Qentë e braktisur të gjuetisë rriten çdo vit në Spanjë

qenush për birësim

Nga 210 qen që janë në ambientet e shoqatës të thirrur Miqtë e qenve Carballo të vendosura në Bértoa, shumica dërrmuese e tyre po gjuajnë.

Themeluesi i entitetit Araceli Vila pohon në një koment "Në momentin kur këto lloje qensh nuk janë më të dobishëm për gjuetarët, shumë prej tyre janë të braktisur“Dhe është se pa marrë parasysh se ku shohim, në selinë e miqve të qenve ka shumë qen të këtij lloji dhe të racave të ndryshme.

Braktisjet e qenve

Themeluesi Vila na tregon se përmes disa provat e gjuetisë që pas një viti ose një viti e gjysmë nëse nuk ka asgjë për të bërë, njerëzit i lënë ata në fatin e tyre në male.

Përveç kësaj, ai siguron që burrat që kanë këta qen mbajini të frikësuar, ndërsa gratë nuk e bëjnë dhe për një arsye kjo do të ndodhë. Kjo është një praktikë që është bërë shumë e gjerë në mesin e disa dhe, për fat të mirë, shumica dërrmuese e gjuetarëve mbajnë respekt për kafshët e tyre.

Përveç kësaj, jo vetëm qen gjahu nuk janë të vetmit që braktisen, Araceli na tregon se merr një të përafërt 10 deri në 15 telefonata në ditë nga njerëzit që kanë qenë në gjendje të gjejnë një kafshë të pambrojtur, shumë prej tyre në vende si plazhet, por ndonjëherë nuk kanë hapësirë ​​të mjaftueshme, thotë ai në komentet e tij.

Rreth njëqind birësime mund të kryhen gjatë gjithë vitit, por ai pyet veten nëse? ka rëndësi nëse njerëzit vazhdojnë t'i braktisin ato?

Për personin përgjegjës për këtë identitet, njerëzit nuk janë të vetëdijshëm se çfarë do të thotë të injorosh një kafshë në këtë mënyrë. José Manuel punon me të në shoqatë, e cila filloi të bashkëpunonte si vullnetar nja dy muaj më parë dhe pohon për punën që bën që psikologjikisht i jep shumë dhe i jep shumë dashuri.

Pavarësisht nga koha e shkurtër që ai ka qenë në entitet, ai ka qenë në gjendje të dijë praktikisht të gjithë emrat e 210 qen që janë atje, megjithëse ndonjëherë i harroni disa, por përpiqeni t'i mbani mend.

Në momentin që José Manuel hap një nga portat për të lënë një qen jashtë, lehja e të gjithë shokëve të tij të qenit fillon të dëgjohet, madje disa prej qenve që janë këtu kanë qenë këtu për më shumë se dhjetë vjetKomenton Araceli. Njëri prej tyre quhet Pico, ai erdhi në strehë kur ishte vetëm një qenush dhe ata nuk kanë gjetur një familje që dëshiron ta birësojë atë.

Miqtë e qenve Carballo

Në përgjithësi, është më e vështirë t'i bësh njerëzit të marrin qen të vjetër, thekson Araceli, sepse shumë njerëz priren të injorojnë kafshë që janë më të moshuara. Në vend që të mos kujdesen më për ta, ata duhet t'u japin atyre a pension i denjë.

Disa nga qentë e shoqatës kanë histori shumë të ashpra. Antón ishte një nga qentë që mbërriti 5 vjet më parë dhe e gjetën me qafë të prerë me një litar: u vendos rreth qafës, u lidh për një pemë dhe kafsha, duke u përpjekur të lirohej, hapi lëkurën.

Në shoqatën Miqtë e qenve ka 18 partnerë dhe falë kontributeve monetare, disa birësimeve dhe tregjeve që ata bëjnë, ata mund të kenë mbështetjen e tyre financiare, megjithëse ndonjëherë është e vështirë të mbulosh të gjitha shpenzimet. Për të birësuar një qen është e nevojshme të nënshkruhet një kontratë dhe bëni një pagesë prej 60 eurosh për të mbuluar shpenzimet e mikroçipit dhe vaksinave, një shumë që në shumë raste është e pamjaftueshme dhe pjesa tjetër mbulohet prej tyre.

Ata gjithashtu nuk kanë shërbimi i një veterineri të cilët mund të marrin pjesë në objektet e vendit. Ata janë ata që duhet t'i çojnë kafshët në A Laracha ose Caraballo nëse ndodh një emergjencë, edhe kështu, kjo shoqatë është e kënaqur me atë që bën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)