Njihuni me racën e Boksierit

Qen boksieri

Boksieri është një tjetër nga ato racat që Ata kanë qenë shumë të popullarizuar në njerëz për vite me rradhë. Dogshtë një qen shumë i shoqërueshëm me karakter të mirë, por nivelet e larta të energjisë nuk e bëjnë atë të përshtatshëm për të gjithë. Pa dyshim, është një qen atletik që ka nevojë për stërvitje dhe është perfekt për familjet më aktive.

L Qentë boksierë kanë nevojë për një seri pastrimi për t’i mbajtur të aftë dhe të shëndetshëm. Në përgjithësi ata janë zakonisht qen të shëndetshëm, megjithëse mund të kenë disa probleme të racave. Ne do të shohim të gjitha detajet e këtij qeni miqësor, nga karakteri i tij deri në historinë e tij.

Historia e boksierit

Fizik boksieri

Origjina e qenit dhe racës Boxer nuk është shumë e qartë, pasi siç duket ajo rrjedh nga disa racave të forta që janë përdorur për punë në të kaluarën. Estimatedshtë vlerësuar se në shekullin e XNUMX-të ishte ajo kur do të ishte boksieri aktual, nga raca Bullenbeisser, deri më sot është zhdukur. Këta qen ishin shumë të fortë, të përdorur për të luftuar dema. Boksieri që u shfaq në Gjermani u përdor në Luftën e Dytë Botërore si një qen pune në luftë falë forcës së tij, për të transportuar të plagosur dhe për të dërguar mesazhe. Aktualisht është një nga qentë shoqërues më të njohur dhe zakonisht nuk përdoret për punë, pasi ka qen që mund t'i bëjnë këto funksione më mirë. Sidoqoftë në disa vende ato përdoren ende si qen policie. Përveç kësaj, në Spanjë ka disa komuna që i konsiderojnë ata si qen potencialisht të rrezikshëm për shkak të karakteristikave të tyre fizike, megjithëse ka shumë polemika në lidhje me këtë. Ata janë padyshim qen energjikë, por me zemër të mirë dhe shumë inteligjentë që mund të jenë shumë të ekuilibruar.

Karakteri i qenit

Qen boksieri

Boksierët ata janë qen shumë inteligjentë, të cilat mund të mësojnë shpejt urdhërat. Ata vlerësohen shumë për inteligjencën e tyre të shkëlqyeshme, pasi janë qen vigjilentë dhe trajnohen lehtë. Që në moshë të re atyre mund t'u jepen urdhra për t'i zbatuar ato, dhe ata do t'i kuptojnë lehtësisht.

Një nga gjërat që kanë qentë boksier është ajo ata janë qen shumë energjikë. Ata kanë shumë energji dhe janë shumë aktivë, kështu që është një nga pjesët që duhet të merret parasysh kur stërviteni dhe jetoni me ta. Këlyshët e boksierëve do të jenë vazhdimisht aktivë. Për t'i trajnuar ata është e nevojshme që nivelet e tyre të energjisë të jenë më të ulëta, në mënyrë që ata të jenë të vëmendshëm dhe t'i kushtojnë vëmendje. Ata janë qen shumë të gjallë, perfekt për familjet me fëmijë, pasi të dy do të jenë aktivë gjatë gjithë ditës.

Ky është një qen me një karakter i madh, shume i gezuar, se vështirë se do ta gjesh veten të trishtuar ose të mërzitshëm. Ky gëzim do të përhapet tek të gjithë, kështu që është një qen që do të transmetojë humor të mirë. Ai është shumë i shoqërueshëm dhe i bën miq shumë lehtë, duke iu afruar natyrshëm qenve të tjerë, fëmijëve dhe të rriturve për t’i njohur. Këto qëndrime duhet të inkurajohen që në moshë të re, duke i shoqëruar, pasi përndryshe ato mund të bëhen territoriale dhe të jenë dominuese me qen dhe kafshë të tjera. Ai është kurioz dhe i hapur me të tjerët, gjë që e bën atë një qen shumë të popullarizuar.

karakteristika fizike

Qen boksieri

Boksieri ka karakteristika shumë të theksuara fizike. Shtë një qen që ka prognatizem ne nofulle dhe se ka një feçkë të rrafshët, gjë që ndonjëherë e bën të vështirë marrjen e frymëmarrjes, megjithëse jo aq shumë sa në racat e tjera, siç është Bulldog Anglez. Veshët e tij janë të ulët dhe bishti është i gjatë. Vite më parë të dy veshët dhe bishti u prenë, duke i bërë njerëzit të besonin se veshët u ishin ngritur dhe bishtat e tyre ishin natyrshëm të shkurtër. Lidhja e bishtit mund të bëjë që qeni të ketë çekuilibër. Aktualisht kjo praktikë konsiderohet si gjymtim dhe nuk zhgënjehet më, pasi është keqtrajtim i qenit.

Këta qen kanë një pallto e shkurtër dhe jo shumë e dendur, e cila është e lehtë për tu mirëmbajtur. Shtë një qen muskulor dhe i fortë, përgjithësisht atletik. Ngjyra e leshit të tyre është kafe e errët ose me njolla të errëta, me boksierët e zinj që janë më pak të zakonshëm. Sytë e tij janë kafe. Ai ka një maskë të zezë në fytyrë.

Kujdesi për boksierin

Karakteri i Boksierit

Boksieri është një qen që duhet duke u stërvitur shumë për të mbajtur veten të ekuilibruar. Isshtë një kafshë që duhet të bëjë shumë ushtrime ditore. Kjo është arsyeja pse mund të mos jetë një qen për të gjithë. Ai duhet të vrapojë dhe të ecë disa herë në ditë, duke e bërë atë një qen për njerëz shumë aktivë.

Su ushqimi duhet të jetë cilësor, sepse është një qen muskulor që konsumon shumë energji, kështu që nuk duhet të kurseni kurrë për dietën e tij. Ata nuk kanë shumë prirje për të shtuar peshë, pasi që janë shumë aktivë dhe konsumojnë atë që hanë, kështu që nuk duhet të shqetësohemi për mbipeshë me këtë racë.

Su lesh është kujdes shumë i lehtëpasi është e shkurtër dhe jo shumë mbushëse. Përdorimi i një furçe të përshtatshme për flokë të shkurtër kohë pas kohe do të jetë më se e mjaftueshme. Ju gjithashtu duhet të mbani higjienën e veshëve tuaj për të shmangur infeksionet.

El Boksieri është një qen shoqërues besnik. Atyre u pëlqen të shoqërohen, ndaj nuk është mirë që të qëndrojnë vetëm në shtëpi me orë të tëra. Në këtë rast, qeni mund të thyejë gjëra dhe të jetë shkatërrues, përveçse vuan nga ankthi i ndarjes. Nëse nuk do të jemi shumë në shtëpi, ky mund të mos jetë qeni më i përshtatshëm.

Shëndeti i boksierit

Qen boksieri

Kjo racë ka predispozicion për të vuajtur disa sëmundje, diçka e provuar nga statistikat në studimet e racës. Duke qenë një qen brakecefalik, nuk duhet të bëni stërvitje shumë ekstreme, duke pushuar herë pas here. Ata nuk do t’i rezistojnë nxehtësisë mirë prandaj shmangni ekspozimin e tyre në diell dhe burimet e nxehtësisë. Ata janë të prirur për goditje të nxehtësisë.

Nga ana tjetër, ata mund të vuajnë nga probleme të zemrës si p.sh. kardiomiopatia e zgjeruar. Ju gjithashtu mund të vuani nga mielopatia degjenerative ose distrofia e kornesë.

Pse të jetosh me një boksier

Boksierët janë qen aktiv dhe energjik, ideal për ata që duan të shkojnë për një shëtitje të përditshme dhe për të luajtur. Ata janë shumë besnikë dhe të sjellshëm me familjet e tyre, por duhet të socializohen dhe arsimohen që në moshë të vogël për t'i parandaluar ato që të bëhen territoriale ose dominuese. Shtë një qen i shkëlqyeshëm, shumë i lumtur dhe perfekt për të gjitha llojet e familjeve, veçanërisht nëse ka fëmijë shumë aktivë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.