Xoloitzcuintle, një racë pak e njohur

Qeni pa flokë xoloitzcuintle ose meksikan është një nga më të vjetrit.

Ndër racat më pak të njohura të qenve në Evropë gjejmë qen xoloitzcuintle ose meksikane pa flokë. Isshtë një nga më të vjetrat dhe më të pastrat, pasi besohet se kjo kafshë ka lindur më shumë se 7.000 vjet më parë dhe që nga ajo kohë nuk është manipuluar gjenetikisht. Ne ju tregojmë më shumë rreth historisë dhe karakteristikave të tij.

Legjendë

Fjala "xoloitzcuintle" vjen nga Nahuatl "xólotl" (do të thotë përbindësh, i huaj ose kafshë) dhe nga termi "itzcuintli" (qen). Miti thotë se zoti Xolotz e krijoi këtë qen nga një copëz e Kockës së Jetës, dhe ia ofroi atë popullit meksikan si një dhuratë.

Si shpjegoi hyjnia, kafsha do të ishte përgjegjëse për udhëheqjen e të ndjerit në botën e nëndheshme. Për këtë arsye, xoloitzcuintle e vendit u flijua dhe u varros pranë pronarëve të tyre. Për më tepër, ajo kishte fuqinë të largonte shpirtrat e këqij dhe të mbronte shtëpitë, duke e bërë atë shumë të vlerësuar dhe një dhuratë të shpeshtë në shoqërinë e lartë.

gjithashtu, kjo race besohej se kishte veti shëruese. Në teori, kontakti me lëkurën e tij ndihmoi në lehtësimin e sëmundjeve të muskujve, dhimbje koke, pagjumësi, astmë dhe reumatizëm, midis problemeve të tjera shëndetësore.

Rreziku i zhdukjes

Historia e xoloitzcuintli është plot kontradikta, pasi ashtu siç u nderua për lidhjen e tij shpirtërore, ai ishte gjithashtu vlerësohej për vetitë ushqyese të mishit të tij. Në fakt, kjo ishte arsyeja pse ajo ishte në prag të zhdukjes gjatë pushtimit spanjoll në shekullin e XNUMX-të.

Dhe është që pushtuesit e konsumuan këtë kafshë me qëllimin e dyfishtë për të ushqyer dhe për të shkatërruar besimet e banorëve të zonës. Për fat të mirë, disa ekzemplarë u strehuan në Sierra de Oaxaca dhe Guerrero, ku mbeti i fshehur për dekada. Kështu ata arritën të shpëtonin speciet e tyre.

 

Një nga karakteristikat më të mëdha të xoloitzcuintle është se ajo nuk ka qime.

Karakteristika e tij më e madhe: nuk ka flokë

Një nga tiparet që karakterizojnë më së shumti xoloitzcuintle është fakti që ajo nuk ka flokë, megjithëse disa ekzemplarë kanë pak lesh në kokë, këmbë dhe bisht. Për ta kompensuar atë, lëkura juaj sekreton një lloj vaji që e mbron atë nga dielli dhe insektet. Për më tepër, temperatura mesatare e tij është 40º, kështu që mungesa e gëzofit nuk është pengesë për të qëndruar ngrohtë.

Karakteri dhe kujdesi

Sa për karakterin e tij, është një qen i qetë, i lumtur dhe i heshtur. Ai e do shoqërinë e tij dhe është ideal për familjet me fëmijë të vegjël, pasi ai tenton të shkojë mirë me ta. Shtë një qen roje i shkëlqyeshëm dhe shumë mbrojtës, gjë që e bën disi mosbesues përpara të huajve. Spikat inteligjenca e tij e lartë, e cila e ndihmon atë të mësojë shpejt urdhërat e trajnimit. Ju duhet ta stimuloni atë përmes lojërave dhe të kënaqni kuriozitetin e saj gjatë shëtitjeve.

Xoloitzcuintle është përgjithësisht me shëndet të mirë, por kërkon një kujdes specifik për lëkurën tuaj. Duke qenë pa flokë, është e rëndësishme që të shmangim ekspozimin e zgjatur në diell, pasi ai lehtë mund të digjet dhe të vuajë nga goditja e nxehtësisë. Gjithashtu, ushtrimet dhe shëtitjet e përditshme janë thelbësore për të mbajtur energjinë tuaj të ekuilibruar.

Simbol i Meksikës

Kjo race është bërë një emblemë e vërtetë e Meksikës, duke qenë i pranishëm në veprat e artistëve të tillë si Rufino Tamayo, Raúl Anguiano, Frida Kahlo ose Diego Rivera. Easyshtë e lehtë të shohësh këtë qen të portretizuar në muralet e tij të famshme.

Kollona e xoloitz ka qenë gjithmonë një qen i lidhur ngushtë me botën e artit. Në fakt, në kopshtet e Muzeut Dolores Olmedo mund të gjejmë disa statuja që përkujtojnë praninë e tyre në këto dhoma. Dhe është se dekada më parë Diego Rivera i dha një palë xoloitzcuintle mikut të tij dhe koleksionistit Dolores Olmedo, i cili si një falënderim vendosi të luftojë për ruajtjen e racës.

Me pak fjalë, si Chihuahua, xoloitzcuintle është pjesë e kulturës, historisë dhe simbolikës së këtij vendi të bukur të Amerikës Latine.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.