Barrierat për qentë

Llojet e barrierave të qenve

Pengesat për qentë janë një nga elementët e sigurisë sa mirë na duhet. Jo vetëm për veten e tyre, por edhe për ne ose shtëpinë tonë. Complementshtë një plotësues i mirënjohur, por sot do të zbuloni edhe më shumë rreth tyre, sepse edhe pse dukej kështu, ju nuk dinit gjithçka për këtë element.

Me barriera qensh ju mund të krijoni hapësirë ​​të kufizuar në shtëpinë tuaj, në mënyrë që kafshët tuaja shtëpiake të mos kalojnë kur të duan. Meqenëse disa mund të shkaktojnë dëme të caktuara dhe ne nuk e duam atë veçanërisht kur nuk jemi në shtëpi. Pra, apriori, barrierat bëhen themelore. Mos humbisni gjithçka që pason!

Pse të blini një pengesë për qen?

Barrierat për qentë

 • Shndërroni një dhomë në shtëpi në dhomën tuaj: Një nga idetë e mrekullueshme që mund të arrini falë një pengese qensh është kjo. Imagjinoni që keni një dhomë të vogël, por nuk jeni të sigurt se çfarë mund të bëni me të. Duke pasur një kafshë shtëpiake, idetë tashmë mund të dalin jashtë pa qenë në gjendje ta shmangni atë. Kështu që mund ta përdorni për të kufizuar dhomën në fjalë, për ta ndarë atë në zona ose, për ta vendosur atë në pjesën e derës dhe lini më shumë hapësirë ​​për kafshët tona shtëpiake. Meqenëse ndonjëherë nuk duhet të jetë një dhomë në vetvete, por një zonë që ne nuk e përdorim ose nuk e përfitojmë.
 • Parandaloni ata që të hyjnë në një zonë të shtëpisë: Një nga punët thelbësore që kanë barrierat është kjo. Sepse nëse i lëmë, kafshët shtëpiake do të hyjnë dhe dalin nga dhoma të ndryshme gjatë gjithë ditës. Atyre u pëlqen të zbulojnë atë që ka në secilën prej tyre. Prandaj, është e rëndësishme që nëse dëshironi parandaloni që ata të enden nëpër shtëpi, vendosni barriera në ato hyrje ose zona që do të ndalohen për to. Kështu që ua bllokon rrugën dhe se asgjë nuk mund të bëhet për ta korrigjuar atë.
 • Parandaloni ata që të shkojnë lart e poshtë shkallëve: Kur ka shkallë në mes të një shtëpie, ne gjithmonë duhet të tregojmë kujdes ekstrem. Sepse nëse e bëjmë me fëmijët, me kafshët shtëpiake gjithashtu. Në këtë rast sepse lproblemet shëndetësore mund të jenë rendi i ditës dhe ne nuk duam që nyjet tuaja të vuajnë. Prandaj, për të shmangur tundimet, është gjithmonë më mirë t'i parandaloni ato në këtë mënyrë dhe është me barrierat për qentë.
 • Parandaloni ata që të dalin jashtë: Sidomos këlyshët janë më të shqetësuar dhe është e vërtetë që ndonjëherë ne nuk mund t'i kontrollojmë ashtu siç do të donim. Pra, ne duhet të mendojmë për mënyra të caktuara që të jemi në gjendje t'i kemi gjithmonë të kontrolluara mirë. Barrierat gjithashtu parandalojnë që pakujdesia të jetë e pranishme dhe për këtë arsye, që ata të mund të shkojnë jashtë vendit. Ne gjithmonë mund t'i mbajmë të sigurt dhe kjo gjithashtu na bën të marrim frymë më lehtë.

Llojet e barrierave të qenve

Të zgjerueshme

Oneshtë një nga llojet e preferuara nga shumë njerëz sepse siç sugjeron emri i tij, mund të bëhet më i gjerë ose më pak. Çfarë na tregon atë mund të ngjitet në hapësira të ndryshme dhe kjo është diçka që ne e duam. Do të përshtatet me gjerësi të ndryshme të dyerve, ashtu siç kemi nevojë për ta, duke qenë në gjendje t'i bëjmë ato më të vogla.

Prej metali

Nëse po mendoni të vendosni barrierën e qenve jashtë, atëherë ajo metalike është një nga opsionet më të mira. Ata janë shumë rezistentë për atë arsye, për t'i vendosur jashtë, por jo vetëm për këtë, por për të gjithë ata qen që duan të kafshojnë. Sepse me një përfundim si ky do ta kenë shumë të komplikuar. Shumë është i përshtatshëm për qentë më të mëdhenjpikërisht për shkak të asaj rezistence që kemi përmendur.

Nga druri

Vetëm duke menduar për disa barriera prej druri, ne e dimë këtë dekorimi i shtëpisë sonë do të na falënderojëMe Sepse druri është perfekt për tu kombinuar në çdo cep të shtëpisë. Pra, është një tjetër nga ato opsione elegante nga njëra anë, por praktike edhe nga ana tjetër. Meqenëse ata gjithashtu do ta mbajnë kafshën tuaj të mbrojtur mirë. Edhe pse është e vërtetë që disa zgjedhin t’i gërvishtin ose t’i kafshojnë.

Pa vida

Ne gjithmonë kemi opsionet më të ndryshme për të qenë në gjendje të gëzojmë avantazhet më të mira. Në këtë rast, ne po flasim për barrierat pa vidaMe Një zgjidhje perfekte për të shmangur stërvitjen e zonave të shtëpisë. Shtë më mirë të shkoni për një ide të tillë që vjen pa vida. Ato zakonisht shoqërohen nga një lloj filxhanësh thithës dhe disa grepa me të cilët do t'i bashkoni. Kështu që do të përpiqet të ngjitet dhe të hiqet kur të keni nevojë. Meqenëse në këtë mënyrë do t'ju ndihmojë të ndryshoni vendet sipas nevojave tuaja dhe atyre të kafshës suaj.

Si të zgjidhni një pengesë të qenve në mënyrë korrekte

Barrierat e rregulluara

 • material: Oneshtë një nga pikat e rëndësishme që duhet marrë parasysh. Materiali do të përcaktojë forcën dhe qëndrueshmërinë e barrierës së qenve, kështu që ne gjithmonë duhet të zgjedhim shumë mirë. Ato metalike janë një nga idetë më të mira për atë rezistencë që përmendëm, natyrisht nëse dëshironi që ajo të shkojë sipas dekorimit tuaj, ndoshta ajo prej druri është më e indikuara. Ju duhet të mendoni me kujdes për atë që kërkoni ose atë që është e përshtatshme para se të ndërmerrni hapin.
 • lartësi: Faktor i rëndësishëm atje ku ka sepse ne kemi nevojë që kafshët tona shtëpiake të vendosen aty ku duhet dhe për këtë, së pari duhet të mendojmë për madhësinë e kafshësMe Sepse atje do të përcaktojmë lartësinë e barrierës. Logjikisht ato do të jenë pak më të larta nëse po flasim për një qen me madhësi të mesme ose të madhe. Por për më të vegjlit, ata nuk kanë nevojë për aq shumë lartësi sepse nuk do të largohen.
 • gjerësi: Këtu, për të gjetur se sa të gjera duhet të jenë barrierat tona të qenve mendoni se ku do t'i vendosimMe Sepse ndonjëherë ato do të jenë vetëm në dyer ose harqe që veprojnë si hyrje, kështu që atje do të na duhet të masim gjerësinë e tyre. Por nëse bëhet fjalë për ndarjen e hapësirave, atëherë mbani në mend se gjerësia do të jetë më e madhe. Prandaj, ne gjithmonë duhet të marrim masat mirë, në mënyrë që të mos na mungojnë dhe as të mbarojmë.
 • Sistemi i fiksimit: Këtu nevojat tuaja hyjnë përsëri në lojë. Sepse ti mundesh kanë barriera qensh që kanë vida për tu fiksuar mirë ose nga ana tjetër, gota thithëse. Pra, në rastin e fundit nuk keni më nevojë të shponi murin ose derën vetë. Edhe pse është e vërtetë se më të zakonshmet janë ato që shpohen, sepse të tjerat zakonisht janë për zona të tilla si shkallët.
 • Sistemi i hapjes së sigurisë: Edhe pse disa janë fikse, të tjerët kanë një sistemi i hapjes që ka siguri të plotëMe Për të shmangur që kafshët shtëpiake mund ta hapin atë në një mënyrë të thjeshtë, edhe pse është e vërtetë që ne nuk do të rezistojmë. Pra, të dy anët zakonisht janë të fiksuara dhe një pjesë qendrore mund të hapet dhe mbyllet sipas dëshirës, ​​kur keni nevojë për të.

A ja vlen të blini një pengesë për qen?

Llojet e ndryshme të barrierave

E vërteta është se po, një barrierë qensh ia vlen gjithmonë të blihet por po, ju duhet të dini gjithmonë se si të zgjidhni rezistencën e madhe që ata mund të kenë. Sepse siç e përmendëm më parë, nëse kemi të bëjmë me qen të mëdhenj, ne do të zgjedhim një opsion më të fortë dhe më të gjatë ose më të gjerë. Ndërsa e kundërta do të jetë e vërtetë për racat më të vogla. Por sido që të jetë, ju do të keni një hapësirë ​​të diferencuar mirë ku mund të jeni të qetë ose të qetë në të cilët ata nuk do të kenë qasje. Sepse cilat barriera qensh janë më të besueshme se metodat e tjera të ndarjes.

Ku të blini një pengesë më të lirë të qenve

 • Kivoko: Kiwoko gjithashtu ka një sërë pengesash të qenve që nuk duhet të humbisni. Sepse ato janë bërë nga materiale rezistente që, në të njëjtën kohë, janë të fiksuara në mur dhe janë të zgjerueshme. Për të mos e përmendur edhe atë keni modele që nuk kanë nevojë të ankorohen në mur.
 • Amazona: Si mund të jetë më pak, në Amazon mund të zbuloni barriera të pafundme për qentë. Sepse vetëm atëherë do të jeni në gjendje të shijoni ato përfundime që preferoni dhe gjithmonë duke menduar për nevojat e kafshëve tuaja shtëpiakeMe Druri ose metali me madhësi të ndryshme do të jenë disa nga opsionet që gjithmonë do të zbuloni në internet.
 • Leroy Merlin: Në Leroy Merlin ju gjithashtu mund të keni disa opsione në formën e barrierave për qentë. Sepse ata kanë përfundimet më rezistente dhe natyrisht, përshtatës në mënyrë që ato gjithmonë mund të përshtaten me hapësirën tuajMe Nga më të vegjlit tek ata që mund të përshtaten ose janë fleksibël.
 • Tendenimal: Anothershtë një tjetër nga dyqanet që nuk mund të lihej pas. Ata janë gjithashtu pjesë e përzgjedhje e madhe përsa i përket barrierave do te thote. E përkryer për tu vendosur në hyrje të shkallëve ose në dyert. Kështu që ne i parandalojmë ata të ikin ose të mos dëmtohen. Tani ju vetëm duhet të zgjidhni atë që ju përshtatet më së miri!

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.