Zakonet dhe rutinat pozitive për qenin

Komunikimi i një qeni përmes gjëmimit

Ndoshta ju keni një qenush apo qen të rritur me një zakon të keq kronik dhe nuk jeni mjaft i sigurt se ku të filloni. mësojini kafshës tuaj më shumë zakone dhe rutina pozitives Trajnimi i qenit tuaj nuk është gjithmonë i lehtë, por sigurisht që do të jetë shumë i dobishëm.

Qentë janë kafshë të zakonit Dhe mënyra se si ata sillen përcaktohet nga mënyra se si ndihen dhe sa të lumtur janë në mjedisin e tyre. Në mënyrë që të keni një vështrim pozitiv për jetën dhe të jeni në gjendje të merreni me çdo ndryshim që ju ndodh, duhet të krijoni një rutinë të qëndrueshme për kafshën tuaj dhe ta trajtoni atë vazhdimisht.

Këto janë zakonet dhe rutinat normale tek qentë

Banjë qeni

Qentë e ekuilibruar mirë që janë të sigurt në rrethinën e tyre, në rutinën e tyre dhe në jetën e tyre të përditshme, e kanë shumë më të lehtë për të lundruar në çdo ndryshim ose çrregullim që lind, qoftë i planifikuar apo i papritur.

Pjesa më e vështirë është filloni krijimin e një rutine ditore. Sapo të filloni të punoni drejt qëllimeve tuaja, pjesa tjetër është më e lehtë.

Zakon i vockël

Trajnimi i vockël i kafshës suaj ka të bëjë me qëndrueshmërinë, durimin dhe përforcimin pozitiv. Filloni me bazat:

 • Kufizoni hyrjen e tyre në pjesët e tjera të shtëpisëOse mbyllja e dyerve të dhomave, ose hipja në kuti në mënyrë që të keni hapësirën tuaj.
 • Asnjëherë mos e ndëshkoni qenin tuaj nëse keni shkuar në një vend të gabuar. Aksidentet ndodhin dhe qentë nuk i kuptojnë shkakun dhe pasojën në të njëjtën mënyrë si njerëzit. Mos harroni se qeni juaj do të përmirësohet sa më konsistent të jeni.
 • Shpërblejeni qenin tuaj sepse ka bërë mirë. Jepi asaj një dhuratë sa më shpejt që ajo të shkojë në tualet në vendin e caktuar.

Rutina e të ushqyerit

Ushqeni qenin tuaj në të njëjtën kohë çdo ditë, është i rëndësishëm jo vetëm për mirëqenien tuaj emocionale dhe mendore, por edhe sepse metabolizmi juaj do të mësohet me modelin dhe do të përshtatet me kohën e caktuar të ushqimit, si dhe numrin e racioneve që prisni. Mundohuni ta ushqeni atë në të njëjtin vend çdo ditë dhe sigurohuni që zona të jetë e sigurt dhe e rehatshme për të.

Vendosni një rutinë ushtrimesh

Ne rekomandojmë që të filloni rutinën tuaj të parë në mëngjes. Një tridhjetë minuta shëtitje mund t'ju ndihmojë ju dhe qeni juaj të përmbushni kërkesat tuaja të përditshme të ushtrimeve, ndërsa përmirësoni sjelljen e kafshës suaj.

Për qentë shumë aktivë, të qenit në qoshe çdo ditë në shtëpi, larg çdo stimulimi, është jo vetëm mjaft i mërzitshëm, por e përkeqëson atë sjellje. Një çelës për të punuar në këto reagime është trajnimi aktiv dhe pozitiv, si dhe shoqërizimi i ngadaltë dhe i qëndrueshëm.

A keni probleme të gjeni kohën në dispozicion? Zgjohu më herët. Nxirreni një shëtitje para se të pengojnë përgjegjësitë e ditës. Ju gjithashtu do të ndihmoni ta vendosni qenin tuaj në një gjendje më të qetë kur të dilni në punë.

Aftësitë e qenve dhe stimulimi mendor

Qentë diabetikë duhet të luajnë sporte

Mësimi i komandave themelore të trajnimit të qenit tuaj do të jetë thelbësor për sigurinë e tij dhe për të komunikuar më mirë me kafshën tuaj.

Duhet të keni parasysh se sigurimi i stimulimit mendor për qenin tuaj është thelbësor për lumturinë e tij. Ju mund të përdorni lodra të inteligjencës, marifete për qen dhe të shijoni al më pak 15 minuta në ditë argëtim falas, si të luash topin me të. Një qen i cili punon çdo ditë me pronarin e tij, ndihmon në lehtësimin e stresit, do të jetë shumë më i lumtur dhe do të dijë të tregojë më pozitivisht.

Shoqërimi me qen të tjerë

Ndiq një rutinë e saktë e socializimit me qen dhe njerëz të tjerë, është thelbësore. Kjo e bën atë të përshtatet më mirë me ndryshimet e ndryshme të mjediseve dhe mëson të tolerojë rolin e tij dytësor para jush, pronarit të tij.

Qentë që nuk janë shoqëruar siç duhet mund të vuajnë nga probleme të sjelljes në moshën e rritur, të tilla si frika, reagimi ose intversioni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mario dijo

  Qeni im pëlqen të bëjë jashtëqitje dhe të urinojë në shtëpi gjithmonë, nuk di si ta mësoj