Zagar Italian

duken me sy të mëdhenj dhe qen të dëgjuar të quajtur Zagar Italian

Shumë pak racave të qenve kanë një prejardhje aq të vjetër sa Zagarja Italiane. Ekziston një dokumentacion historik se ata ishin një nga kafshët shtëpiake të preferuara të faraonëve egjiptianë. Dihet që ata preferonin macet, të cilat i konsideronin të shenjta, por nëse do të adoptonin një qen, ishte një zagar.

Racë me origjinë mijëvjeçare, dhe histori të gjerë

kone dite me sy te mbyllur ne duar

Kjo deklaratë është po aq e vërtetë sa ajo ekzistenca e zagareve mbetet në varre Mbretërit egjiptianë. Sidoqoftë, ky qytet nuk ishte i vetmi që kishte zagarë në kafshët shtëpiake, pasi ato janë gjetur enë me origjinë greke me vizatime të këtyre kafshëve dhe dihet që pikërisht përmes këtij qyteti mbërriti raca në Itali.

Aktualisht është një nuskë e kompani ideale për të moshuarit me një ritëm të parashikueshëm të jetës. Përputhshmëria e zagarit me pronarin e saj është e jashtëzakonshme dhe ofron mbështetje emocionale të pakrahasueshme. Midis racave që konsiderohen funde krejt të adaptueshme, shumë inteligjente dhe të pastra është zagari i vogël dhe elegant italian.

Zagar Italian është një nga racat më të vjetra të njohura nga njeriu. Ata janë dokumentuar për 5000 vjet si nuskë e faraonëve dhe klasave aristokrate greke. Një prejardhje e tillë karakteristike ishte gjithmonë e lidhur me fisnikërinë, si si një gjahtar i aftë, veçanërisht i lepujve, dhe si një kafshë shtëpiake e preferuar.

Rilindja ishte një kohë e veçantë për racën, si ishte në shekullin e gjashtëmbëdhjetë kur ai arriti në Itali dhe popullariteti i saj arriti kulmet e popullaritetit. Prej atëherë ajo u bë një nuskë kompanie për figura të tilla si Mbreti Charles I, Mbretëresha Victoria e Anglisë dhe Catherine e Madhe.

Megjithëse dihet mirë që paraardhësit e zagarit vijnë nga Afrika e Veriut, është në Itali që ata u projektuan dhe arritën famë dhe kujdes. Megjithëse tashmë ishte një racë e bukur dhe elegante, ata ndoqën përpjekjet e mbarështuesve për të zhvilloni një ekzemplar më të vogël.

Gjatë shekullit të XNUMX-të, kryqëzimet gjenetike ishin në prag të shuarjes së racës dhe u kërkuan përpjekje të rëndësishme nga specialistët për të marrë racën aktuale të zagar italian që nuk i kalon pesë kilogramë peshë, duke u përfshirë brenda qenve miniaturë ose Lodrës.

karakteristika të

qen i futur në një batanije dhe ku mund të shihet vetëm koka e tij

Në lidhje me pamjen fizike të këtij qeni të vogël, ai është shumë i ngjashëm me atë të të afërmve të tij më të mëdhenj. Ka një elegancë të shkëlqyeshme fizike të përcaktuar nga harmonia e përmasave të saj. Trupi i tij është me kornizë katrore, i hollë dhe i lehtë dhe nuk ka ndonjë ndryshim të rëndësishëm në madhësi dhe peshë midis mashkullit dhe femrës.

Lartësia e kryqit të Greyhound-it Italian është 36 deri në 38 centimetra dhe pesha e tij varion nga 3,6 kilogramë deri në 5 kilogramë si për meshkuj ashtu edhe për femra.. Matjet e parashikuara në këtë racë janë një aspekt shumë i rëndësishëm. Gjatësia duhet të jetë e barabartë ose pak nën lartësinë në tharjen.

Gjatësia e kafkës duhet të jetë identike me gjysmën e gjatësisë së kokës dhe ku gjatësia e kokës nuk duhet të jetë më e madhe se 40% e lartësisë në tharjen. Forma e kokës duhet të jetë e zgjatur, e sheshtë dhe e ngushtë dhe ka një feçkë të theksuar, të theksuar me hundë të hapur dhe ngjyrë të errët pothuajse gjithmonë të zezë.

Buzët e Zagar Italian janë të hollë, me tehe të errëta dhe të afërta në një nofull të gjatë dhe me një kafshimi me gërshërë, dhëmbët prerës janë të vendosur në një rreth. Madhësia është proporcionale me madhësinë e zagarit dhe ato mbulohen nga faqet e holla.

Sytë e këtij qeni janë shumë ekspresivë si të gjithë ata me një bebëz të madhe syri. Nuk ka një pamje të zhytur ose të dalë. Zakonisht kanë ngjyrë të errët dhe të pigmentuar në buzë të qepallës, veshët e tyre janë të lartë, të hollë me kërc delikat dhe dele përsëri në qafë.

Qafa është muskulore dhe konike me të njëjtën gjatësi si koka. Ai qëndron midis shpatullave të një trupi me një vijë të drejtë drejtvizore dhe rajoni i mesit dorsal i harkuar. Mbrapa është e drejtë dhe gjoksi është i thellë dhe i ngushtë deri në bërryla.

Në ekstremitetet e saj paraqet disa parakrahë me muskulaturë të imët. Struktura e kockave është shumë e imët dhe nuk ka ndonjë pamje të rëndë në asnjë nga anëtarët e saj. Përveç kësaj, këmbët e tyre janë të vogla, me një formë vezake.

Trupi përfundon në një bisht i hollë i futjes së ulët edhe në bazë, ku gjysma e parë është e drejtë dhe fundi është i përkulur në majë. Lëkura është afër trupit, e lirë në bërryla, ku është më pak e ngushtë, ajo është e mbuluar me një pallto të shkurtër, të mëndafshtë që ndryshon në tonet e ngjyrave.

Zagar Italian është një racë që pranon të gjitha ngjyratNëse keni një pallto me ngjyrë të vetme, është e lejueshme të keni njolla në gjoks dhe këmbë. Hijet më të zakonshme janë e zezë, Elizabethan (ngjyrë bezhë e zbehtë) dhe gri e propozuar. Sidoqoftë, ato gjithashtu mund të gjenden në ngjyrat e mëposhtme: të kuqe, sable, kafe me çokollatë dhe fawn.

Ecja ose lëvizja e këtij qeni është veçanërisht e lehtë, e hijshme dhe elastike. Ecja e tij krahasohet me lëvizjet themelore të ngasjes dhe galopi është tipik i pranverës, prandaj shpejtësia e tij e veçantë dhe arsyeja pse janë përdorur në garat e qenve.

Temperamenti

qen jo i madh me këmbë të bardha dhe trup gri

Karakteri i Zagar Italian është shumë unik dhe shumë i ngjashëm me atë të Zagar afgan. Ata janë kafshë shtëpiake të urtë, të dashur dhe krijojnë një lidhje të veçantë me pronarët e tyre, me të cilët janë të dashur. Ata janë të ndrojtur rreth atyre që nuk i njohin dhe shkojnë shumë mirë me fëmijët dhe kafshët shtëpiake të tjera, veçanërisht nëse ata janë mësuar të shoqërohen nga këlyshët.

Kujdesi, shëndeti dhe sëmundjet

Ashtu si shumica e qenve të racave të vogla, Zagari Italian ka jetëgjatësi të shkëlqyeshme duke qenë në gjendje të jetojnë midis 12 dhe 15 vjet, pasi ata nuk kërkojnë kujdes të veçantë, pasi në përgjithësi ata gëzojnë shëndet të madh.

Ata kanë nevojë të vizitojnë veterinerin dy herë në vit dhe të kryejë një pastrim të thellë dentar çdo tre vjet. Falë fizionomisë së tyre, ato nuk janë shumë rezistente ndaj klimës së ftohtë, kështu që është e nevojshme t'i mbani të ngrohtë në kohën e dimrit. Këto kafshë shtëpiake janë shumë të pastra, kështu që do t'ju duhet një banjë mujore, pas së cilës ato duhet të thahen plotësisht.

Veshja mirëmbahet me një ose dy larje javore, si dhe dhëmbë, të cilët duhet të pastrohen me produkte të veçanta për racën. Pallto e saj është e shkurtër dhe e lehtë për tu kujdesurThjesht fërkojini butësisht me një leckë ose pastroni ato dhe flokët tuaj do të shkëlqejnë.

Nëse doni të dini për këtë racë të qenve dhe shumë të tjerë na ndiqni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.