të ndani me të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.