Trajnimi i një Bariu Belo Malinois

Malinois bariu belg

Qentë Belg Shepherd Malinois janë raca e preferuar kur bëhet fjalë për t'u bërë «super qen«, Meqenëse shumë herë i shohim ata brenda një grupi shpëtimi, me polici, zjarrfikës dhe kjo për shkak të aftësitë e tij të mëdha si kontroll, mbrojtje dhe monitorim.

Këta qen ata janë shumë inteligjentë dhe me trajnimin e duhur ata mund të bëhen pothuajse njerëzorë, duhet vetëm të flasin, por ata dinë të shprehen dhe të kuptohen në mënyra të tjera.

Teknikat e trajnimit për qentë Belgian Shepherd Malinois

trajnimi i një Malinois Belgjik

shumë teknikat e trajnimit të qenve Ato janë bërë në mënyrë që pronari të ndihet i lumtur, kështu që në artikullin e sotëm ne do të propozojmë teknika, si në mënyrë që qentë dhe pronarët të ndihen të lumtur.

Malinois dhe të ndjehen në harmoni me pronarët e saj, do të vlerësojnë faktin e kryerjes teknikat e ndjekjes dhe të shpërblehet për të. Nëse kjo dëshirë natyrore motivohet si duhet, pronari do të jetë i sigurt për sukses në trajnimin e kësaj race qenësh.

në thelb, Malinois ka nevojë të stërvitet dhe të vrapojë, kështu që nëse jeni një person i ulur dhe nuk ju pëlqen të jeni vazhdimisht aktiv, ju rekomandojmë që të zgjidhni një racë tjetër që është më e qetë, por nëse juaji do të ketë një qen të kësaj race, gjithçka bazohet në trajnimin pozitiv dhe ushtrimin që bëni me të, ky është çelësi.

Mos harroni se shumica e qenve janë krijesa shoqërore, kështu që nëse do të duhet të largoheni nga shtëpia për më shumë se shtatë orë, qeni juaj do të ndjehet i shqetësuar, i bezdisshëm dhe madje i frustruar. E njëjta gjë ndodh nëse e lini atë jashtë shtëpisë dhe larg dinamikës familjare.

Bariu belg Malinois është një qen shumë i dashur

një racë shumë e dashur e qenve

Kurdoherë që bëni diçka me këlyshin tuaj, si shikoni TV, luani lojëra ose madje flisni me të, mbani në mend se toni i zërit tuaj vlerësohet gjatë gjithë kohës, gjuha e trupit, mënyra se si dikush afrohet dhe madje edhe shprehja juaj e fytyrës.

Qentë janë shumë më kompleksë se sa mendojmë dhe pikërisht me të gjitha këto gjëra qeni juaj krijon një profil të pronarit të tij, i cili mund të jetë i gabuar ose jo dhe nga atje, ai vendosni se çfarë lloj marrëdhënieje duan të kenë me ju, qenia ideale që kjo marrëdhënie të bazohet në respekt të ndërsjellë.

gjithmonë përdorni një qasje pozitive me të, pasi kjo do të jetë mënyra më e mirë për të trajnuar qenin tuaj dhe mos harroni se ndëshkimi i shkakton vetëm stres dhe shqetësim kafshës.

Ora pesë porositë themelore Ajo që mund t'i mësoni Malinois tuaj 8-javësh është të mësoni të uleni, të shtriheni, të ecni pranë dhe të dëgjoni thirrjen tuaj, këto komanda janë thelbësore për sigurinë e tyre.

Atje rutinat themelore dhe të rëndësishme që mund t'i mësoni Barino tuaj Malinois nga një moshë shumë e re, pasi ata janë aq inteligjentë që së shpejti do ta mësojnë atë:

 • Vendi juaj për të fjetur.
 • Koha e ngrënies, gjumit dhe lojës.
 • Ku eshte ushqimi.
 • Vendi i duhur për të lehtësuar veten.
 • Ku janë lodrat tuaja.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.