Si të kurojmë gastroenteritin në qen?

Qentë me gastroenterit mund të lehtësojnë veten kudo

Gastroenteriti është një nga sëmundjet që mund të kenë shumë kafshë, ndër të cilat gjejmë njerëz dhe gjithashtu qen. Edhe pse gjëja normale është se nuk zgjat më shumë se disa ditë, gjatë asaj kohe ne shoqërohemi nga një ndjenjë e shqetësimit që duam të zhdukemi sa më shpejt që të jetë e mundur.

Çfarë mund të bëjmë për të ndihmuar ato me gëzof? Vazhdoni të lexoni dhe unë do t'ju shpjegoj se si të kuroni gastroenteritin në qen.

Çfarë është ajo?

Nëse qeni juaj ka gastroenterit, ai duhet të jetë në dietë të butë për disa ditë

La gastroenterit ose infeksion gastrointestinal është inflamacioni i membranës së brendshme të traktit gastrointestinal, si zorra e hollë ose stomaku. Mund të jetë akut, i vazhdueshëm ose kronik, diçka që duhet të merret parasysh gjatë trajtimit të tij.

Shkaqet e kësaj sëmundjeje në qen janë si më poshtë:

Pirja e ujit të ndotur

Kur gëlltitet, bakteret dhe viruset futen në organizmin e qenit shkaktojnë dhimbje barku, të vjella dhe jashtëqitje të lëshuara të shikohet me kujdes.

Infeksion bakterial

Shkaqet kryesore të sëmundjeve gastrointestinale në qen janë Karakteri i Campylob Jejuni dhe Karakteri Campylob ypasaliensis, ltë cilat manifestohen me dhimbje stomaku dhe ngërçe, letargji, diarre dhe ethe.

Infeksion viral

Ka një seri të sëmundjet virale që prekin qentëMidis tyre janë distemper, parvavirus, gastroenteriti koronavirus, hepatiti infektiv, tërbimi dhe laringotraheiti infektiv.

Në rastin e gastroenteritit të shkaktuar nga viruset ato janë më pak të rrezikshme për kafshët, dhe të tyre niveli i vdekshmërisë është mjaft i ulët dhe për shkak se është viral, parandalimi më i mirë është vaksinimi pasi qenit është një qenush.

Infeksioni mykotik

Ky lloj infeksioni shkaktohet nga kërpudhat e pranishme në mjedis, të cilat mund të prekin vetëm lëkurën dhe në raste më të rënda, është shkaku i sëmundjeve të rënda sistemike.

Këto janë infeksionet kryesore kërpudhore që mund të prekin qenin:

Blastomikoza

E cila është shumë e zakonshme në kafshët që shumicën e kohës e kalojnë jashtë dhe ata jetojnë pranë burimeve të ujit, të tilla si liqene, lumenj, etj.

Koksidioidomikoza

Një infeksion që mund të jetë shumë vdekjeprurës dhe që është tipik për klimat e thata, përhapet nëpër spore që hyjnë në trup dhe e bëjnë kafshën të sëmurë.

Kriptokokoza

Kërpudhat që e prodhojnë janë shumë të ngjashme me majanë, të pranishëm në jashtëqitje pëllumbash.

Stresi i zgjatur

Në situata normale, stresi ndihmon qenin të qëndrojë vigjilent, por kur zgjatet mund të gjenerojë një sërë sjelljesh dhe komplikimesh të padëshirueshme.

Një nga pasojat është jashtëqitja më e shpeshtë se normale, shoqëruar me të vjella dhe diarre, të gjitha këto do të dobësojnë dhe kompromentojnë shëndetin e mikut besnik.

Kontaktoni me qen të sëmurë

Kur kafsha që është e infektuar bie në kontakt me qen të tjerë, kjo sëmundje përhapet, kështu që nëse kafsha juaj ka sëmundje duhet ta mbani larg nga kafshët shtëpiake të tjera Dhe nëse ka disa në shtëpi, duhet të kujdesen mirë për masat higjienike të furnizuesve, pirësve, lodrave dhe hapësirës ku gjenden.

Gëlltitje e bimëve toksike

Marrja e bimë toksike gjeneron simptoma mjaft të rënda të zorrëve në qen, si të vjella, diarre që, nëse nuk trajtohet menjëherë, shkakton vdekjen.

Disa nga këto bimë janë aloe, lule flamingo, azalea, kroton, llamba bimësh zbukuruese dhe dracena, ndër të tjera.

Marrja e ushqimit të prishur

Ndoshta gjatë shëtitjes ose rrëmujave nëpër mbeturinat e shtëpisë, qeni ha pak ushqim të prishur bakteret, parazitët ose viruset e të cilave shkaktojnë diarre të rëndë në të.

Ndonjëherë është shumë e vështirë të dish se cili ka qenë shkaku, kështu që për të shmangur problemet është ajo që duhet të bësh parandalojini ata të hanë mbeturina dhe mbi të gjitha, gjëra që mund të gjenden në rrugë. Në rast se duam t'u japim atyre ushqim shtëpiak, preferohet që të paktën të jetë i gatuar.

Cilat janë simptomat?

Qentë mund të marrin gastroenterit në çdo kohë të jetës së tyre, por këlyshët, të moshuarit dhe ata me një sistem të dobësuar të mbrojtjes janë më të rrezikuar për disa sëmundje.

Simptomat më të zakonshme janë:

Diarre e lirshme ose e holluar me ujë

Në këtë rast ka feçe mjaft të buta dhe madje të lëngshme që dalin pothuajse janë në kontroll të qenit tonë ata madje e lënë zonën ngjitur të anusit të pista dhe e irrituar nga kaq shumë herë ajo ka bërë jashtëqitje.

Humbja e oreksit

Qeni ynë do të ngurrojë kur bëhet fjalë për të ngrënë dhe madje edhe për të pirë lëngje, kjo është një simptomë për t’u parë pasi dehidratohet dhe rikuperimi i shëndetit është shumë i vështirë.

Sed

Për shkak të jashtëqitjeve të vazhdueshme qeni dehidratohet dhe është shumë i etur, Por kur pi ujë, menjëherë bën përpjekje për të vjellë.

Apatia

Ai humbet çdo interes për të bërë aktivitetet e tij normale të përditshme, të tilla si ecja, loja, lehja, etj.

Dhimbje barku

Ju do të vini re se qeni lëshon kërcitje dhe rënkime të shkaktuara nga dhimbja dhe parehati në zonën e barkut, përveç lëvizjeve të pazakonta në barkun tuaj.

ethe

Nëse e vëreni se është letargjik, pa humor për asgjë dhe me mukoza të thata, ju mund të përballeni me një pamje të etur, kështu që ju duhet të merrni temperaturën e saj.

dehidratim

Kjo njihet nga një thatësi anormale e mukozave dhe sepse është e vështirë që lëkura të kthehet në pozicionin e saj normal.

Të përziera me ose pa të vjella

Menjëherë pasi të keni ngrënë ose pirë diçka, Ai bën lëvizje duke e detyruar veten të vjellë, edhe pse ndonjëherë nuk ia del.

Siklet e përgjithshme

Kafsha shtëpiake ajo do të tregojë poshtë, apatike, pa shpirtJu nuk do të dëshironi të hani ose të pini asgjë, do të refuzoni kontaktin, veçanërisht nëse është në zonën e barkut.

Gjak në stol ose të vjella

Një nga simptomat më alarmante është prania e gjakut në jashtëqitje dhe të vjella, sepse mund të jeni në prani të një gastroenteriti hemorragjik dhe ato duhet të trajtohen urgjentisht.

Gastroenterit hemorragjik tek qentë

ajo është e karakterizohet nga prania e gjakut në jashtëqitje ose të vjella. Shtë shumë, shumë serioze, pasi mund të shkaktojë vdekje nëse nuk zbulohet dhe trajtohet me kohë.

Për këtë arsye, ato duhet të merren urgjentisht tek veterineri për t’u ekzaminuar dhe dhënë trajtimi më i përshtatshëm, në mënyrë që të bëjnë një jetë normale sa më shpejt të jetë e mundur.

Sa kohë zgjat?

Gastroenteriti jo shumë i rëndë (d.m.th. që nuk shoqërohet me gjak) zakonisht zgjasin rreth 2 deri në 3 ditë. Sigurisht, duhet të dimë që mund të infektohet, prandaj duhet të vendosim doreza gome (siç janë ato të kuzhinës) kur shkojmë t'u heqim jashtëqitjet dhe t'u pastrojmë sendet personale.

Për t'i ndihmuar ata të bëhen më mirë, këshillojmë përdorimin e produkteve enzimatike për pastrimin e dyshemeveMeqenëse zbardhuesi ose amoniaku i bën ata të dëshirojnë të urinojnë më shumë dhe mund t'i bëjë ata të trullosen.

Cili është trajtimi?

Nëse qeni juaj ka gastroenterit, ai mund të ketë nevojë për ndihmë nga një veteriner

Kështu që gëzofët tanë të rikuperohen sa më shpejt të jetë e mundur, duhet t’i çojmë tek veterineri sapo të zbulojmë simptomatpasi ata mund të kenë nevojë për trajtim me ilaçe për të lehtësuar ndjesinë e dhimbjes ose dëshirën për të vjella.

pastaj, sapo të jemi në shtëpi, profesionisti ndoshta do të rekomandojë që të heqim ushqimin e tyre për 24 orë. Në këtë mënyrë, stomaku juaj do të jetë në gjendje të pushojë dhe të shërohet pak nga pak.

Sigurisht, duhet të sigurohemi që ata të kenë ujë të pastër dhe të freskët në dispozicionin e tyre falas; Dhe jo vetëm kaq, por gjithashtu duhet t'i inkurajojmë ata të pinë.

Nga e nesërmja, ne do t'u japim atyre një dietë të butë të përbërë nga oriz i zier dhe pulë (pa kocka) derisa të shohim se janë më të mirë dhe se defekojnë përsëri normalisht.

Ilaçet shtëpiake për t’i ndihmuar ata

Përveç asaj që është diskutuar deri më tani, ajo që mund të bëjmë është t'ju japim sa vijon:

Probiotikë gjatë agjërimit

Kjo do të ekuilibrojë florën tuaj të zorrëve. Porpse probiotikët? Këto përmbajnë shtame bakteresh të cilat veprojnë në florën e zorrëve dhe ndihmojnë në ekuilibrimin dhe rivendosjen e saj shpejt dhe në mënyrë të sigurt.

Në mënyrë ideale, ju duhet të blini një probiotikët që tregohen për qenin dhe do të shihni se si ndihmon në zbutjen e simptomave, ndërsa flora e zorrëve rikuperon mbrojtjen e saj natyrore.

Infuzion kamomili

Ne mund t'ju japim sasi të vogla për t'ju ndihmuar në lehtësimin e dhimbjes. Këtë duhet ta furnizoni pak nga pak që ai ta pranojë dhe toleroni atë, veprimi i kësaj është të minimizojë inflamacionin e mureve të tretjes që shkaktojnë shqetësime në qen.

hudhër

Hudhra e furnizuar në sasinë e duhur mund të ndihmojë në shërimin nga gastroenteriti, është gjithmonë mirë të këshilloheni me veterinerin, para se të grijmë një thelpinj hudhër çdo ditë dhe ta shtojmë në ushqimin e qenit.

Kjo është rekomandohet për vetitë antibakteriale të hudhrës, e cila do të ndihmojë sistemin tretës të luftojë kundër infeksionit.

Kungulli

Kjo përmban shumë fibra dhe është ideale për të lehtësuar tranzitin e zorrëve, shpesh e treguar në raste diarre dhe mund të furnizohet e përzier me oriz dhe pak mish pule të gatuar. Sidoqoftë, ka raste në të cilat qenët janë shumë të ndjeshëm, kështu që duhet të prisni derisa të mos ketë diarre ose të vjella për ta përfshirë atë në dietën tuaj.

Këshilla të tjera që mund të ndihmojnë në trajtimin e gastroenteritit, të cilat mund t’i aplikoni në shtëpi janë:

 • Pas 36 orësh pa përmirësuar simptomat, çojeni urgjentisht tek veterineri.
 • Nëse shtohen simptoma të tilla si letargji, ethe, lëvizje të dobëta dhe të çrregullta, kërkon ndihmë të shpejtë veterinare.
 • Pas agjërimit, kalimi në dietën tradicionale të kafshës Së pari duhet të kaloni nëpër një dietë të butë të treguar nga specialisti.
 • Mos përdorni trajtime për qenin që janë të treguara për njerëzit, reagimet, fiziologjia dhe efektet nuk janë të njëjta.
 • Përdorni një ilaç të treguar në trajtimin e kushteve në zorrë, dhe me origjine homeopatike.

Çfarë mund t'i jepet një qeni me gastrit?

Qentë e sëmurë kanë nevojë për kujdes të veçantë

Miqtë tanë të qenve gjithashtu mund të marrin gastrit dhe shqetësimi mund të jetë mjaft i pakëndshëm për të. Disa nga shkaqet e këtij pezmatimi të murit të stomakut janë a dieta e pahijshme, marrja e barnave, kimikateve ose substancave toksike.

Ndërsa e çoni te veterineri, këshillohet që:

 • Se ai nuk është i lirshëm sipas dëshirës nëse ai e ka zakon të hajë ose të lëpijë gjëra që mund t’i përkeqësojnë simptomat e tij.
 • Nëse keni diarre ose të vjella, keni një agjërim prej të paktën 12 orësh që stomaku të shërohet. Gjatë këtij procesi ju gjithmonë duhet të keni mundësi të pini ujë të freskët dhe të pastër, madje duhet të përpiqeni ta bëni atë të pijë pak pasi përndryshe ai mund të dehidrohet.
 • Pas agjerimit, filloni dietën me oriz të gatuar me pulë pa kocka dhe pak banane.
 • Veterineri gjithashtu mund të rekomandojë një dridhje speciale me yndyrë të ulët, në mënyrë që të hani të mos dëmtojë.
 • Çdo ditë ju mund të furnizoni një lugë të vogël kos natyral Para vaktit.
 • Sasia e ushqimit ditor duhet të ndahet në disa pjesë, kështu që ju hani më shumë se një herë.
 • Jepini të pijë një infuzion kamomilipasi do të ndihmojë në shfryrjen e stomakut.

A përhapet gastroenteriti në qen apo kafshë të tjera?

Në varësi të asaj që ka shkaktuar gastroenteritin, ai mund të transmetohet te qentë ose kafshët e tjera, por jo te njerëzit. Për shembull, kur motivohet nga marrja e ushqimit ose plehrave të kalbur, nuk ka gjasa të kalojë nga një qen në tjetrin.

Kur shkaktohet nga baktere ose viruse, gjithashtu kërpudha ose baktere madje edhe parazitë, përhapja e sëmundjes nga një qen në tjetrin është krejtësisht e mundur.

A ngjitet nga qentë te njerëzit?

Padyshim gastroenteriti, pavarësisht nëse është me origjinë virale, bakteriale, kërpudhore, ndër të tjera, nuk është ngjitës për njerëzit.

Shtë e qartë se kur qeni juaj diagnostikohet me gastroenterit dhe madje edhe nëse keni dyshime për shkak të simptomave, duhet të merrni masat e nevojshme paraprake në përdorimi i stools, enët e tyre si një lug dhe ushqyessi dhe lodrat e tyre.

Gjëja më e përshtatshme është që të përdorni doreza si ato që përdorni në kuzhinë, ose të bëni pastrimin në shtëpi, sidomos për të manipuluar gjërat tuaja Dhe vetëm për të parandaluar bakteret ose çfarëdo që ka shkaktuar sëmundjen nga kontaminimi i gjërave të tjera.

Këto masa përdoren gjithashtu kur keni disa qen ose kafshë shtëpiake që ndajnë të njëjtën hapësirë, pasi siç kemi thënë, ajo përhapet midis kafshëve dhe veçanërisht midis qenve. Në këtë kuptim, Me këto masa dhe izolimin parandalues ​​të qenit të sëmurë, do të ishte më se e mjaftueshme.

Çfarë të bëni nëse qeni juaj nuk dëshiron të hajë për shkak të gastroenteritit?

Nëse simptomat thjesht shfaqen, mund ta lini të agjërojë përpara se t’i jepni një dietë të butë dhe përpiquni ta bëni atë të pijë ujë gjatë orëve të agjërimit. Ushqimi duhet të ofrohet në sasi të vogla në mënyrë që stomaku t'i pranojë ato pa probleme

Ajo që nuk duhet të bëni është të lini më shumë se dy ditë pa u ushqyer dhe me shqetësime të vazhdueshme, me ç'rast gjëja më e mirë për të bërë është ta çosh urgjentisht te veterineri për diagnostikim dhe trajtim.

Vdekja nga gastroenteriti hemorragjik tek qentë

Prania e gjakut në jashtëqitje dhe vjellja e qenit është një simptomë e keqe, nëse edhe jashtëqitja ka erë të keqe, qeni mund të jetë në prani të një gastroenteriti hemorragjik, i cili nëse nuk trajtohet brenda 24 orësh mund të shkaktojë vdekjen nga shoku hipovolemik dhe shembja.

Për këtë arsye është e domosdoshme që kur ka këto simptoma specifike ta çoni atë në konsultë me lëvizje, pasi nëse trajtohet në kohë, prognoza është mjaft e mirë.

Trajtimi konsiston në aplikimi i lëngjeve izotonike shpejt Për të neutralizuar goditjen hipovolemike, aplikohet për 24 orët e para dhe varet nga sa e rëndë është situata. Kjo shoqërohet me agjërim total të trupave të ngurtë dhe të lëngjeve.

Jashtëqitje të përgjakshme nga gastroenteriti në qen

Kur shihni gjak të freskët në jashtëqitjet e qenit, mund të jetë produkt, ndër të tjera, i gastroenteritit hemorragjik, Kjo mund të ndodhë në jashtëqitje të lirshme dhe gjithashtu në diarre.

Ju kujtojmë se para ndonjë nga simptomat që kemi përmendur të gastroenteritit, gjëja më e përshtatshme është që së pari të konsultoheni me veterinerin para se të aplikoni ndonjë masë në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mayra Alejandra Mali i Zi dijo

  Përshëndetje, kam nevojë për një përgjigje të shpejtë, vlerësoj shumë. Çfarë probiotikësh duhet të të falënderoj një mijë