Qilimat më të mirë ftohës për qentë

Një qen në ajër të pastër në tapetin e tij freskues

Dyshekët freskues të qenve janë një ide shumë e mirë për ta mbajtur qenin tuaj të freskët në orët e verës. më të nxehtë. Të rehatshëm dhe të lehtë për t'u përdorur, ndihmojnë shumë ata qen që e kalojnë më keq vapën, pasi ftohen në një moment.

Në këtë artikull do të flasim për qilimat më të mirë ftohës për qentë që mund t'i gjejmë në Amazon, por do t'u përgjigjemi edhe pyetjeve më të zakonshme në lidhje me këtë lloj produkti dhe do t'ju japim disa këshilla që duhet t'i keni parasysh kur e blini. Përveç kësaj, ne gjithashtu ju rekomandojmë që t'i hidhni një sy këtij artikulli lidhur me pishinat më të mira për qen.

Tapeti më i mirë ftohës për qentë

Tapet vetëftohës

Nëse jeni duke kërkuar për një produkt që ftohet por pa qenë nevoja ta vendosni në frigorifer apo frigorifer, ky model është për ju. Ai përbëhet nga disa shtresa pëlhure dhe një prej xheli, të cilat ftohen automatikisht (po, pa pasur një burim nxehtësie afër, kështu që do t'ju duhet ta hiqni atë nga poshtë qenit tuaj për ta rimbushur). Pëlhura është e papërshkueshme nga uji dhe shumë e lehtë për t'u pastruar, pasi ju duhet vetëm ta fshini me një leckë të lagur (nuk duhet të pastrohet me makinë). Përveç kësaj, tapetin mund ta përdorni edhe për gjëra të tjera, si për të ftohur kompjuterin, për t'u freskuar, për të aplikuar të ftohtin në një zonë të lënduar... E disponueshme në dy ngjyra dhe madhësi të ndryshme.

Po, ne komente thuhet se nuk eshte shume i fuqishem, kështu që nëse doni diçka më drastike do të duhet të zgjidhni modele të tjera.

Dyshek i ftohtë XL

Për qentë më të mëdhenj është i nevojshëm një tapet freskues që është në lartësinë e detyrës. Ky model është 120 cm i gjatë, duke e bërë të gjerë për pak kohë. Gjithashtu ftohet me presionin e trupit të kafshës, pasi ka më shumë sipërfaqe, do të duhet më shumë kohë për t'u ngrohur (një arsye tjetër pse këshillohet të merret parasysh madhësia e qenit përpara se ta blini). Përveç kësaj, pastrohet lehtë dhe mund ta palosni në tre për ruajtje më të mirë.

Një pikë negative e pranishme në komente është se materiali nuk është shumë rezistent, dhe është e lehtë për qenin tonë ta shpojë atë me një pickim.

Dyshek freskues në madhësi të ndryshme

Marka e njohur gjermane Trixie gjithashtu ka versionin e saj të këtyre qilimave freskuese të qenve. Ka 4 madhësi me çmime shumë të arsyeshme (më e shtrenjta është rreth njëzet euro) dhe ndoshta është një nga modelet më të holla në treg. Pëlhura imiton poliestër dhe, si modelet e tjera, ftohet kur qeni shtrihet mbi të. Edhe pse është shumë rezistent dhe i hollë, disa komente theksojnë se freskia që jep është e duhura.

Qilim i bukur freskues

Nëse nuk ju pëlqen ngjyra blu me të cilën zakonisht lidhet ky produkt, Ky model do t'ju pëlqejë, pasi ka dy ngjyra (gri guri dhe balte) me disa dizajne shumë të lezetshme në dispozicion, të tilla si kockat. Edhe pse tapeti është shumë i hollë, ai është i mbushur me një xhel ftohës dhe shkumë që e bën atë një produkt të rehatshëm dhe të freskët. Përveç kësaj, është i papërshkueshëm nga uji dhe mund të lahet shumë lehtë.

Batanije freskuese e palosshme

Një nga veçoritë më interesante të Kjo batanije e lezetshme për qentë është se mund të paloset shumë, kështu që vështirë se zë vend dhe mund ta merrni me vete. shumë lehtë. Duke qenë se ftohet edhe me kontaktin e kafshës, nuk do t'ju duhet të shqetësoheni për vendosjen e saj në frigorifer. Edhe pse nuk është shumë rezistent, prekja është shumë e këndshme dhe pëlhura është e papërshkueshme nga uji, kështu që mund të lahet shumë lehtë.

Tapeti freskues me printim pishine

Nëse jeni duke kërkuar një dizajn të lezetshëm, do të jetë e vështirë të mposhtni këtë model që imiton ujin në një pishinë, megjithëse është një model, në krahasim me të tjerët në listë, disi më i shtrenjtë. Nuk është e nevojshme të vendoset në frigorifer ose frigorifer dhe përbëhet nga tre shtresa pëlhure në mënyrë që të jetë sa më rezistent ndaj kthetrave të kafshës suaj.

jastëk ftohës

Ne përfundojmë me një nga dyshekët freskues të qenve që premtojnë të ulin temperaturën e trupit me një shkallë e gjysmë e qenit tuaj. Xheli është vetë-ftohës, kështu që kafshës suaj do t'i duhet vetëm të ngjitet sipër tij për të filluar të shijojë freskinë. I ftohti zgjat nga 3 deri në 6 orë, duke e bërë atë ideal për një sy gjumë të gjatë.

Çfarë janë dyshekët ftohës të qenve dhe për çfarë shërbejnë?

Qilimat e këtij lloji mund të vendosen mbi jastëkë

Qilimat freskues për qentë janë një shpikje e shkëlqyer me të cilën qeni juaj mund të freskohet në orët më të nxehta të ditës. Zakonisht janë bërë nga elementë jo toksikë (si uji dhe xhel) që ndihmojnë në shmangien e nxehtësisë. Në fakt, ato janë shumë të dobishme sepse ndihmojnë në ftohjen e qenit, i cili mbështetet vetëm në jastëkët e putrave dhe gulçim për të rregulluar temperaturën e trupit të tij (qentë nuk djersin nga lëkura e tyre, ndryshe nga njerëzit).

Këto produkte ato janë veçanërisht të dobishme në vendet me verë të nxehtë ose mot të ngrohtë gjatë gjithë vititPërveç kësaj, ato parandalojnë qenin tuaj të vuajë nga goditja e nxehtësisë dhe do ta ndihmojnë atë të flejë më mirë. Me pak fjalë, ato do të përmirësojnë shumë cilësinë e jetës tuaj gjatë orëve më të nxehta.

Sa mund të jetë një qen në një qilim të tillë?

Këto produkte ndihmojnë në kalimin e nxehtësisë shumë më mirë

Meqenëse nuk është një pajisje elektrike dhe që në shumicën e rasteve është bërë me materiale jo toksike (mos harroni ta kontrolloni para se t'ia jepni qenit), në parim nuk ka asnjë problem që të ftohet për aq kohë sa të dojë. . Megjithatë, është gjithmonë më mirë se kur kafsha juaj përdor produkte të tilla, ajo është nën mbikëqyrjen tuajKjo është veçanërisht e rëndësishme për qentë që pëlqejnë të thithin gjëra, pasi mund të shkëputin një copë dhe të mbyten, ose të vuajnë nga një bllokim.

Si e përdorni një dyshek ftohës?

Edhe pse varet nga modeli, Dyshekët freskues të qenve zakonisht janë shumë të lehtë për t'u përdorur. Në fakt, shumica nuk kanë nevojë as të futen në frigorifer apo frigorifer, pasi ftohen nën presionin e trupit të qenit. Për t'i rimbushur ato, do t'ju duhet vetëm të hiqni kafshën tuaj nga lart për një kohë.

Sa kohë të freskët ofrojnë ata?

Përsëri, do të varet nga faktorë të jashtëm si nxehtësia ose produkti që të jetë në gjendje të përcaktojë saktësisht se sa kohë të freskët do t'i japin qenit tonë. Por megjithatë, mesatarja është zakonisht rreth shtatë orë.

Këshilla kur zgjidhni një tapet ftohës për qentë

Një qen i freskët

Kur blejmë një dyshek freskues për qenin tonë, mund të marrim parasysh disa këshilla për të provuar të bëni blerjen e duhur. Për shembull:

 • Si qenit tuaj i pëlqen të kafshojë dhe ka një tendencë për të marrë gjithçka, kërkoni një qilim që është veçanërisht rezistent. Përveç kësaj, kur e përdorni, duhet të jetë nën mbikëqyrjen tuaj për t'u siguruar që, për shembull, të mos jetë gëlltitur asnjë pjesë që të jetë në gjendje të shkëputet.
 • El madhësia e qenit Është gjithashtu, siç është evidente, një faktor tjetër që duhet marrë parasysh kur blini një nga këto produkte. Konsideroni gjithashtu madhësinë e frigoriferit ose ngrirësit tuaj nëse do të zgjidhni një model që duhet të ftohet me këtë metodë.
 • Duke iu rikthyer qenve që u pëlqen të kafshojnë, ose nëse thjesht dëshironi të merrni masa paraprake, sigurohuni që materialet nga të cilat është bërë tapeti janë jo toksike.
 • Së fundi, përpiquni të zgjidhni një pëlhurë që ju pëlqen. Është thelbësore që qeni të ndihet rehat kur përdor tapetin, kështu që, për t'i bërë gjërat më të lehta, kërkoni një pëlhurë që e dini se i pëlqen (për shembull, e ngjashme me batanijen e tij të preferuar, divanin ...). Për t'u mësuar, ditët e para mund të lini lodra dhe çmime në tapet, në mënyrë që ta lidhë atë me diçka pozitive dhe të fillojë ta përdorë pa frikë.

Ku të blini qilima ftohës për qen

Përveç hapjes së dyerve dhe dritareve, në verë rekomandohet një tapet freskues

Ndoshta sepse janë një produkt shumë specifik, Është e vështirë të gjesh dyshekë freskues për qen për shitje jashtë dyqaneve më të specializuara. Prandaj, këtë produkt do ta gjeni vetëm në vendet e mëposhtme:

 • En Amazona, sepse ata kanë absolutisht gjithçka, dhe në krye të saj shumë modele të ndryshme. Edhe pse mund të jetë e vështirë të kesh një ide se si është materiali përpara se të mbërrijë, sistemi i kthimit dhe dorëzimit të tij është jashtëzakonisht i mirë, kështu që mund të vendosni lehtësisht nëse blerja ishte e përshtatshme apo jo.
 • Ka edhe shumë prej dyqane të specializuara online për kafshët (si TiendaAnimal, Kiwoko ...) ku mund të gjeni këtë lloj produkti. E mira është se mund të shkoni personalisht në dyqan dhe të shihni se si është produkti (si p.sh. madhësia, pëlhura ...).
 • Më në fund në disa qendra tregtare Ashtu si Carrefour, edhe ju mund ta gjeni këtë produkt, megjithëse zakonisht disponohet vetëm në internet, pasi zakonisht shitet nga shitës të jashtëm.

Dyshekët freskues të qenve janë një mënyrë e shkëlqyer për ta mbajtur qenin tuaj të freskët në ato ditë më të nxehta të vitit. Na tregoni, a keni provuar ndonjë nga këto batanije? Si ishte përvoja juaj? Dhe qeni juaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.