Ushqyesit e qenve: ne ju tregojmë gjithçka

Qentë kanë nevojë për një ushqyes sipas nevojave të tyre

Ushqyesit e qenve kanë shumë më tepër thërrime sesa i bie në sy. Në fund të fundit, është një nga objektet themelore që qeni juaj do të përdorë të paktën dy ose tre herë në ditë, kështu që është shumë e rëndësishme të zgjidhni një që i përshtatet atij dhe e përdor atë mirë.

Kjo është arsyeja pse ne kemi përgatitur këtë artikull me ushqyesit më të mirë të qenve që mund të gjeni në Amazon., përveç se do t'ju tregojë se si të zgjidhni atë që i përshtatet më së miri qenit tuaj ose ju ose cilat materiale ose lloje janë më të mirat, ndër shumë gjëra të tjera. Përveç kësaj, ne gjithashtu rekomandojmë këtë artikull që lidhet me atë zbuloni ushqyesit më origjinal të qenve.

Ushqyesi më i mirë i qenve

Ushqyes kundër njomjes me labirint

Nëse qeni juaj është shumë i shqetësuar me ushqimin, ju jeni të interesuar një tas kundër mbushjes që shmang çdo rrezik të rrotullimit të stomakut (do të flasim për të më vonë). Ky model është bërë prej plastike dhe, përveç disa ngjyrave, është shumë interesant sepse jo vetëm që ju lejon të zgjidhni kapacitetin, por edhe modele të ndryshme labirinti.

Përmes këtij dizajni të thjeshtë, ushqyesi sigurohet që kafsha të mos hajë me aq dëshirë (Do të duhet deri në dhjetë herë më shumë për të ngrënë ushqimin). Opinionet pajtohen se duket se funksionon, veçanërisht me qentë e racave të mëdha, edhe pse disa ankohen se është e vështirë të pastrohet me dorë.

Set i dy ushqyesve të aluminit

Ofertat e Amazon Basics ky grup interesant i dy tasave prej aluminiMe Jo vetëm që janë tepër të fortë, dhe për këtë arsye të përsosur për qentë më të lëvizshëm, por ato gjithashtu përfshijnë një bazë gome në mënyrë që të mos lëvizet aq lehtë. Plus, mund ta vendosni në pjatalarëse dhe nuk do të ndryshket. E vetmja gjë e keqe është se ju nuk mund të zgjidhni një kapacitet, secila prej tyre mund të mbajë rreth 900 gram ushqim.

Ushqyes me labirint

Ky ushqyes tjetër me një dizajn labirint do të lejojë qenin tuaj për të ngrënë më pak shpejt falë dizajnit të tij, në të cilin brenda ka një seri korridoresh të kufizuara nga lartësitë plastike. Ky gjithashtu ka ngjyra të bukura dhe modele të ndryshme (kur qeni juaj mëson modelin përmendësh, me siguri do të duhet ta kombinoni me një tjetër) që, përveç kësaj, varen nga madhësia e qenit.

Prodhuesi këshillon që është shumë e rëndësishme që, nëse qeni e dëmton atë, ta zëvendësoni menjëherëpasi mund të jeni në rrezik mbytjeje.

Ushqyes me mat

Ky ushqyes është shumë, shumë interesant dhe një opsion shumë i mirë për t'u marrë parasysh nëse doni të keni një dysheme të pastërMeqenëse përfshin një dyshek, ju preferoni një tas metalik, pasi është materiali nga i cili është bërë, dhe nëse dëshironi që ai të ketë aftësinë për të ngadalësuar qenin tuaj kur ai ha, pasi ka një dizajn kundër mjegullimit. Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni kapacitetin, të disponueshëm në dy madhësi, M dhe L.

Ushqyes automatik për macet dhe qentë

Është opsion më i shtrenjtë Ndër të gjitha ato për të cilat do të flasim sot, por rekomandohet shumë për ata që kalojnë pak kohë në shtëpi ose që duan të kontrollojnë peshën e ushqimit të tyre, për shembull. Ky shpërndarës mund të përdoret si për qentë ashtu edhe për macet, mund të programojë një deri në katër racione në ditë dhe ka funksione të tjera shumë të lezetshme, për shembull, ju mund të regjistroni zërin tuaj për të thirrur kafshën tuaj për të ngrënë. Ka një kapacitet prej shtatë litrash.

Tavë qeramike për qen

Ne nuk duam të harrojmë tasat qeramikë që synojnë qentë, nga të cilët ky model i markës gjermane Trixie rekomandohet shumë. Ato janë shumë të përshtatshme për qentë alergjikë dhe trajtohen me një shtresë me shkëlqim plotësisht të sigurt që gjithashtu e bën shumë të lehtë pastrimin. Ky model ka tre kapacitete të ndryshme (0,3, 0,8 dhe 1,4 litra) dhe disa modele dhe ngjyra për të zgjedhur.

Ushqyes pa rrëshqitje

Dhe ne përfundojmë me një ushqyes praktik të dyfishtë me një dyshek, të përsosur në mënyrë që kafshët tona të mos na lënë tokën e bërë nga dhelpra. Kupat janë bërë prej çeliku inox, ato përshtaten në qilim dhe janë shumë të lehta për tu pastruar. Mund të vendosni ushqim të thatë, të lagur, ujë, qumësht ... Çdo ushqyes ka një kapacitet prej rreth 200 ml.

Llojet e tasave të qenve

Kupat metalike janë më rezistentët

Ka shumë, shumë lloje të ndryshme të ushqyesve të qenve, dhe secili mund t'i drejtohet një lloji të ndryshëm qenshMe Tjetra ne do të flasim me ju jo vetëm për llojet e ndryshme, por për mënyrën se si ato mund të punojnë, ose jo, në varësi të llojit të qenit të cilit i drejtohen.

plastik

Kupat plastike janë padyshim tasat më të njohur të qenve, ndoshta falë çmimit dhe qëndrueshmërisë së tyre (të pamposhtur). Sidoqoftë, ato paraqesin disa probleme, pasi qentë që duan të kafshojnë dhe gërvishtin mund të dëmtojnë tasin. Bakteret mund të rriten në gërvishtjet, duke e bërë tasin të papastër dhe të pasigurt për kafshën tuaj.

Përveç kësaj, duke qenë shumë i lehtë, tasat plastikë janë gjithashtu problematikë për qentë shumë të lëvizurpasi mund ta rrëzojnë dhe të bëjnë që ushqimi të bjerë.

qeramikë

Kupat qeramike, pikërisht, janë një opsion i mirë për qentë më të lëvizur (Edhe pse pa e tepruar, pasi qeni juaj është një vorbull mund ta prishë atë) sepse peshojnë më shumë dhe kushton më pak për t'i lëvizur. Blini ato me qeramikën e trajtuar me një shtresë izoluese, pasi si e tillë është një material shumë poroz në të cilin kolonitë e baktereve gjithashtu mund të vendosen. Prandaj, nëse tasi prishet, duhet ta hidhni menjëherë.

Një tipar tjetër interesant i qeramikës është se nuk shkakton reagim tek qentë. të cilët vuajnë nga çdo lloj alergjie ndaj materialeve të tjera.

Ushqyesit e rritur nuk rekomandohen shumë

Metal

Ushqyesit metalikë janë shumë praktikë dhe një opsion i preferuar për shumë njerëz, meqenëse ato janë tepër rezistente, duke i bërë ato ideale për qentë më të lëvizur dhe të rëndë, dhe, përveç kësaj, shumica e tyre përfshijnë këmbë gome në mënyrë që ata të mos lëvizin aq lehtë. Përveç kësaj, për shkak të materialit me të cilin janë bërë, ato pastrohen dhe dezinfektohen shumë lehtë.

Megjithatë, ata janë mjaft të zhurmshëm kur qentë hanë ose u vendosim ushqim, kështu që nëse nuk ju pëlqejnë zhurmat e larta kjo mund të mos jetë opsioni më i mirë.

Kundër mjegullës

Nëse qeni juaj është shumë grykës dhe ka Shpesh dhimbjet e stomakut nga të ngrënit shumë shpejt, një tas pa mjegull mund të jetë zgjidhjaMe Këto tasa jo vetëm që e mësojnë qenin të hajë më ngadalë, por gjithashtu e bëjnë atë të mendojë, pasi ato përbëhen nga një lloj labirinti nga i cili qenit do t'i duhet të marrë ushqimin e tij.

Automatike

Shpërndarësit automatikë të ushqimit për qen janë padyshim më të përshtatshmit për ata që kanë pak kohë për të kaluar me qentë e tyre, meqenëse është përgjegjës për mbushjen e tasit me ushqim automatikisht. Do t'ju duhet vetëm ta rimbushni herë pas here me ushqim të ri. Shumica ju lejojnë të zgjidhni sa shpesh dhe sa herë në ditë do të aktivizohet.

Polemika e ngritur për ushqyesin

Kupë me ushqim

Me siguri, Ndër llojet e ushqyesve për të cilët sapo kemi folur, ju mungon një tjetër: ushqyes të ngriturMe Arsyeja që ne nuk i kemi përfshirë është e thjeshtë, ato janë të rrezikshme për ata qen që mund të pësojnë rrotullim gastrik.

Rrotullimi i stomakut është një sëmundje akute që duhet trajtuar sa më shpejt që të jetë e mundur. Ajo shkaktohet nga vetë qeni kur ha me shumë dëshirë, e cila merr shumë ushqim dhe gaz, gjë që shkakton mbylljen e hyrjes dhe daljes së stomakut, duke çuar në fryrje dhe tronditje, të cilat mund të çojnë në vdekje.

Edhe pse në fillim kupat e ngritura rekomandoheshin për ata qen të prirur ndaj këtij sindromi sepse supozohet se ata gëlltisnin më pak ajër kur hanin, një studim i fundit ka treguar se në fakt, është e kundërta dhe se përdorimi i këtij lloji të ushqyesit mund të shkaktojë rrotullim të stomakut (nuk duhet të harrojmë se kafshët janë "të dizajnuara" për të ngrënë me kokat e tyre në dysheme).

Si të zgjidhni tasin

Qentë e vegjël nuk kanë nevojë për lojë me birila shumë të mëdhenj

Tani që kemi parë lloje të ndryshme të enëve, ne do të përqëndrohemi në atë që mund të zgjedhim për t'iu përshtatur nevojave të qenit tonë dhe se ai ha mirë në lehtësi.

Lloj

Ne nuk do të zgjasim më, me pak fjalë, zgjidhni një tas plastik nëse doni diçka të lirë, qeramike për qentë që kanë alergji ose metal nëse doni diçka shumë rezistente. Shpërndarësit automatikë janë të dobishëm nëse nuk doni të jeni të vetëdijshëm për ushqimin e qenit tuaj ose nuk jeni shumë në shtëpi. Kujdes nga tasat e ngritur, të cilët mund të shkaktojnë rrotullim të stomakut.

lartësi

Ne e kemi thënë tashmë, qentë (dhe kafshët e tjera) janë mësuar dhe krijuar nga natyra për të ngrënë me kokën kundër tokës. Sidoqoftë, ekziston një situatë ku mund të zgjidhni një tas të ngritur nëse qeni juaj ka probleme me qafën, ijet ose shpinën. Sidoqoftë, është e detyrueshme që së pari të flisni me veterinerin tuaj.

kapacitet

Së fundi, kapaciteti është gjithashtu diçka për t'u marrë parasyshMe Natyrisht, nëse qeni juaj është i vogël, një ushqyes i vogël do të bëjë, ndërsa nëse është më i madh, do t'ju duhet diçka me shumë më shumë kapacitet. Udhëzoni veten nga sasia e ushqimit që duhet të jepni çdo herë për të përcaktuar kapacitetin.

Ku të blini ushqyes për qen

vërtet ju mund të gjeni ushqyes qensh praktikisht kudoEdhe pse nëse keni nevojë për diçka më specifike, jo çdo sit do të funksionojë për ju. Për shembull:

  • Amazona Whereshtë aty ku do të gjeni shumëllojshmërinë më të madhe të ushqyesve të qenve, përveç kësaj, ka të gjitha llojet dhe të përshtatura për nevojat e ju dhe qenit tuaj.
  • Ndërsa në dyqanet online e kafshëve si TiendaAnimal ose Kiwoko nuk do të gjeni aq shumëllojshmëri. Sidoqoftë, ata kanë mundësi shumë interesante, veçanërisht në internet, edhe pse nëse qeni juaj ka nevoja të veçanta është mirë të konsultoheni me një dyqan fizik.
  • Së fundi, të gjitha sipërfaqet e mëdha që kanë një seksion për kafshët shtëpiake (si Carrefour, Leroy Merlin ...) do të keni lojë me birila për qen. Megjithatë, ato nuk dallohen duke pasur shumë modele, edhe pse mund t’ju ​​nxjerrin nga nxitimi.

Ushqyesit e qenve kanë më shumë thërrime sesa duket, pasi nëse duam ta ushqejmë mirë qenin tonë duhet të marrim parasysh atë që i nevojitet. Na tregoni, çfarë ushqyesish përdor qeni juaj? A rekomandoni ndonjë në veçanti? Mendoni se kemi lënë diçka për të marrë parasysh?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.