Qeni i mrekullueshëm Terrier Tibetan

Terrier i Ri Tibetan

Nëse ju pëlqen qen të mesëm me shumë flokë për t'u përkëdhelur, Terrier Tibetan Mund të jetë shoku që po kërkoni, pasi që ndryshe nga Terrierët që jemi mësuar ta shohim, ai ka një karakter përgjithësisht të qetë dhe nuk ka nevojë të bëjë aq shumë ushtrime sa ata.

Whoshtë një gëzof - dhe kurrë më mirë të thuhet - kush ai e do përkëdheljen dhe kënaqet me fëmijët, gjë që e bën atë një qen shoqërues të mrekullueshëm.

Origjina dhe historia e Terrierit Tibetan

Qeni Terrier Tibetas në dëborë

Gara jonë kryesore është fillimisht nga malet e Tibetit, ku murgjit e rritën atë në manastire si një qen shoqërues dhe si një bari. Isshtë një nga racat më të pastra që ekziston aktualisht pasi njerëzit nuk kanë zgjedhur këlyshë siç kanë bërë me racat e tjera, të tilla si Pastor Gjerman ose Retrievers të artë.

Erdhi në Evropë nga dora e Dr. Angès Greig, i cili prezantoi çiftin e parë në Britaninë e Madhe. Këta dy qen të parë që erdhën në Kontinentin e Vjetër ishin dhurata e një princeshe tibetiane dhe deri më sot njerëzit nuk kanë modifikuar asgjë të kësaj race, të paktën fizikisht.

karakteristika fizike

Terrier Tibetan në një ekspozitë

Terrieri Tibetan Shtë një qen mesatarisht i vogël me një peshë midis 8 dhe 14 kg. Ajo ka një lartësi prej 36,5cm dhe 40,6cm. Trupi i tij është i fortë dhe i fortë, i mbrojtur nga një shtresë e dyfishtë me flokë të gjatë, të drejtë, të hollë dhe të leshta që mund të ketë çdo ngjyrë përveç çokollatës ose mëlçisë.

Veshët e tij të mëdhenj janë në formë "V", të varur dhe të mbuluar me thekë. Këmbët janë shumë të forta, me këmbë të mëdha dhe të sheshta. Bishti është i mbështjellë në pjesën e pasme.

Ka një jetëgjatësi prej 12 deri 15 vjet.

Si kujdesesh për veten?

Qeni Terrier Tibetan i shtrirë në dysheme

ushqim

Të qenit mishngrënës me flokë është e rëndësishme që atyre t'u jepet një ushqim natyral ose ushqim i pasur me proteina me origjinë shtazore. Drithërat, qoftë misër, grurë, fasule soje, oriz ose të tjera, si dhe miellrat e bërë me to, mund të shkaktojnë alergji ushqimore.

higjienë

Terrier Tibetan të ketë flokë të gjatë duhet të pastrohet çdo ditë. Nëse nuk keni ndërmend ta merrni atë në shfaqje, mund ta çoni te një pastrues qensh për ta prerë. Gjithashtu, duhet ta lani atë një herë në muaj. Përdorni një shampo të përshtatshme për qen.

Sytë dhe veshët gjithashtu kanë nevojë për kujdes. Nëse e shihni që ata kanë papastërti (lagañas, dylli), pastrojeni ato me produkte specifike dhe me një garzë sterile.

ushtrim

Shtë një qen që duhet të ecë çdo ditë, të paktën rreth tre herë. Nëse jeni nga ata që kohë pas kohe shkoni në fushë për një ekskursion, mos hezitoni ta merrni me vete në mënyrë që të shijoni natyrën me ju, dhe gjithçka që është në të, siç janë kafshët dhe njerëzit e tjerë, bimë, erëra të ndryshme, etj.

shëndetësor

Si çdo qen, herë pas here në jetën e tij ai do të ketë nevojë për ndihmë veterinare. Kështu që, sa herë që dyshoni se ai është i sëmurë do të duhet ta merrni atë për t'u kontrolluar dhe mjekuar. Po kështu, gëzofi duhet të marrë të vetat vaksinat, dhe mikroçipi duhet të mbillet.

Nëse nuk doni që ai të ketë këlyshë, do të ishte shumë e këshillueshme ta merrni atë për tu hedhur.

A është Terrier Tibetan hipolergjik?

Terrier tibetian bardh e zi

Shumë njerëz kanë alergji ndaj qenve, kështu që shpesh nëse doni të ndani jetën e tyre me një kafshë, ata zgjedhin një tjetër nga një specie tjetër. Kjo është plotësisht logjike, pasi është e natyrshme të shmangni problemet. Por nëse doni një qen po ose po, ju mund të jeni të qetë sepse Terrier Tibetan është hipoalergjik.

Si të gjithë qentë, gjatë sezonit të derdhjes ajo do të humbasë flokët, por sasia e derdhur nga kjo racë është dukshëm më e vogël se ajo e derdhur, për shembull, nga një terrier Yorkshire. Nëse kësaj i shtojmë se me Furminator mund të hiqni edhe më shumë në një kalim të vetëm, pa dyshim që ne jemi një gëzof ideal për njerëzit që kanë një lloj alergjie ndaj qenve.

çmim 

A keni vendosur që do të dhuroni dashuri dhe kujdes për një Terrier Tibetan? Nëse është kështu, tani mund të blini gjithçka që do t'ju duhet: shtrat, lodra, ushqim, furnizues, ...

Alsoshtë gjithashtu një kohë e mirë për të kontaktuar mbarështuesit dhe t'i pyesni se sa kushton një qenush Terrier Tibetan. Kështu, ju do të dini se çmimi është rreth 800 euro.

A mund të merrni këlyshë Terrier Tibetan si dhurata?

Terrier Tibetan është një qen madhështor, shumë i dashur dhe i njohur që, me kusht që të kujdeset mirë, do të jetë një qen i adhurueshëm. Por duke qenë një racë e pastër, është e vështirë të gjesh këlyshë falas. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni një qen të rritur për birësim, por është akoma e vështirë.

Prandaj, në rast se raca nuk ka shumë rëndësi për ju, ne rekomandojmë të kërkoni kryqe. Përndryshe, opsioni i vetëm është të kontaktoni me mbarështuesit.

Fotografitë e Terrierit Tibetan

Ne përfunduam duke bashkangjitur edhe disa imazhe:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   sofia dijo

    A mund të më tregoni se ku mund të blej një terrier të lirë tibet? Faleminderit