Snacks për qen: ëmbëlsira të shijshme për kafshën tuaj

Një qen përtyp një ëmbëlsirë

Ushqimet e qenve janë, pas ushqimit që u japim kafshëve tona çdo ditë, një pjesë e rregullt e dietës së tyre, edhe pse jo vetëm që kufizohen t'u japin pak gëzim herë pas here, por kanë përdorime të tjera që mund të na ndihmojnë të përmirësojmë sjelljen e tyre dhe madje të forcojmë marrëdhënien tonë me ta.

Në këtë artikull do të flasim për ushqimet më të mira të disponueshme për qen në faqe si Amazon, si dhe përdorimet e ndryshme që mund t'u japim këtyre ëmbëlsirave, çfarë ushqimi njerëzor mund të përdorim si shpërblim dhe çfarë ushqimi nuk duhet t'u japim kurrë. Dhe nëse doni të vazhdoni në këtë linjë, ju rekomandojmë t'i hidhni një sy këtij artikulli tjetër kockat më të mira për qentë.

Rostiçeri më i mirë për qentë

Snacks dentare që freskojnë frymëmarrjen

Nuk ka asgjë më të bukur se të zgjoheni në mëngjes me frymën e qenit në fytyrë sepse ai dëshiron të shkojë për shëtitje. Këto ushqime për qentë, megjithëse nuk do të pengojnë që fryma e qenit tuaj të ketë erë si qen, ato freskojnë deri në një masë dhe e lënë frymën më të freskët. Në çdo rast, ato janë të shkëlqyera për pastrimin e dhëmbëve, pasi kujdesen për mishrat e dhëmbëve dhe heqin deri në 80% gurët e dhëmbëve falë formës së tyre. Ky produkt është për qen të mesëm nga 10 deri në 25 kilogramë, edhe pse shumë më tepër janë në dispozicion.

Snacks të buta dhe të shijshme

Vitakraft bën disa ushqime për qentë dhe macet që ata thjesht i duan. Në këtë rast, ato janë ushqime shumë të buta me bazë pate, me 72% mish, pa ngjyra apo antioksidantë. Ata janë padyshim një kënaqësi dhe qentë çmenden me ta, megjithëse duhet të keni parasysh që mund t'i jepni vetëm disa në ditë në varësi të peshës së tyre (maksimumi 10 në një qen 25 kilogramësh). Ato janë gjithashtu disi më të shtrenjta se mesatarja, diçka që duhet marrë parasysh.

Trajton i butë me salmon

Arquivet është një nga markat kryesore në ushqimin natyral për kafshët, i cili gjithashtu ka një përzgjedhje të gjerë ushqimesh për qentë të të gjitha llojeve. Këto në formë kocke janë shumë të buta dhe të mira, dhe ndërsa këto janë me aromë salmoni, qengji, viçi ose pula janë gjithashtu në dispozicion. Ju gjithashtu mund të zgjidhni sasinë e paketës në mënyrë që të dalin më shumë në llogari nëse qeni juaj i ha shumë shpejt.

Sheshe viçi dhe djathi

Një tjetër xhingël e Vitakraft, këtë herë me një teksturë shumë më të fortë të viçit dhe të mbushur me djathë, por nëse nuk jeni të bindur ata kanë një mëlçi dhe patate tjetër. Edhe pse është disi më e shtrenjtë se mesatarja, e vërteta është se ata i duan ëmbëlsirat e kësaj marke. Përveç kësaj, ato nuk kanë kokrra, aditivë ose konservues ose sheqerna artificiale dhe vijnë në një qese praktike me mbyllje hermetike, kështu që mund t'i merrni kudo. Kontrolloni sa copa mund t'i jepni në ditë sipas peshës së tij.

kockë e madhe e fortë

Nëse qeni juaj është më shumë ushqim i fortë dhe dëshironi t'i jepni diçka me substancë, kjo kockë, gjithashtu e markës Arquivet, do ta kënaqë atë: orë e orë argëtimi me përtypje që gjithashtu do t'ju ndihmojë të mbani dhëmbët tuaj të pastër dhe t'ju sigurojë kalcium. Ju mund ta blini kockën vetëm ose në pako prej 15, të gjitha janë bërë nga proshutë dhe trajtohen në mënyrë natyrale.

Snacks për qentë e racave të vogla

Trixie është një tjetër markë e specializuar për kafshët shtëpiake që me këtë rast ofron një kavanoz plastik të mbushur me ëmbëlsira qensh në formë zemre. Ata nuk janë as të butë dhe as të fortë dhe, për shkak të madhësisë së tyre të vogël, janë të dizajnuara posaçërisht për qentë e racave më të vogla. Janë ideale për stërvitje dhe shijojnë si mish pule, salmon dhe qengji.

Ushqime natyrale për qentë

Për të përfunduar, një rostiçeri natyrale nga marka Edgar & Cooper, i cili na siguron se përdor vetëm mish viçi, qengji, patate për të zëvendësuar drithërat dhe mollën dhe dardhën në këto ushqime (që meqë ra fjala kanë edhe versione të tjera të pulës, ndër të tjera). Qentë e duan dhe mbi të është një produkt shumë i përkushtuar ndaj mjedisit, jo vetëm për shkak të përbërësve natyralë, por edhe sepse, për shembull, ambalazhi është prej letre.

A janë të nevojshme ushqimet e qenve?

Një qen i bardhë që ha një meze të lehtë

Në teori, Nëse qeni juaj ndjek një dietë të ekuilibruar dhe ha mjaftueshëm, snaket nuk janë të nevojshme. Megjithatë, ky këndvështrim është i kufizuar në një qasje ushqyese, pasi ushqimet e lehta mund të kenë përdorime të tjera sesa thjesht t'i japin qenit tuaj një gëzim.

P.sh. përdorimi më i përhapur i ushqimeve është përdorimi i tyre për të trajnuar qenin tonë ose ta mësoni atë me ndonjë situatë të pakëndshme. Në këtë mënyrë, është e zakonshme t'i përdorim ato për t'i bërë më mirë t'i rezistojnë udhëtimeve te veterineri, për t'i mësuar ata t'i lajnë ose madje t'i vendosin në zinxhir ose t'i bëjnë të futen në zgarë: duke ditur që në fund të një procesi të vështirë për do të ketë një çmim i ndihmon ata të durojnë.

Ideja është të shpërbleni qenin tuaj sa herë që ai bën diçka të drejtë. Në një kuptim më pozitiv, ushqimet e qenve ndihmojnë gjithashtu në përforcimin e sjelljeve që duam që ata të kryejnë ose të përsërisin, për shembull, nëse po e trajnojmë kafshën tonë të japë putrën ose të përdorë jastëkun. Sa herë që e bën dhe e bën mirë, shpërblehet me përkëdhelje, fjalë të mira dhe trajtime.

Megjithatë, mos abuzoni me këto trajtime, pasi ato mund të shkaktojnë shtim në peshë, megjithëse ka gjithmonë opsione më të shëndetshme se të tjerat.

A ka ushqime njerëzore për qentë?

Ushqimet e qenve përdoren për t'i trajnuar ata

Ka ushqim njerëzor që qentë mund ta hanë dhe që mund ta interpretojnë si një kënaqësi, megjithëse duhet të kemi kujdes edhe me ushqimet që nuk duhet t'u japim duke rrezikuar t'i bëjmë të ndihen keq apo edhe më keq.

Kështu, Ndër ushqimet njerëzore që mund t'i japim qenit tonë, megjithëse gjithmonë në sasi shumë të moderuara, gjejmë:

 • Karrota, të cilat gjithashtu kanë vitamina dhe i ndihmojnë ata të mbajnë larg gurët.
 • mollë, të cilat gjithashtu ofrojnë vitaminë A, megjithëse duhet të sigurohemi që ato të mos jenë të kalbura ose mund ta helmojmë pa dashje.
 • Kokoshka, siç është, pa gjalpë, kripë ose sheqer.
 • pescado të tilla si salmoni, karkaleca deti ose toni, megjithëse duhet ta gatuani fillimisht, pasi peshku i papërpunuar mund t'ju bëjë të sëmureni.
 • mish të tilla si mish pule ose gjeldeti, të ligët ose të gatuar. Ata mund të hanë edhe mish derri, por në sasi shumë të vogla, pasi përmban shumë yndyrë dhe është e vështirë për t'u tretur.
 • L baxho si djathi ose qumështi mund të jenë gjithashtu një meze të lehtë për qentë, edhe pse në sasi shumë të vogla. Gjithashtu, nëse qeni juaj është alergjik ndaj laktozës, mos e jepni atë përndryshe do të sëmuret.

Çfarë nuk mund të hanë qentë?

Mos abuzoni me ushqimet për qentë

Ka shumë ushqime njerëzore që mund të duken si ushqime të lehta për qentë, dhe asgjë nuk është më larg nga e vërteta: këto ushqime mund të bëjnë shumë dëm dhe akoma më keq, me të cilat as që mendon t'i japësh:

 • çokollatë ose kafe, dhe çdo gjë që përmban kafeinë. Ato janë toksike për qentë e varfër, ndihen të tmerrshëm dhe madje mund t'i vrasin, përveç që shkaktojnë të vjella dhe diarre.
 • Frutos secos. Edhe pse ato toksike janë arrat makadamia, arrat mund të shkaktojnë që qeni të mbytet.
 • Fruta të tilla si rrushi, agrumet, avokado ose kokosi janë të pakëndshme për ta dhe mund të shkaktojnë të vjella dhe diarre.
 • La Canela përmban edhe substanca që nuk janë të mira për ta, veçanërisht në sasi të mëdha.
 • qepë, hudhër dhe ushqimet përkatëse përmbajnë gjithashtu substanca që janë toksike për kafshën tuaj.
 • Më në fund, siç kemi thënë, nëse do të jepni mishi ose peshku duhet të gatuhen në mënyrë që të ndihen mirë, përndryshe bakteret e pranishme në këto ushqime të papërpunuara janë shumë të dëmshme për ta.

Ku të blini ushqime për qentë

Një qen pranë një meze të lehtë në tokë

Ka shumë vende të ndryshme ku mund të blini ëmbëlsira për qentë., megjithëse cilësia e këtyre do të ndryshojë mjaft. Për shembull:

 • En Amazona Ju do të gjeni një shumëllojshmëri të gjerë të snacks nga markat më të mira. Përveç kësaj, ju mund t'i blini ato në paketa ose në mënyrë periodike për një çmim më të lirë. Gjigandi i internetit është gjithashtu i njohur për sjelljen e blerjeve tuaja në shtëpi në asnjë kohë.
 • En dyqanet online të tilla si TiendaAnimal ose Kiwoko do të gjeni vetëm markat më të mira, përveç kësaj, nëse shkoni në versionin fizik të një prej dyqaneve të tyre, nëpunësit e tyre mund t'ju ndihmojnë të zgjidhni atë që do t'i pëlqejë më shumë qenit tuaj, si dhe të shihni se çfarë opsionet që ka nëse, për shembull, keni ndonjë alergji.
 • En sipërfaqe të mëdha si Mercadona ose Carrefour ju gjithashtu mund të gjeni një shumëllojshmëri të gjerë ushqimesh për qentë. Edhe pse u mungon pak shumëllojshmëria, veçanërisht për sa i përket ushqimeve më natyrale, ato janë të rehatshme sepse mund të marrim disa kur bëjmë pazarin javor, për shembull.

Ushqimet e qenve nuk janë vetëm një kënaqësi për ta bërë qenin tonë të lumtur në kohën e duhur, por ato janë gjithashtu të dobishme nëse e trajnojmë atë. Na tregoni, a i jepni shumë snack për kafshën tuaj? Cilat janë të preferuarat tuaja? Mendoni se është më mirë të zgjidhni një zgjidhje industriale apo diçka më natyrale?

Fuente: Medicalnewstoday


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.