Qeni im ka zbokth: pse është?

Edhe qentë mund të kenë zbokth.

Njësoj si ne, edhe qentë mund të kenë zbokth. Edhe pse në fillim mund të duket si diçka e parëndësishme, mund të jetë simptoma e problemeve të ndryshme shëndetësore. Prandaj, ne kurrë nuk duhet ta injorojmë atë. Ne flasim për shkaqet e ndryshme që krijojnë këtë çrregullim.

Lëkurë të thatë

Në realitet, kjo thatësi shpesh shkaktohet nga probleme të tjera. Por e vërteta është se ka raca të prirura për të paraqitur këtë lloj lëkure, si Barinjtë gjermanë. Moti i thatë gjithashtu favorizon këtë çrregullim të lëkurës.

Higjiena e pamjaftueshme ose e tepruar

Si mungesa e pastërtisë dhe teprica e saj supozojnë dëmtime serioze në lëkurën e qenit. Appropriateshtë e përshtatshme që të lahet kafsha jonë çdo muaj e gjysmë ose dy muaj, kurrë më parë. Ne duhet të kujtojmë që dermatia juaj është më e ndjeshme se ajo e qenieve njerëzore.

alergji

Ndonjëherë kjo zbokth shfaqet nga ekspozimi ndaj alergeneve ose kimikateve të caktuara. Mund të jetë diçka produkt mjedisor ose pastrues, aromë, shampo, etj. Disa bimë mund të shkaktojnë këtë reagim, madje edhe vetë produktet antiparazitare (pipeta, gjerdan, etj.).

Zbokthi mund të jetë simptomë e problemeve të ndryshme shëndetësore.

Infeksionet bakteriale

Infeksionet e lëkurës gjithashtu nxisin shfaqjen e zbokthit, e cila shpesh shoqërohet me kore dhe flluska. Raste të tilla kërkojnë vëmendje të menjëhershme veterinare dhe administrimin e ilaçeve.

Marimangat

Mite Cheyletiella është një tjetër arsye e mundshme. Isshtë shkaku i zgjebes psoroptike, si dhe të ashtuquajturën «zbokth në këmbë». Isshtë një lloj i veçantë flaking që lëviz vetë për shkak të pranisë së marimangave.

Stres

Edhe pse mund të tingëllojë e çuditshme, zbokthi mund të shkaktohet nga stresi. Për këtë arsye, është e zakonshme që kafsha të paraqesë këtë problem në situata të tilla si lëvizja ose ardhja e një foshnje në shtëpi. Po kështu, qentë me ankth ndarje janë më të prirur për zbokth.

Mangësitë ushqyese

Një dietë me cilësi të dobët gjithashtu ndikon në shëndetin e lëkurës së qenve. Mungesa e acideve yndyrore Omega 3 e than lëkurën tuaj dhe, përveç kësaj, krijon probleme më serioze. Importantshtë e rëndësishme, në këtë kuptim, t'i ofrojmë qenit një ushqim me cilësi të lartë.

Lëkura e thatë, marimangat, higjiena e tepërt dhe alergjitë mund të shkaktojnë zbokth.

Trajtimet për të eleminuar zbokthin

Këto janë shkaqet më të zakonshme të zbokthit tek qentë, por duhet të jetë veterineri që përcakton origjinën e saktë të problemit. Në varësi të tij, do të administrohet një trajtim ose një tjetër.

Një nga teknikat më efektive për të eleminuar zbokthin është përdorimi i shampove speciale për këtë. Këto produkte përmbajnë përbërës aktivë që luftojnë këtë problem dhe ndihmojnë në ekuilibrimin e pH të lëkurës së qenit. Ekziston një larmi e gjerë në treg, por është e përshtatshme që veterineri të rekomandojë një veçanti.

Për shembull, nëse zbokthi është për shkak të lëkurës së thatë, shampoja duhet të përmbajë një nivel shumë të ulët të surfaktantëve, ndërsa nëse problemi është shkaktuar nga lëkura tepër e yndyrshme, duhet të përfshijë disa përbërës aktivë që rregullojnë sebumin.

Si të parandaloni zbokthin

Çelësat e parandalimit janë përdorimi i produkteve të përshtatshme higjienike dhe antiparazitare, si dhe marrja e zakoneve të duhura të ngrënies. Ne mund të rendisim këshillat e mëposhtme:

  1. Dietë të ekuilibruar. Siç kemi parë më parë, mungesa e vitaminës mund të çojë në këtë gjendje dermatologjike.
  2. Shampo me cilësi të lartë. Për ta mbajtur lëkurën e kafshës në gjendje të mirë, duhet të përdorim një shampo të përshtatur për llojin e saj dhe llojin e flokëve. Gjëja më e mirë në këtë kuptim është që veterineri të na këshillojë.
  3. Banja të shpeshta. Higjiena e mirë është thelbësore për mirëqenien e kafshës. Por duhet të jemi të kujdesshëm, pasi siç thamë më parë, banjot e tepërta mund të çojnë edhe në shfaqjen e zbokthit.
  4. Mbrojtja ndaj parazitëve. Shumë herë janë parazitët ata që shkaktojnë këtë problem, i cili shpesh shoqërohet nga të tjerët. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme të mbani të azhurnuar orarin tuaj të vaksinimit dhe t'ju ofrojë mbrojtjen e nevojshme kundër parazitëve.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.