Sa kohë duhet të ecni me qenin?

Njerëz që shëtisin një qen

Kur vendosni të jetoni me një qen, duhet të jeni shumë të vetëdijshëm se do t'ju duhet të shkoni për një shëtitje çdo ditë nga një moshë e hershme; nëse jo, do të zhgënjehesh dhe ndoshta nuk do të sillesh ashtu si duhet në shtëpi.

Të dilni jashtë është mënyra më e natyrshme dhe argëtuese për ju që të ushtroni, të takoni njerëz të tjerë me gëzof dhe njerëz, të ndieni erëra të ndryshme,… me pak fjalë, të jeni ai që është: një qen. Megjithatë, Sa kohë duhet të ecni me qenin?

Përgjigja është e thjeshtë: aq më shumë merrier.. Qeni është një kafshë që për të qenë i lumtur duhet të dalë, po ose po, jashtë shtëpisë disa herë në ditë. Meqenëse ai është dy muajsh, është shumë e rëndësishme që ai të dalë për një shëtitje me një të dashur, nëse është e mundur në zona që ne e dimë që paraprakisht janë të pastra ose pak a shumë të pastra. Sidoqoftë, ne duhet ta dimë që pasi të keni të gjitha vaksinat tuaja, ne mund t'ju çojmë kudo pasi që ju do të keni marrë të gjithë imunitetin që ju nevojitet.

Tani, a ka një kohëzgjatje minimale? E vërteta është se po, dhe kjo do të varet mbi të gjitha nga mosha e qenit dhe gjendja e tij. Kështu, këlyshët disa muajsh duhet të shkojnë për një shëtitje për të paktën 10 minuta të paktën tre deri në katër herë në ditë; të rriturit që janë në gjendje të mirë do të ecin minimumi 30 minuta 3-4 herë në ditë, dhe qentë e moshuar 15-20 minuta dy ose tre herë çdo 24 orë. Nëse nuk mund ta nxjerrim kaq shumë herë, mund të na jepet një shëtitje e vetme e gjatë në ditë (të paktën rreth 45 minuta).

Kone duke ecur në zinxhir

Kështu që tani e dini: mos e lini qenin tuaj vetëm në shtëpi gjatë gjithë ditës. Merrni me vete edhe për një udhëtim të gjatë në mëngjes ose në perëndim të diellit. Me siguri ai do t'ju falënderojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.