Çfarë nënkuptojnë lotët e qenve?

Qentë mund të marrin konjuktivit

Ne e dëgjojmë qenin tonë të “qajë” kur ai na kërkon për ushqim, kur nuk dëshiron të qëndrojë vetëm në shtëpi… dhe në përgjithësi, kur dëshiron të tërheqë vëmendjen. Sidoqoftë, megjithëse është e aftë të prodhojë lot, këto nuk pasqyrojnë ndjenja të tilla si trishtimi ose dhimbja, por më tepër shërbejnë funksionin e mbrojtjes së syve ose janë një simptomë e një problemi mjekësor.

Kjo nuk do të thotë që qentë nuk kanë ndjenja, por përkundrazi që ata i shprehin ato në mënyra të ndryshme. Na tregoni cili është kuptimi i lotëve të qenve.

Llojet e lotëve të qenve

qen i vogël me sy shumë të fryrë

Shkencëtarët dallojnë tre lloje lotësh: bazale (lyejeni dhe mbroni korneën), ju refleks (të shkaktuara nga ndotja, alergjitë, irritimet, etj.) dhe emocionale (Ato kanë të bëjnë me ndjenja të tilla si frika, pikëllimi, gëzimi ...).

Qentë kanë vetëm dy të parat, të cilat, ndryshe nga ato emocionale, nuk përmbajnë proteina ose hormone të shoqëruara me stresin. E verteta eshte funksioni kryesor i lotëve në qen është të mbajnë sytë e tyre të lagur, diçka thelbësore për shëndetin e mirë të syve.

Në këtë mënyrë ata pastrojnë, lubrifikojnë dhe mbrojnë strukturën e tyre në një mënyrë natyrale, ashtu siç ndodh te qeniet njerëzore. Nga ana tjetër, këto lot mund të vijnë si pasojë e faktorëve të jashtëm siç janë ndotja ose kontakti me ndonjë substancë kimike.

Nëse kjo grisje ndodh shumë me bollëk, mund të pasqyrojë një problem në kornetë tilla si një gërvishtje, përplasje ose infeksion. Nëse është kështu, duhet të shkojmë shpejt te një veteriner për të përcaktuar origjinën e kësaj bollëke lotësh. Trajtimet në këto raste janë zakonisht të thjeshta dhe shumë efektive.

Siç mund ta shohim, lotët e qenve nuk kanë asnjë lidhje me emocionet e tyre. Ata ndiejnë trishtim, gëzim dhe dhimbje si qeniet njerëzore, por e transmetojnë atë përmes gjuhës së trupit të tyre. Shprehshmëria e tyre është më e madhe nga sa mendojmë shpesh, dhe megjithëse ata nuk qajnë në të njëjtën mënyrë si ne, ata janë në gjendje të tregojnë ndjenjat e tyre me vetëm një vështrim.

Shkaqet e lotëve të qenve

Funksioni i lotëve në qen është mbajini me lagështi, meqenëse një pjesë e mirë e shëndetit të syve hyn në të, ata kanë aftësinë t'i mbajnë sytë të pastër dhe në të njëjtën kohë të sigurojnë mbrojtje të strukturës në mënyrë të natyrshme.

Shtë e njëjta gjë që ndodh në syrin e njeriut, edhe kur ka lot më të tepruar si rezultat i ndotjes së mjedisit (tymi, aromat e forta, gazrat), edhe për shkak të kontaktit me substanca kimike që janë irrituese.

Tani, nëse prania e lotëve bëhet shumë e bollshme dhe e vazhdueshme, duhet t'i kushtoni pak më shumë vëmendje, pasi qeni mund të jetë goditur, të ketë probleme me kornenë, një infeksion ose një gërvishtje. Gjëja e rekomanduar për të bërë para se të tregoni se diçka nuk është në rregull, është ta çoni shpejt tek veterineri.

Sëmundje që kanë të bëjnë me lakrimimin e qenit

Qentë mund të qajnë

Konjuktiviti në qen

Kjo sëmundje shfaqet për shkak të problemeve specifike dhe sporadike, të cilat vijnë nga tharja e tepërt e syrit, nga agjentët irritues të pranishëm në mjedis ose nga disa keqformime të syrit, sidomos qepallat.

Zakonisht manifestohet kur qeni paraqet patologji delikate, të tilla si hepatiti ose sëmundja e sëmundjes, në këtë kuptim mendimi i ekspertit është gjithmonë i nevojshëm.

Alergji në qen

Kur ka një foto alergjike në të, ju mund të shihni se si preken sytë, pasi ato inflamohen dhe bebja e syve bëhet e kuqePërveç kësaj, do të ketë prani të legaçave që madje do ta bëjnë të vështirë për kafshën shtëpiake të hapë sytë.

Simptoma të tjera që mund të shoqërojnë këtë fotografi janë kollitja dhe teshtitja e vazhdueshme.

infeksionet

Kur ka ndonjë infeksion, përveç legazave të bollshme dhe lakrimacionit, është e mundur të vëzhgohen sekrecione të një toni të verdhë ose unë gjelbëroj me bollëk gjithashtu. Irritimi i skajit të brendshëm të syrit dhe kokërdhokut janë gjithashtu tregues të një infeksioni.

Mënyrat për të hequr njollat ​​e lotëve në qen

Këto njolla lindin si rezultat i oksidimit të qimeve të vendosura poshtë syve të qenit, të cilat janë më të dukshme në ato racat me lesh të bardhë. Për t'i shmangur ose hequr ato, ne do t'ju lëmë disa këshilla:

Filloni duke parandaluar që qimet rreth syrit të qenit tuaj ta shqetësojnë atëMerrni masa të tilla si prerja e tyre me shumë kujdes ose marrja e tyre me ndihmën e një rrip gome kur ato janë shumë të gjata dhe nuk doni t'i prisni.

Vazhdoni të pastroni atë zonë me shumë kujdes, për këtë vendosni pak ujë të vakët me kripë ose ndonjë produkt të veçantë për këtë me ndihmën e një lecke të pastër. Sekreti është që ta bëni të paktën dy herë në ditë, derisa të arrini qëllimin.

Mundohuni të bëni këtë zonë qëndroni sa më të thatëPër ta bërë këtë, kini kujdes që të pastroni lotët dhe njollat ​​nga syri i kafshës suaj.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni të ndryshoni PH të lotëve të qenit, duke shtuar një prekje të uthullës së mollës në ujin e pijshëm (1 lugë gjelle kafe për 2 litra ujë). Kjo minimizon oksidimin e qimeve nën sy dhe njollosjen e tyre.

Kujdesuni për dietën e qenit tuaj duke shmangur drithërat, pasi ato nuk japin asgjë, ushqime më të mira të pasura me proteina që janë të nivelit të lartë ose një dietë natyrore e mbikëqyrur nga veterineri.

A qajnë qentë me lot?

Siç kemi parë deri më tani, qentë bëjnë vërtet janë të aftë të prodhojnë lot dhe kjo sepse ata kanë kanalet e lotëve që e lejojnë atë; megjithatë, këto lot janë për të mbrojtur strukturën e syrit, ky është funksioni i tyre kryesor.

Një tjetër gjë shumë e ndryshme është britma e një qeni që është mënyra e tyre për të shprehur se ata kanë dhimbje, ankth, frikë, zhgënjim, etj., Por qarja e qenve nuk gjeneron lot si njerëzit Përkundrazi, ata veprojnë si një mekanizëm që i lejon ata të zbusin stresin dhe të shprehin nevojat e tyre, me pak fjalë, një mënyrë më shumë për të komunikuar me të afërmit e tyre njerëzorë.

Në qen ato janë ndjesi që thjesht ata i përgjigjen një nevoje shumë themelore në to, të tilla si ushqimi, shoqëria, shëtitja e përditshme, etj., të cilat ata gjithashtu mësojnë nga një moshë shumë e re për t'i përdorur së bashku me lehjen, vetëm se në rastin aktual ata dëshmojnë cenueshmëri me atë që dinë se kur të qajnë do të marrin me të gjithë mbështetje të sigurisë nga zotëriu i tij, vëmendje, dashuri, ushqim, kompani dhe shumë gjëra të tjera.

Sytë e qenit tim qajnë dhe ai ka gjakderdhje

Sytë e qenve janë një pjesë delikate e anatomisë së tyre

Qentë qajnë, kjo është krejt normale dhe lot Ato zakonisht janë më të bollshme kur sytë preken nga prania e pluhurit, papastërtisë, grimcave ndër të tjera, të cilat gjithashtu mund të prodhojnë legaña si pjesë e pastrimit.

Legañas madje ndodhin ndërsa qeni fle, pasi ato ndihmojnë në mbrojtjen e syve. Këto mund të ndryshojnë në qëndrueshmëri dhe ngjyrë, gjë që tregon shumë nëse duhet ta mbajnë syrin të pastër, në këtë rast ato janë të bardha dhe më të lëngshme.

Ligjet me ngjyra të lehta nuk duhet të na shqetësojnë, por kur ato janë të verdha ose jeshile qeni mund të ketë ndonjë konjuktivit ose një infeksion bakterial, para kësaj ju tashmë e dini që duhet të vraponi te veterineri.

Syri i qenit tim qan dhe kruhet

Nëse vëreni se syri i qenit po qan në një mënyrë të pazakontë dhe gërvishtet me këmbëngulje, Isshtë një situatë që kërkon vëmendjen tuaj, pasi për shembull shkaktohet nga hyrja e një trupi të huaj nga kaq shumë sa që mund të sjellë ajrin dhe që disi ngjiten në sipërfaqe ose qëndrojnë prapa qepallës.

Kjo lloj ngjarje kërkon ndërhyrjen e specialistit, pasi qeni sigurisht nuk do t'ju lejojë të prekni as syrin, prandaj është jetike që të shkoni me të shpejt në zyrën veterinare pasi disa grimca mund të shkaktojnë shumë dëm në syrin e tij .

Shpresojmë t'ju ketë shërbyer juve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.