4 arsye për të birësuar një kafshë shtëpiake

Adopto një kafshë shtëpiake

Ne shohim statistika të braktisjes që nuk pushojnë kurrë të na mahnitin, dhe histori të trishtueshme qen te braktisur për pajisjet e tyre dhe kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë njerëz po bëhen të vetëdijshëm për rëndësinë e birësimit të një kafshe shtëpiake. Duke adoptuar një qen ju po i jepni atij një mundësi të re dhe kjo nuk është e dobishme vetëm për qentë, por edhe për ne.

Adopto një kafshë shtëpiake Mund të ketë pasoja të mira në jetën tonë, dhe kjo është arsyeja pse ne do t'ju japim katër arsye pse të bëni një birësim në një strehë kafshësh. Sigurisht që ka shumë më tepër, por nga përvoja ne mund t'ju japim një përmbledhje të asaj që një qen mund të sjellë në jetën tonë.

Arsyeja e parë që është një ide e mirë për të birësuar një qen është sepse ne po i japim atij një a mundësi e madhe. Qentë e braktisur mund të kalojnë jetën e tyre në rrugë, të kequshqyer dhe të abuzuar, ose në stenda, vetëm dhe të trishtuar. Kjo është arsyeja pse ata meritojnë një shtëpi të dashur me kujdes të mirë.

Arsyeja e dytë është se duke adoptuar ne po parandalojmë që kafshët të shihen si një objekt që blihet dhe shitet. Eshte per qenie të gjalla me të cilën nuk duhet të tregtohet, dhe për atë arsye ata trajtohen me respektin që meritojnë.

Arsyeja e tretë është se një shtëpi me qen është një shtëpi më e lumtur. Provenshtë provuar që kafshët shtëpiake mund të na ndihmojnë të përmirësohemi në rast depresioni, që ato të ulin stresin tonë dhe natyrisht që ato na e bëjnë ditën. Vendosni një qen në jetën tuaj dhe do të jeni më të lumtur, falë dashurisë së pakushtëzuar që ata na japin.

Një arsye tjetër është se ne do të dalim më shumë dhe do të shoqërohemi më shumë edhe pa e kuptuar. Nëse do ta kalonim ditën para televizionit, tani duhet të nxjerrim kafshën tonë dhe me siguri do të fillojmë një bisedë me pronarë të tjerë të kafshëve shtëpiake.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.