Trajnimi i qenve, çfarë të dihet

Trajnimi i qenve

Kur do të sjellim një qen të ri në shtëpi duhet të marrim parasysh të gjithë faktorët dhe njëri prej tyre konsiston në faktin se do të duhet t'i japim një edukim, për të cilin do të përdorim trajnimi i qenve. Ky trajnim është një pjesë e rëndësishme e jetës së qenve, kështu që ne duhet të kemi të paktën disa nocione.

Ne do të flasim për trajnimin, llojet e trajnimit dhe çfarë duhet të bëjmë për të stërvitur qenin. Shtë një pjesë shumë e rëndësishme për t'ju dhënë një edukim të mirë.

Bazat e trajnimit të qenve

Trajnoni qen

Kur bëhet fjalë për të mësuar rreth trajnimit të qenve, duhet të bëjmë të jetë i qartë për disa koncepte themelore që na ndihmojnë të kuptojmë mënyrat e shumta që kemi për të marrë një trajnim të mirë për kafshën tonë. Në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të përdorim njërën ose tjetrën dhe do të dimë se çfarë po bëjmë dhe si ta bëjmë atë, pasi nuk ekziston vetëm një mënyrë ose një teknikë e vlefshme për të trajnuar një qen.

Trajnimi dhe edukimi

Trajnimi është i ngjashëm me edukimin e qenve, por nuk është saktësisht i njëjtë. Kur flasim për edukimin e qenit, ne i referohemi mësimit të qenit tonë disa rregulla të bashkëjetesës dhe për të bashkëvepruar në mjedisin e tij, gjë që mund të bëhet përmes disa teknikave të të mësuarit. Në rastin e trajnimit të qenve ne shkojmë pak më tej, pasi një qen mund të edukohet, por jo të trajnohet në cilësi të caktuara. Trajnimi është një trajnim për qenin për të marrë aftësi specifike ose mund të kryejë ushtrime të caktuara. Shtë një koncept më i gjerë dhe më i plotë se arsimi.

Shenjat e qetësisë

Trajnimi i qenve

Qentë kanë gjuhën e tyre dhe kjo është diçka që ne duhet të mësojmë ta interpretojmë nëse duam të komunikojmë me ta. Ne priremi të mendojmë se ata janë ata që duhet të na përshtaten, por duke ditur se si ata komunikojnë do të na ndihmojë të përmirësojmë sesionet e trajnimit dhe bashkëjetesën. Qentë ato lëshojnë sinjale qetësie për të na treguar se ata janë të stresuar për diçka dhe duan që ne të qetësohemi. Ato mund të jenë sinjale të ndryshme, të tilla si nuhatja e tokës, shikimi nga larg, shfaqja e barkut, zhurma ose lëpirja e surratit. Për të zbuluar nëse është a shenjë qetësie ne duhet të marrim parasysh kontekstin dhe kështu do të dimë si të komunikojmë me ta.

Latente

Trajnimi i qenve

Latente është periudhë që kalon midis kur japim urdhrin dhe qeni e ekzekuton atë. Nëse po e bëjmë trajnimin mirë, kjo periudhë latente do të jetë gjithnjë e më pak derisa të jetë e menjëhershme. Kjo periudhë është një mënyrë për të matur progresin kur stërvitni qenin tonë, kështu që është diçka që ne duhet ta masim nëse duam të jemi të qartë në lidhje me progresin që po bëjmë në rastin e qenve që kanë mësim të vështirë.

Clicker

El clicker është një lodër stërvitore e cila ka provuar se është shumë efektive. Ajo që bën është të shënojë sjelljet që janë të dëshirueshme tek qeni në mënyrë që ai t'i ekzekutojë ato përsëri dhe përsëri. Tingulli i qartë dhe konciz i klikuesit ndihmon qenin të dallojë ato sjellje që janë të dëshirueshme. Klikuesi zakonisht përdoret kur ndodhin këto sjellje dhe pas klikuesit zbatohet një shpërblim. Në këtë mënyrë qeni e lidh këtë tingull me diçka të mirë dhe kryen sjelljen për të arritur tingullin e klikuesit. Shtë një lloj trajnimi pozitiv.

Përforcimi

Trajnoni qenin

El përforcimi mund të jetë pozitiv ose negativ. Përforcimi pozitiv është një shpërblim që ne i japim qenit kur ai kryen një sjellje të dëshirueshme që ai të përsëritet. Trajtimi duhet të bëhet menjëherë më pas që qeni të tregojë të dyja. Në rastin e përforcimit negativ, megjithëse nuk është një formë e arsyeshme e trajnimit, ka të bëjë me dhënien e një ndëshkimi kur bëni një sjellje të keqe në mënyrë që të mos e përsëritni atë.

Koha

El koha është koha që kalon midis qenit që kryen sjelljen dhe merr përforcimin. Koha duhet të jetë shumë e shkurtër në mënyrë që qeni të dijë cilat sjellje të përsërisë. Nuk duhet të kalojë pesë sekonda dhe ne po flasim për përdorimin e klikuesit ose dhënien e një çmimi.

Dënimi

kjo jo forma më e dëshirueshme e të mësuarit, pasi që nëse përdorim përforcim pozitiv qeni do të jetë më i ekuilibruar. Nuk duhet të përdoret kurrë tek qentë që kanë frikë dhe fobi. Dënimi konsiston në ndalimin e dhënies së diçkaje që qeni dëshiron, të tilla si shpërblime, të qenit një dënim për mosveprim ose të bëni një korrigjim kur qeni bën diçka të gabuar.

Shuarja

Trajnimi i qenve

Shuarja përbëhet nga ndaloni së dëgjuari qenin kur duam që ai të ndalojë së kryeruri një sjellje të caktuar. Shtë e rëndësishme kur e dimë që qeni po bën diçka për të tërhequr vëmendjen, siç është lehja ose përtypja e gjërave.

Stërvituni me përforcim pozitiv

Trajnimi i qenve

Kjo është një nga mënyrat më të rekomanduara kur stërvitni qenin. Ka përparësi të shkëlqyeraMeqenëse nuk duhet ta përkulim fizikisht qenin, është një metodë e thjeshtë dhe e shpejtë që është gjithashtu shumë argëtuese për qentë, duke i bërë ata të na besojnë më shumë. Forcon marrëdhëniet dhe lidhjen midis pronarit dhe kafshës së tij.

Me përforcim pozitiv është ajo që bëjmë jepi qenit një shpërblim kur kryen një sjellje të dëshirueshme, atë që duam nga të gjitha sjelljet që kryen qeni. Ne duhet ta japim atë përforcim shpejt kur kryejmë sjelljen, pasi në këtë mënyrë qeni do t'i shoqërojë të dy gjërat. Kur të japim urdhrin, qeni do të dëshirojë shpërblimin e tij dhe do të kryejë përsëri sjelljen që ne e kemi shpërblyer. Me kalimin e kohës ne duhet të ndalojmë dhënien e këtij shpërblimi në mënyrë që qeni thjesht të kryejë komandën sepse e ka brendësuar atë. Shtë mirë të ndryshoni shpërblimet, duke dhënë ushqime ose ushqime për kafshët shtëpiake, në mënyrë që qeni të mos presë gjithmonë të njëjtën gjë.

En shumë herë përdoret klikuesipasi është shumë më e lehtë për qentë të kuptojnë këtë sistem. Në vend që të marrim pjesë në çmim, ne përdorim klikuesin kur kryhet sjellja, duke e shënuar atë në një mënyrë të lehtë dhe të shpejtë. Kjo është arsyeja pse ajo është bërë një pajisje e shkëlqyeshme për trajnerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.