Qeni im kafshon shtratin e tij, shkaqet dhe si ta shmangni atë

qen brenda shtratit të tij dhe me veshë të theksuar

A e shihni qenin tuaj duke kafshuar shtratin e tij? Shpesh qentë tanë kanë tendencë të kafshojnë gjithçka në rrugën e tyre dhe midis atyre gjërave ata mund të gjejnë shtratin e tyre.

Ajo që pyesim veten kur shohim qenin tonë duke bërë këtë është pse ndodh? Nëse doni ta dini si ta zgjidhni këtë problem të sjelljes së kafshës tuaj, duhet të lexoni artikullin vijues, në të cilin do t'ju ndihmojmë të kuptoni pse e bën dhe si do të ndalonte ta bënte atë.

Si të reagojmë ndaj kësaj sjelljeje të qenit?

qen duke tërhequr lodrën e tij dhe me sy të fryrë

Ju vini në shtëpi pas një dite pune dhe shihni disa pjesë të shtratit të qenit tuaj ndërsa ecni nëpër derë. Ju arrini në hapësirën ku ai ka shtratin e tij dhe atje ai po kafshon pjesën që kishte mbetur e paprekur. Gjëja e parë që pyesni veten në këtë situatë të veçantë është, çfarë duhet të bëj kur qeni im po e bën këtë?

Reagimi juaj ndaj kësaj sjellje të çuditshme të qenit tuaj është i rëndësishëm. Me siguri gjëja e parë që ju vjen në mendje është ta ndëshkoni ose ta qortoni, por kjo nuk është diçka që bën diferencën në qenin tuaj, i cili me siguri nuk do ta kuptojë që ju po reagoni si qortim.

Gjëja më e mundshme nëse ndëshkoni qenin tuaj, është se kjo keni një reagim krejtësisht të kundërt me atë që keni dashur të arrini dhe bëje përsëri dhe përsëri. Kjo është arsyeja pse gjëja më e këshillueshme, në vend që të reagoni në momentin në të cilin po ndodh kjo, është të rishikoni pse kafsha juaj po reagon në atë mënyrë, për të zgjidhur problemin nga baza.

Pse qeni im kafshon sende?

Kjo sjellje e veçantë nuk shfaqet tek qeni brenda natës pa ndonjë arsye. Ka shumë arsye pse ai nuk e njeh faktin se nuk duhet të përtypë disa gjëra, përfshirë shtratin e tij. Në vijim, ne do t'ju mësojmë arsyet më të zakonshme që kafsha juaj të kafshojë gjithçka në rrugën e saj:

Ju nuk e keni mësuar atë

Qeni nuk ka lindur duke ditur se çfarë mund dhe nuk mund të bëjë në shtëpinë tuaj dhe shpesh befasohemi nga sjelljet e këtij lloji, kur në fakt do të duhet të pyesim veten nëse u kemi dhënë atyre mësimin e nevojshëm, në mënyrë që ata të mos kryejnë këto lloj veprimesh shkatërruese. Ndër mundësitë që ekzistojnë mund të jetë që qeni të mendojë se kjo është një lojë.

Shprehni zhgënjimet tuaja

Nëse në ndonjë kohë e keni ndëshkuar atë për diçka tjetër ose nuk ju është thënë përafërsisht për ndonjë sjellje të çuditshme, qeni juaj mund ta kanalizojë këtë ndjenjë zhgënjimi Në këtë sjellje të çrregullt filloni të kafshoni jastëkët, divanet dhe madje edhe shtratin tuaj. Në mënyrë të pabesueshme, kjo gjë që ai bën dhe që ju shqetëson aq shumë, e qetëson nga ajo ndjenjë zhgënjimi që ai kishte përjetuar.

Dhimbje dhëmbi

Duke u përqëndruar posaçërisht tek këlyshët, duhet të dini se ata janë duke përjetuar gjëra të reja çdo moment dhe kaq sjellja e tyre mund të ndryshojë dhe ato mund të sillen në mënyra të ndryshme, duke menduar se gjithçka është një lojë. Por ju gjithashtu duhet ta dini se ashtu si na ndodh neve si fëmijë, dhëmbët e tyre po rriten ngadalë dhe kjo mund t'u shkaktojë atyre dhimbje.

Është i etur duke pritur për ju

Qeni juaj është i vetëdijshëm për çdo lëvizje që bëni. Ai është mësuar të të shohë të vish e të shkosh, duke pritur një përkëdhelje, që ne ta mbushim pjatën e tyre me ushqim ose që të luajmë me ta. Momenti i shkuarjes në punë dhe mbajtjes së qenit tuaj vetëm për disa orë e zhyt atë në dëshpërim për të mos ju parë gjatë asaj kohe, gjë që mund të sjellë ankth dhe nevojë për ta shkarkuar atë përmes kësaj sjellje të kafshimit të pothuajse gjithçkaje.

Eshte e merzitur

Diçka që ka të bëjë me pikën e mëparshme është mërzia e qenve, diçka që mund të çojë në këtë lloj katastrofe dhe më keq. Manar juaj ka nevojë për stimulim të vazhdueshëm në mënyrë që të mos ndjehen të mërzitur për periudha të gjata kohore. Nëse asgjë përreth jush nuk ju motivon sa duhet, do ta gjeni atë motivim në përdorimin e nofullave dhe dhëmbëve për të copëtuar çdo shtrat ose jastëk afër.

Ju nuk përdorni energji të mjaftueshme

Ka racave shumë më të qeta në lidhje me ushtrimet, por të tjera që me të vërtetë kanë nevojë për të çliruar të gjitha energjitë e tyre, të cilat janë të shumta. Ka raca qensh të paracaktuar për të gjuajtur, ashtu si Borzoi, dhe të tjerët që kanë nevojë të vrapojnë dhe të vrapojnë pa u ndalur për periudha të gjata kohore, të kenë shpenzuar mjaft energji për të arritur më pas të lodhur në shtëpi për t'u sjellë mirë brenda shtëpisë së tyre.

Si mund ta ndaloj qenin tim të përtypet në shtratin tuaj?

Ne tashmë kemi shqyrtuar të gjitha arsyet pse qeni juaj i bukur bëhet një "bishë e egërKjo kafshon gjithçka brenda shtëpisë tuaj. Timeshtë koha ta njohim këtë dhe të mendojmë se cila mund të jetë zgjidhja e treguar në mënyrë që të mos e bësh më. Ka mundësi të ndryshme që mund t’i provoni derisa qeni juaj të mos ketë më këtë sjellje dhe ato janë si më poshtë:

Për të përdorur shtratin vetëm në praninë tuaj

Një nga zgjidhjet më të zakonshme që mund të gjejmë për këtë problem është që, kur të largoheni, të hiqni shtratin që përdor qeni juaj dhe zakonisht përtypet, në mënyrë që ai ta përdorë atë vetëm kur jeni atje dhe nën mbikëqyrjen tuaj. Siç ju thamë më parë, thjesht qortimi i tij nuk do të sjellë ndonjë pasojë të mirë, kështu që kur ta shihni duke kafshuar shtratin e tij, duhet ta ndaloni dhe t'i jepni shpejt një objekt që mund ta kafshojë, siç është një nga lodrat e tij.

Merrni teethers

qen i bardhë pranë një topi

Diçka që gjendet në të gjitha dyqanet e kafshëve shtëpiake në të cilat shkoni rregullisht janë të hidhura. Qeni juaj nuk do të ndalet kurrë së dëshiruari për të përtypur gjëra, kështu që ju duhet vetëm të kafshoni gjërat e duhura, kështu që të mos kafshoni objektet që prishen. Këto dhëmbëzues zakonisht bëhen prej pëlhurave rezistente dhe me këto qeni juaj do të lëshojë të gjitha tensionet që i duhen për të lëshuar dhe për të lënë shtratin e tij vetëm.

Shtretër të pathyeshëm

A ka shtretër që qeni im nuk mund t’i thyejë me dhëmbë? Përgjigjja është po, dhe gjithashtu do t'i merrni në dyqanet miqësore të kafshëve shtëpiake. Këto janë bërë nga materiale më rezistente që do ta bëjnë qenin tuaj të heqë qafe dëshirën për të kafshuar pa shkaktuar ndonjë problem.

Konsultohuni me një edukator

Nëse të gjitha sa më sipër nuk kanë dhënë rezultat, është më mirë të konsultoheni me një edukator dhe të pyesni se si mësojeni të mos kafshojë.

Këto janë të gjitha këshillat që ne mund t'ju japim në mënyrë që qeni juaj të ndalojë kafshimin Shtrati juaj. Gjithmonë mbani mend se të qenit më në kontakt me kafshën tuaj do t'ju bëjë ta kuptoni më mirë dhe të arrini sjellje të mirë për një bashkëjetesë më të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.