rripat e sigurimit të qenve

Qentë nuk duhet të hipin kurrë si pasagjer

Rripat e sigurimit për qentë janë një domosdoshmëri kur mbajmë qenin tonë me ne në makinë nëse duam që të gjithë pasagjerët e mjetit të jenë të sigurt dhe të shmangin frikën dhe aksidentet.

Në këtë artikull ne ju tregojmë një përzgjedhje me më të rekomanduarat që kemi gjetur dhe gjithashtu Ne flasim me ju në thellësi për këtë element themelor për sigurinë, për shembull ekspozimi i rreziqeve të mbajtjes së një qeni në makinë, duke komentuar shkurtimisht rregulloret... dhe ne gjithashtu ju rekomandojmë që të lexoni këtë artikull të lidhur me si ta merrni qenin në makinë.

rripi më i mirë i sigurimit për qentë

Parzmore me rrip të përfshirë

Ky parzmore është padyshim një nga blerjet më të plota që mund të bëni në Amazon nëse jeni duke kërkuar për një rrip. Siç kemi thënë, përveç rripit, të cilin mund ta lidhni në parzmore dhe në kunjin "njerëzor" në rripin e automjetit, produkti përfshin një parzmore shumë të rehatshme dhe me frymëmarrje, e cila është gjithashtu e disponueshme në shumë ngjyra dhe madhësi të ndryshme. . Në komentet theksohet se edhe rripi është shumë rezistent, fiksohet shumë lehtë dhe është pak elastik.

Megjithatë, Ne ju rekomandojmë që përpara se ta blini, t'i hidhni një sy, në fletën e produktit, markat e makinave me të cilat është e përputhshme., pasi nuk mund të përdoret në të gjitha.

Rrip i rregullueshëm me kapëse

Në rast se një parzmore nuk ju intereson dhe thjesht dëshironi rripin e rripit, ky opsion nga Kurgo nuk është vetëm i thjeshtë., me cmim te arsyeshem dhe rezistent, disponohet edhe ne tre ngjyra gri, blu dhe portokalli. Falë një shtrëngimi, rripi mund të rregullohet në mënyrë që qeni të ketë pak a shumë hapësirë ​​për të lëvizur, duke e bërë atë shumë komod. Sikur të mos mjaftonte kjo, ju keni edhe dy gjatësi për të zgjedhur atë që i përshtatet më së miri asaj që ju nevojitet.

Së fundi, Ju lutemi vini re se ndërsa është në përputhje me shumicën e automjeteve, rripi nuk mund të përdoret në furgonat Volvo dhe Ford.

Parzmore me rrip të thjeshtë

Një tjetër model parzmore, shumë komode dhe në formë X, e cila përfshin edhe një rrip që mund ta përdorni në makinë. Në këtë rast është një produkt më i thjeshtë por edhe shumë interesant që ka një rrip praktik të rregullueshëm në mënyrë që qeni juaj të jetë sa më i rehatshëm në sediljen e pasme. Mos harroni, siç ndodh me të gjitha modelet, kontrolloni nëse është në përputhje me makinën tuaj përpara se ta blini.

Dy rripa elastike

Ideale për ata që kanë më shumë se një kafshë shtëpiake ose më shumë se një makinë për ta mbajtur atë, kjo paketë përmban dy rripa që të mund ta mbani në mënyrë të sigurt kafshën tuaj në sediljen e pasme. Si zakonisht në këto produkte, ka një pjesë elastike dhe mund të rregullohet me anë të një rripi në mënyrë që qeni juaj të jetë i rehatshëm dhe i sigurt. Pervec kesaj eshte i pershtatshem me nje numer te madh makinash, disponohet ne ngjyra te ndryshme, ka karabine shume te forte dhe shirita reflektues qe te mos e humbisni nga shikimi kafshen tuaj kur bie terr.

Kapëse rripi me zinxhir

Një alternativë ndaj rripave të sigurimit të qenve që kemi parë deri tani është ky version me zinxhir. Përbëhet nga një litar që mund ta lidhni në kapëset e sipërme ose në rrip dhe në të cilin është ngjitur një zinxhir në mënyrë që qeni të mund të lëvizë më lirshëm duke mbetur i sigurt. Megjithatë, nuk rekomandohet shumë nëse qeni është shumë nervoz, pasi sipas disa komenteve, nëse lëviz shumë, mund të përfshihet zinxhiri.

rrip i vogël qensh

Një model tjetër, më klasik, me kapëse rripi të pajtueshme me shumicën e automjeteve. Ka një pjesë elastike për të thithur ndikimin e frenimit, si dhe shirita reflektues dhe një rrip të rregullueshëm. Megjithatë, duhet pasur parasysh se disa komente thonë se nuk është shumë rezistent, ndaj rekomandohet vetëm për qentë e vegjël që peshojnë pak.

Rrip sigurie të dyfishtë për qen

Së fundmi, produkti i fundit që do të prezantojmë sot është një rrip dopio për qentë, ndaj nëse keni dy kafshë shtëpiake është ideale t'i merrni në makinë pa u ngatërruar rripat. Materiali është veçanërisht rezistent dhe ka një goditje metalike për parzmore, si dhe shirita reflektues, një pjesë elastike dhe një goditje të vetme për rripin, i cili është gjithashtu i pajtueshëm me shumicën e automjeteve.

Si ta merrni qenin tuaj në makinë

Një qen që nxjerr kokën nga dritarja është shumë i rrezikshëm.

Edhe pse rregulloret ndryshojnë nga vendi në vend, e vërteta është kjo si për sigurinë e qenit tonë ashtu edhe për tonin, është më mirë ta mbajmë atë të siguruar mirë në automjet. Në fakt, sipas DGT-së, më shumë se gjysma e drejtuesve të automjeteve që shoqërohen nga kafshët shtëpiake në makinë jetojnë në situata të rrezikshme, pasi nuk janë të frenuar siç duhet. Kjo është arsyeja pse rekomandohet shumë, dhe në disa vende e detyrueshme:

 • Mbajeni qenin tuaj në pjesën e pasme të makinës, pas sediljeve të përparme. Nëse keni një zgarë, do të duhet të vendoset pingul me sediljen e përparme qoftë i madh apo i vogël.
 • Në mënyrë të ngjashme, pasi rregulloret përcaktojnë se qeni nuk mund ta shqetësojë shoferin ndërsa ai ose ajo është duke vozitur, rekomandohet shumë ta vishni të lidhur në rrip me parzmore të posaçme ose të vendosni një rrjetë midis pjesës së përparme dhe të pasme të makinës.
 • Përveç kësaj, qeni (ose transportuesi në të cilin e mbajmë) gjithashtu duhet të ngjitet në sedilje me anë të një parzmore hapësinore ose ndonjë grep si ato që sapo kemi parë në mënyrë që në rast ndalimi të papritur ose aksidenti të mos fiket dhe të lëndohet vetë.
 • Edhe pse asnjë nga këto rekomandime nuk është i detyrueshëm, DGT mund t'ju gjobisë nëse sheh që qeni juaj mund të përbëjë rrezik, kështu që nuk është e tepërt (përveç sigurisë së të dyjave) merrni masa paraprake.

Pse transportuesi nuk mund të shkojë në majë të sediljes?

qen hipur në makinë

Siç thamë më lart, transportuesi nuk mund të shkojë në majë të sediljes, as në pjesën e pasme e as në pjesën e përparme, por në tokë, në mënyrë tërthore në drejtimin e udhëtimit. Vendosja e zgarës në sediljen e ngjitur në rrip është shumë e rrezikshme, sepse nëse ka një ndalesë ose trokitje të papritur, forca bën që rripi të thyejë plastikën e transportuesit në copa, gjë që mund të shkaktojë lëndime shumë të rënda te qeni juaj i gjorë. si dhe për banorët e tjerë.

Pse rripat e sigurimit të qenve janë të dobishëm

Qentë duhet të frenohen në shpinë

Ka shumë arsye për të siguruar kafshën tonë me rripat e sigurimit të qenve. (ose edhe më mirë, me një transportues) është një ide e shkëlqyer për të përmirësuar sigurinë e të gjithë pasagjerëve të automjetit:

 • Qentë shumë nervozë mund të shkaktojnë aksidente më e lehtë nëse pjesa e përparme dhe e pasme e makinës nuk ndahen nga një grilë sigurie.
 • As nuk duhet ta lëmë qenin të nxjerrë kokën nga dritarja ose mund të lëndohet nga degët ose objektet e tjera nga jashtë.
 • Përveç kësaj, nëse qeni është i lirshëm, siç kemi thënë tashmë, ai mund të projektohet në rast frenimi të papritur ose aksidenti dhe të lëndoni veten, si dhe pasagjerët e tjerë të makinës.
 • Një qen i lirshëm ka gjithashtu më shumë gjasa të shpërqendrojë shoferin duke lëvizur shumë, duke lehur apo edhe duke shmangur dukshmërinë e duhur të rrugës.
 • Gjithashtu nuk është ide e mirë ta lidhni me zinxhir që nuk është projektuar posaçërisht për t'u përdorur në makinë ose mund të lëndoni qafën tuaj.
 • Së fundi, një nga arsyet pse nuk duhet ta merrni qenin në sediljen e përparme, përveçse është një shpërqendrim për shoferin, është se nëse aktivizohet airbag mund të shkaktojë lëndime shumë, shumë serioze.

ku të blini rripat e sigurimit për qentë

Qentë duhet të përdorin rripa të posaçëm sigurie për ta

Mund të gjesh mjaft lloje të ndryshme rripash sigurie për qen në një numër dyqanesh të specializuara. Në të kundërt, mos prisni ta gjeni këtë produkt në vende më të përgjithshme si dyqanet e mëdha:

 • Vendi i parë ku mund të gjeni këtë lloj produktesh për qen është Amazona, ku, siç e keni parë tashmë më lart, kanë shumë modele të ndryshme kështu që ju mund të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja dhe të kafshës suaj.
 • Nga ana tjetër, në dyqane të specializuara online si TiendaAnimal ose Kiwoko ka gjithashtu mjaft lloje rripash për të zgjedhur, kështu që ato mund të jenë një opsion i shkëlqyeshëm për t'u marrë në konsideratë nëse nuk gjeni ndonjë gjë që ju bind.
 • Së fundi, ju gjithashtu mund të gjeni këtë lloj produktesh për kafshët shtëpiake në dyqanet e kafshëve shtëpiake gjatë gjithë jetës. Edhe pse mund të mos kenë aq shumë larmi sa në internet, e vërteta është se trajtimi i personalizuar mund ta bëjë jetën tuaj më të lehtë dhe të bëjë ndryshim kur bëhet fjalë për të gjetur atë që kërkoni.

Rripat e sigurimit për qentë janë një domosdoshmëri për të mbajtur kafshën tonë të sigurt në makinë, apo jo? Na tregoni, a keni pasur ndonjë përvojë me këtë lloj produkti? Çfarë përdorni për të marrë qenin tuaj me makinë? A mendoni se ne kemi ndaluar së rekomanduari një model të caktuar?

Fuentes: pirat, TurizëmQen


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.