Krem hidratues i qenve për putrat dhe hundën

Gryka gjithashtu mund të thahet

Edhe pse mund të duket budallallëk, kremi hidratues për qentë është shumë i nevojshëm për të mbajtur lëkurën e butë të kafshës sonë., pa skuqje apo kruajtje dhe, sigurisht, të hidratuar. Edhe pse do të varet nga disa faktorë (si moti apo edhe nëse qeni juaj ka pasur një operacion kohët e fundit) për të vendosur nëse është e nevojshme apo jo, një vizitë te veterineri ia vlen të vizitohet nëse duam të sigurohemi që qeni ynë me të vërtetë ka nevojë për të.

Kjo është arsyeja pse sot ne nuk do t'ju rekomandojmë vetëm hidratuesi më i mirë për qentë që do të gjeni në Amazon, por do të flasim edhe për faktorë të tjerë që lidhen me këtë temë, për shembull, për çfarë shërben kremi hidratues, çfarë simptomash shfaqin qentë që kanë nevojë për të dhe çfarë duhet të bëjmë nëse dyshojmë se ky është rasti. Përveç kësaj, ne rekomandojmë gjithashtu këtë postim tjetër të lidhur rreth Si të trajtoni hundën e thatë.

Hidratuesi më i mirë për qentë

Krem për riparimin e jastëkëve

Nëse qeni juaj ka putra të çara, ky lloj kremi do të funksionojë shumë mirë pasi riparon, ushqen dhe hidraton bllokun. I krijuar posaçërisht për këtë pjesë të trupit, kremi është tërësisht organik, ndaj përmban vetëm përbërës natyralë si vaj avokadoje ose gjalpë shea. Është ideale për të shmangur lëndimet në ato ditë më të ftohta ose më të nxehta të vitit. Përveç kësaj, është shumë e lehtë për t'u aplikuar, thjesht duhet të vendosni pak në dorë, ta shpërndani dhe të prisni që lëkura ta thithë atë (mund të përdorni një lodër ose një ëmbëlsirë për të shpërqendruar qenin tuaj nëse është e nevojshme).

Balsam për putrat dhe hundët

Bërë me dyll të bardhë blete dhe lloje të ndryshme vaji (ulliri, kokosi, livando, jojoba...), ky balsam qetëson irritimin si te jaskat e putrave ashtu edhe te feçka. Funksionon si për qentë ashtu edhe për macet, është jo toksik, ndaj nuk ndodh asgjë nëse e lëpijnë dhe rekomandohet përdorimi i tij dy ose tre herë në javë. Përveç kësaj, nuk lë njolla në dysheme.

Krem rigjenerues organik

Nëse putrat ose feçka e qenit ose maces suaj thahen, ky krem ​​qetësues dhe rigjenerues bën mrekulli për t'u hidratuar, në mënyrë që të jetë i rehatshëm dhe i hidratuar përsëri në pak kohë. Është bërë me produkte tërësisht organike, si vaj livando, kokosi dhe kamelie, si dhe dyll blete. Nuk është toksik, e vetmja pengesë është se është disi e yndyrshme dhe mund të njollosë dyshemenë.

Krem putrash me dyll

Ne kemi folur tashmë në disa raste për markën gjermane Trixie, e specializuar në produkte për kafshët shtëpiake. Në këtë rast ofron 50 mililitra krem ​​hidratues për putrat me një çmim të pakrahasueshëm, duke qenë se është rreth 4 euro. Pa dyshim, është një opsion i mirë nëse nuk shpenzoni shumë krem ​​hidratues, përveç kësaj, është bërë me dyll blete, nuk është toksik dhe aplikohet shumë lehtë. Është një produkt shumë i dobishëm për të parandaluar tharjen dhe djegiet nga nxehtësia apo të ftohtit.

balsam për hundë

Ky krem ​​tërësisht natyral hidraton, mbron dhe qetëson hundën e kafshës suaj. Ai është jo toksik dhe i bërë nga përbërës natyralë si vaji i lulediellit, gjalpi shea, dylli i bletës, vitamina E dhe vaji i ullirit. Nuk ka parfum që të mos shqetësojë qenin dhe aplikimi i tij është më i lehtë dhe më i këndshëm. Rekomandohet përdorimi i tij dy ose tre herë në ditë, veçanërisht gjatë muajve të ftohtë.

hidratues ditor

Prodhuesi rekomandon përdorimin e këtij kremi, nga ana tjetër disi më i shtrenjtë se mesatarja, një herë në ditë për të mbajtur putrat. dhe hunda e kafshës suaj është e hidratuar dhe e butë. Është bërë me përbërës tërësisht natyralë si vaj ulliri, vaj kokosi, vaj vitaminë E, dyll candelilla, mango dhe gjalpë shea, plus që nuk ka shije artificiale dhe është jo toksik.

Krem për të mbrojtur jastëkët

Ne përfundojmë me këtë krem ​​tjetër të krijuar posaçërisht për të hidratuar jastëkët e qenit tuaj. Është ideale për ta mbrojtur nga nxehtësia, gjithashtu është shumë e lehtë për tu veshur dhe nuk i lë këmbët ngjitëse. Përveç kësaj, përbërësit e saj janë natyralë dhe të klasit të parë: arnika, aloe vera, gjalpë shea dhe vaj bajame të ëmbël.

Çfarë është hidratuesi i qenve?

Hidratuesi i qenve funksionon mirë për jastëkët

Hidratuesi i qenve është saktësisht i njëjtë me hidratuesin e njeriut, një krem ​​i krijuar për të hidratuar lëkurën e kafshës suaj., vetem se eshte i perbere nga elemente te tjere te pershtatshem per perdorim te sigurt nga qente pasi psh nese i vendosni krem ​​njerezi ne hunde qenit tuaj ai do ta lëpijë pa vetedije dhe do ta gëlltisë pa dashje, me çka ka shumë mundësi që ju të ndiheni keq. .

Për më tepër, pasi qentë janë mësuar të mbulohen me qime, kremi zakonisht aplikohet në zona të tilla si hunda apo jastëkët e putrave, ku lëkura e thatë është më e dukshme.

Për çfarë është ky hidratues?

Hidratuesi është i rëndësishëm lironi qenin tuaj nga ndjesia e kruajtjes të cilat mund të çojnë në lëkurë të thatë si rezultat, për shembull:

 • Në zonat ku është shumë ftohtë ose shumë nxehtë, temperatura mund të bëjë që qeni të ketë lëkurë shumë të thatë, e cila nga ana e saj kruhet dhe, me gërvishtje, shkakton plagë.
 • L alergias ato gjithashtu mund të shkaktojnë tharje dhe kruarje të lëkurës.
 • Për më tepër, nëse laheni shumë ose pak qeni gjithashtu mund të zhvillojë lëkurë të thatë.
 • Në mënyrë të ngjashme, nëse ju mungon ndonjë lëndë ushqyese mund të rezultojë edhe në këtë gjendje.
 • ndonjëherë, nëse qeni është fërkuar me hithra ose ndonjë bimë tjetër irrituese, një hidratues mund të lehtësojë kruajtjen.
 • Së fundi, nëse qeni juaj ka kryer së fundmi një operacion një hidratues mund të hidratojë plagën dhe ta bëjë atë më pak të bezdisshme.

Si shfaqet lëkura e thatë?

Kontrolloni me veterinerin tuaj për të zbuluar nëse qeni juaj ka nevojë për hidratues

Nëse nuk jeni të sigurt nëse qeni juaj ka lëkurë të thatë apo jo, shikoni një sërë simptomash që mund të jenë shkaku i këtij problemi: më e zakonshme është që kafsha juaj gërvishtet vazhdimisht. Një tjetër e dhënë është nëse shfaqet zbokthi (që nuk është gjë tjetër veçse copa lëkure të thata që janë derdhur nga lëkura), veçanërisht nëse e shihni në ijë ose në shpinë.

Çfarë duhet të bëni nëse qeni ka këto simptoma?

Natyrisht, nëse shfaqet ndonjë nga këto simptoma, ato nuk duhen anashkaluar, në fund të fundit, mund të mos jetë as lëkura e thatë, por një problem tjetër, siç është infeksioni mykotik. Në çdo rast, Gjëja më e këshillueshme është ta çoni qenin tek veterineri që ai të na tregojë se cila është zgjidhja më e mirë.. Ndonjëherë do të jetë një krem ​​antibiotik, herë të tjera ndonjë ilaç tjetër: mbani mend që kremrat që rekomandojmë, megjithëse u drejtohen këtyre kafshëve, nuk janë ilaçe, kështu që aplikimi i tyre mund të sigurojë vetëm lehtësim momental (në fund të fundit, ky lloj kremi eliminon vetëm një pjesë nga simptomat) dhe se qeni juaj ka nevojë për diçka tjetër.

Çfarë elementesh natyrale duhet të përmbajë një krem ​​hidratues për qen?

Putrat mund të thahen për shkak të ndryshimit të temperaturës

Së pari, është mirë të siguroheni që produkti që dëshironi të blini është i përshtatshëm për qentë dhe jo toksik. Më pas, lexoni etiketën për të zbuluar se çfarë lloji hidratues është në të. Ndër më të zakonshmet (dhe më të natyrshmet) do të gjeni:

vaj

Vaji është hidratuesi thelbësor, pasi, ndër të tjera, përmban omega-3, e cila ruan hidratimin e lëkurës. Për të bërë tretësirën tuaj shtëpiake, mund të holloni 5 deri në 10 lugë çaji vaj në ujë të pastruar dhe ta aplikoni një herë në ditë.

Vaj kokosi

Siç mund ta imagjinoni, vaji është një agjent i shkëlqyer hidratues dhe vaji i kokosit nuk bën përjashtim. Në fakt, shumë kremra përmbajnë këtë element sepse parandalon infeksionet mykotike dhe nuk ka pothuajse asnjë efekt anësor, duke e bërë atë perfekt për qentë që vuajnë nga një lloj alergjie.

Aloe Vera

Aloe vera është gjithashtu një bimë shumë e dobishme, si për njerëzit ashtu edhe për kafshëtPrandaj është kaq e zakonshme që ta gjejmë në të gjitha llojet e kremrave, qofshin ato hidratues, pas ekspozimit në diell... Aloe ndihmon në parandalimin e kruajtjes dhe lehtëson ndjesinë e djegies në lëkurë si dhe e hidraton atë.

Avena

Së fundi, një tjetër përbërës shumë i zakonshëm në kremrat dhe madje edhe shampot për qen është bollgur, pasi ndihmon në parandalimin e kruajtjes dhe hidraton lëkurën. Nga ana tjetër, mund të aplikoni vetë një pastë të bërë vetë në lëkurën e qenit tuaj nëse duhet të dilni nga telashet, thjesht duhet të përzieni bollgurin dhe ujin. Megjithatë, kini kujdes që të mos e hani, sepse edhe pse nuk është toksik, është më mirë të kontrollojmë gjithçka që ha kafsha jonë.

ku të blini krem ​​hidratues për qentë

Një qen që tregon hundën e tij

Si zakonisht në këtë lloj produktesh shumë specifike, Nuk është e zakonshme të gjesh kudo krem ​​hidratues për qentë dhe duhet të shkosh në dyqane më të specializuara. Për shembull:

 • En Amazona, gjiganti elektronik, do të gjeni të gjitha llojet e hidratuesve për të gjitha shijet. Përveç kësaj, ju mund të udhëhiqeni nga komentet e përdoruesve, të cilat mund të jenë shumë të dobishme nëse kërkoni diçka shumë specifike.
 • Nga ana tjetër, në dyqane të specializuara të tilla si Kiwoko ose TiendaAnimal do të gjeni gjithashtu këtë lloj produkti, megjithëse mbani në mend se ato priren të kenë më shumë larmi në ueb sesa në dyqanet fizike, të cilat, megjithatë, mund t'ju ndihmojnë nëse jeni konfuz.
 • Së fundi, edhe pse nuk kanë fare veterinar, gjithmonë, gjithmonë, para se të aplikoni ndonjë krem, është më mirë të konsultoheni me veterinerin tuaj, i cili do t'ju informojë nëse është vërtet e nevojshme, nëse problemi është diçka tjetër ose ku mund të merrni kremin që i përshtatet më së miri nevojave tuaja.

Kremi hidratues për qen është, pa dyshim, diçka më e dobishme sesa mund të duket në shikim të parë ose nëse nuk keni pasur kurrë një qen. Na tregoni, çfarë kremi përdorni për të mbajtur lëkurën e qenit tuaj të hidratuar? A rekomandoni ndonjë nga lista? Mendoni se kemi lënë ndonjë për të përmendur?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.