Topat e qenve, më të mirat për mikun tuaj më të mirë

Loja me topa është një nga aktivitetet e preferuara të qenve

Topat për qentë janë një element i pandashëm i këtyre kafshëve: sa herë nuk i kemi parë në filma (dhe në park) duke kapur disa? Dhe duket se Lumturia e qenit ndonjëherë kufizohet thjesht në ndjekjen e atyre objekteve që kërcejnë me gjithë fuqinë e saj dhe t'i kthejë ato tek ju me një buzëqeshje të lumtur me gëzof.

Në këtë artikull nuk flasim vetëm për topat më të mirë për qentë që mund të gjejmë, por edhe ne do të flasim për rreziqet e luajtjes së tepërt të kësaj loje dhe se si mund të kemi një seancë të përsosur të lojës me top. Kombinoje atë me këtë artikull tjetër rreth si ta mësoj qenin tim të marrë topin për tu argëtuar edhe më shumë!

topat më të mirë për qentë

Pako me dy topa Chukit!

Topa të markës Chuckit! janë më të njohurit në Amazon, dhe me arsye të mirë: ato kanë shumë modele, madhësi të ndryshme (duke filluar nga madhësia S në XXL), si dhe një prekje gome shumë e këndshme për qenin dhe një ngjyrë të ndritshme për ta bërë të lehtë gjetjen e pronarit dhe kafshës shtëpiake. Përveç kësaj, ai hedh shumë dhe në çdo paketë ka dy lodra. Megjithatë, vlen të theksohet se disa komente pretendojnë se ato thyhen lehtësisht, ndaj është e rëndësishme të jeni veçanërisht të kujdesshëm që të mos i ndodhë asgjë qenit.

Topa të pathyeshëm për qenin tuaj

Prodhuesi tjetër i madh i topave për qen është marka amerikane Kong, e cila ndër produktet e saj e ka edhe këtë top interesant prej gome që shquhet për kërcim shumë dhe që është gjithashtu praktikisht i pathyeshëm, pasi është projektuar për qen të mëdhenj me nofulla të fuqishme. Në fakt, shumë nga komentet theksojnë se ato janë perfekte për qentë shkatërrues më shumë se 25 kilogramë, këto lodra janë aq të forta sa mund të përballojnë nofullat më të frikshme!

gjuajtës topash

Nëse jeni të lodhur duke e hedhur topin pa pushim ose thjesht dëshironi që qeni juaj të vrapojë më shumë, mund të merrni në konsideratë marrjen e një gjuajtëse praktike të topit si ky. Operacioni është shumë i thjeshtë, pasi ju duhet vetëm ta vendosni topin në skajin e duhur për të (keni dy madhësi për të zgjedhur, M dhe L) dhe ta hidhni me forcë. Kini parasysh, megjithatë, se sipas komenteve gjatë përdorimit, topat dëmtohen pak më shpejt.

Topa të mëdhenj për qentë

Nëse jeni duke kërkuar për diçka ndryshe, Ky top me përmasa më shumë se të respektueshme (as më shumë e as më pak se 20 cm) mund të jetë ideal për të kaluar një kohë të mirë me qenin tuaj.. Është bërë nga një plastikë shumë e fortë, kështu që do t'i rezistojë sulmeve të qenit tuaj, por kini kujdes, sepse materiali mund t'i prishë dhëmbët në afat të gjatë. Megjithatë, është ideal për të luajtur futboll me qenin tuaj në kopshte ose hapësira të tjera të mëdha.

Topa të vegjël për të hedhur

Në këtë paketë interesante, ofrohen as më shumë e as më pak se 12 topa të një madhësie shumë, shumë të vogël, pasi Ata janë vetëm 4 cm në diametër, duke i bërë ata idealë për qentë e racave më të vogla.. Merrni parasysh këtë faktor kur i blini, sepse nëse madhësia nuk është e saktë, kafsha juaj mund të mbytet. Topat imitojnë topat e tenisit, por ato gjithashtu kërcitin, gjë që mund të jetë shumë stimuluese për qenin tuaj.

Topa me tinguj kërcitës

Këto topa për qen janë shumë të lezetshëm pasi imitojnë topa futbolli, por me ngjyra të ndryshme. Përveç kësaj, ato janë prej lateksi dhe kanë një diametër prej 7 cm. Nuk mbushen, pastrohen lehtë dhe hidhen pak. Së fundi, ato janë ideale për të luajtur, pasi kur përtypen bëjnë një kërcitje shumë karakteristike dhe stimuluese për qentë. Sigurisht, mos e aktivizoni tingullin nga pas kafshës suaj ose mund ta trembni atë!

Top me dritë për të gjuajtur në errësirë

Nëse jeni një nga ata që shijojnë shumë shëtitjet në mbrëmje, ky top me dritë është ideal për ju dhe kafshën tuaj shtëpiake. Përveçse jo toksik, topi është i disponueshëm në madhësi të ndryshme, madje ka edhe pako që përfshijnë dy nga këto lodra. Çdo karikim zgjat rreth 30 minuta, mjaft për një seancë lojrash argëtuese.

A është mirë që qentë të luajnë fetch?

Zgjedhja e madhësisë së topit është e rëndësishme për të parandaluar mbytjen

Megjithëse duket se çdo aktivitet fizik mund të jetë i shkëlqyer për qentë, e vërteta është se çdo gjë në këtë jetë duhet zbatuar me kokë e masë. Kështu, nëse qeni juaj luan topin shumë (dhe duke luajtur topin nënkuptojmë lojën tipike të hedhjes së tij për ta sjellë tek ne) ai ka disa rreziqe dhe të meta:

 • Luajtja e tepërt rrit rrezikun e konsumimit në kyçe dhe lëndime.
 • Adrenalina e qenit nuk do të ulet deri në rreth dy orë më vonë, dhe me seanca shumë intensive dhe të gjata mund të jetë edhe më keq, pasi do ta keni shumë të vështirë të relaksoheni.
 • Madje disa qen ata janë "të lidhur" me këtë lojë dhe mund të jetë e vështirë të përfshihen alternativa të tjera.
 • Përveç kësaj, të luash topin është një lojë që ata e shohin atë shumë intensive mendërisht dhe se mund të çojë edhe në stres, meqenëse i njëjti model nuk kopjohet si në natyrë (gjueti, hani, pushoni) sepse bëhen disa lëshime, seancat mund të zgjasin mjaft...
 • Në varësi të topit, loja mund të jetë e rrezikshme, për shembull, topat e bejsbollit janë të mbushura me një substancë të zgjatur që mund të shkaktojnë pengesa në zorrëdiçka jashtëzakonisht e rrezikshme.

Si mund t'i shmangim këto rreziqe?

Të luash catch është kënaqësi e madhe, por mos e teproj

Nuk është e nevojshme të eliminohet plotësisht loja e hedhjes së topit vetëm për të shmangur këto rreziqe. Ndryshe nga, në mënyrë që qeni ynë të mbetet po aq i shëndetshëm dhe i lumtur, ne mund të ndjekim këto këshilla:

 • Siguroni një ngrohje dhe relaksim të mirë para dhe pas seancës së lojës.
 • Kombinoni lojën e hedhjes së topit me lojëra të tjera po aq argëtuese dhe kjo, përveç kësaj, mund të jetë edhe më e dobishme për të përmirësuar marrëdhënien tuaj me kafshën tuaj, për shembull, për të shtrirë litarin, për të kërkuar çmime me erën...
 • Bëni seancë e lojës me top mos zgjat me shume se pak.
 • As nuk duhet ta luajmë këtë lojë me ta çdo ditë, meqenëse është shumë intensive dhe mund të përfundojë duke e stresuar qenin në afat të gjatë.
 • Zgjidhni një top të përshtatshëm për kafshën tuaj, veçanërisht ato të bëra ekskluzivisht për kafshë shtëpiake, dhe shmangien e atyre që janë shumë të vogla për të parandaluar mbytjen, ose ato të bëra me materiale të rrezikshme.

Krijoni seancën e përsosur të lojrave

Një qen që ndjek një top

Për të krijuar sesionin e përsosur të lojrave, përveç marrjes parasysh të të gjithë elementëve të mësipërm, Është shumë pozitive që të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Para se të filloni të luani sigurohuni që të mund t'i hiqni lodrat që do ta përdorni lehtësisht për të përfunduar seancën sa herë që dëshironi.
 • Siç thamë, Ngrohja është thelbësore për të shmangur lëndimet. Zgjidhni të filloni me lojëra më të buta.
 • Mos luani shumë ashpër (për shembull, në zënka) për të parandaluar që adrenalina e qenit tuaj të rritet shumë ose të humbasë kontrollin e lojës.
 • Për të parandaluar kërcimin e qenit, rekomandohet që lodrat janë gjithmonë më shumë nën gjoks.
 • Është më mirë të bëni disa seanca intensive në ditë (për shembull, në shtëpi ose kur dilni për një shëtitje) sesa një i vetëm shumë intensiv. Rekomandohet që çdo seancë të zgjasë rreth pesë minuta.
 • Seanca e lojës duhet të përfundojë kur qeni ende dëshiron të vazhdojë të luajë.
 • Së fundi, mos e detyroni kurrë qenin tuaj të luajë nëse nuk dëshironi ose nuk ju pëlqen.

ku të blini topa qensh

Një qen që përtyp një top regbi

Ka shumë, shumë vende ku mund të marrim topa për qentë, madje edhe topa të drejtuar nga njerëzit që mund të tundohemi t'i përdorim me qeskën tonë. Megjithatë, siç e kemi thënë edhe më parë, duke qenë se ato nuk janë të dizajnuara për kafshë, mund të bëhen me elementë të rrezikshëm për to. Prandaj, ne kufizohemi në vendet e mëposhtme:

 • En Amazona Është vendi ku do të gjeni përzgjedhjen më të madhe të topave për qenin tuaj. Madje i ka në pako me lodra të tjera, diçka ideale për t'u përdorur në seancat e lojës dhe për të mos u kufizuar vetëm në topat. Përveç kësaj, dërgesa e tyre është zakonisht shumë e shpejtë.
 • L dyqane të specializuara për kafshët, të tilla si Kiwoko ose TiendaAnimal, janë më të rekomanduara për të kërkuar një produkt si ky, veçanërisht në versionin e tij fizik. Aty mund të kontrolloni fortësinë e materialit, prekjen dhe ta krahasoni me produkte të tjera për të zgjedhur atë që ju përshtatet më shumë.
 • Së fundi, në dyqan, megjithëse nuk ka aq shumë larmi, është e mundur të gjenden edhe topa. Megjithatë, siç thamë, sigurohuni që ato të jenë të dizajnuara posaçërisht për kafshët shtëpiake për të shmangur frikën.

Topat për qentë janë një element thelbësor për një nga lojërat e tyre të preferuara, megjithëse si çdo gjë, duhet të luani me moderim për të shmangur rreziqet. Na tregoni, çfarë mendoni për topat? Si janë seancat e lojës me qenin tuaj? Dëshironi të ndani me ne ndonjë këshillë që e konsideroni të rëndësishme dhe që ne kemi harruar t'i përmendim?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.