4 hapat thelbësorë kur birësoni një qen

për të birësuar një qen

Kur ne adoptojmë një qenPavarësisht nëse ai është një i rritur apo ende një qenush, ne kemi shumë dyshime se çfarë duhet të bëjmë në mënyrë që ai të ketë një jetë të mirë dhe të jemi të qetë duke shijuar shoqërinë e tij. Ky shqetësim është normal, do të thotë që qeni juaj do të jetë në duart e dikujt që do t'i kushtojë vëmendjen e nevojshme. Këtu janë 4 këshilla që do ta bëjnë gjithçka më të lehtë fillimi i aventurës tuaj së bashku.

Puna e letrës

Ju ndoshta jeni të shqetësuar për të pasur gjithçka në rregull në këtë drejtim. Shtë një hap që duhet ta bëjmë në mënyrë korrekte. Të gjithë e dinë që miqtë tanë të qenve duhet të ketë një çip dhe të identifikohet siç duhet me të dhënat tona në mënyrë që t'i gjejmë shumë shpejt nëse humbasin.

qenush për të birësuar

Sidoqoftë, ajo që jo të gjithë marrin parasysh, dhe është gjithashtu shumë e rëndësishme, është çështja e i sigurt për qentëMe Rekomandohet plotësisht për dy arsye. E para është përgjegjësia civile. Sidomos nëse qeni ynë është i padisiplinuar apo edhe pak të dhunshme, para ligjit ne do të jemi ata që përgjigjemi për çdo dëm që mund të shkaktojë. Arsyeja e dytë janë vizitat tek veterineri. Fatkeqësisht ka qen të vegjël që duhet të shkojnë shumë tek veterineri. Siç e dimë, këto vizita mund të jenë një shpenzim i vështirë kur supozohet se nuk i kemi planifikuar siç duhet.

Për këto dhe arsye të tjera është kaq e rëndësishme që ne të kemi shpinën mirë të mbuluar në çdo situatë, për hir të kafshës sonë dhe tonës.

Bëni gjithçka gati

Para se partneri ynë i ri të arrijë në shtëpi, duhet të kemi disa gjëra të planifikuara në mënyrë që ai të jetë mirë që në momentin e parë dhe procesi i tij i përshtatjes të jetë sa më i shpejtë.

Normalshtë normale që në fillim të jeni nervozë, prandaj rekomandohet shumë që le të përgatisim një vend të kufizuar në të cilat ka pak gjëra në majë të gishtave tuaj dhe ju nuk mund t'i shkatërroni ato. Gjithashtu do të ketë nevojë për një vend të butë për të pushuar, sipas madhësisë së tij. Sigurisht, ju duhet të keni një shatërvan të pijshëm që ka gjithmonë ujë të pastër dhe një enë për ushqim. Zbuloni mirë për llojin e ushqimit që ai ka nevojë dhe, nëse vjen nga një strehë dhe është e mundur, jepini atij një vakt të ngjashëm në fillim. Gjithashtu përgatitni një lodër për të në mënyrë që të argëtohet. Së fundi, nëse ai është ende një qenush dhe nuk mund të dalë jashtë, mos harroni të blini nënpadha.

Merre atë për të takuar veterinerin e tij

Pavarësisht nga vjen dhe pavarësisht moshës, nuk duhet të ndaloni së dërguari kafshën tuaj tek veterineri. Natyrisht është thelbësore nëse nuk jeni vaksinuar ende dhe nuk mund të dilni ende. Por ju gjithashtu duhet ta bëni atë nëse ai është një i rritur, edhe nëse pamja e tij është e shëndetshme dhe ai vjen nga një vend me besim të plotë për ju.

vizitë te veterineri i qenve

La vizitoni veterinerin Kjo do t'ju lejojë të hapni një dosje dhe kontaktin tuaj të parë me profesionistin që kujdeset për shëndetin tuaj. Në klinikë, ai kërkon një kontroll të parë për t'u siguruar që gjithçka është mirë dhe se keni paqe të plotë mendore. Ndonjëherë, mund të jetë e nevojshme ta heqësh atë ose veterineri mund të zbulojë disa probleme që do të duhet të vëzhgohen në mënyrë që ato të mos komplikohen.

Të gjitha këto do të jenë pika shumë të lehta për tu kryer nëse ndiqni rekomandimin tonë për punësimin e sigurimit veterinar për qenin tuaj.

Rutina të rrepta

qen duke ngrënë

Edhe pse nganjëherë mund të duket e vështirë dhe se po e vështirësojmë kafshën tonë, është shumë e rëndësishme që nga fillimi le të caktojmë kohë të rrepta për ushqimin dhe orët e ecjes për të lehtësuar veten. Miku ynë i ri do të mësohet me të shumë shpejt dhe gjithçka do të jetë më e lehtë për ne dhe për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.