Urina e errët në qen

Qentë e vjetër kalojnë shumë kohë duke pushuar

Siç e dimë të gjithë, qentë janë kafshë shtëpiake dhe miq të shkëlqyeshëm, të cilët jo vetëm që na shoqërojnë në momente loje dhe argëtimi, por edhe në ato rrethana në të cilat ndihemi të trishtuar, të mërzitur ose të rënë në tokë. Meqenëse kafshët tona janë gjithmonë të gatshme të na shoqërojnë dhe të kujdesen për ne, është përgjegjësia jonë si pronarë të kafshëve shtëpiake të kujdesemi për shëndetin e tyre dhe gjithashtu t'i mbrojmë ato nga sëmundjet ose infeksionet në trupin e tyre.

Kjo është arsyeja pse Ne do t'ju nxjerrim nga të gjitha dyshimet tuaja që kanë të bëjnë me urinën e errët të qenit tuaj, pasi përmes kësaj ju mund të zbuloni sëmundje të ndryshme dhe kjo ndihmon për të përcaktuar dhe gjetur një zgjidhje për sëmundjen.

Cilat janë sëmundjet që kanë të bëjnë me urinën e errët tek qentë?

Primperan është një ilaç që nganjëherë përshkruhet nga veterinerët

Nëse urina është e errët mund të jetë një shenjë e gurët në veshka ose gurët në fshikëz që formohen kur urina dhe mineralet e saj janë të përqendruara dhe nuk mund të kristalizohen dhe ngurtësohen si gurët.

Nëpërmjet urinës mund të zbulojmë cistitin dhe ekzaminimi është përmes një kulture, gjithashtu përmes urinës mund të zbulojmë disa hemorragji në sistemin urinar, ndonjëherë urina na tregon probleme të prostatës tek meshkujt ose gjakderdhje vaginale te femrat.

Mund të diagnostikohet gjithashtu anemi hemolitike kur urina është portokalli e errët, meqenëse kjo sëmundje shkatërron menjëherë qelizat e kuqe të gjakut, duke gjeneruar hemoglobinë dhe biliare, kjo mund të zbulohet nga një test gjaku, nëse kjo sëmundje mund të transmetohet nga rriqrat dhe mund të jetë fatale.

Për atë që ka të bëjë me urinën, duhet t'i kushtojmë më shumë vëmendje dhe nëse shohim diçka anormale, këshillohuni direkt me veterinerin. Ne gjithashtu mund të zbulojmë disa problem i mëlçisë, nëse qeni ynë pi tepër dhe eleminon më shumë urinë.

Nëse kësaj i shtojmë të vjella dhe urina lëshon një erë shumë të fortë, po i hapim rrugë sëmundjes së dështimi i mëlçisë. Ne si pronarë qensh duhet të jemi shumë të vetëdijshëm për sjelljen dhe urinën e kafshëve shtëpiake, por mos harroni se jo vetëm urina mund të na japë shenja të sëmundjes

Disa sëmundje të përshkruara më sipër nuk mund të parandalohen kaq lehtë, por nëse nuk kujdesemi për kafshën tonë duke e bërë të hajë një dietë të ekuilibruar, ta çojmë në shëtitje, të luajmë me të dhe të pimë mjaftueshëm ujë, mendoj se nuk do të kishte shumë problem edhe me sëmundjet mos harroni se si qenie njerëzore qeni duhet të ketë të njëjtën kujdes, duhet të pijë mjaftueshëm ujë.

Si e dini nëse një qen ka një infeksion të urinës?

Ne duhet t'i kushtojmë vëmendje sjelljes dhe urinës, pasi nëse është shumë errësirë ​​mund të futemi në fillim të një infeksioni, por nëse shtojmë simptoma të tilla si ajo nuk dëshiron të hajë, urina vetëm pikat, është shumë e lënduar, ne mund të hapim rrugë për sëmundjen që është infeksioni i urinës por që zakonisht quhet cistit.

Në këto raste, si tek të rriturit, fshikëza mbushet me shumë baktere dhe për këtë arsye urina do të duket shumë e verdhë me re dhe madje e përgjakshme. Ekzaminimi që specialisti do të kryejë përmes një rripi ose kulture do të përcaktojë nëse ka infeksion dhe nëse diagnoza rezulton në infeksion, veterineri do të përshkruajë antibiotikë.

Le të kujtojmë vetëm se nëse problemi trajtohet sa më shpejt që të jetë e mundur, ai nuk do të jetë i komplikuar, pasi infeksionet mund të dëmtojnë organe të tjera si veshkat. Një arsye tjetër e infeksionit është dehidrimi, është e rëndësishme që qeni ynë të pijë shumë ujë të pastër dhe të freskët në mënyrë që të mos pësojë këto sëmundje, të vëzhgojë dhe verifikojë që ai pi mjaftueshëm ujë.

Kur errësohet një qen?

Mund të ketë disa tregues që na paralajmërojnë nëse kafsha jonë nuk është mirë, siç është urina me re dhe e errët. Përmes urinës, qeni largon mbeturinat nga trupi, kështu që ngjyra e tij na jep informacionin e nevojshëm për shëndetin e qenit tuaj. Nëse urina është me ngjyrë të errët dhe ka një erë të fortë acidi, është e nevojshme ta çoni kafshën tuaj tek veterineri sa më shpejt të jetë e mundur, pasi normalisht urina duhet të ketë një ngjyrë të verdhë të hapur dhe të mos jetë aq e përqendruar.

Kur urina është e verdhë e errët, mund të jetë shenjë e dehidrimit, kështu që unë ju rekomandoj që ta mbani kafshën tuaj të hidratuar mirë. Gjithashtu, ngjyra e errët e urinës mund të jetë për shkak të një humbje të tepruar të elektroliteve ose lëngjeve të trupit që mund të gjenerojë dështim të organeve që manifestohet me simptomat e mëposhtme: letargji, humbje e oreksit, tharje të gojës dhe urinë të errët me erë të fortë.

Në të njëjtën mënyrë, mbani në mend se ngjyra e urinës mund të jetë gjithashtu një shenjë e gurëve në veshka ose gurëve në fshikëz, të cilat formohen kur urina përqendrohet dhe mineralet në të nuk mund të kristalizohen dhe ngurtësohen si gurët.

Çfarë ndodh kur një qen urinon shumë në të verdhë?

Nëse qeni juaj ka hepatit duhet ta çoni tek veterineri

Normalshtë normale nëse qeni nuk ka shkuar për të urinuar për një kohë të gjatë, prandaj urina do të dalë më e verdhë sepse është më e përqendruar, por nëse në këtë rast urina del shumë e verdhë, kjo do të thotë që edhe duhet ta marrim tek veterineri.

Nëse kësaj i shtojmë simptoma të tilla si dhimbja, humbja e oreksit, kjo mund të jetë për shkak të deshidratación, kështu që është shumë e rëndësishme që qeni ynë të pijë shumë ujë në mënyrë që urina e tij të jetë plotësisht normale. Por nëse shohim anomali të tjera si gjaku, siç është një ngjyrë tjetër e urinës, duhet të shkojmë menjëherë te veterineri në mënyrë që ai të diagnostikojë shkakun dhe të na sigurojë një trajtim për shërimin.

Çfarë do të thotë urinë e kuqe?

Kur keni një infeksion, urina mund të dalë me vija të vogla të gjakut, por nëse urina është e kuqërremtë e errët ose rozë, ne po përballemi me fenomenin e hematurisë dhe kjo mund të jetë për shkak të diçkaje serioze si p.sh. gjakderdhje në sistemin urinar.

Nëse kjo ndodh, qeni ynë do t'ju duhet kujdes i menjëhershëm mjekësorMeqenëse duhet të përcaktohet arsyeja për gjakderdhjen dhe kështu mund të vendoset një trajtim, në disa raste tek femrat urina e kuqe mund të nënkuptojë edhe gjakderdhje vaginale dhe kjo mund të ketë tendencë të ngatërrojë urinën.

Le të mos e harrojmë atë blerja e një kafshe shtëpiake është përgjegjësia jonë, sepse tashmë do të jetë pjesë e familjes sonë, do të jetë një tjetër si djali ynë, kështu që ata kërkojnë vëmendje dhe kujdes, monitorim të sëmundjeve të caktuara, por mbi të gjitha duke u dhënë atyre shumë, shumë dashuri.

Kur janë të sëmurë, përpiquni t’i përkëdhelni, sepse besoni apo jo, qentë gjithashtu ndiejnë dashuri, përbuzje, zemërim, zemërim dhe janë psikologjikisht aktivë, prandaj rekomandohet t'i trajtoni ata si një fëmijë tjetër. Ne duhet të jemi shumë vigjilentë për gjithçka që ka të bëjë me kafshën tonë shtëpiake, në mënyrë që sëmundjet të mos jenë të komplikuara dhe të kenë tendencë të humbin qenin tonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.