Qeni belg Shepherd

Bariu belg duke luajtur

El Bariu Belg Isshtë një lloj gare që mund të ndahet në katër gara të ndryshme. Padyshim që është një racë e madhe qensh që janë përdorur për punë dhe tufë, dhe që tregojnë cilësi dhe inteligjencë të madhe. Nëse dëshironi të keni një qenush Belgian Shepherd, do të shijoni një kafshë shumë të zgjuar dhe aktive që mëson me të vërtetë shpejt.

Le të shohim karakteristikat dhe kujdesi që duhet t'i kushtohet qenushit Belgian Shepherd, duke marrë parasysh se ekzistojnë katër gara të ndryshme. Duhet thënë se këto katër lloje janë me origjinë nga Belgjika dhe vijnë nga të njëjtët qen, prandaj ato kanë shumë karakteristika të përbashkëta.

Historia e Bariut Belg

Në fund të shekullit të XNUMX-të Belgjika tashmë kishte një një numër i madh qensh që drejtojnë tufat. Këta qen kishin karakteristika dhe veshje të ndryshme, megjithëse përmbushnin të njëjtin funksion. Aktualisht, e njëjta racë është njohur, por me disa lloje pallto. Ka nga ata që mendojnë se janë raca të ndryshme por origjina e tyre është e njëjtë dhe kjo është arsyeja pse Bariu Belg konsiderohet si një garë edhe pse ata kanë një pallto tjetër. Ekzistojnë katër lloje të këtij qeni dele: Malinois, Laekenois, Groenendael dhe Tervuerense.

Dalloni varietetet

Për të ditur se cili është kujdesi për një qenush të Shepherd Belgian ne duhet të di të bëjë dallimin midis katër varieteteve. Ato ndryshojnë kryesisht nga pallto, e cila ka kujdes të ndryshme në varësi të trashësisë dhe gjatësisë së saj.

Malinois bariu belg

Bariu Belg

Kjo është një nga pastorët më të njohur, veçanërisht pasi është përdorur si qen shpëtimi ose qen policie. Palltoja e këtij qeni është e shkurtër dhe e vështirë, shumë e lehtë për tu kujdesur, pasi do të duhet vetëm një pastrim herë pas here. Këta barinj janë kafshë shumë miqësore, të orientuara drejt punës, aktive dhe vërtet të zgjuara. Ato janë perfekte për detyrat dhe prandaj përdoren shpesh në të gjitha llojet e punëve.

Artikulli i lidhur:
Zbuloni racën belge Malinois

Bariu Belg Groenendael

Bariu Belg

Ky qen ka bukuri të madhe dhe dallohet duke pasur një pallto të gjatë në të gjithë trupin përveç në zonën e fytyrës, ku është e shkurtër. Blackshtë e zezë dhe vetëm disa njolla të bardha lejohen në gjoks dhe këmbë. Ky lloj pallto do të ketë nevojë për më shumë kujdes, pasi duhet të përdorni furçën më shpesh në mënyrë që të mos ngatërrohet.

Artikulli i lidhur:
Bariu Belg Groenendael

Bariu Belg Laekenois

Bariu Belg

Ky bari është më i vjetri, por edhe më i rrallë dhe më pak i njohur nga të gjitha varietetet. Ka flokët e gjatësi mesatare dhe disi kaçurrelë, I vonuar. Duhet krehur edhe pse jo aq shpesh.

Bariu Tervurean Belgjik

Qenush bariu

Ky është një qen tjetër me lesh të gjatë, shumë e ngjashme me Groenendael, por me një hije lesh kafe, me një maskë të zezë në fytyrë. Ata janë qen shumë aktivë dhe gjithashtu spikasin duke bërë punë ose duke qenë qen roje dhe natyrisht duke kopjuar.

Kujdesi për këlyshët e çobanit

Qeni belg Shepherd

Në varësi të palltos që qeni ynë do të ketë, ai do të ketë nevojë për ndonjë kujdes ose të tjerët. Ata me pallto të gjata kërkojnë të jenë frizura me shpesh, me një furçë specifike për flokët e gjata. Edhe pse gëzofi i tyre nuk është zakonisht aq i gjatë sa këlyshët, e vërteta është se ne duhet të kujdesemi për të në mënyrë të barabartë.

Të gjithë këlyshët kërkojnë kujdes të ngjashëm. Këta qen duhet të kenë një dietë të përshtatshme për moshën e tyre, duke u siguruar atyre ushqim të qenve në muajt e parë. Lindja Unë mendoj se është më e vogël dhe plot lëndë ushqyese në mënyrë që qeni të rritet i shëndetshëm, me një pallto të bukur dhe pa probleme shëndetësore.

L vizitat e veterinerit Ato janë shumë të domosdoshme, pasi që në muajt e parë qenët marrin vaksinat kryesore. Një goditje vjetore përforcuese zakonisht shtohet më pas. Veterineri ynë do të na japë një orar të vaksinimit dhe një kartë për të mbajtur gjithçka të azhurnuar. Shtë e rëndësishme të mos dilni jashtë me qenin para se të vaksinohet për të parandaluar atë të kapë ndonjë sëmundje të transmetuar nga kafshë të tjera.

Këlyshë bariu ata do të kenë një aktivitet të shkëlqyeshëm. Kjo është një nga karakteristikat kryesore të racës, kështu që si pronarë do të duhet ta marrim parasysh këtë para se të marrim racën. Nëse duam një race të qetë do të duhet të gjejmë një tjetër, sepse këta qen janë mësuar shumë me aktivitetin e përditshëm dhe do të duhet të ushtrojnë çdo ditë. Ndërsa ata janë të vegjël, ne mund të shijojmë disa shëtitje me ta pa pasur nevojë të ecim aq shumë, kështu që është më e lehtë për t'i ushtruar ato. Por nuk duhet të habitemi nëse duket se nuk lodhen.

Me këta qen janë lojëra ideale për t’i argëtuar. Lodrat e inteligjencës janë perfekte për këta qen, pasi janë edhe më të zgjuarit. Lodrat e tipit Kong, në të cilat ne fshehim çmimet, janë një ide e shkëlqyeshme për t'i argëtuar ato çdo ditë dhe janë gjithashtu perfekte për kur nuk jemi pranë. Me këto lloj lodrash ju mund ta argëtoni qenin dhe të mësoni disa gjëra në të njëjtën kohë. Duke qenë kaq inteligjentë, ata janë qen që mund të stërviten lehtësisht, megjithëse do të kërkojë një farë durimi. Gjithmonë është më mirë që t'i bëjmë shëtitje dhe pastaj të fillojmë stërvitjen pozitivisht, duke u dhënë shpërblime kur i bëjnë gjërat mirë. Mësimi i komandave themelore fillon tashmë kur ata janë këlyshë, në mënyrë që të mund të përvetësojnë komandat më të thjeshta.

Sëmundjet e qenve të çobanit

Qeni belg Shepherd

Megjithëse këlyshët zakonisht nuk zhvillojnë sëmundje në një moshë kaq të hershme, e vërteta është se mund të ketë disa probleme që duket se lidhen me racën. Në këta qen duket se ka një incidencë më të lartë të kriza dhe epilepsia sesa në racat e tjera, në të cilat përqindja e qenve që vuajnë nga ky problem është me të vërtetë e ulët. Në Bariun Belgjik përqindja arrin 9% ndërsa në racat e tjera nuk kalon 1%.

Nga ana tjetër, mund të ketë disa sëmundje që janë të përsëritura, megjithëse zakonisht ndodhin tek të rriturit, të tilla si kanceri ose problemet e kyçeve. Përveç kësaj, barinjtë e këtyre racave janë mjaft jetëgjatë, me një jetëgjatësi mesatare prej më shumë se dymbëdhjetë vjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.