Karakteristikat dhe kujdesi i Bariut gjerman të zi

Bariu i zi gjerman është një kafshë inteligjente

El bari i zi gjerman Ka vetëm disa ndryshime në krahasim me atë që mund ta quajmë një qen të zakonshëm gjerman dhe në shumë raste mund të ngatërrohet me një lloj përzierje midis racave ose gjithashtu si një racë tjetër krejtësisht e ndryshme.

Qeni i zi i deleve gjermane siç njihet gjithashtu, duket mjaft uniforme, një aftësi e shkëlqyer stërvitore dhe një temperament shumë i këndshëm që e bën atë një shoqërues të shkëlqyeshëm si për familjen ashtu edhe për në punë, pasi ata punojnë shumë mirë si qen policie ose si qen mbështetës për njerëzit me aftësi të kufizuara.

Karakteristikat e bariut të zi gjerman

Bariu i zi gjerman është një kafshë shumë fisnike

Bariu i zi gjerman është një kafshë simpatike, me një pamje shumë të butë dhe një karakter të jashtëzakonshëm. Po me të vërtetë, është një qen që nuk mund të bëjë një jetë ulur, sepse përndryshe nuk do të ishte e çuditshme që ai të kishte sjellje që nuk do t’i pëlqente; për shembull, një dele e zezë e mërzitur e deleve mund të lehë pa ndonjë arsye, ose t'i shkatërrojë gjërat thjesht për t'u përpjekur të djegë energjinë.

Për ta njohur atë më mirë, ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e tij fizike:

shfaqje

Në përgjithësi, bariu i zi gjerman është i njohur për të treguar pamjen tipike të racës. Ata janë pak më të mëdhenj se çobanët e zakonshëm gjermanë dhe leshi i tyre mund të jetë i gjatë dhe i shkurtër.

gjenetikë

Mund të ketë një shans që nëse Bariu Gjerman nuk është plotësisht i zi ai mund të ketë ende gjenin dhe kanë këlyshë të Zinj të Bariut Gjerman, megjithatë kjo nuk ndodh me të afërmit e tyre, Bariun e Bardhë Gjerman ose Bariun Zviceran.

Cili është personaliteti juaj?

Ashtu si të afërmit e saj më të afërt, qeni i deleve të zi është një kafshë që nuk është zakonisht agresive. Ndonjëherë mund të paraqisni situata të dyshimta me njerëz që nuk i njihni, sidoqoftë dhe pasi të mësoheni është mjaft miqësore. Për momentin ata janë me një familje me të cilën janë kafshë shumë të bindura dhe trajtohen lehtë.

Edhe pse Barinjtë gjermanë të zinj ata janë roje të shkëlqyeraAta gjithashtu kërkojnë shumë kujdes dhe njëkohësisht përkushtim nga ana e pronarëve të tyre dhe gjithashtu nga të gjithë anëtarët e familjes. Kjo është një nga arsyet pse qenët e deleve të zinj janë kandidatë të shkëlqyeshëm për të punuar si qen mbështetës për njerëzit me aftësi të kufizuara.

Temperamenti i Bariut të Zi Gjerman

Për shkak të pamjes së fortë që ka një qen i zi delesh, shumë njerëz mund të tremben lehtësisht, nëse e vëmë në provë do të vërejmë se sa herë që dalim për shëtitje me qenin tonë, njerëzit zakonisht kalojnë në rrugë për të qëndruar sa më larg larg si munden, por si pronarë të një qeni është e nevojshme që të jemi të vetëdijshëm për temperamentin që ka kafsha jonë shtëpiake.

Sidoqoftë realiteti është i ndryshëm, barinjtë e zinj gjermanë janë kafshë që ata kanë një temperament mjaft miqësor dhe në të njëjtën kohë shumë e qëndrueshme. Qentë e deleve të zinj janë shumë kafshë besnikë që janë gjithmonë vigjilentë për gjithçka që mund të ndodhë dhe tregojnë të gjithë besimin e tyre duke vëzhguar dhe mbrojtur familjen e tyre.

Kujdesi për një bari të zi gjerman

Bariu i zi gjerman duhet të shkojë për një shëtitje

ushqim

Çfarë ka për të ushqyer bariun e zi gjerman? Për sa kohë që është një qenush, duhet t'i jepni një ushqim specifik për qen të rinj, pasi që nevojat e tyre për proteina do të jenë shumë më të larta se sa të arrijnë moshën e rritur. Por pas një viti apo më shumë, duhet të kërkoni një ushqim për qentë e rritur.

Po, Ne rekomandojmë zgjedhjen e markave që i bëjnë produktet e tyre pa drithëra. Në këtë mënyrë ju do të siguroni që ajo të rritet me një ritëm të mirë, dhe me shëndet.

Aktivitet në natyrë

Bariu Gjerman është një qen që gjithmonë ka të bëjë me punën fizike dhe është për këtë arsye që kjo racë duhet të ushtrojë shpesh. Shtë një kafshë që shquhet shumë mirë në aktivitete sportive, siç është schutzhund, i cili është një sport i krijuar për të mbajtur aktive secilën nga aftësitë e kësaj race, është gjithashtu një nga alternativat më të mira për t'ju ndihmuar të qëndroni të shëndetshëm.

Shëtitjet janë shumë të rëndësishme nëse ato janë në fushë, plazh apo male dhe ato rekomandohen veçanërisht nëse ato kanë një hapësirë ​​ku mund të vraponi sa të dëshironi. Siç thamë, nuk është një qen që mund të jetë në shtëpi gjatë gjithë ditës dhe natës, por duhet të dalë për të ushtruar këmbët dhe për të bashkëvepruar me të tjerët.

Socializimi

Socializimi i hershëm i një qeni të deleve të zezë është shumë i rëndësishëm, pasi në këtë mënyrë ata shpejt do të mësohen me lloje të ndryshme njerëzish, vendesh, tingujsh dhe aromash dhe në të njëjtën kohë do t'ju mësojë se si të silleni në çdo situatëIsshtë një sjellje që do të ruani për gjithë jetën tuaj. Prandaj, duhet të filloni herët, kur ai të jetë dy muajsh.

Pak nga pak dhe gradualisht, përpiquni ta bëni atë të ndërveprojë me qen të tjerë, dhe madje edhe me macet nëse keni ndërmend të birësoni një mace. Kjo e fundit është me të vërtetë shumë e rëndësishme, sepse bariu i zi gjerman është dukshëm më i madh dhe më i fortë se macja, kështu që shoqërizimi është thelbësor që qeni dhe macja të bashkohen që nga fillimi.

higjienë

Mosha më e rekomanduar për të bërë banjën tuaj të parë është në 3 muaj të jetës. Për ta bërë këtë, ju duhet përdorni vetëm sapunë që janë neutralë, të përshtatshëm për qen. Frekuenca do të jetë mujore, pasi nëse lani më shpesh shtresa e yndyrës që mbron lëkurën tuaj do të humbet.

Përveç kësaj, ju duhet të lani leshin e tyre çdo ditë në mënyrë që në këtë mënyrë të mund të heqim flokët e vdekur. Në sezonin e derdhjes, që përkon me pranverën, mund të vini re se flokët e tyre bien shumë më tepër se në dimër. Kjo është logjike, pasi kafsha ndryshon pallton që e mbron atë nga i ftohti për një që do ta lejojë atë të përballojë më mirë nxehtësinë e verës. Prandaj, nëse nuk doni që ajo të përfundojë duke lënë 'shenjat e gishtërinjve' në mobilje, do t'ju duhet t'i pastroni ato më shpesh.

Si është shëndeti i bariut të zi gjerman?

Nuk është keq, por është e nevojshme shkoni tek veterineri të paktën një herë në vit për një rishikim të përgjithshëm. Gjithashtu, duhet të merrni parasysh që keni një predispozitë të caktuar për të vuajtur disa sëmundje, të tilla si këto:

 • pezmatim i lëkurës: është një lloj alergjie në lëkurë e shkaktuar nga parazitët ose higjiena e dobët.
 • glaukomë: është rritja e presionit në sy si rezultat i një akumulimi të lëngut brenda. më shumë informacion.
 • Displazia e ijeve: eshte pezmatimi ne pjesen e vendosur midis kockes se hip dhe kockes femurit. më shumë informacion.
 • Displazia e bërrylit: është inflamacion i artikulacionit të bërrylit.
 • Keratiti: është pezmatimi i kornesë së syrit.

Për këtë arsye, është jashtëzakonisht e nevojshme ta çoni tek profesionisti sapo të vini re se nuk është mirë. Dhe, përveç kësaj, duhet të merrni parasysh që vaksinat që janë të detyrueshme në vendin tuaj, dhe mikroçipi, duhet të bëhen.

Qeni bari i zi gjerman është një kafshë energjike

Shpresojmë se ato që keni lexuar në lidhje me bariun e zi gjerman kanë qenë të dobishme për ju. Nëse vendosni të merrni një, ka më shumë gjasa që më shpejt sesa më vonë të bëheni miq shumë të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lourdes Carolina dijo

  faleminderit për qartësinë e përkufizimeve në lidhje me karakteristikat e kësaj race. Ata kanë qenë shumë të dobishëm dhe kjo na jep udhëzime për të ditur se si ta trajtojmë atë; Theshtë hera e parë që kemi një, tashmë është 6 muajshe, i përket djalit tim. por të gjithë marrim pjesë dhe kujdesemi për të