Karakteristikat dhe kujdesi i Alanos Spanjolle

Raca spanjolle Alano

El Qeni spanjoll Alano, karakterizohet nga aftësitë e tij për të kryer detyra me bagëti, për gjueti, në luftime dema, në luftë dhe si kujdestar dhe plan mbrojtës, megjithëse sot përdorimi i tij është reduktuar në punë në terren me bagëti dhe gjueti.

Sa për temperamentin tuaj, bëhet fjalë një qen me karakter serioz që tenton të jetë mbizotërues me pronarin dhe të njohurit e tij. Gjithashtu është i nënshtruar, i bindur dhe i dashur dhe me fëmijët, ai është zakonisht mjaft miqësor dhe i durueshëm; megjithatë me njerëz të çuditshëm sjellja e tij është më tepër sjellje mosbesimi dhe megjithëse nuk është një qen agresiv, ai nuk do të hezitojë të sulmojë përballë ndonjë simptome kërcënimi ose me komandën e pronarit të tij.

Karakteristikat e Alanos Spanjolle

mënyra e të qenit alano espanol

El shoqërohem me qen të tjerë Essentialshtë thelbësore për këtë racë pasi që fërkimi me ta do ta bëjë atë më miqësor me qentë e tjerë.

Nga ana tjetër, ky qen ka nevojë për një pronar që është dominant dhe që mbizotëron mbi karakterin e fortë dhe të sigurt, i cili kuptoni si është sjellja e këtyre Alaneve dhe bëjini ata të ndjekin udhëzimet tuaja dhe të jenë të bindur siç është tipike për këtë garë, duke lejuar një marrëdhënie adekuate midis të dyve.

Fuqia e nofullës së saj është një tjetër karakteristikë që e dallon racën.

Një qen Alano nuk është e lehtë për tu edukuar, sa herë që është dëshira jonë të kemi një në shtëpi, është jetësore të kuptojmë se e gjithë familja duhet të marrë një nivel më të lartë hierarkik para tij, se vendi i tij është jashtë shtëpisë, duhet të ketë një anëtar të familjes që e merr veten si kokën e tufës, bëje që ai të bindet në urdhra dhe të jetë i bindur.

EL niveli i pjekurisë së kësaj race, arrihet pas dy vjet e gjysmë.

Isshtë një kanaçe e madhësi e madhe dhe shumë e fortë, i adaptuar për të udhëtuar në distanca të gjata në pak minuta falë madhësisë së këmbëve, këmbët e përparme janë më të fortat, në përgjithësi çehreja muskulore lehtëson punën e saj gjueti dhe me bagëti, ndërsa nëse është një kafshë shtëpiake ku ushtrimi ditor është i rëndësishëm asaj.

Për të ngjyra e leshit të tyreKa brindle, të zezë, të kuqe, të verdhë, gri ujku, me njolla të bardha në disa zona specifike, megjithëse këto njolla nuk janë të pranishme në të gjithë Alanët. Ata janë shumë pak probleme shendetesore që e mundojnë Alanon spanjoll, duke pasur parasysh edukimin e tij për një punë mjaft fshatar, në fakt, thuhet se ai ka një aftësi e mirë për tu rikuperuar në rast të ndonjë gjendje shëndetësore.

Isshtë rezistent ndaj ndryshimeve në temperaturë prandaj nuk është problem që ata të flenë jashtë shtëpisë.

Për shkak të karakteristikave fizike të racës, rekomandohet që ata që e kanë si kafshë shtëpiake t'i sigurojnë ato të paktën tre shëtitje ditore dhe sigurojnë hapësira të hapura ku ata mund të vrapojnë dhe të luajnë.

Kujdesi për Alanon spanjoll

kujdes alano

Nëse dëshira jonë është të blejmë një qenush spanjoll Alano, është e rëndësishme të verifikojmë origjinën, nëse ka një origjinë, nëse është regjistruar në LOE, se regjistri i vaksinimit është i azhurnuar ose se ai është tashmë më shumë se dy muajsh, pasi nuk është e këshillueshme që ta ndani para nënës së tij.

Pasi të jemi në shtëpitë tona, ne duhet të sigurojmë kujdesin minimal:

Lani furçën të paktën një herë në javë.

Mbaje sytë, veshët dhe dhëmbët, të cilat duhet t’i pastroni herë pas here.

Lani ato sa më shpesh të jetë e nevojshme.

mbaj të azhurnuara për vaksinat dhe dewormimin e tyre, me ndihmën e konsultës veterinare.

Kjo racë e qenve është mjaft i fortë dhe i madh, ideal për hapësira të mëdha dhe të hapura, natyra e të cilave e bën atë të gatshëm të marrë dhe t'u bindet urdhrave pa problem, për sa kohë që percepton zotëria i tij si koka e tufës, rezistenca e saj ndaj sulmit të klimës dhe mënyra në të cilën ajo është ngritur historikisht e bëjnë Spanjisht Alano një qen i gjithanshëm dhe i thjeshtë për tu kujdesur.

Temperamenti

Spanjisht Alano është një qen shumë i sigurt për veten e tij, por është e lehtë të stërvitesh për sa kohë që ke durim me të dhe e respekton atë në çdo kohë. Për më tepër, është shumë i dashur dhe i besueshëm, aq sa krijon një lidhje shumë të fortë me të dashurit e tyre; edhe me fëmijë ajo shkon mirë për mrekulli.

Por po, duhet ta dini këtë do të rezervohet me të huaj, e cila nuk ka pse të shqetësojë familjen tuaj pasi me një socializim të mirë nga këlyshi dhe disa ushqime për qentë do të dini si të silleni me ta.

Këlyshë spanjoll alano

Këlysh spanjoll Alano

Këlyshët e kësaj race janë, si ai i shumë të tjerëve, topa të vegjël flokësh që nuk kënaqen kur vrapojnë dhe luajnë me vëllezërit e tyre. Kur dëshironi të blini njërën prej tyre, duhet të kërkoni një stelë të besueshme që shpërndan kafshët e tyre me vaksinat e azhurnuara dhe të shëndetshme dhe, çka është më e rëndësishme, me një moshë minimale prej dy muajsh. Ata nuk mund të ndahen nga nëna para tetë javësh, pasi që janë aq të vegjël sa duhet të ushqehen me qumështin e saj.

Nëse vizitoni dikë që ka kafshët e tij në kafaze të ndyra, me pak mirëmbajtje, ose ku menaxheri nuk është në gjendje t'u përgjigjet të gjitha dyshimeve që lindin, duhet të ktheheni dhe të gjeni një tjetër. Pse Sepse dikush që merret me kafshë duhet të përpiqet t'u japë atyre më të mirën: një vend të qetë dhe të pastër për të jetuar derisa të gjejnë një familje të mirë dhe shumë dashuri.

Brindle Spanjisht Alano

Brindle Spanjisht Alano

Spanjisht Alano mund të ketë një pallto me ngjyrë brindle, dmth. kafe e errët me njolla më të lehta. Veshët dhe hunda zakonisht janë të zeza.

Çmimi i alanos spanjolle

A doni të blini një? Çmimi i një këlyshi do të varet nga vendi ku blihet. Nëse është në një çelës profesional kushton 700-800 euro, por nëse është për një individ privat ose për një dyqan kafshësh 400 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.